Domů Tělo & Zdraví Životní styl Zelený čaj pro zdraví

Zelený čaj pro zdraví

8

Když už jsem nedávno napsala o plodinách, které ti mohou napomoci ke kráse, proč tohle téma nerozšířit a napsat o nápoji, který je mnoha lidmi tolik milován a odborníci mu přičítají tolik dobrých vlastností, které jsou tělu velice prospěšné? Řeč je o zeleném čaji, který dokáže připravit úplně každý a navíc tím uděláš něco pro své tělo. Proč? Je to o dost lepší než pít čaj, slazené nápoje nebo kávu a pokud ti bude chutnat – tím lépe pro tebe!

O účincích tohoto čaje by sis měla přečíst a sama zvážit, zda by nebylo dobré, alespoň jednou za čas udělat si šálek pravého zeleného čaje, jen tak a nebo ještě lépe: pro zdraví!

Kde se zelený čaj bere?

Pravý zelený čaj, respektive čajové lístky se pěstují v Číně a Indii, kde má už dlouhověkou tradici. Samotní číňané ho považují za zázrak medicíny a naši lékaři jim dávají za pravdu.

Co obsahuje tak příznivého pro naše tělo?

V zeleném čaji můžeš najít jak antioxidanty proti volným radikálům, tak i bílkoviny, třísloviny nebo minerály. Obsahuje samozřejmě i kofein, proto bys to s ním nikdy neměla extrémně přehánět.

Jaké má účinky?

Neslazený se hodí skvěle pro dietu, urychluje totiž spalování kalorií a tedy i hubnutí, nemusíš se bát pít ho, když se snažíš pár kilo shodit nebo zformovat své tělo. Také se jeho výtažky přidávají do spousty kosmetických výrobků – je totiž prospěšný jak zevnitř, tak zvenku.

Prokazatelně také snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Určitě víš, že v těle máme dva typy cholesterolu – hodný a zlý. Zelený čaj dokáže spolehlivě snižovat hodnotu zlého cholesterolu. Stejně tak je i vhodný pro diabetiky – nezvyšuje hladinu cukru v krvi (naopak jí může i snížit).

Některá nepodložená tvrzení také poukazují na to, že zelený čaj může předcházet zhoubnému bujení buněk (rakovině), Alzhaimerově nebo Parkinsonově chorobě, skleróze.

Je skvělý, pokud se cítíš v depresi, smutná nebo zkrátka ve stresu. Také zvyšuje soustředění, zpomaluje stárnutí a v létě může i zchladit.

Samozřejmě i když má spoustu pozitivních účinků, ani se zeleným čajem bys to neměla přehánět – tak jako tak obsahuje kofein a přílišné množství přes den vypité, může mít za následek nespavost nebo časté močení.

Jak ho připravit doma?

Pravý zelený čaj (ne ten v pytlíkách, ale čajové lístečky), můžeš zakoupit na internetu nebo v čajovnách, kam si ho můžeš i zajít ochutnat. Jeho příprava je od klasického černého čaje trošku odlišná, ale určitě to není nic, co bys nezvládla.

Čajové lístky se nemají zalévat úplně vroucí vodou, ale vařící vodu ve varné konvici než pár minut odležet, teprve poté lístky zalij. Pokud jsou vážně kvalitní, můžeš je dokonce použít několikrát.

Aby si zachoval všechny své účinné látky, vypij ho ještě teplý a nikdy ho znovu neohřívej, to se zkrátka s pravým čajem nedělá. Stejně tak většina „nadšenců“ ho pije bez cukru, pokud si ale zvyklá pít sladký čaj, malé množství cukru nic hrozného neprovede. Pokud to chceš brát ale vážně, je dobré postupně si od cukru odvykat.

Maska proti černým tečkám

Pokud tě trápí spousta černých teček na tváři, rozhodně vyzkoušej tuto masku. Na obličej ji použij jednou do týdne a černé tečky budou mizet.

Co budeš potřebovat?

Voda

Zelený čaj

Sušený zelený čaj smíchej s malým množství vody a po promíchání pomalu vmasíruj do póru. Nech působit přibližně pět minut a poté smyj.

TIP: Zkuste určitě zelený čaj Matcha

Předchozí článekKrásná v 5 krocích
Další článekJak opticky zvětšit oči + (foto)návod
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

8 KOMENTÁŘE

 1. Úžasný článek Mersh, jen se chci zeptat, po jakém čase se začnou projevovat výsledky té masky? :)

 2. Ani jsem netušila na, co je takový čaj dobrý, ale piji ho už mesíc denně, dala mi ho kámoška k narozeninám a naprosto jsem si ho zamilovala. Samozřejmě louhuju lístky.

 3. Takže zelený čaj v pytlíkách (Pickwick), který piju hodně často, nemá takové blahodárné učinky jako čajové lístečky?.. :((

  • nemá, protože už jsou to spíše jen zbytky zeleného čaje a ne celé lístečky s tříslovinami atd…

 4. Dobrý článek. Možná, možná se kouknu na netu po těch lístečkách zeleného čaje.

  • sypaný čaj se dá koupit i v běžných obchodech jako tesco nebo kaufland, jen bývá dražší než pytlíkový….
   nikdy nenehcávejte čaj louhovat jak píšou všude na pytlíkách či obalech. většinou kdo chodí do čajovny ví, že čaj stačí nechat louhovat řeba půl minuty a když zaléváte lístky znovu, a znovu, pak můžete dobu louhování prodlužovat… když ho nehcáte louhovat dlouho bude hořký a už nebude dobrý. čím dýl necháte, tím víc hořký.. třísloviny pustí tu hořkou chuť po dlouhém louhování…
   k masce poti črným tečkám, musím říct, že opravdu funguje. já to dělala tak, že jsme si prostě zalilalístky vodou a pak namočila vatové tamponky a přiložila si je na t-zónu a nechala třeba 15 minut. nic tim nezkazíte, čim dýl, tim líp. vážně to funguje ;)
   ale zelený čaj má účinky na pleť i když ho pijete pravidelně (pokud možno denně).
   je hodně druh zeleného čaje. tak když vám jeden nebdue hcutnat, neznamená to, že vám nebdue hcutnat jiný. ;)

Diskuze je uzavřena.