Domů Rodina & Škola Čtenářky píší Vložka, tampón, či kalíšek?

Vložka, tampón, či kalíšek?

0

Menstruace je dříve či později součástí života každé dívky a ženy. V dnešní době existuje velký výběr mezi značkami i typy hygienických pomůcek, jaké jsou ale jejich výhody a nevýhody? Nyní budu psát o vlastních zkušenostech, ale pokud má někdo jiný názor, určitě mu to neberu.

Vložka

Ideální potřeba pro ty, které mají menstruaci teprve krátce nebo ji mají slabší. Je jednoduché ji používat, je jednoduché zkontrolovat, zda není třeba vyměnit, je jednoduché ji vyměnit. Navíc nejsou nějak moc drahé, avšak při špatném umístění hrozí protečení v případě silnější menstruace a některé při kontaktu s krví mohou zapáchat. Je třeba navíc řešit, co s použitou vložkou a když jste na veřejných záchodek, kde není koš, je třeba řešit tuto nepříjemnou otázku. NIKDY VLOŽKU NESPLACHUJTE DO ZÁCHODU! Vložka není toaletní papír a proto se ve vodě nerozpustí, ale spíš ucpe odpad.

Tampón

Toto je další pomůcka velice často používaná při menstruaci a mezi ženami celkem oblíbená. Tampóny bych doporučila těm, co již znají svůj cyklus a odhadnou, kdy je třeba jej vyměnit a také proto, že se vkládá přímo do těla. Pokud tampón nevyměníte v čas, dojde k protečení a to není zrovna příjemné. Na rozdíl od vložky totiž nepřestane vsakovat, ale zde není žádná bariéra a tak se krev dostane „na druhou stranu“. Další nevýhodou tampónu je, že některým nemusí dělat dobře a můžou zažít „toxický šok“. Je to vzácné, ale může se stát. Musíte si navíc u jejich používání zvyknout na to, že něco čouhá ven. Na druhou stranu tampóny nejsou opět nijak drahé, dá se s nimi dobře sportovat a kdo si chce dopřát plavání během svých dní, je to jednoduché řešení.

Kalíšek

Poslední pomůcka, kterou proberu je menstruační kalíšek. Pro ty, kdo o něm ještě neslyšeli, tak si mohou více dozvědět ZDE. Také je nedoporučuji pro začátečnice, má však spoustu výhod. Na rozdíl od vložky a tampónu kalíšek krev nevsakuje, ale pouze zachytává, funguje jako takový „špunt“. Je třeba jej z těla vyndat, opláchnout a zavést zpět. Je zde však minimální riziko protečení při správném zavedení a také nevzniká žádný odpad, který by bylo třeba vyhazovat. Problém může nastat v případě, že toaleta je oddělena od koupelny a jste na veřejném místě. Proto je lepší s sebou nosit alespoň malou láhev vody a ubrousky pro intimní hygienu. Kalíšek je většinou potřeba měnit až po delší době (mě stačí ráno a poté večer) a tak to můžete provézt většinou v pohodlí domova. Pořizovací cena se pohybuje okolo 500-70 Kč, vydrží však několik let a na rozdíl od tampónu zde nehrozí toxický šok (pokud není člověk alergický na lékařský silikon).

 

Tak jsme na konci a já doufám, že jste se dozvěděly třeba i něco nového. Pokud máte nějaké otázky, určitě napište do komentářů. Co si myslíte vy, že je nejlepší?

MN