Zkazila jsem barvení aneb špatná barva vlasů 4.71/5 (7)

Domácí barvení patří v současné době mezi poměrně oblíbené způsoby, jak změnit svou vlasovou barvu. Když chceš razantnější změnu, kadeřnice není vůbec nic levného, stejně tak ne každý si může dovolit chodit k ní častěji a proto buď požádáme někoho zkušenějšího jako třeba maminku nebo kamarádku o pomoc při barvení nebo na to jednoduše „skočíme“ samy. A není divu – barvy na vlasy, které se prodávají v drogériích s tím už zkrátka počítají a můžeš u nich najít vše potřebné k úspěšnému obarvení a taky přehledný návod, nad kterým nikdy nemávej rukou a vždy si ho pořádně přečti.

Co když ale použiješ barvu nebo přeliv a nevyjde to tak, jak si představuješ? Buď ti barva chytla do jiného odstínu než sis přála, nerovnoměrně, nesluší ti nebo sis to prostě jen po pár dnech rozmyslela – to jsou asi ty nejčastější důvody, proč bychom se chtěly chtít nové vlasové barvy zbavit. Chodit s vlasy, které se ti nelíbí, rozhodně není nic příjemného a není divu, že to co nejdřív chceme změnit. Proto ti přináším pár tipů, jak to změnit nebo celý proces uspíšit.

S rozmyslem 

Asi první nejdůležitější bod je ten – než si nabarvíš vlasy a změníš svou vizáž, pořádně si to rozmysli. Samozřejmě, je možné že tento článek už čtou dívky, které hledají konkrétní řešení, protože je pozdě na nějaké domlouvání a chybička se už stala. Každopádně nedá mi to a musím zdůraznit, jak je důležité nejít do barvení impulsivně, ale promyslet to.

Stojí to za to? Vydrží to tvé vlasy? Nebude lepší přebarvovat se postupně než udělat jednu velkou razantní změnu? Zvládneš to doma sama? To jsou důležité otázky a před každým barvením by sis je měla položit a zamyslet se nad nimi.

Info o konkrétní značce 

Ještě před tím, než se rozhodneš vlasy si sama nabarvit, je důležité vědět, že ne každá vlasová barva je stejná. Liší se a každá značka má své pro i proti, které by sis měla zjistit. Většinou to nepíšou na krabičce ani na návodu, ale můžeš projet některé recenze a seznámit se s názorem ostatních žen a dívek, které barvu použily. I od toho je internet a když máš tu možnost, tak proč tomu tu chvilku nevěnovat?

Udám příklad – největší zkušenost mám se značkou palette. S jejich barevnými šampony (přelivy Color Shampoo) už jsem toho ledacos zažila. Proto vím, že obsahují hodně peroxidu a na tmavších vlasech chytají o dost tmavěji než jaký je uvedený odstín na obrázku. Proto je dobré, pokud se rozhoduješ mezi dvěma odstíny, sáhnout po tom, který je o odstín světlejší.

Zoufale ke kadeřnici? 

Pokud víš o sobě, že jsi nešikovná, nejsi si jistá konkrétní barvou a postupem, nebude lepší do toho dát pár penízků a k té kadeřnici vážně zajít. Uvědom si co je v sázce – tvoje vlasy! Sice ne každá kadeřnice může udělat tvůj účes podle tvých představ, ale jsou to odbornice a když si vybereš správnou a dobře jí svoji představu vysvětlíš (klidně ukaž obrázek), určitě to bude lepší než riskovat doma.

Znovu obarvit?

Co když se ale už škoda stala?

Pokud používáš odbarvovač nebo agresivní permanentní barvu není dobrá možnost ještě ten samý den vlasy  znovu barvit. Už jedno barvení může vlasy dost oslabit a co teprve barvení dvě, pokud jdou těsně po sobě. Když se ti tedy barva nepovede, snaž se vydržet alespoň pár dní než se rozhodneš pro jinou barvu a vlasy znovu chemicky přebarvíš. V těch pár dnech budou mít možnost regenerace a musíš jim dát čas, aby se vzpamatovaly z toho chemického šoku. Ideální je rozmezí několika týdnů.

Pokud používáš méně agresivnější přelivy, můžeš vlasy barvit v menším časovém odstupu – to platí pro zdravé vlasy. Pokud jsou slabé a nemocné, mají roztřepené konečky, jsou suché, splihlé a krepatí se, tak jako tak bys jim měla dopřát nějakou dobu odpočinku.

Stažení barvy

Pokud jsi použila zbytečně tmavou barvu a nemůžeš se jít zbavit a přitom bys chtěla něco o dost světlejšího nemáš na výběr moc možností. Zbavit se třeba takové černé bývá často nadlidský úkol – některé vlasy se z ní dostávají rychleji, některé zase extra pomalu.

Východisko z tohoto problému je stažení barvy u kadeřníka. Ovšem opět má své úskalí – je to pro vlasy poměrně náročné, může je to oslabit, pokud máš delší vlasy, cena také není nijak příjemná. Já jsem se takto zbavovala černé barvy, kterou jsem na vlasech měla úmyslně asi 3/4 roku (vlasy jsem měla k lopatkám) – museli jsme stahovat na dvakrát, protože černá se zkrátka pustit nechtěla a zaplatila jsem i s dodatečným barvením 1.400 Kč.

Ocet? 

Když nechceš nic chemického a máš na vlasech barvu přelivu, která se ti nelíbí, jedna z možností, která je hodně u žen oblíbená je použití octu. Vlasy v octu můžeš bez obav umýt nebo si do něj vlasy klidně ponořit (opakuj podle potřeby). Přeliv se tak vymývá rychleji – ne u všech to ale působí.

U hodně poškozených vlasů se přeliv může dostat hlouběji do vlasové struktury a ocet nemusí pomoci – u zdravých vlasů by to ale neměl být problém a ocet by měl vymývání urychlit.

Šampon na mastné vlasy

Pokud chceš zkusit ještě něco méně náročného, aby ses zbavila přelivu, zkus si koupit šampon, který je primárně určen pro mastné vlasy a myj si s ním pravidelně hlavu. Vlastní zkušenost s tím nemám, ale znám spoustu slečen, které si radu přečetly na internetu a hodně jim pomohla. Sice to nefunguje ze dne na den, ale uspíší to vymývání barvy.

TIP: Jak udělat to, aby vám barva co nejdéle vydržela?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

20 komentářů

 1. Myslíš,že ten ocet by zvládl stáhnout i blond melír?To asi ne vid?

  • To co jsem napsala je na stahování přelivu, tedy toho co se může časem vymýt (samozřejmě to i permanentní barva, ale o dost méně). Blond se nevymývá, blond odrůstá

 2. Ještě můžu doporučit šampon proti lupům. Já jsem měla nějaký z lékárny, takže nevím jak fungují ty z drogerie. Měla jsem červený přeliv a vlasy jsem si s tím šamponem myla každý druhý den a do 2 týdnů ta barva skoro slezla a barvilo se znovu :-)

 3. Ahoj Mers,koľko majú tie vlasy v octe byť?

  • Ahoj,

   není to nijak omezené – buď je můžeš jen opláchnout, nebo třeba pár minutek nechat působit.

 4. To s tim octem jsi sama zkousela? Fakt to funguje? Ja totiz nevim, kdyz jsem si naposledy barvila vlasy a lamentovala jsem, ze doufam, ze se mi to zas tak rychle nevymyje, slysela to babicka a rikala mi, ze to mam zaxifovat vodou s octem. Ze to tak drive vzdycky zensky delavaly a barva se jim tak rychle nesmyvala a nemely spinave polstare…

  • Zafixovat samozrejme

  • Zkoušela jsem to – není to žádný zázrak, ale každopádně se to vymývá rychleji.

   Možná se to liší u barvy, která by se vymývat neměla a proto by jí ocet mohl zafixovat – přelivy jsou každopádně něco trošku jiného.

 5. Potvrzuji, že se opravdu nevyplatí šetřit při výběru barvy časem k prostudování recenzí ani penězi. Včera jsem barvila vlasy sestře barvou Londa, která s 90% pravděpodobností obsahovala amoniak… Vážně jsem se bála, že skončíme s naleptanými sliznicemi… Vlasy však kupodivu vypadají dobře.

 6. Já jsem naštěstí nikdy takový problém neměla. Všechno vždycky pořádně promyslím než se vrhnu do barvení šamponem :)

 7. AHoj Mers :)
  možná si pamatuješ na můj dotaz ohledně přelivů. Zkusila jsem ten od palette s nejkratší dobou smytí a na vlaech to nebylo moc znát.Možná na dotek byly hebčí,ale nezúčastněný pozorovatel nic nezaznamenal :D Teď jsem si koupila novinku od syossu pronature, je to dlouhotrvající barva s nízkým obsahem amoniaku,měla by být přírodní.Ještě jsem si jí ale nenanesla-pořádně jsem pročetla články na netu, hlavně ty tvoje ;) a přemýšlím, jestli by tedy nebylo lepší dát si na hlavu color shampoo od palette.. co myslíš? Jsem špinavá blondýnka, ty jsi tady psala, že se blond nevymývá, ale že odrůstá a z toho mám docela obavy.Color shampoo by se vymyl?

  • Ahoj,

   se syossem nemám vůbec žádnou zkušenost, takže to porovnat prostě nemůžu. Color shampoo od palette obsahují spoustu peroxidu a docela špatně se z vlasů dostávají (alespoň ty na 24 umytí). Pravda je, že co se týče lesku, tak na ty jsou 24ky nejlepší a jsem s nimi nejvíc spokojená. Bohužel – z vlasů se doopravdy dostávají těžko – ano, vymývají se, ale u některých vlasů se mohou dostat „hlouběji“ a pak sice vyblednou, ale částečně i odrůstají.

   Záleží doopravdy na tobě – pokud bys chtěla za krátkou dobu zpět své blond vlasy, šampon na dvacet čtyři umytí ti raději nedoporučím, i když samozřejmě na tvých vlasech může reagovat jinak než třeba na mých – to je doopravdy jen takový odhad:)

  • Ahoj, já jsem měla přeliv od Palette na 24 umytí a spokojená jsem nebyla. Vlasy jsem měla po nanesení velmi suché, úplně jiné barvy, než byla na krabičce a nevymývala se, ale odrůstala – to mi vadilo, protože jsem měla barvu, která mi vůbec neslušela. Kadeřnice mi vlasy promelírovala, takže to nebylo tolik vidět. Před 2 měsíci jsem zkoušela barvu na vlasy od Sossu a jsem naprosto spokojená. Vlasy jsou jemné, odstín se shoduje s tím, který je na krabičce a moc se nevymývá. Teď se chystám vyzkoušet barvu z řady Syoss ProNature odstín 6-1 – Tmavá blond. Věřím, že mě Soss nezklame ani tentokrát.

   • Jana:ProNature bylo opravdu naturální ;D změna barvy né moc výrazná, okolí asi nic nezaznamenalo, ale vlasy jsem měla hebčí, lesklejší, příjemněji se s nimi pracovalo :) Můžu jenom doporučit. Někdy v brzké budoucnosti se chystám vyzkoušet 8-6 světle plavá-klasická syosska, má jí kamarádka, sladkou brunetu a je opravdu úžasná.

 8. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat. Moje původní barva vlasů byl tmavější blond s melírem. Teď jsem si ale před měsícem nechala udělat u kadeřnice přeliv, nyní mám vlasy středně hnědé, lehce medový odstín. Nejspíš to byla chyba a poučila jsem se, měla jsem být spokojená se svou původní barvou. Myslíš, že kdybych si vlasy octem umývala každý den (nebo každý druhý den), tak by barva úplně vymizela do jara? Březen, duben ?

 9. pomoc!Čím vydrbat hlavu po barvení?!

 10. ocet opravdu urychlí vymytí barvy, ale pozor, ne obyčejný lihový ocet, ale jablečný, a nelít ho na hlavu přímo, ale cca 2-3 lžíce v půl litru velmi teplé vody. Lze opakovat třeba každý den dle požadovaného vymytí, jde to rychle, když už nic jiného, vlasy se krásně lesknou :) nejlepší je ale stejně koupit stahovač barvy přímo k tomu určený, třeba od Subríny nebo Black server

  • Myslíš že by mi ten ocet trošku pomohl vymýt barvu z vlasu i když jsem si dávala palette shampoo 320 (zesvětlovač).

 11. Ahoj ted jsem se obarvila na svetlejsi hnedou nez mam ale mela jsem malo barvy bojim se ze to bude flekate..poradis mi prosim jak se kdyztak te nove barvy zbavit ?? :)

TOPlist