Holky a ženy, používáte pravidelně k líčení rozjasňovač? Pokud odpovídáte ano, tak mám další otázku. Přemýšlely jste někdy, proč se po nanesení tak pěkně třpytí? Co jsou vlastně ty třpytky? Jak to funguje? Je to možná zvláštní, ale takové otázky mi kladl manžel. A musím dodat, že já, coby uživatelka, jsem nad tím nikdy nepřemýšlela. Dokonce i dcerce jsem občas dovolila, aby se „natřpytkovala“. Ale po těchto dotazech jsem se rozhodla si na to pořádně posvítit.
No a výsledek mého pátrání se můžete dočíst zde.
Takže milé dámy, začala jsem tím, že jsem porovnala složení několika značek rozjasňovačů, které jsou dostupné v klasické „drogérce“. No a vyšla z toho jedna přísada, která se ve většině z nich opakovala a díky, které tyto rozjasňovače pravděpodobně rozjasňují. Někdo už možná tuší o co se jedná ( jak můj manžel ) a někdo možná ne. Ano, mám na mysli ty malé lesklé tečky. A co to vlastně je? Je to aluminium neboli hliník. Tudíž kov, který se v těle nevyskytuje. Spousta žen řeší hliník v deodorantech a na další kosmetiku již zapomíná. Nebo si možná řeknete no a co, tak je to hliník, vždyť to nanáším jen trochu na malá místa na obličeji… Jenže pozor, tak to s hliníkem nefunguje.
Existují studie, ve kterých bylo zjištěno, že hliník v těle laboratorních zvířat způsobil neurotoxicitu, což je poškození nervového systému, dále pak poškozoval ledviny a v neposlední řadě snížil plodnost. Pokud byste se chtěli dočíst o působení hliníku v těle více, pak zde: https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/sccs_13-16/opinions_en [zdroj: SCCS – Opinions 2013 -2016 | Public Health. European Commission | Choose your language | Choisir une langue | Wählen Sie eine Sprache [online]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/sccs_13-16/opinions_en]
Ovšem je to čtení dlouhé a v anglickém jazyce. Navíc oproti každé studii proti hliníku se objevují kontra studie popisující jeho neškodnost. Tím pádem neexistuje oficiální stanovisko na úrovni EU a hliník se v kosmetice i nadále používá. Nejčastěji se objevují pod těmito názvy Aluminum Chloride, Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Citrate, případně Potassium Alum nebo Ammonium Alum. Proto to chce zapojit vlastní rozum a držet se principu předběžné opatrnosti.
Co se týče dalšího složení rozjasňovačů, tak tam už se to vcelku liší. Některé ingredience se opakují a jiné liší. Mně zaujaly právě ty třpytivé tečky. Porovnala jsem cca 10 různých značek a zakoupila jsem pouze 2. Ten bez hliníku, který u mě vyhrál nejen tím, ale i více přírodním složením plus jej navíc seženete za rozumný peníz je od Alverde z . Krásně rozjasní vše, na co jej nanesete. Jedinou nevýhodu, kterou u něj shledávám je, že součástí balení není i štětec na jeho nanesení.
Samozřejmě se můžete rozhodnout, že hliník v kosmetice nebudete řešit. Je to jen a jen vaše volba. Na druhou stranu se ale nad tím můžete zamyslet a vybrat si produkty, které jsou bez něj a stejné ne-li vyšší kvality. A seženete je ve stejných obchodech jako ty s ním. Takže pro co se rozhodnete?