Domů Rodina & Škola Škola Co je kyberšikana a jak se bránit…

Co je kyberšikana a jak se bránit…

2

Už ses někdy setkala s kyberšikanou? Řeknu ti příběh, který ti tohle téma přiblíží. Všechno to začalo na první pohled nevinným pokecem přes chat Facebooku, kdy si Katka myslela, že našla novou kamarádku. Jelikož se u sebe v pokoji necítila nijak ohroženě, oné nové potencionální kamarádce na sebe prozradila věci, které by normálně mezi čtyřma očima jen tak někomu neřekla…

Dej si pozor, co na sebe prozradíš!

…pak, když opět zasedla ke svému facebookovému účtu, už na ni čekala zpráva od její nové kamarádky. Tentokrát se jí však vůbec nelíbila. Minulý týden na sebe tak trochu prozradila, že se jí hrozně líbí Petr z vedlejší třídy a teď na ni z obrazovky poskakuje text, který hlásá – JSI ŠKAREDÁ, JAK SI MŮŽEŠ MYSLET, ŽE SE BUDEŠ PETROVI LÍBIT? ZÍTRA BUDE O TVÉ ZAMILOVANOSTI VĚDĚT CELÁ ŠKOLA! Tak to je pro Káču jistě podpásovka! Vždyť Věrka byla minimálně měsíc její spřízněnou duší, jak jí tohle může dělat? Chudák Katka ani netuší, že Věrka ve skutečnosti není Věrka, nýbrž za vším stojí její spolužačky, které si z Katky, která je ve třídě nová a ne moc průbojná , chtějí udělat legraci.

Ponižující SMSky ti mohou chodit celý den!
Ponižující SMSky a zprávy ti mohou chodit celý den!

Právě kvůli takovýmto situacím by sis měla vždy dát pozor na to, co na sebe prozradíš. Facebook je sice unikátní sociální sítí, která tě spojuje s mnoha přáteli, ve skutečnosti je však i nebezpečným nástrojem nejen škodolibých spolužáků, ale také úchylů, kteří se pomocí falešného profilu budou snažit vetřít do tvé přízně, navázat s tebou pravidelný kontakt a vytáhnout z tebe citlivé informace, které pak použijí jako nástroj pro vydírání.

Jak by ti bylo, kdyby se na Facebooku objevily tvé nahé fotky?

Už jsi jistě slyšela o případech, kdy se holky nachytaly na falešný profil rádoby tajných ctitelů.  Kteří si s dívkou psali se snahou získat její plnou důvěru. Nakonec ji většinou požádali o fotografii, která kolikrát měla intimní ráz. No a pak BUM!!! a byla z toho strašlivá ostuda na Facebooku neboť fotky neputovaly k tajnému ctiteli, nýbrž ke škodolibému spolužákovi, který intimní fotky rozvěsil na Facebook společně s  nelichotivým komentářem.

SMSky, které už ani nechceš číst!

Kyberšikana je formou šikany, která je spojená s elektronickou komunikací. Pro výhrůžky, urážení a ponižování používá formu SMSek, e-mailů, Facebook a další sociální sítě. Proto je v některých případech i mnohem horší než šikana klasická, jelikož může trvat nepřetržitě 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Často je kyberšikana s klasickou šikanou propojená. Zpravidla se jedná o natočení ponižujícího videa, které je pak dále rozesíláno. Nejhorší je u kyberšikany její rozsah. Během krátké chvíle se nepatřičný materiál rychle rozšíří téměř všem, což je pro oběť veliké trauma. Představ si, že by ti na tvůj mobil chodily otravné SMSky, které by tě ponižovaly a urážely.

Jednou pošleš svou nahou fotku a rázem o ní ví všichni tví přátelé
Jednou pošleš svou nahou fotku a rázem o ní ví všichni tví přátelé

Proč se to děje zrovna mě?

Kyberšikana si oběť nevybírá, díky jejímu velkému rozsahu se může týkat opravdu každého. Ať už jsi to ty, tvá kamarádka, tvoje máma, tvá učitelka. Vůbec nejhorší je fakt, že se pachatel kyberšikany skrývá za anonymitou, která mu dodává jistou sílu a odvahu. Pak si dovolí zajít mnohem dál a svou oběť psychicky týrat, v těch nejhorších případech i utýrat k smrti. Ano! I to se již stalo. Noviny v celém světě jsou plné titulků, které hlásají jména obětí, jež se nedokázaly kyberšikaně ubránit a nakonec si sáhly na život.

Jak kyberšikanu řešit?

Ať už ses s kyberšikanou setkala ty nebo tvá kamarádka, je dobré nepropadat panice. Ty nejsi ani hloupá, ani škaredá, tak proč bys to měla útočníkovi zbaštit? Pamatuj, že útočníkovým úmyslem je tě ponížit, sebrat ti veškeré sebevědomí, shodit tě před spolužáky a podobně. Obvykle se může jednat zprvu o hloupý žert, který však pro oběť není žertem a útočník neví kdy přestat. Proto si dej pozor na to, aby ses ty náhodou z hloupé pohnutky nestala útočníkem. Ať už se ti tedy někdy do rukou dostane video s ponižující nahrávkou tvého spolužáka, nesdílej ho, smaž ho, napiš pod to odsuzující komentář, případně celou situaci projednej s někým dospělým. Pokud video pošleš dál, dopouštíš se trestného činu stejně jako útočník.

V každém případě je dobré věc si nenechávat pro sebe, svěřit se dospělému a začít situaci řešit. Rozhodně se nenech zahnat do kouta a nedělej věci, které po tobě požaduje útočník. Věř, že pak už ti nikdy nedá pokoj, bude chtít více a ty se ho nezbavíš.

Internet umí být pořádně nebezpečný, je dobré střežit si své soukromí
Internet umí být pořádně nebezpečný, je dobré si střežit své soukromí

Čísla, která ti mohou pomoct!

Možná ti je hloupé kyberšikanu řešit s tvými blízkými, proto se svěř odborníkům. Od nich dostaneš přesné instrukce, jak postupovat, případně s nimi můžeš věc dlouhodobě projednávat.

  • ONLINE HELPLINE je poradenské centrum, kde můžeš projednat tvůj problém on-line. Jednoduše vyplníš formulář, popíšeš problém a odešleš. Pro odpověď je nutné zaslat tvůj email, ale neboj se, nebude nijak zneužitý. Odborníci z centra ti pak na e-mail pošlou možné řešení problému.
  • KRIZOVÁ TELEFONNÍ linka IPPP ČR – volej 286 881 059 nebo +420 774 089 181. – jedná se o krizovou linku Institutu pedagogicko-psychologického poradenství ČR, kde ti s tvým problémem pomohou.
  • https://www.e-bezpeci.cz/jedná se o internetovou poradnu, kde opět popíšeš svůj problém, se kterým ti odborníci pomohou.
  • LINKA BEZPEČÍ116 111 – na linku bezpečí můžeš zavolat kdykoliv, tudíž i v případě, kdy řešíš kyberšikanu.

Už ses někdy setkala s kyberšikanou? Doufám, že ne! V každém případě je však důležité vědět, jak se proti ní bránit. Ty už to víš, tak to pošli dál!

2 KOMENTÁŘE

  1. Mně moje kámoška mi napsala ošklivý věci. Řekla jsem to učitelce a ta ji dala dudku.

  2. Díky! Teď vím, jak správně kiberšikanovat Danielu, Promile a Anissu. A ostatní co se mi postaví do cesty! Máš u mě malé +…

Diskuze je uzavřena.