Menstruační kalíšky – jak fungují a proč je vyzkoušet 5/5 (3)

Menstruační kalíšky – Už jsi někdy slyšela o menstruačních kalíšcích? Má jít o jakousi alternativu dámských hygienických vložek nebo tamponů. Jejich velkou výhodou je, že vydrží velmi dlouho – nejsou pouze na jedno použití, jako je tomu u jiných hygienických potřeb. Tím zároveň nebudeme zatěžovat přírodní prostředí nadměrnými odpady. Co to tedy ty menstruační kalíšky přesně jsou a jak se používají?

Menstruační kalíšky

Jak menstruační kalíšky fungují?

Menstruační kalíšky vypadají jako takové malé pohárky, které neabsorbují tekutinu, ale zachycují ji. Protože jsou vyráběny z přizpůsobivých materiálů, jako je silikon nebo latex, dokonale napodobí tvar tvého tělo. Jen velice málo uživatelek si stěžovalo na „protečení“ a většinou se ukázalo, že šlo jen o nesprávnou instalaci menstruačního kalíšku.

Menstruační kalíšky

Jak menstruační kalíšek správně vložit?

Základem je tedy umět menstruační kalíšek vložit. Neboj, není to nic složitého, s trochou praxe to vypiluješ natolik, že už o tom nebudeš muset přemýšlet – podobně jako u tamponu. Pamatuješ, jak jsi před tím, než sis vložila první tampon, četla návod a musela jsi párkrát upravovat jeho polohu, než ses to naučila? Stejné je to i s menstruačním kalíškem. Navíc použití kalíšku je velice podobné vložení tamponu, takže se opravdu není čeho bát.

Zde je krátký návod na to, jak vložit menstruační kalíšek bezpečně a pohodlně:

 1. V den, kdy máš dostat menstruaci je nejvyšší čas na vložení menstruačního kalíšku. Vždy si nejprve umyj ruce, aby sis nezanesla nechtěné bakterie.
 2. Protože je menstruační kalíšek velký, musíš ho přeložit. Způsob vhodného složení je na tobě, obecně se doporučuje kalíšek jakoby rozplácnout a přeložit na polovinu. Tomuto přeložení se říká „přeložení do tvaru C“. Pokud ti ale tenhle způsob skládání nevyhovuje, můžeš si objevit takový způsob, který ti bude vyhovovat.
 3. Nyní můžeš kalíšek jemně vložit, podobně jako to děláš u tamponu. Nakloň kalíšek zpátky směrem ke spodní části páteře. Kalíšek by měl sedět nízko, aby to bylo pohodlné. Kalíšek sedí obvykle níže než tampon, ale se stopkou plně uvnitř, což s sebou nese další výhodu například na koupališti, kde se musíme neustále kontrolovat, zda nám netrčí šňůrka od tamponu.
 4. Kalíšek se uvnitř rozloží, přizpůsobí se stěnám vaginy, čímž zabraňuje úniku. Pokud si nejsi jistá, prstem zkontroluj, zda se šálek plně otevřel. Pokud ne, mě pomohlo lehce pootočit kalíšek.
 5. Nespěchej, obzvlášť na začátku to chce čas.

Za jak dlouho musím kalíšek vyprázdnit?

Menstruační kalíšek zachycuje veškerou tekutinu. Nemá ale nekonečný objem a navíc při delším nošení hrozí riziko infekce. Proto kalíšek vyměňuj každých 12 hodin, tj. dvakrát denně – pouze ráno a večer. A to je oproti tamponům další obrovská výhoda. Pokud máš silnou menstruaci, je možné, že budeš muset vyměňovat kalíšek častěji, ale na to časem přijdeš sama.

Jak se kalíšek vyjímá?

Kalíšek je sice celý uvnitř tvého těla, má však „stopku“, s pomocí které ho lze pohodlně vyjmout. Jednoduše zatáhni za stopku kalíšku směrem dolů – soustřeď se na to, aby kalíšek byl vždy dnem dolů, aby se ti nepodařilo něco neznečistit. Na začátku jsem pro jistotu vyjímala, stejně jako většina ostatních uživatelek, kalíšek ve sprchovém koutu. Opět si před celou akcí nezapomeň umýt ruce.

Dosáhnout na kalíšek by neměl být problém, pokud se ti ale zdá příliš daleko, zkus ho jakoby vytlačit ven svým pánevním svalstvem (je to podobné, jako když tlačíme na záchodě).

Poté, co vyjmeš kalíšek, vyprázdni ho do záchodu a omyj vodou. Někdy se může stát, že jsi třeba v přírodě, kde nemáš přístup k vodě – v takovém případě kalíšek otři alespoň papírovým ubrouskem a při nejbližší příležitosti ho omyj pod vodou. Po vyčištění můžeš kalíšek zase vložit. Na konci menstruačního cyklu sterilizuj kalíšek převařením v horké vodě.

Proč bys měla menstruační kalíšek používat?

Menstruační kalíšek má spoustu výhod. Zde je několik důvodů, proč je tak oblíbený ženami a dívkami po celém světě:

 1. Lze jej vložit bez aplikátoru. Je to velmi podobné vkládání tamponu.
 2. Menstruační kalíšek můžeš používat znovu a znovu – čímž ušetříš penízky za tampony či vložky, které jsou pouze na jedno použití.
 3. Menstruační kalíšky můžeš koupit online, takže odpadají rozpaky v drogerii nebo lékárně.
 4. Menstruační kalíšky jsou přátelské k životnímu prostředí, protože je používáme znovu a znovu, klidně i po dobu 10 let.
 5. Nemusíme myslet každé 4-8 hodin na to, abychom si vyměnili tampony. Menstruační kalíšky můžeme mít vloženy po dobu až 12 hodin (v závislosti na síle menstruace).
 6. Menstruační kalíšky pojmou asi 30 ml tekutiny, což je dvakrát větší množství než u běžného tamponu.
 7. Existují dokonce i takové menstruační kalíšky, které můžeš používat i při sexu, aniž by tvůj partner poznal, že máš své dny. Menstruační kalíšek neucítí. Každopádně na toto téma jsem nenašla žádné recenze ani já jsem si to nedovolila vyzkoušet. Obecně bych to nedoporučila, protože díky sexu se může stát, že menstruační kalíšek bude zasunut tak hluboko, že už ho sama ven nedostaneš.

Chceš vědět více – podívej se ZDE

Menstruační kalíšky

Menstruační kalíšky nejsou žádnou novinkou. První menstruační kalíšek byl použit již ve třicátých letech minulého stolení. V této době se ale ještě nevyvinul dostatečný obchod s kalíšky. První manufakturní výroba začala až roku 1987. Od té doby se vyrábělo několik dalších, vyrobených z různých materiálů, od gumy po silikon. Obecně platí, že menstruační kalíšky jsou propagovány jen málo (už jsi někdy viděla reklamu na menstruační kalíšky v televizi? A kolik reklam jsi viděla na tampony a na vložky?).

Menstruační kalíšky jsou alternativou tamponů a vložek. Zavádějí se do pochvy a sbírají krev během menstruace. Kalíšky lze ponechat až 12 hodin, takže jsou skvělou volbou pro dlouhé dny nebo noci. Jsou také šetrné k životnímu prostředí a z dlouhodobého hlediska cenově výhodné.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

11 komentářů

 1. Jano, nuda a až moc dlouhé… Nenávidím a proklínám tě!

  • Jedno velké tajemství již podruhé

   Baby, už zase někoho proklínáš? Vážně?
   A nenávidíš ji za to, že napsala dobrý článek?
   To fakt?
   Neber slova nadarmo, buď je musíš říct s jistotou a brát je vážně, nebo je neříkej vůbec.

 2. Můżu kalíšek používat i když jsem pana ?

 3. Ne a díky.

 4. A co když nejsem panna a nerodila jsem?

 5. Jeblá kráska

  Ahoj
  Jednou (cca před půl rokem) mi vyteklo trochu krve, mamka mi dala vložku. Vyteklo trochu krve a víc ne. Až do včerejška. Opět mi vyteklo trochu krve a potom nic.
  A dost mi to tam dole smrdí :(

TOPlist