Nestíháš a týdenní seznam úkolů a povinností ti připadá jako kolotoč, ze kterého není úniku? Jakmile dokončíš jednu práci, nahrne se jí na tebe další lavina? Je to možná proto, že sis svůj čas špatně rozvrhla. Když se totiž naučíš správně plánovat čas, ušetříš si dlouhé chvíle, které pak strávíš zábavou a odpočinkem. Mám pro tebe 5 kroků pro lepší time management, se kterými to hravě zvládneš.
1. Piš si seznamy
Budeš se divit, ale seznamy a nejrůznější poznámky udělají divy. Když si totiž zaznamenáš, že potřebuješ napsat stránkovou esej do dějepisu, nezapomeneš na to. Doporučuji ti pořídit si k tomu diář, který budeš nosit stále s sebou. Bude tvá pravá ruka. Samozřejmě ne všechny úkoly stihneš udělat hned ten den, co je dostaneš, a proto i v tomto případě ti bude tvůj diář nápomocen. Některé projekty budeš moci odevzdat až za týden, za dva, za měsíc a na ty se nejlépe zapomíná, to ti povím. Proto si je do diáře rozhodně poznač. Pozor, nezaznamenávej si termín odevzdání, nýbrž den, kdy musíš k projektu usednout a vypracovat ho. Pro dlouhodobé projekty si vytvářej časové rezervy, protože když je nestihneš zpracovat v termínu, pořád máš ještě čas.
Tip: klidně si vytvoř rozvrh hodin, jak si byla zvyklá v nižších stupních a podle toho se řiď. Do něj si zapiš všechny kroužky i dobu, kdy se pravidelně dostáváš domů.
2. Nic neodkládej
Znáš to, batoh hodíš do kouta a jdeš si k televizi odpočinout, protože školní den tě opravdu zmohl. Pak zavolá kamarádka nebo jdeš ven s přáteli a úkol, který jsi odložila na později je odsouván dál a dál. Nakonec to skončí tak, že buď úkol neodevzdáš nebo na něm pracuješ dlouho do noci. Další den si nevyspalá a na učení nesoustředěná. Nejlepší je splnit všechny povinnosti ještě předtím, než se půjdeš ven bavit. A to nejvíce platí i o víkendech, kdy se na úkoly snadno zapomene. Víkendové úkoly proto zpracuj nejlépe už v sobotu dopoledne, kdy ti to nejvíce myslí.
3. Uč se efektivně
Učení ti zabere nejvíce času, a proto se nauč učit se efektivně. Jak na to? Doporučená doba pro učení je dopoledne mezi 9-12 hodinou, což ty využiješ hlavně o víkendu. Na učení si udělej klid, ať se můžeš plně soustředit. Ožel televizi i rádio, které by tě mohlo rozptylovat. Pokud pracuješ na notebooku, snaž se nenavštěvovat ostatní a s učivem nesouvisející stránky, mohla by ses zaseknout a ze dvou hodin u učiva by byly rázem čtyři. Při učení používej nejrůznější zvýrazňovače, které ti pomohou se zapamatováním. Hodně z učiva se snaž pobrat už v hodině, doma si to jen zopákneš.
Tip: Dohodni se s kamarádkami a v pauze vypracujte menší úkoly, které nezaberou hodně času. Minimalizuješ tak své povinnosti doma.
4. Tvoř si rituály
To, že se každý večer sprchuješ a čistíš si zuby je pro tebe tvým denním rituálem, na který asi nikdy nezapomínáš. Co zkusit vytvořit rituál i z učení? Zkus k úkolům sedat přibližně ve stejnou dobu. Například ve tři dorazíš ze školy, půlhodinku až hodinku si dáš pauzu a pak se třeba od pěti do šesti hodin večer věnuješ učení. Chce to vydržet alespoň 14 dní, uvidíš, že si na to zvykneš a učení už ti nepřijde tak otravné. Bude zkrátka tvým běžným rituálem. Rituálem se může stát i to, že si vždy po práci uklidíš tvou pracovní plochu nebo si připravíš věci na další den do školy. Díky tomu bude příští den plnění dalších úkolů mnohem snadnější.
5. Nezapomeň na odpočinek
Nezapomeň na odpočinek, protože ten je velice důležitý. Když jsi unavená, nestihneš toho tolik, jako když jsi v pohodě. Proto neponocuj, dostatečně se hýbej a dodržuj pitný režim. I to ti totiž s úsporou času hodně pomůže. Budeš soustředěná a budeš mít více energie na splnění všech tvých povinností.
A jak si plánuješ čas ty?
Ahoj :) tohle mi hodně pomohlo konečně do školy stíhám a je to vidět i na známkách fakt moc děkuju
Diskuze je uzavřena.