Domů Rodina & Škola Volný čas Základní pojmy ve světě blogování Zatím bez hodnocení.

Základní pojmy ve světě blogování Zatím bez hodnocení.

21

V poslední době počet blogerů a blogerek neuvěřitelně narůstá. Zřejmě to bude zapříčiněno tím, že internet je dostupný takřka všem, existují webové stránky, kde si můžete psát vlastní texty zdarma a dělit se tak o své názory, postoje a myšlenky s ostatními. Bohužel, ne každá blogerka je hodna tohoto pojmenovávání – zdůraznila bych případy kopírování, „neprofesionálního“ chování, ošklivých komentářů v podobě anonyma a existují určitě i jiné prohřešky, které z člověka dobrého blogera a pisálka nikdy neudělají.

Pokud to není tvůj případ, bereš psaní naprosto vážně, psát umíš a napadá tě, že by nebylo úplně marné se na tenhle obor v budoucnu zaměřit a třeba si tím i přivydělávat nebo se zkrz internet živit, doufám, že tě můj článek se základními a důležitými pojmy, které se v blogování používají, nadchne a odneseš si z něj něco do života, něco, co využiješ.

Pojmů samozřejmě existuje strašlivé množství, vybrala jsem proto jen určité – ty, které mě zaujaly a které je určitě potřeba znát. Víš, co je to copywriting, SEO, RSS nebo doména?

SEO

Zkratka SEO pochází z anglických slov Search Engine Optimization – v překladu Optimalizace pro vyhledávače.

Každý majitel svojí stránky si přeje, aby byla navštěvovaná – to určitě znáš i ty. Chceš, aby ti tam chodila spousta lidí, aby statistiky ukazovaly spoustu nových čtenářů denně. Jak to ale zařídit?

Každý člověk používá vyhledávač, o tom žádná. Stránky jako google, seznam, atlas, centrum a jiné, známe každý. SEO se snaží o zvýšení návštěvníků webu tím, že se pozice webu zvedne ve výsledcích vyhledávání ve vyhledávačích. Ano, doopravdy to jde – můžeš ovlivnit google, aby tvoje stránky byly při vyhledávání určitých slov výše než ostatní. Proč by to někdo dělal?

Když člověk vyhledává, snaží se najít informaci do nejrychleji a pravděpodobně klikne na jeden z prvních odkazů, které ho z vyhledávače přesměrují na určitou stránku. Když bude stránka na páté straně ve vyhledávači, pravděpodobně jí nikdo nenajde, protože málokdo chce prohledávat takové množství stránek, když před ní jsou stovky jiných – podobných

Svou pozici ve vyhledávačích můžeš ovlivnit zpětnými odkazy (např. PR články, výměna odkazů na stránkách), častou aktualizací a přispíváním na stránky, stručnými a výstižnými názvy článků apod. Způsobů je vážně hodně. Naopak ale špatnou taktikou můžeš umístění ve vyhledávači snížit a z první stránky se můžeš dostat i na stránku druhou nebo třetí. Jak? Google pro příklad nemá rád duplicitní texty, proto kopírování není úspěchem ani krokem kupředu – originální texty jsou tím pravým.

RSS čtečka

RSS je technologie, která umožňuje odběr novinek z webové stránky.

Pokud je někdo tvým fanouškem, má rád tvé texty, ale nemá čas neustále zadávat adresu a hledat, zda nepřibyl nějaký nový článek, jednoduše se přihlásí k odběru RSS a kdykoliv se objeví něco nového, odběratel se o tom dozví. Je na každém odběrateli, aby si určil, kde chce mít přehled zobrazen. Například já mám všechny své oblíbené stránky na domovské stránce google a ve čtečce Kindle, tudíž nikdy nic nepropásnu.

Doména

Doména je internetová adresa, jedinečné jméno webové stránky.

Rozlišujeme několik druhů. Když se řekne internetová doména, většina lidí má na mysli doménu 2. řádu. Je to např. proslecny.cz, blog.cz – určitě už víš, o co se jedná. Pokud se řekne doména 3. řádu, myslíme tzv. subdoménu – např. prodivky.tomsh.cz, proslecny.tomsh.cz, lucinka.blog.cz.

Určitě si pamatuješ, když se můj blog stěhoval ze subdomény (prodivky.tomsh.cz) na doménu (proslecny.cz). Byl to velký krok, ale určitě stál za to. Pokud to s blogováním myslíš opravdu vážně a jsi ochotná do toho i investovat, můžeš si zakoupit vlastní doménu, samozřejmě ti musí být osmnáct let.

Copywriting

Copywriting je činnost, při které copywriter píše články, které mají za cíl zaujmout a přilákat čtenáře. Článek musí být zajímavý, správně a přehledně napsaný.

Teď se dostáváme k obsahu webových stránek, který je velice důležitý, proč? Protože obsah je to, kvůli čemu budou lidé zas a znovu tvou stránku navštěvovat, je to nástroj, kterým si je tam můžeš udržet. Dobré články a tedy i dobrý obsah blogu je totiž obrovské plus navíc a bez toho to zkrátka nepůjde.

Ne každý umí psát dobré texty. Představ si, že jsi majitel e-shopu a strašně moc chceš něco svým zákazníkům prodat, jenže jsi podnikatel a se psaním nemáš zkušenost. Potřebuješ dobré články, popisy výrobků, poutavý text na hlavní stránce, co uděláš? Půjdeš za copywriterem, který ti profesionálně napíše to, co ti pomůže tvé stránky ozvláštnit a tvé výrobky prodat. I to a nejen to je copywriting.

Copywriterem může být každý, kdo umí poutově psát a zaujmout. Musíš se také umět vyznat v současných trendech a stylu, mít přehled o tom, co je špatně a co je naopak bez problému použitelné – tedy být copywriter není úplnou procházkou růžovým sadem.

Inspirací pro celkovou práci s textem může být Tomáš Grombíř a jeho copyblog, kde najdeš příklad toho, co dobrý copywriter může dělat a jak taková práce vypadá.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekZačínám s orálním sexem
Další článek25.4.12
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

21 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj Mers, jak se prosimtě vkládají klíčová slova na blog ? nikde to nemůžu najít…. Děkuju

  • Ahoj, tak to ti neporadím, na blog.cz už nějaký ten rok nejsem a nikdy jsem tam klíčová slova vkládat nepotřebovala, to až na novém redakčním systému, myslím, že to nejde, ale 100% si jistá nejsem

 2. Páni :)). Vážně skvělé typy. Jen mi tak vrtá hlavou, kde si RSS čtečku udělat (nebo jak se to dá jinak říct?:D) a také, jak se tím copywriterem stát? :)

  • Díky:) Rss kanál má každá web stránka, ty máš blog na blog.cz, tudíž si dej za svojí adresu URL /rss-kanal/prehled-clanku a je to:)

   Co se týče toho copywritera, tak je důležité orientovat se v oboru – je nutné umět si poradit, dobře psát, být hodně kreativní. Pokud se tím člověk poté bude chtít živit (živnost) je samozřejmé mít živnostenský list:)

 3. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli bys mi poradit s nějakým webem pro vytváření stránek (př. blog, estranky atd). Chtěla bych si vytvořit stránky skrze nějaký jiný web, protože na vlastní výrobu nemám prostředky. Máš nějaké zkušenosti s jinými servery, než jsou estranky a blog (na obou jsem si stránky už měla)? Můžeš nějaké doporučit (napsat výhody/nevýhody)? Samozřejmě si o nich najdu něco na Google, ale ráda bych slyšela osobní názor. Moc Ti děkuju!

  • Ahoj,

   no já celkově moc zkušeností nemám. Sama jsem měla blog pouze na blog.cz a potom tady (proslecny.cz jede na wordpressu = wordpress.org), s kterým jsem asi nejspokojenější. Ale tak úplně nejdůležitější je to, co od redakčního systému očekáváš:)

  • Já bych chtěla, abych si mohla upravit design hodně podle sebe (v tom jsou třeba Estranky hodně zaostalé). Blog mi přijde v tomhle super, akorát je to takový moc ,,teenagerovský“, prostě mít web na blog.cz, to hned každýho napadne osobní deníček nebo fanclub Billa Kaulitze:).
   Samozřejmě bych chtěla, aby byl editor vkládání a manipulace s webem jednoduchá, ale já jsem koumák a 2 stránky jsem už měla, tak nepotřebuju něco vyloženě ,,pro debily“.
   Fajn by bylo, kdyby mi hned nahoře nelítaly reklamy přes celou obrazovku, jako to bejvá teď u estranek.
   Chci prostě, abych měla pěkné originální stránky s vlastním designem. Ten je pro mě asi nejdůležitější.
   Jestliže máš zkušenosti s wordpressem, myslíš, že by mi v těchto oblastech mohl hodně nabídnout?
   Moc děkuju za rady! Jestli i někdo jiný může poradit, byla bych vděčná

   • Ahoj, wordpress (wp) je pouze bezplatný, není žádná placená verze.

    Já jsem s tímhle systémem 100% spokojená, je hodně intuitivní, můžeš si stáhnout šablonu, kterou můžeš dodatečně upravovat. A nastavení je hodně pokročilé, ale dá se to s trochou cviku naučit:)

 4. Ahoj, chci se zeptat, kde bereš fotky ke článkům. Není problém s autorskými právy?

 5. Ahojky, prosím, nezlob se na mě jestli ti to bude vadit)) Zajímá mě tvůj názor na můj dneštní založenej blog.. http://www.for-dogs.blog.cz Pak se chci zeptat, upravuješ fotky? Já jsem přemýšlela že kdybych ne blog házela nějakou fotku a chtěla jí upravit, tak v čem? Děkuju moc :))

  • Koukala jsem – není špatný, i když je nový, tak tam zatím není moc co hodnotit. Jinak bych odlišila barvu písma v článcích – všechno písmo mít jednou barvou – ještě tak výraznou není dobré. Nadpisy a písmo v menu bych nechala takhle, ale písmo v článcích bych udělala buď tmavší nebo komplet černé:) Jinak upravuji ve photoshopu a zoneru :)

Diskuze je uzavřena.