Výběr SŠ: Gymnázium Zatím bez hodnocení.

Vítám Vás u prvního článku, který je z projektu Středních škol (jak jsem ho oficiálně pojmenovala – vím, moc kreativní to není). O jaký projekt se jedná?

Sama vím, že na  základní škole nás už od sedmé třídy neustále nabádali k tomu, abychom uvažovali o tom, na jakou střední školu poté chceme jít, co chceme po škole dělat a jak si to vlastně celé představujeme. Nebylo to nic lehkého, protože rozhodovat se o své budoucnosti ve třinácti nebo čtrnácti letech je zkrátka nadlidský úkol a často je z toho spousta nervů, hádky s rodiči a nakonec člověk ani neví, co vlastně chce on sám.

A z toho důvodu je tu tenhle projekt. Pokud se rozhoduješ, kam jít a co studovat, doufám, že ti slečny, které jsem vyzpovídala dají pár odpovědí a možná tě i na tvou budoucí školu “navnadí”.

Položila jsem 9 otázek, které se týkají přijímacích zkoušet a studia. V tomhle článku se podíváme na gymnázia – zařadila jsem sem jak ty osmiletá, šestiletá tak čtyřletá. Nad otázkami vždy najdete info o tom, jakou školu daná slečna studuje (nebo studovala), webové stránky zmíněného gymnázia a také to, v jakém je nyní ročníku. Co se týče osmiletých a šestiletých gymnázií, tak ty většinou neodpovídali na první čtyři otázky kvůli tomu, že přijímací  zkoušky se od těch v deváté třídě poměrně liší.

A tady už jsou otázky – očíslovány od jedničky do devítky:

1. Proč ses rozhodla pro studium na čtyřletém gymnáziu?
2. Jaké (alespoň přibližně) jsi měla na ZŠ známky?
3. Z čeho byly přijímací zkoušky, jak probíhaly?
4. Připravovala ses na ně nějak speciálně nebo ses spoléhala na vědomosti ze ZŠ
5. Jak bys podle sebe ohodnotila obtížnost učení na Vaší škole?
6. Musíš se učit jen vyjímečně nebo doopravdy často a pravidelně?
7. Jaké jsou (alespoň přibližně) tvé známky nyní na SŠ?
8. Jsou na Vaší škole nějaké výrazné klady nebo zápory oproti jiným školám (např. skvělé školní vybavení, vstřícní učitelé, výborná jídelna apod.)
9. Chtěla bys něco vzkázat budoucím studentkám nebo uchazečkám tvé školy?

Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec 
http://new.gvn.cz/
Tereza♥, 5.A (osmileté gymnázium)

1. Na osmiletý gympl jsem šla, protože už v páté třídě jsem věděla, jakou vysokou školu chci jít studovat(jasně, mohlo se to změnit, nezměnilo se to!) a hlavně mamka mi říkala, že stejně bych potom v devítce šla na gympl. Takže jsem to měla předurčené. Samozřejmě do páte třídy jsem měla samé jedničky. Zkoušky jsem dělala z matiky a češtiny, trvaly dohromay čtyři hodiny a výsledky jsem se dozvěděla druhý den. A jinak připravovala jsem se tak, že jsem si občas udělala nějaký ten test ze speciálních knížek a jinak jsem spoléhala na své vědomosti.

5. Obtížnost učení na naší škole záleží především na předmětu a také schopnostech žáka. Na takový dějepis se prakticky nemusím učit, zato chemii musím drtit. Obecně ale na naší škole platí, že biologie patří mezi nejnáročnější předměty a všichni se na ní musí důkladně připravovat.

6- Opět čas, který věnuji učení záleží na situaci a hlavně předmětu. Učím se tím způsobem, že každý den si zopakuji látku, kterou jsme probrali. Pokud se další den píše nějaký test, musím se biflovat déle, vše opakovat, matiku třeba procvičit atd. Dalo by se tedy říct, že se učím pravidelně, ale v pohodě se mimo školu můžu věnovat jiným aktivitám.

7. Mé známky jsou prakticky 1, 2, občas nějaká ta trojka, v nejhorším případě 4, ale to se moc často nestává. Opět zmiňuji, že záleží na předmětu. :)

8. Naše škola není nijak zajímavá. Jenom všechny upozorňuji, že u nás strašně vaří, proto nechoďte do naší jídelny :D Jinak vybavení školy je nové a moderní, používáme převážně interaktivní tabule a pracujeme často s počítačema. Učitelé jsou poměrně milí, najdou se ale samozřejmě tací, kteří jsou už od pohledu nepříjemní. Co mě na naší škole baví jsou výměnné pobyty, které se konají každý rok, dále také možnost jet na dva týdny do Anglie na jazykový kurz, nebo možnost poznat Londýn a okolí v šesti dnech.

9. Vzkázat bych chtěla všem budoucím studentkám a uchazečkám, že naše škola není zas až tak hrozná jak se na prvnéí pohled zdá, nezalekněte se hned po vkročení do budovy a nebojte se profesorů. Třeba se s vámi někdy potkám. :)

Gymnázium Nový PORG, Libeň
Clare, Prima (osmileté gymnázium)

2. Na základní škole u mě převažovaly jedničky, někdy se objevila nějaká dvojka a ve výjmečných případech trojka. Co se týká vysvědčení, tam se objevovaly jedničky s výjimkou jedné nebo dvou dvojek.

3. Příjmací zkoušky byly velice náročné. Pro mě a mou třídu probíhaly u nás ve třídě (pro nové žáky/žačky, které nechodily na Nový PORG základní školu, se příjmací zkoušky konaly na PORGu (známý jako starý PORG), který je v Libni a je to škola postavená dávno před Novým PORGem). V první řadě jsme se rozhodovali (se souhlasem rodičů), jestli se budme hlásit pouze na Nový PORG nebo i na PORG. Měli jsme zkoušky ze čtyř předmětů: český jazyk, matematika, všeobecný přehled a angličtina. Na každý předmět byla jedna hodina a psali se tři oboustranné listy. Celkem se přihlásilo okolo 150 studentů a bralo se 48 studentů, kteří byli rozřazeni do dvou tříd.

4. Na tyto příjmací zkoušky jsem se připravovala velmi pečlivě. Na dva dny jsem odjela s mámou na chatu, abych se pořádně připravila. Rozhodně bych nikomu nedoporučovala přijít na příjmací zkoušky bez přípravy nebo alespoň ne na tuto školu. Vždycky se ale najde nějaká překvapivá otázka.

5. U nás není tak náročné učení, jako čas. Většinou se naučíme hodně nových věcí, které se musíme doma rychle naučit. Vždy po probrání nové kapitoly máme test. Každý týden máme 3-5 testů. Školu bych nedoporučovala studentům, kteří neumí anglicky, protože máme 11 předmětů, z toho 5 jsou v angličtině (hudební výchova, výtvarná výchova, angličtina, anglická literatura, science (chemie, biologie, fyzika)). Učitelé neumí v anglických předmětech mluvit česky (jsou to angličané nebo američané)!

6. Musím se učit opravdu každý den. Učím se i v neděli, ale na sobotu si nechávám volno. Ten den, kdy se naučím novou látku si jí doma znovu zopakuji a naučím a pak si to před testem pouze zopakuji a všechno je lehčí.

7. Naše škola má anglické známkování,tudíž od 10 do 1. To znamená, že 10 – 9 našeho známkování je na normální škole 1 (10 je lepší 1 a 9 je horší 1). Já mám známky většinou od 10 do 7 (jakoby od 1 – 2). Jen někdy mám 6 a míň už ne.

8. Naše škola má výrazné klady. Škola je nová (postavena v roce 2008) a každý rok se ve třídách mění vybavení. Učitelé jsou také dobří. Důležité je, že na anglické předměty máme pravé angličany, takže se nikdy nemůžou splést (skoro nikdy). Hlavně úroveň žáků je na nejlepší úrovni (nikdo nechodí za školu apod.). Naší školu vlastní syn prezidenta Václav Klaus ml. a proto je označována za nejlepší školu v ČR.

9. Snad jen vážně nepodceňovat učení. Říká se risk je zisk, ale na to bych vážně moc nevsázela (z vlastní zkušenosti). Je to náročná škola, takže je potřeba i pořádná příprava!

Gymnázium Ústavní, Praha 8
http://www.ggg.cz
Anonym, Kvarta (osmileté gymnázium)

2. Na ZŠ mi šlo všechno dalo by se říct samo od sebe. Snad nikdy jsem neměla pětku a na vysvědčení vždy samé jedničky.

3. Já jsem dělala přijímací zkoušky z matematiky, českého jazyka a všeobecné testy (ty se už ale zrušili). Už si přesně nepamatuji, jak nás rozřazovali, každopádně ve třídě nám profesor řekl všechny potřebné informace, odpověděl na nějaké dotazy, popřál hodně štěstí a rozdal testy. Po určité době vše vybral, my měli asi 10-15 minut přestávku a pak začal další test. Stejně se to opakovalo až do posledního testu.

4. Speciálně jsem se na ně určitě nepřipravovala, ale párkrát jsem zašla na zkušební testy.

5. Lehké to určitě není, ale zvládnout se to dá.

6. Učit bych se měla spíš pravidelně, abych byla připravená na hodiny, ale ne vždy mám čas, takže pak tak vypadají mé výsledky testů. Pokud se bude člověk ale vždy připravovat způsobem “před hodinou si to přečtu” (nebo den před testem), známky nebudou vypadat nejlépe. Je potřeba se alespoň na předměty, v kterých tápeme připravovat pravidelněji.

7. Pořád podle mě převažují jedničky a dvojky. Trojku mám občas s fyziky a čtyřky, pětky vyjímečně. Každopádně jsem se zhoršila

8. Na učitele si určitě stěžovat nemohu, protože pokud vidí snahu, vyjdou vám vstříc. Musím zmínit, že asi ve třech třídách máme interaktivní tabuli a na škole jsou také dvě počítačové učebny. Jídelna je v jiné budově a jídlo není špatné, spíš takový průměr.

9. Spíš bych chtěla dodat (a to platí myslím skoro pro všechny SŠ), že začátek není lehký. Ze ZŠ jsem byla zvyklá hlavně na to, že učitelé psali probíranou látku na tabuli a co bylo na tabuli, to jsme měli v sešitech. Kdežto zde učitelé na tabuli napíší maximálně jméno, např. nějakého umělce, abychom si to správně zapsali. Při hodině je opravdu potřeba dávat pozor.

Ale nebudu strašit, zvládnout se to dá, ale musíte se snažit. Přeji Vám hodně štěstí na přijímačkách a doufám, že jsem Vám nějak pomohla :).

 Gymnázium Ostrov, Ostrov
http://gymostrov.cz/
FloSii McCartney (První ročník)

1. Já jsem na tomto gymnáziu byla vlastně už pátým rokem, šla jsem na osmiletý. V páté třídě mě k tomu nejdřív nutili rodiče, ale jsem se rozhodla sama, že bych tam chtěla studovat.

2.Tak nejspíš jako většina. Skoro samé jedničky, jen v páté třídě se objevila dvojka. :D

3. Dělala jsem i zkoušky nanečisto, takže jsem přibližně tušila, jaké budou zkoušky “naostro”, jenže ty nanečisto byly mnohem lehčí. Zkoušky byly, pokud si dobře pamatuju, z matematiky a všeobecných znalostí, kde byl i český jazyk, ale nejsem si tím jistá. Přišli jsme do třídy, učitel rozdal testy, řekl nám pokyny a popřál hodně štěstí. :D

4. Nijak jsem se na zkoušky nepřipravovala, protože mi v té době bylo fuk, jestli se dostanu nebo ne. Ale nakonec to vyšlo. :)

5. Obtížnost je podle mě stejná jako na ostatních gymnáziích, ale trochu to zlehčují učitelé, kteří jsou milí, ochotní pomoci a atmosféra, která tam panuje.

6. Samozřejmě, že bych se měla učit často a pravidelně, ale trochu jsem to flákala a učila jsem se jen na chemii, velké testy a když jsem si potřebovala vylepšit známku. Podle toho také dopadlo moje vydvědčení.

7. Druhé pololetí jsem měla tři trojky, čtyry dvojky a sedm jedniček.

8. Jsou a je mi tak trochu líto, že jsem se rozhodla odejít. Učitelé jsou vážně užasní, hodně toho naučí, jsou vtipní, jak už jsem psala – vždy jsou ochotni pomoct a jsou velmi přátelští. Některé učebny jsou nádherné a skvěle vybavené, ale na některé už bohužel nezbyly peníze kvůli “malému” incidentu.

9. Rozhodně nebudete litovat, že jste zvolili právě tuto školu a hodně štěstí při studiu! Sice jsem psala, že mě to tam nudilo, ale to je jen kvůli tomu, že už vím, čím se chci v budoucnu zabývat. :)

Gymnázium Jírovcova, České Budějovice
http://www.gymji.cz/
Veronika (druhý ročník)  

1. Nebyla jsem rozhodnutá(vlastně pořád nejsem), co bych chtěla studovat, a tak jsem si nechala ještě 4 roky na rozmyšlenou. Navíc, učení – ne, že by mě přímo bavilo, ale – nevadí mi. Určitě budu raději nějaký ten rok ještě studovat, než hned po maturitě nastoupit do práce. :D

2. Na základní škole jsem měla pár dvojek a jinak samé jedničky.

3. Minulý rok přijímací zkoušky neprobíhaly, rozhodovalo se jen podle známek na ZŠ a úspěchů na olympiádách. Tento rok už ale byly zkoušky opět zavedeny.

5. Je to určitě rozdíl oproti základce. Je hodně předmětů, které se musím vážně naučit slovo od slova, tak, jak to učitel řekl v hodině a na to určitě taky každý není. Pro mě je nejtěžší asi matematika, která se nazpaměť bohužel naučit nedá(:D)… Ale třeba jazyky, ty se učit téměř nemusím, protože mě hodně baví a většinu pochytím už ve škole.

6. Učím se v podstatě každý den, když přijedu domů. Testů máme hodně a často neplánovaných. I když je fakt, že já se snažím mít známky většinou do trojek, takže kdo se spokojí i s horšími, ten se zas tak často učit určitě nemusí.

7. Známky se mi zhoršily, ale minimálně. V pololetí jsem měla vyznamenání a na konci roku o něco víc dvojek. Jediná trojka mi hrozila z tělocviku, ale paní učitelka byla hodná a slitovala se nade mnou. :D

8. Podle mě je docela výhoda, že se začíná až od půl 9. A taky, že nám často odpadají hodiny. Zrovna mě napadá jen jeden zápor – věčný nedostatek mýdla na záchodech. Určitě je jich víc, ale teď o prázdninách, kdy mám úplně vygumováno, mě nic jiného nenapadá.;)

9. Možná jen to, že jestli jim nevadí učení a hledají kvalitní gympl, tak tenhle je určitě fajn:)..Nudit se nebudete!:D

 

Co se týče gymnázií, ozvalo se doopravdy neuvěřitelné množství slečen, proto jsem se rozhodla díl s gymnázii rozdělit na dvě části. Druhý part publikuji až později, ráda bych se v příštím článku zaměřila na umělecké obory, kvůli tomu, že talentové zkoušky mají dřívější termíny než ty klasické přijímací. A samozřejmě chci všem slečnám, co mi pomohly a ozvaly se moc poděkovat! 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

32 komentářů

 1. Jsem z Jindřichova Hradce a chtěla bch jít na gympl,ale říká se o něm,že je hrozný,strašní učitelé a všechno.Tak se chci zeptat slečny,jak to doopravdy je?

 2. Ahoj, já jsem v 9. třídě, a opravdu hodně chci jít na gympl. Učím se dobře většinou mám jedničky, sem tam dvojka a tak maximálně 3 trojky do roka. Ale mám opravdu hrozný strach z přijímaček ……:/, vždy před testy mám hroznou trému.

  • Z přijímaček jsem měla taky docela trému, ale ráno to ze mě spadlo a pak už vše probíhalo vpohodě.. Myslím že s tvým vysvědčením, by si gympl zkusit mohla. Záleží na jakou školu se hlásíš.. Jestli berou polovinu zájemců nebo skoro všechny. Jinak pro info jsem na gymnaziu v kvartě ;)

  • Být tebou, tak se vůbec nebojím, s takovýma známkama..Já vím, lehce se mi to řekne :D. Ale za pokus nic nedáš a podle mě se tam hlásí i lidi s mnohem horším prospěchem. :)

 3. Článek je super, nápad s tím projektem o SŠ je fajn :) Ale podle mě by bylo o dost přehlednější řadit text podle otázek, ne podle studentek. Jakože by zazněla jedna otázka a na ní několik různých odpovědí, pak zas další otázka atd. Čtenář má pak lepší možnost jednotlivé školy porovnat.

  • Chápu, seřadila jsem to takhle protože většina slečen nechce porovnávat šest škol, většinou je zajímá jen ta jedna, max. dvě stejného oboru, protože málokdo z Prahy chce třeba dojíždět nebo se stěhovat kvůli škole např. do Brna apod. Proto jsem to seřadila podle škol a podle místa, kde se školy nachází, to je takové hlavní. :)

 4. Děkuju moc. Je to skvělý článek, který jsem právě teď potřebovala:)

 5. Jsem na SŠ a nelituji, Na gympl jsem nechtěla jít i když to co bych chtěla studovat není SŠ. I tak bych na gympl nikdy nešla.

 6. Vojtěch Janda

  Všechna gymnázia najdete zde http://www.stredniskoly.cz/seznam-skol/

 7. No já jsem v páté měla jsem být už v sedmé ale už mám zvážený že půjdu na gympl ale na osmiletej takže nevím jestli se z toho nezblázním :)

  • Já chodim na osmiletej, teď jsem v kvartě a mam toho plný zuby :D přecházim na střední školu cest. ruchu :)

 8. nevim kam to mam napsat nevi nekdo kolik je sloves v anglictine?

  • Sloves v angličtině? :D strašně moc, stejně jako v češtině a jiných jazycích, je blbost to počítat, navíc jde o živé jazyky, pořád se vyvíjí :)

 9. Chci se zeptat co je nejlepší (kniha,webova stránka) na udělani přimacich zkousek na sestilety gympl?

 10. a dá se zjistit cca rok dopredu zceho se píšou přímací zkoušky?matika,čj……..

  • Ahoj terko,
   na většině gymnáziích (možná na všech) se dělají tzv. SCIO testy. Jednotlivý test se skládá ze dvou částí – češtna a matika. Je utvořen tak, aby ho nikdo nesplnil na 100 %. Nejsou to ale příklady podobné čtvrtletkám, to vůbec ne. Jde o logické úlohy, na které se nejde naučit. Nemusíš se z toho ale stresovat. testy z minulých let si můžeš vyzkoušet nanečisto na stránkách scio.cz. Budeš vědět co tě čeká, ale bohužel nějak se na test připravit nejde.
   Tak hodně štěstí

 11. Chci vědět zkušenosti jak jste se připravovali na šestileté gymnázium? prosím poraďte

 12. Ahoj, myslíte, že bych měla šanci se dostat (a i zůstat) na gymplu, když jsem měla 3 na vysvědčení?

 13. Ahoj, myslíte si, že mám šanci se dostat na gympl (SŠ), když jsem na konci 8. třídy měla tři 2 ?? Dvojky jsem měla z angličtiny, němčiny a zeměpisu. Myslíte, že mám šanci? Děkuju

  • Myslím, že šanci určitě máš. V3 mělo bát nejspíše VŠ, vysoká škola, že? Jestli máš šanci na Vš nevím, to zjistíš sama až na střední škole, jak ti to půjde tam. Ale pokud se na to nevykašleš, šanci určitě máš :).

  • Já myslím že určitě protože na většině gymplech se počítá zeměpis a 1.cizí jazyk takže se to bere jako by jsi měla 2 dvojky

 14. Ahoj, myslíte si, že mám šanci se dostat na gympl a zůstat na něm s tím, že bych potom šla na V3, když jsem na konci 8. třídy měla tři 2 ??
  Dvojky byli z angličtiny, němčiny a zeměpisu.

  Děkuju

  • Ahoj, určitě to zkus ;) Myslím, že máš hodně reálnou šanci se na gymnázium dostat. Já jsem sice na gympl šla už z páté třídy, takže si moc přijímačky nepamatuju, ale vím, že jsem tomu učení moc nedala a dostala jsem se úplně v pohodě, v květnu jsem úspěšně odmaturovala na samé jedničky a v pondělí nastupuju na vysokou školu (neber to prosím jako chlubení, jenom píšu moji zkušenost) =) Opravdu se není čeho bát, prostě to zkus a uvidíš. Jinak se doporučuju po případném nástupu na gymnázium dobře učit od samého začátku (nejhůř na průměr 1,5, na “lepší” obory, jako je medicína nejlépe na 1,0, max. 1,2), ať máš pak co nejmíň starostí s přijímačkami na vysněnou vysokou ;)

 15. Ahoj, myslíš, že když se na gymplu všechny holky líčí, tak se mam taky líčit? Letos me čekají příjmačky. Nikdy jsem se nelicila, jsem spíš taková ta holka, ktera se obléká do jeansu, mikiny a tenisek ne taková ta manekynka, která se maluje od 10 a bez růžové se nehnu :D

  Mam se líčit nebo ne??

 16. Ahoj, musím/mám se líčit, když všechny holky, které jsou na gymplu se líčí? Já jsem spíš typ holky která se nikdy nelíčila, maximálně řasenku a chodím v keckách atp.

  Děkuji

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist