Venku krásně svítí sluníčko a teploty jsou také příjemné. Jak můžeš nastartovat tělo po příjemných týdnech ležení u vody a po případném prázdninovém nicnedělání? Co si takhle zajít na příjemnou masáž? Lehnout si na lehátko a jen se nechat opečovávat a masírovat? Po masáži se vždy cítím úplně rozlámaná, ale s odstupem času je to úžasný pocit. Myslím, že každá z nás by si občas měla na masáž prostě zajít. Povídejme si tedy chvilku o masážích. Zkusím ti také poradit, jakou masáž si případně vybrat.
Bolestivé svaly a klouby mohou mít různé příčiny. Nepravidelný pohyb, sedavá práce, dlouhé sezení ve škole nebo naopak práce, kdy jsi po celou dobu v nepřirozeném postoji. Třeba na nějaké brigádě. Jak ale zvládnout tyto problémy bez prášků od bolesti nebo nepříjemných injekcí? Vyzkoušej určitě masáže, které si s těmito problémy často velmi hravě poradí.
Všechny masáž vlastně známe…
Masáží můžeme nazývat jakékoliv mechanické působení na povrch tvého těla, které v tobě vyvolává příjemné pocity. Dobrý masér umí vybrat ten správný postup, který přesně zacílí na bolestivá místa na tvém těle. Záleží především na hmatu, tlaku a části těla, kterou masér použije, ať už masíruje prsty, dlaněmi nebo lokty. Může také využít různých pomůcek, jako jsou esenciální oleje, baňky či horké kameny. Postupů je při masírování opravdu hodně.
Masáže všeobecně patří mezi terapie, které ti třeba také pomohou urychlit hojení úrazu. Prokrvují a uvolňují ztuhlé svalstvo a klouby. Celkově tak zlepšují tvoji fyzickou kondici. Mnoho lidí také využívá relaxační masáže pro odbourání stresu, a uvolnění napětí. Tyto masáže zlepšují naši duševní aktivitu. Některé masážní centra se zabývají hlavně relaxačními masážemi.
Zdravotní účinky masáže
U masáže rozlišujeme tři základní účinky, kterých můžeme dosáhnout. Mechanický, biochemický a reflexní. Mechanický účinek pomáhá zlepšovat prokrvení oběhového systému. To znamená, že se odkysličená krev rychleji dostává do tvého srdce, kde se znovu okysličuje. Tím opět získává cenné živiny pro tvůj organismus. Napomáhá také k roztahování cév a vylučování pro tělo škodlivých látek. Díky tomu jsou masáže vhodné jako regenerační prostředek po sportovní zátěži.
Reflexní účinek je mnohými doktory a terapeuty považován za nejdůležitější. Díky správnému dráždění nervových zakončení neboli receptorů, které se nacházejí v kůži, dochází k tzv. masáži orgánu. Podrážděné receptory odesílají signály do nervového centra, které pak na tyto podněty reagují a tím pozitivně ovlivňují tvé vnitřní orgány.
Biochemický účinek zase pozitivně ovlivňuje povrch kůže. Díky uvolnění látek jako jsou acetylcholin a histamin, se dokážou lépe prokrvovat cévy schované pod povrchem kůže. Proto ti také masírovaná část těla během masáže zčervená.
Správně vybraná masáž je základ – jak ji vybrat?
Terapeutická nebo relaxační? Donedávna byly tvé možnosti při výběru masáže hodně omezené. V těchto dnech však je nabídka tak pestrá, že je problém vybrat si tu správnou masáž. Švédská masáž, Shiatsu, Lomi Lomi, Abhyanga, to je jen pár z mnoha aktuálně nejpreferovanějších druhů masáži. Každá pochází z jiného koutu světa, proto pokud nemáš čas, či prostředky na cestování, alespoň touto formou poznáš různé druhy uvolňovacích procedur z masážní postele.
Průvodce světem masáží vám nabízím v tomto přehledném a seznamu:
1. Klasická masáž
Jaká je tvoje první reakce, pokud se lehce poraníš či tě nějaká část těla bolí? Začneš si ji přirozeně a povědomě třít a masírovat. Provádíš vlastně takovou klasickou masáž bolavého místa, která ti pomáhá napravit ztuhlé svalstvo či bolestivé klouby. Pokud se bojíš vyzkoušet jiné masáže, bude pro tebe tato masáž ideální. Není vůbec bolestivá oproti jiným technikám.
Pokud bys tuto masáž absolvovala pravidelně, mohla bys předejít bolestem ze ztuhlých svalů, například v oblasti šíje, mezi lopatkami a v kříži. Zlepšuje prokrvení pokožky a pomáhá i při vyplavování odpadních látek z těla. Klasická masáž pomáhá i při rekonvalescenci po dlouhém znehybnění v důsledku zlomeniny či jiného zranění. Působí však nejen na tělo, ale i na psychiku. To, že dotyk jako takový pomáhá zbavovat vnitřního napětí, věděli lidé už dávno. A tento jednoduchý a přitom účinný „lék“ se používá dodnes.
2. Sportovní masáž
Sportovní masáž uvolní svalové napětí, zlepšuje krevní oběh a tím také pomáhá k regeneraci postižených svalů. Tato masáž je prováděna s větší razancí. Je rychlejší a mnohem intenzivnější než klasická masáž. Je proto ideální po velmi náročné fyzické zátěži. Další zajímavou metodou jsou ashiatsu masáže, které se provádí bosými nohami.
3. Švédská masáž
Studie prokázaly, že tento druh masáže charakterizován mírným tlakem a dlouhými tahy podél svalu, je nejen relaxační, ale má také hluboký účinek hojení. Mimo jiné pomáhá při depresi, syndromech bolesti, problémech s imunitou, diabetes, preventivně působí proti rakovině a dokonce i HIV.
Švédskou masáž je vhodné zvolit při chronických problémech, při potřebě uvolnění celého těla, redukci stresu. Vhodná je pro začátečníky, při prvním styku s masáží.
4. Hloubkově-tkaninová masáž
Křížové masírování do hloubky svalu může být při prvním kontaktu s tímto druhem masáže bolestivé. V konečném důsledku jsou však výsledky pěkně výrazné. Má vysoce léčivé účinky a je vhodná při chronických problémech a svalových zraněních.
5. Shiatsu
Tento japonský způsob práce s tělem kulminuje svalový systém, terapeuti používají své prsty a ruce pro uplatnění masáže formou akupresury, může zahrnovat jemné protahování svalových partií.
6. Thajská masáž
Při proceduře ležíš na podlaze ve svém oblečení, terapeut s tvým tělem pracuje prostřednictvím série protahovacích cvičení na uvolnění svalového napětí. Vhodná je na procitnutí celého těla, dobití baterií. S nadsázkou se dá říci, že klient je po příchodu domů připraven uklidit celý dům.
7. Abhyanga
Abhyanga je dobrá volba pro rovnováhu těla a mysli. Terapeut používá masážní oleje, byliny a aplikuje je pomocí jemných úderů.
8. Lomi Lomi
Tradiční havajská masáž, která zahrnuje dlouhé, plynulé, rytmické tahy předloktím. Cílem je pomoci uvolnit emoční napětí uložené ve svalstvu. Vhodná pro lidi milující dobrodružství. Lomi Lomi je jako tanec, praktikující terapeut masíruje při tradiční hudbě v pohybu kolem masážního stolu, „hulalika“ hudba je hlavním zdrojem a tokem energie.
9. Kraniosakrální terapie
Kraniosakrální terapie byla vyvinuta chiropraktiky. Využívá ultra-lehký dotyk, který pomůže skloubit tlak v páteři mezi cranium (lebkou) a sacrum (křížovou kostí). Usnadňuje svalové uvolnění tím, že pracuje přímo s nervovou soustavou. Vhodná při bolestech hlavy, při léčbě migrény, alergií, zánětu nosních dutin. Tato terapie se považuje za nejvíce relaxační druh terapie.
10. Reflexologie
Reflexologie se drží přesvědčení, že každý z orgánů těla odpovídá oblasti na spodní straně chodidla. Terapeut aplikuje tlak na chodidlo ve snaze vytvořit změny v těle. Reflexologie je vhodná při zdravotních problémech jako doplněk ke standardní lékařské péče. Reflexologie může poskytnout uvolnění a zlepšení průtoku krve, což může přispět ke snížení bolesti u mnoha onemocnění.
11. Čokoládová masáž
Hmota, kterou se při čokoládové masáži masíruje, je směsí holandského kakaa, mléčné složky a přírodního oleje. Obsahuje minerály, vitamíny i antioxidanty, které se při masáži vstřebávají do pokožky a vyživují ji. Nejprve se provede jemný peeling kávou, pak jemná masáž kakaovým máslem a nakonec čokoládový zábal. Výživné látky z čokolády se vstřebávají do organismu. Například fenyletylamin, který se nachází v mozku zamilovaných.
12. Medová detoxikační masáž
Při masáži medem se z těla vysávají nahromaděné odpadní látky a toxiny. Nadměrné užívání léků, nezdravé životní a pracovní návyky mohou mít za následek zanesení organismu cizorodými látkami. Medová masáž je vysaje a zároveň zrychlí cirkulaci krve. Je velmi vhodná pro alergiky, revmatiky, pro lidi s depresemi, bolestmi hlavy, poruchami potence či plodnosti.
13. Masáž horkými lávovými kameny
Přináší celkovou relaxaci a regeneraci. Teplé kameny harmonizují vaše tělo, odebírají negativní energii, zaženou bolest svalů a také detoxikují organismus. Společně s aromatickým olejem a příjemnou hudbou se tento druh masáže řadí mezi ty absolutně nezapomenutelné. Postupně ti zahřejí celé tělo, i proto je velmi preferována, zejména v zimních měsících.
14. Masáž baňkami
Masáž baňkami (někdy se označuje jako baňkování) vyzkoušej, pokud se chceš zbavit ztuhlých svalů na krku a zádech. Vyplatí se na ni zajít i tehdy, když máš problémy se žaludkem a střevy, nebo trpíš na zánět kloubů. Doporučuje se také v případě, že ti diagnostikovali vysoký krevní tlak nebo trpíte migrénami. Masáž trvá asi třicet minut. Tato masáž se speciálními nádobami – baňkami pochází z Číny. Masér během ní přikládá na tělo skleněné baňky. V nádobkách se vytváří podtlak, čímž se prokrvuje kůže a praskají drobné vlásečnice. Tímto procesem se začínají z těla odplavovat škodlivé látky a zároveň se uvolňují ztuhlé svaly. Po baňkování mohou na pokožce vzniknout z podtlaku nehezké modřiny, zmizí však přibližně do pěti až deseti dní.
15. Bowenova masáž
Tento typ masáže využívají zejména sportovci a lidé se ztuhlými svaly. Uvolňuje stres a napětí ze svalů. Bowenova technika masáže představuje sérii jemných, přesně určených pohybů, které mají za úkol v těle zaktivovat jeho přirozené regenerační a hojivé mechanismy. Unavené, napjaté svaly se při masáži uvolňují a vracejí do správné polohy. Masáž není velmi příjemná, ale účinky jsou ověřené a zbavuje bolesti.
16. Lymfatická drenáž
Drenáž je oblíbená zejména jako součást detoxikace organismu. Odplavuje tedy škodliviny z organismu a tím se vysvětlují její dobré účinky v boji proti celulitidě. Při takové masáži vám speciálními doteky rozproudí lymfatický systém. Aby byla účinná, je třeba ji několikrát za sebou zopakovat. Dobré výsledky však přináší při odstraňování celulitidy, čili lymfodrenáž určitě stojí za investici. Pomáhá dokonce i hojit operační jizvy.
16. Čínská masáž
Čínská masáž zbavuje problémů a bolestí páteře, kloubů, svalů. Dokáže však potlačit i migrénu, bolesti hlavy a únavu z přepracování. Tradiční čínská masáž spočívá v kombinaci tlaku rukou, masážních technik a vibrací na akupunkturní body. Tím se stimuluje proud energie, který nastartuje regeneraci organismu. Masáž je jemně bolestivá, větší tlak a bolest však účinně začínají regeneraci těla.
17. Zvuková masáž
Pokud hledáte pocit klidu, zkus masáž vibračními tóny. Přináší hloubkové uvolnění. Vyzkoušet ji však mohou i lidé s bolestmi páteře, kožními problémy nebo hormonálními poruchami. Zvuková masáž je stará více než 5 tisíc let a do Evropy se dostala z Indie. Masáž je velmi netradiční, na tělo ti totiž během ní položí různě velké kovové misky a jemnými údery v nich masér vyvolává zvuky. Tóny z úderů obnovují přerušené toky energie ve tvém těle a tím se začínají léčit zdravotní i psychické problémy.
18. Ajurvédská masáž
Ajurvédská masáž je vhodná pro pracovně vytížené a vystresované lidi, protože uvolňuje fyzické i psychické napětí. Kromě toho vyplavuje z těla škodlivé látky. Dobře působí i na celulitidu a upravuje krevní tlak. Při této masáži si přijdou na své ti, co mají rádi vůně orientálních olejů. Masáž začíná litím teplého oleje na hlavu, během toho masér speciálními tlaky masíruje pokožku hlavy. Tím se zaktivují energetická centra. Následně se masíruje tvář (rozjasní se pleť a odstraní drobné vrásky), potom masér postupně přejde přes celé tělo.
19. Masáž aromatickými oleji
Pokud potřebuješ načerpat novou energii, zbavit se stresu a uvolnit celkové napětí organismu, vyzkoušej aromamasáž. Celá masáž je založena na výběru správné vůně. Podle toho, zda se potřebuješ uvolnit nebo naopak povzbudit unavené tělo i mysl. Masér a aromaterapeut v jednom vybere vhodný druh vůně v podobě esenciálního oleje. Ten následně speciálními pohyby vtírá do pokožky. Vůně působí na nervový systém, orgány v těle i celý organismus. Vůně lze navzájem kombinovat.
20. Masáž bylinnými sáčky
Uvolňující masáž, která se stejně praktikuje za pomoci směsi teplého oleje, který se natře na tělo a pak se nahřátými bylinnými sáčky masíruje. Sáčky jsou naplněné směsí bylinek, které mají úžasnou léčivou sílu, ochraňují a posilují zdraví, příjemně prohřívají a uvolňují. Je to forma relaxace a posílení svalů, vláken, šlach, kostí, kůže a zharmonizování těla a duše. Účinky bylinné masáže: má relaxační účinek, posiluje nervový a imunitní systém a pravidelnou masáží předcházíš kožním onemocněním.
Pokud nevíš jak často a jaké masáže podstupovat, poradí vám zkušený masér. Ten by s tebou měl prodiskutovat tvůj aktuální zdravotní stav a cíl, kterého chceš díky masážím dosáhnout.
masáž dobre pusobí i když bolí klouby. Tím že dojde k celkému uvolnení těla se uvlní i napětí v kloubech a bolest ustoupi
mně osobně vyhovuje thajska masaž. Tělo mi to hezky promasirujel, prokřupe, a i kloubum se uleví
Diskuze je uzavřena.