Domů Tělo & Zdraví Menstruace Vložka nebo tampón? Jak to máš ty? ...

Vložka nebo tampón? Jak to máš ty? 4.67/5 (6)

47

Jaký je tvůj arzenál hygienických potřeb a kosmetiky? Že velký? S tvou první menstruací se podstatně rozšíří. Asi na 7 dní v měsíci budeš potřebovat také tampóny a vložky. Co používáš ty? Tampón nebo vložku? A co je vůbec lepší? Pojďme to spolu rozebrat.

Vyzkoušet bys měla obojí!

Můžeš přečíst milión rad a tipů, jestli používat raději vložku nebo tampón, ale stejně to nejlépe zjistíš tak, že vyzkoušíš obojí, jak vložku, tak i tampón. Podle toho usoudíš, v čem se cítíš pohodlně, co se ti lépe zavádí, co tě vyjde finančně levněji a podobně. Ostatně vložku a tampón můžeš hezky kombinovat. Když jdeš na párty, budeš se určitě lépe cítit s tampónem, protože se nemusíš hlídat, jestli ti pod těsnou sukní vložka nevytváří hrboly. Naopak v noci se můžeš lépe cítit s větší noční vložkou, kterou podle potřeby vyměníš.

Vložka a její výhody

Alespoň jednu vložku bys vždy měla mít v kabelce. Především v době, kdy neužíváš antikoncepci mohou být tvé počáteční menstruace nepravidelné a špinavé kalhotky tě mohou překvapit takřka kdekoliv. Překvapená nebudeš v případě, že v kabelce budeš mít svou vložku.

 • Vložka je pohodlná – oproti době minulé máš dnes velkou výhodu, vložku na sobě ani neucítíš. Je velmi pohodlná a lehká. Důležité je ale vybrat správné kalhotky. Ty by neměly být nijak volné, naopak by měly přiléhat k tělu a tím pádem dobře držet vložku. Tak zajistíš, aby vložka nikde neprotékala.
 • Vložky nejsou drahé – balení vložek dnes není nijak drahé. Vybírat můžeš z celé řady značek a vybrat si tu svou oblíbenou. Není řečeno, že často propagované vložky musí být ty nejlepší. Zkus zapátrat v levnějších a méně známých značkách. Vezmi si, že během silné menstruace můžeš vypotřebovat i několik balení vložek.
 • Není vložka, jako vložka – existuje jich hned několik druhů, a proto si můžeš vybrat klasické vložky, slipové, vložky s křidélky nebo bez, intimky, noční vložky a podobně.
 • Vložky jsou voňavé – vložky můžeš vybírat i podle vůně. Řada jich obsahuje příjemnou parfemaci, a tak se můžeš během svých dnů cítit ještě pohodlněji.
 • Výměna vložky je nenáročná – vyměnit vložku není nijak těžké, což patří mezi její obrovské výhody.
 • Vložky dobře absorbují – dnes vložky nabízejí dobrou absorpci, proto se nemusíš během tvých dnů bát vyjít ven mezi lidi a normálně se bavit. Přesto bys však měla myslet na její častou výměnu. Během menstruace měj vždy vložky po ruce.
 • Vložky jsou dnes balené zvlášť – řada vložek je dnes balená zvlášť po kuse, a proto si můžeš do kabelky hodit jeden dva kusy vložek aniž bys musela brát celé balení. Tím v kabelce uspoříš místo.
Výběr tvé oblíbené značky je na tobě!
Výběr tvé oblíbené značky je na tobě!

Mají vložku nevýhodu?

Existují ženy, které vložku zcela upřednostnily před tampónem a během svých dnů nenosí nic jiného. Není divu, vložky jsou pohodlné, přesto se na nich najde několik nevýhod. Nevýhodou je onen pocit mít něco v kalhotkách. Především když si bereš těsné oblečení můžeš mít problém s tím, že ti vložka v kalhotkách vytvoří nevzhledný hrbol pod sukní. A to je celkem trapas. Další nevýhodou je použití vložky při sportu, kdy nemáš takovou svobodu jako třeba s tampónem. A nakonec, krev na vložce může být někdy cítit, kdežto u tampónu ne.

Parfémované vložky
Většina vložek má dnes parfemaci

Tampóny a jejich výhoda

I tampónů existuje hned celá řada, od dražších po levnější kusy. Existují tampóny normal nebo super, zkrátka a dobře opět si musíš vybrat tvé oblíbené. Řada tampónů dnes nabízí i hezký design a i kvůli němu pro tebe může být některá značka atraktivnější než jiná.

 • Tampóny nejsou vidět – neviditelnost je jednou z hlavních výhod tampónů. V pochvě zasunutý tampón zkrátka nejde vidět, až na šňůrku, která vždy čouhá. Tu si však ve sprše nebo na bazénu můžeš strčit do kalhotek nebo mezi stydké pysky.
 • Tampón neucítíš – oproti vložce tampón ani neucítíš. Ovšem jen v případě, pokud si ho správně zavedeš. Tampón se zavádí asi 5 cm do pochvy, kde by neměl tlačit ani ti způsobovat jiné nepříjemné pocity. Při chůzi bys o něm zkrátka neměla vůbec vědět.
 • Výměna tampónů není tak častá – jako u vložky. Tampón měníš každých 4-8 hodin. Důležité je na něj nezapomenout.
 • S tampónem se sportuje mnohem lépe – sport bude pro tebe s tampónem mnohem příjemnější. Při tanci, gymnastice, běhu a při jiných sportech zkrátka a dobře nebudeš mít čas hlídat přetékající vložku.
 • Tampóny jsou pohodlné – tedy v případě, že si je dobře zavedeš. Pak je ani neucítíš.
 • Tampóny jsou bezpečné – stejně jako vložky jsou tampóny naprosto bezpečnou hygienickou pomůckou, kterou můžeš používat takřka denně. Tampón si však nezaváděj v případě, že trpíš pouze výtokem. Zbytečně jím rozdráždíš přirozené prostředí pochvy. Na výtok použij raději slipovou vložku.
Tampóny OB
Tampóny o.b. jsou asi nejznámější značkou

Mají tampóny nevýhodu?

Nevýhodou tampónu mohou být počáteční problémy se zaváděním. Pro dívky je menstruace obvykle stresovým obdobím a věc zavést si poprvé tampón jim nemusí nijak přilepšit. Řada balení tampónů obsahuje podrobný návod jak tampón plynule a bezpečně zavést.  Hlavně se uvolni, umyj si ruce a nedělej nic na sílu. Nic se neděje, pokud se první pokusy nepodaří. V tom případě pokusy odlož na později, použij vložku. Zbytečně se nestresuj!

Pikantní otázky jsem položila za tebe!

Menstruace a s ní spojené hygienické pomůcky jsou zprvu pro všechny dívky nové, tudíž mohou být i stresující. Třeba máš na jazyku spoustu otázek, jenže se obáváš zeptat. Pikantní otázky jsem proto položila za tebe. Tak třeba:

Můžu si tampónem protrhnout panenskou blánu? Většinou se to nestává. To by sis musela tampón zavést opravdu hluboko.

Můžu s tampónem čůrat? Ano, můžeš a nemusíš ho po tom hned měnit. Hodně dívek se mylně domnívá, že si při čůrání počůrají i tampón a pak jej musí hned vyměnit. Nemusí. Tampón se zavádí do pochvy a ne do močové trubice. Zavést by se měl asi 5 cm hluboko a močová trubice je tudíž níže. Počůráš si leda tak šňůrku, ale tu si můžeš vždy přidržet, případně osušit toaletním papírem.

Jak se zbavit použité vložky nebo tampónu? Vložku stoč a pak stejně jako tampón zabal do toaletního papíru, odhoď vždy do koše, ne do záchodu! Když menstruuješ, vždy si po sobě zkontroluj záchodové prkýnko. Udělala by sis pořádný trapas, kdyby po tobě přišla tvá kámoška a viděla špinavý záchod.

Co s čouhající šňůrkou od tampónu? Šňůrka od tampónu musí čouhat, jinak bys ani tampón z pochvy nevyndala. Ve společných sprchách ji neřeš, na bazénu se hlídej. Strč si ji do plavek nebo ještě lépe mezi pysky.

A co ty? Používáš vložku nebo tampón?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

47 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj, poprvé jsem si zavedla tampon, asi nedostatečně hluboko (na 2 články ukazováku), při chůzi jsem ho necítila, byl to jen takový divný pocit, že tam něco je. Ale když jsem si sedla, tak jsem jej cítila. Udělalo se mi špatně, začala se mi motat hlava, okamžitě jsem jej šla vyjmout. Nevíte čím to mohlo být? Prosím, bojím se to opět zkusit.

 2. Ahoj, včera večer, když jsem byla na záchodě, tak jsem tam uviděla načervenalou/hnědou hlenovitou tekutinu. Jediné, na co jsem se z mohla bylo:,,Doprdele já TO nechci“
  Myslíš, že se Menzes blíží??

  • To bude asi ono. Taky se mi to stalo. Byla jsem na zachode a kalhotky cele od krve. Zeptala jsem se mami a ona rekla: ,,No, a mas to.“

   • Ja man radsi vložky nebo kalíšek-je ekologický,vydrzí i nekolik měsíců.Ted jsem se divala na jeden článek o volné menstruaci(bez vlozek,tampónů ničeho)asi bych to nedala??

 3. Dobry den jsem Elizabeth ale klido mi rokeejte Baboux
  Jsem vzdycky moc nervozni vsechno mi pada z ruky a vsude se bouchnu a hadava jsem a tak . Prosim Vas cim to je ?? Dekuji Baboux

 4. Ahoj je mi 11 let a kdyz delam gymnastiku:snury,premety atd… je lepsi pouzivat tampony i kdyz je mi 11?na dres vzdy nosim spornovni kratasky.dekuji za odpoved kohokoli

  • Je mi taky 11 a osobně dávám přednost tamponum. Cvičím taky: gymnastika, break dance, ale i balet. Při sportu jsou tampony lepší, protože neprotekaji a ty se nemusíš cítit trapně, protože z tamponu se ti logicky nemůže udělat žádný hrbol. ;)

 5. Ahoj, je mi 12 a cca za tři měsíce jedeme do Bulharska. Má menstruaci skoro rok a používám jen vložky. Nevím jak mám mamce říct, že chci zkusit tampony, myslím že je to trapné. Nevíte někdo jak to mamce říct? Díky za odpověď.

  • Ahoj… no já mám taky menstruaci a já jsem se mamky zeptala jestli bych nemohla nosit tampony že holky je mají taky tak bych je chtěla začít nosit, ale Mamka mí říkala když ještě si panna a dáš si tam ten tampon tak tě to bude bolet a Mamka říkala (cca za 1 týden to bude bolet) že ona si ho jednou dala a prý když si ho sundáš tak nemůžeš kvůli tomu ani chodit … Tak se zeptej mamky ale nwm co ti na to odpoví mě tohleto řekla mamka…

 6. Ahoj je mi 12 let a chci to dostat nwm proč to chci dostat… Vždycky holky se o tom povídají jaký to je atd… Mě se z toho úplně chce brečet… Nevíte náhodou jak urychlit menstruaci ? Předem děkuji <3

  • Menstruace bouhzel nejde nijak urychlit ,az to prijde tak to prijde.Neboj se a hlavne se tim nestresuj moji kamaradce je 14 a jeste to nedostala. Tak se tim netrap.

 7. Chci se zeptat, je mi 13 mam kluka a ten po mě chtěl sex, nevím co mám dělat. Předem děkuji za odpověď.

  • Ahoj, prostě bych si počkal na 15-tiny a partnera bych ignoroval. A kolik je partnerovi?

 8. Ahoj je mi 14 ale upřednostňuji vložky :)
  Když jsem si poprvé dávala tampón tak to ani zase tak nebolelo bolelo to když jsem si ho vyndávala.
  Chtěla bych se zeptat co dělám špatně když ho mám tak mám pocit jak kdybych se počůrala kvůli tomu ho nepoužívám předem děkuji za odpověď:)

 9. Ahoj je mi 14 dnes jsem zkousela pouzit tampony o.b. mini , ale nesel zavest. jskoby tam neco branilo. Cetla jsem ruzne clanky, ale neslo to dneska je to 3 den me menstruace tak nevim jestli to neni tim ze je to krvaceni uz slabe . předem děkuji za odpověď

 10. Ahojky,
  O zavedení tamponu jsem se snažila celkem dlouho. Pak jsem si koupila s aplikátorem a divila jsem se jak tam vklouznul! :)
  Akorát teda nevim, ale pri sezení ho cítím (trochu tlačí,ale nebolí me to) Pri chůzi ani drepu nebo kleknuti není cítit, jen když si sednu, tak o něm vím. Je to normální a nebo je málo? Ale podle návodu by měl být přesně tam kde má být…. :/ Děkuju za odpověď

  • Ahoj,
   To že tampon při sezení cítíš znamená, že ho máš zavedený málo.

 11. Najde se zde nějaká hodná duše, která by mi mohla poradit? :)
  Vložky mi fakt nevyhovují, vadí mi ten pocit, že cítím, že „to teče“ :/ takže už od doby, kdy jsem to dostala poprvý, mi bylo jasný, že chci vyzkoušet tampony. No, takže jsem si koupila mini a zkoušela jsem to zatím asi 4x. Vždycky jsem byla nervózní, takže mi to nikdy nešlo. Včera jsem to zkoušela znova, byla jsem v pohodě, nebyla jsem ani moc nervózní, ale nešel mi strčit dál, než asi 1 cm :/ bolelo to. Takže jsem to dneska zkoušela znova… Povedl se mi tam strčit skoro celý tampon, ale dál to nešlo. Bolelo to, zkusila jsem změnit směr, ale prostě mě to dál nepustilo. Připadá mi, že jsem i „úzká“.
  Poradil by mi někdo něco, co bych mohla zkusit? Nebo prostě nějakou radu? Předem moc děkuji ;)

  • Ahoj, to já jsem na vložky, je fakt, že je to svým způsobem kapku nechutný, ale tampony také moc nemusím, používám jen při ťěláku a prostě na sport.
   Ze začátku jsem používala s aplikátorem od Tampax, fakt to tam lehce vklouzne a časem to budeš mít v ruce :-)
   Jinak zkus třeba dát jednu nohu na vanu, nebo na prkýnko a nenervuj se, určitě se podaří!
   Hodně štěstí :-)

   • Děkuju moc! Já právě těm aplikátorům moc nevěřím, nechci „do sebe strkat“ nějakej plast :/ :D
    Ráda bych to zkoušela dál, jenže mi to už končí a mám to slabý, takže musím zase měsíc počkat :D
    Ale moc děkuju za pomoc! :)))

    • Ahoj, tak jsem tady zase opět po nějaký době!! Když jsem měla menstruaci v lednu a únoru, tak jsem zrovna byla nemocná, takže jsem to zkusila až před měsícem :) vůbec se mi nechtělo věřit, že se mi to povedlo! Zkusila jsem jinou značku a jde to! Nosím je jen přes den, na noc si tím ještě nejsem jistá. Ale mám problém… I když mám tampon třeba jen 3 hodiny, tak mám na vložce krev… Asi mi to protýká :/ Takže zkusit větší velikost? Celkem se tý větší velikosti bojím, ten rozdíl mezi mini a normal je celkem velkej :D Takže větší velikost/měnit častěji? :)

    • Ahoj, tak gratuluju!!! :)
     To je super.
     Fakt je to jenom o čase a zkoušení. A za chvíli to zvládneš i přes noc. Jakou značku používáš?
     Tak to máš dost silné, myslím si, že ti ty normal sednou :) zkus to.

 12. Ahoj bude mi 14 a menstruaci mám od 11, ale mám radei prostě vložky. Je to tím že když jsem zkoušela tampon tak nešel zavést prostě jako by mi něco v tom bránilo. Nevím z čeho to je, ale od té doby jsem už tampon nezkusila

 13. Ahoj Thy, můžu se zeptat? Kolik ti je? Je mi 13, zkoušela jsem tampon a nešlo mi too :(

  • Ahoj :) Mně bude za chvíli 15, ale zkoušela už jsem to okolo 12 let, jenže mi to nešlo. Zkoušej to dál, nevzdávej to! :) Hodně štěstí :)

  • Proč pořád používáš mojí identitu?? Ani mi nedokážeš dát svůj pravý messenger, jak jsi zbabělá.. Jak by se to líbilo tobě?? Vážně je to za prvý otravný, za druhý nepříjemný a za třetí ilegální. Už toho vážně nech!! To tě jako naučili rodiče, že tohle děláš?? Jestli jo, tak svět jde do sra***.

 14. Ahoj prosím pomozte mi rychle! Je mi dvanáct a už mám všechny příznaky menstruace. Včera mi začaly křeče v podbřišku a kdybych dostala svou první menstruaci tak se mi spojuje že závodná v běhu.? Prosím mám si zavést tampón a nebo na ty závody nejít????

  • Nemusí to znamenat, že to dostaneš hned jak máš všechny příznaky. Radši ještě počkej ať máš jistotu…

 15. Moje kamarádka Niky je na vozíčku. Můžou mít holky na vozíčku menstruaci?

Diskuze je uzavřena.