Jak vybrat ergonomické nosítko. Pro dítě je kontakt s matkou po porodu velmi důležitý. Koneckonců – 9 měsíců vnímá matčiny pohyby a je kolébáno pravidelnou chůzí a najednou o všechny tyto benefity přichází. Není divu, že je z toho zmatené a žádá si svou dávku toho, na co bylo zvyklé.
V náruči se dítě obvykle uklidní, je však problematické nosit ho celý den. A právě proto jsou v současnosti tak oblíbená nejrůznější nosítka. A rozhodně nejde o žádnou novinku. Koneckonců – třeba i známé loktuše se ještě nedávno používaly k obdobnému účelu.
✔️Kdy je vhodné sáhnout k použití nosítka
Všeobecně platí, že většině dětí tento způsob „přepravy“ vyhovuje, i když výjimky se samozřejmě najdou. Všeobecně však platí, že děti, které nosí rodiče v šátcích nebo v nosítku, jsou klidnější. To proto, že jsou uspokojeny jejich primární potřeby. Miminko cítí blízkost opravdu milovaného člověka, vidí ho a samozřejmě také slyší, cítí ho a dotýká se jeho kůže, což mu připomíná bezpečí, které zažilo ještě v děloze.
Podvědomě musí při některých pohybech matky zapojovat svaly, což má má pozitivní vliv na další neurologický vývoj, ale také na příznivý vývoj trávicího traktu a samozřejmě také dýchacího systému, protože tyto věci spolu velmi úzce souvisí. A nesmíme zapomenout ani na rychlé nastolení rovnováhy v těle, která podporuje vývoj vnitřního ucha a samozřejmě také na dobrý svalový tonus.
Nosítka a šátky nám také pomáhají zvýšit počet hodin, které dítě tráví s rodiči. Rozhodně tedy nebude trpět osamělostí nebo touhou po kontaktu.
✔️Je třeba mít z nošení obavy?
Někteří rodiče si myslí, že tak své dítě rozmazlí, ale není to pravda. Všeobecně platí, že dítě do jednoho roku rozmazlit nelze – lze pouze více nebo méně uspokojit jeho základní potřeby. A jak je to se zdravím jeho pohybového aparátu? Faktem zůstává, že nošení v šátku v současnosti podporuje už i řada ortopedů. Ve svých studiích mimo jiné uvádí, že správné nošení (ať už v nosítku nebo v šátku – vše záleží na věku dítěte) páteři neškodí, naopak – velmi příznivě podporuje její rozvoj. Samozřejmě je nutné dbát na výběr vhodné polohy a dalších faktorů. Problém totiž může být například i příliš těsné utažení šátku nebo nosítka, což vám ovšem dítě dá obvykle najevo velmi hlasitými protesty.
U maminek má nošení dětí také výhody. Především se u nich fyzickým kontaktem s jejich dítětem uvolňuje hormon oxytocin. Ten spouští tvorbu mateřského mléka a také jedním dechem snižuje výskyt poporodních depresí a dalších nepříjemných psychosomatických onemocnění.
✔️Od kdy nosit dítě v nosítku
Dítě můžete na svém těle nosit už od narození. Pamatujte však na to, že ne všechna nosítka jsou kvůli své konstrukci vhodná pro nošení novorozenců. Přece jen nejmenší děti nemají ještě vyvinuté svaly a nedokážou tak například udržet hlavičku anebo se udržet ve správné poloze při klasickém sedu. Pokud sháníte vhodného pomocníka na nošení vašeho novorozeného miminka, bude se vám hodit klasický šátek. Běžná nosítka s přezkami jsou vhodná až od tří měsíců.
TIP: Přečti si recenzi nejoblíbenějšího českého výrobce ergonomických nosítek
Na trhu však můžete sehnat i univerzální modely, které kombinují kapsu pro nošení novorozených dětí s vakem pro děti starší. Tvar nosítka stačí jen upravit podle věku dítěte a nemusíte tak pokaždé kupovat nový výrobek. Ovšem velkou výhodou klasického šátku je to, že ho můžete používat dlouhodobě, tedy už od narození až do věku 2-3 let. Poskytuje bezpečnou oporu páteři vašeho dítěte a můžete jej na sebe navázat podle svých individuálních potřeb. Musíte se však naučit několik různých úvazů, k čemuž vám nejlépe poslouží specializovaný kurz.
Dítě můžete si můžete připevnit na břicho, boky nebo záda. Druhou alternativou pro novorozenecký věk je elastický šátek, který se používá o něco snadněji než tkaný šátek. Bohužel má jednu poměrně velkou nevýhodu, že je vhodný jen pro nejmenší miminka a lze ho použít pouze pro nošení vepředu. Myslete tedy na to, že nejlépe a nejbezpečněji poslouží miminku o váze 7-8 kg. Pokud je vaše ratolest již těžší, materiál ji již nebude správně podporovat právě kvůli své jindy tak ceněné elasticitě. Elastický šátek tedy nejlépe využijí nezkušené maminky, protože se s ním lépe manipuluje a na dotek je měkký, což činí jeho nošení pohodlnějším.
✔️Do kdy nosit dítě v šátku
A jak je nastavena hranice pro to, kdy nošení dětí ukončit? Vše je limitováno v zásadě jen ochotou rodiče. Běžně se nosí děti dvou i tříleté – a to zejména na delších túrách nebo tam, kde není možné vzít s sebou kočárek třeba pro odpolední odpočinek. Je samozřejmě také nutné hlídat váhové limity používaného nosítka.
✔️Jak dlouho může být miminko v nosítku
Ani na tuto otázku nelze přesně odpovědět. Malé děti v něm klidně mohou trávit většinu dne, ty větší bude pravděpodobně omezovat v jejich aktivitách. Je tedy důležité se soustředit na to, jak poznat, že je dítě v nosítku ve správné poloze. Vhodné nosiče vám především pomohou nosit dítě dostatečně vysoko, tedy vždy blízko vás. Nemělo by se volně pohybovat někde u pasu. Zvláštní pozornost věnujte dětem do tří měsíců věku. Malé miminko je totiž za všech okolností nutné nosit tak, aby byla dobře podepřená jeho páteř a samozřejmě také hlavička. Dítě také musí být vždy, čelem k nám, s kolínky zvednutými k pupíku, což zajišťuje vhodný vývoj opěrné i trávicí soustavy Dbejte také na to, abyste ho přenášeli s nohama podloženýma až po kolena (celé nožičky by tak rozhodně neměly viset z šátku ven) a s rukama před tělem -n emělo by si na nich ležet.
Ovšem pamatujte na to, že pokud má dítě jakékoliv vývojové problémy, je vždy vhodné konzultovat použití dětského nosítka se svým pediatrem nebo fyzioterapeutem. Ve vzpřímené poloze, což je u nejmenších dětí takzvaná poloha žáby, by dítě opravdu nikdy nemělo v nosiči viset, musí být spíše jemně přituleno k našemu tělu. Tím omezíte jakýkoli možný tlak na jeho páteř. Zcela nevhodná je také poloha, ve které nožičky dítěte visí dolů. A to především proto, že novorozené dítě až do tří měsíců věku nemá dostatečnou oporu, a na páteř je vyvíjen příliš velký tlak. Jeho záda vždy musí zaujímat doporučený tvar písmene C.
A jakmile miminko dosáhne dostatečně stability (což se děje nejpozději ve čtyřech měsících), lze ho pohodlně a bez jakéhokoliv rizika nosit i na boku. Ze začátku myslete na to, že musí mít stále dobře podloženou hlavu, ale později je možné úvazy měnit tak, aby mohlo mít natažené ruce a rozhlížet se okolo sebe.
V ergonomických nosičích je pak možní jednoduše dítě uvázat také na záda a to od šesti měsíců věku nebo v případě, kdy je dítě už jednoduše příliš těžké na nošení vpředu. To se vám může hodit především na dlouhé procházky. Klasické batohy a vaky na nošení dětí bez zabudované opory zad lze pak pro dítě používat až od doby, kdy dítě samostatně sedí.
✔️Jak vybrat ergonomické nosítko
Nabídka těchto pomocníků je velmi pestrá. Jak si tedy z celé nabídky vybrat to nejlepší nosítko pro sebe a své miminko. A jaké druhy těchto nosičů rozhodně nejsou vhodné pro zdravý vývoj vašeho dítěte? Především je třeba si uvědomit, že kategorií těchto produktů existuje na našem trhu celá řada. Není proto rozhodně v žádném případě rozumné házet všechny typy nosičů, šátků a nosítek takříkajíc do jednoho pytle, protože poloha dítěte, které v nich leží, je velmi odlišná.
Obecně se trend obrací směrem k elastickým šátkům pro malá miminka a strukturovaným měkkým nosičům pro větší děti a batolata. Pokud však něco nelze doporučit, pak jsou to tzv. taškové šátky. Do nich je totiž velmi obtížné dítě umístit tak, aby nebylo zcela uzavřené, což jeho samostatnému vývoji rozhodně neprospívá. Samotné provedení tohoto typu nosiče či vaku navíc neumožňuje nosit přepravované miminko dostatečně vysoko. Uvidíte na něj tedy jen obtížně a také ho připravíte i o onen kýžený blízký kontakt s vaším tělem, který je pro jeho správný vývoj a uspokojení emočních potřeb zcela nezbytný
Také rozhodně nelze doporučit nosítka, ve kterých dítěti visí nohy anebo dokonce hlava a záda zároveň nejsou správně podepřena. Doporučujeme čerpat ze zkušenostní jiných maminek anebo si zaplatit kurz (mnohá mateřská centra je nabízejí i zdarma).
✨Ergonomická nostítka – Mini – od 0 do 18 měsíců věku dítěte
✨Ergonomická nostítka – Toddler – od 18 do 42 měsíců věku dítěte
✨Ergonomická nostítka – 4ever & 4ever Neo – od 3 do 36 měsíců věku dítěte
✔️Jak se vyznat v typech šátků
Jak jsme si už řekli, na trhu existují tkané a elastické šátky Ovšem nestojí tu samy. Pokud jsou vašemu miminku už alespoň dva měsíce, pak můžete svůj komfort během tvoření úvazů a nošení o něco zvýšit a vyzkoušet kruhový nebo také obručový šátek. A co to vlastně je? Pod tímto pojmem pořídíte krátký tkaný šátek opatřený navíc dvěma obručemi, připevněnými jednoduše na jednom konci. Tím je možné tohoto pomocníka jednoduše uzavřít do kruhu s nastavitelnou velikostí. Tento způsob vázání vám umožní nosit miminko o něco lépe na vašich bocích a nebude vám tedy „překážet“ vepředu. Uvolníte si tak ruce a jemu poskytnete vhodný prostor k vývoji.
Můžete tak navíc nosit i větší miminka Výhoda tohoto nosiče je především jedna a tou je rychlé použití a možnost nastavení těsnosti a přiléhavosti i během používání. Není tedy nutné šátek několikrát převazovat a dotahovat. Vše zařídíte doslova tahem jedné ruky.
Jde o opravdu velkou pomoc například na cestách, kdy je nutné dítě z šátku vyjímat kvůli kojení, přebalování apod. Své dítě navíc můžete nosit vepředu i vzadu, není to ovšem tak pohodlné jako u klasického nosítka.
✔️Vsadit můžete i na mei-tai
Oblíbeným řešením je v tomto případě spíše pletený klokan, známý také jako mei-tai. Ten se hodí především pro nošení dítěte na zádech. Jde o obdélníkovou konstrukci s popruhem připevněným ke každému z jejích čtyř rohů.
A jak ho nosit? Dva z těchto popruhů si přivážete k pasu a z dalších dvou jednoduše (podle přiloženého návodu) vytvoříte ramenní popruh. A nakonec si tyto popruhy přivážete také k pasu. Tím je zajištěno nejlepší rozložení váhy vašeho dítěte a vás tak nebudou bolet záda. Od šesti měsíců věku se pak doporučuje přezkový klokan. Jde o trochu vylepšený nosič, který se jako velkou výhodou pyšní nastavitelným ramenním popruhem ne nepodobným batohu. Má však navíc také snadno ovladatelný přezkový pas. Jde o velmi pohodlný způsob nošení trochu větších dětí, a to především pro sportovně založené nastávající maminky.
✔️Aby záda nebolela
Až doteď jsme se prakticky při výběru nosiče ohlíželi jen na potřeby miminka. Ale stejně důležité je i pohodlí a komfort těch, kteří ho nosí. Pokud se totiž při této činnosti nebudeme cítit pohodlně, nebudeme ji dělat, to je zkrátka a dobře nezbytný fakt. Kojící maminky, které se svým dítětem často manipulují, často trpí bolestmi zad a kříže. Takže i to bychom měli při výběru vhodného nosiče jednoduše zvážit.
Pamatujte na to, že dobré nosítko nebo šátek rozloží váhu miminka rovnoměrně na celé tělo osoby, která dítě nosí. Tak se vše obejde bez nadměrného zatížení a bolesti rukou, zad a pasu. Pokud se však potýkáte s bolestmi zad i v běžném životě, pak dost možná budete chtít zvolit nosič, který rovnoměrně přenáší váhu na obě dvě ramena. V takovém případě pro vás budou vhodné:
- šátky,
- měkké přezkové nosiče
- nebo také oblíbené pletené klokanky.
Zcela jinak je však nutné k výběru nosiče přistupovat při bolestech ramen. Pokud jsou tedy vaše ramena nepříjemně citlivá, doporučujeme takové nosítko, které lze zavázat (obvykle bandáží) pouze na hrudník a ramena tak z celého procesu vynechat. Můžete si tak velmi významně ulevit.
✔️5 důležitých zásad pro výběr nosítka na dítě
Pokud chcete všechny výše uvedené informace shrnout do pěti bodů, které by vám pomohly při výběru té správné pomůcky pro nošení vašeho dítěte, máme pro vás 5 jednoduchých pomocníků. Jde o seznam, který si můžete vzít všude s sebou a řídit se jím během výběru nosítka. A co si tedy pohlídat?
✔️Nosítka pro nejmenší děti
U malých miminek vybírejte nosič tak, aby poloha dítěte v něm umožňovala podepřít nohy dítěte až ke kolenům. To je naprosto nezbytné především pro správný ortopedický vývoj, kam počítáme především vývoj kyčlí.
✔️Dejte pozor, v jaké poloze nosíte
Opět zásada pro nejmenší děti – nikdy k sobě nenoste dítě přitulené zády, ale vždy břichem. I když by pak ze svého okolí vidělo víc, nevyvíjelo by se zdravě. Tato pozice totiž rozhodně neprospívá páteři a kyčlím!
✔️Dbejte na dobré podložení
Pokud je vaše nošené miminko ještě tak malé, že neudrží samo neudrží hlavičku anebo má ve vašem náručí jednoduše tendenci usínat (to se týká i větších dětí) je bezpodmínečně nutné , aby mělo vždy hlavičku podloženou něčím dostatečně pevným, ale přitom měkkým.
✔️Jak poznat správně tvarované nosítko
Dobře vybraný nosič musí zakrýt celé tělo a nejen záda. Důležité je také to, aby si dítě udrželo kontakt s vaším tělem. V ideálním případě by se dítě mělo v šátku nebo v jiném typu nosiče pohybovat v souladu s vaším pohybem, aniž by se od vás jakkoli vzdalovalo. Různé vaky, které se u těla houpou, tak nejsou příliš vhodné.
✔️Myslete i na sebe
Pro své zdraví (především to, které se týká páteře) noste vpředu maximálně 7 kg. Pokud má tedy vaše ratolest již přes 7 kg, vzdejte se nejjednodušších nosičů a noste ho raději na zádech nebo na bocích. Jeho vývoji to nijak neublíží a vy si značně ulevíte
✔️Vybíráme nosič podle vhodných doplňků
Trh s nosítky je velmi pestrý a patří k němu i nejrůznější doplňky. Jaký tedy vybrat, aby se dítě vždy cítilo pohodlně? Nemusíte utrácet za příliš pestrou možnost výběru, ovšem některé doplňky jsou pro pohodlí vaše i vašeho dítěte zcela zásadní. A jaké to jsou?
✔️Vložka pro novorozené dítě
Pokud byste si rádi vystačili jen s jedním modelem, a to nejlépe už od narození vašeho miminka, musíte k němu mít i vhodné vybavení. Modely, které se přizpůsobují vkusu dítěte, vám tak obvykle dávají možnosti si zakoupit vyjímatelnou vložku pro novorozence. Právě díky této inovaci bývají vhodné pro nošení miminek už od 3,5 kg (a některé umožňují i přepravu menších dětí). Pokud vaše miminko klasickou dětskou novorozeneckou vložku přerostlo, jednoduše ji vyjmete a budete vak na nošení používat jako obvykle.
✔️Nastavitelné popruhy pro snadné uvázání
Zadní strana opravdu kvalitních modelů nosítek je obvykle nastavitelná ze dvou stran a její střih je pečlivě navržen a tvarován tak, aby maximálně vyhovoval vám i dítěti. To umožňuje, aby byla páteř i z těch nejmenších dětí podepřena do tvaru ‚C‘. Ale když dítě roste, někdy tyto popruhy nestačí. Je tedy vhodné pořídit i nejrůznější podložky nebo přídavná řešení, které přispějí k většímu komfortu vás i vašeho dítěte.
✔️Kapuce na spaní
Nastavitelná kapuce na spaní je dalším důležitým detailem a standardním doplňkem, který by neměl žádnému nosítku (snad kromě šátku) chybět. Kapuci určenou k připevnění na zip je v naprosté většině případů možné zakoupit samostatně a ve správném provedení také poslouží jako opora hlavičky pro nejmenší. Lze ji pořídit kupříkladu i v nepromokavé nebo zateplené úpravě.
✔️Slintáček vás ochrání před častým praním
Aby byl vak hygienicky čistý (a pro další tipy nosítek to samozřejmě platí dvojnásob), musíme ho obvykle často prát. Dítě totiž slitá a čas od času si ublinkne, což je zcela přirozené. Ovšem pokud vsadíte na modely, které mají právě pro tato krizová řešení zabudovány tzv. slintáčky, jež lze snadno sejmout a vyprat samostatně, nemusíte si s častou údržbou svého nosítka děla těžkou hlavu. Nebude totiž potřeba.
✔️Chybět by neměla ani nabídka vhodného oblečení
Mnohdy však nepatří mezi nejobtížnější úkoly výběr tohoto správného nosítka nýbrž to, jak ho správně nosit. Pod běžné oblečení se totiž obvykle nevejde a nosit ho jako svrchní nosič třeba přes bundu pak není komfortní ani pro vás ani pro dítě.
Při výběru nosítka se tedy poohlédněte i po tom, zda vámi preferovaná značka nabízí vlastní značku babywearing oblečení alias oblečení určeného pro nošení dětí. Jde obvykle o bundy nebo mikiny se speciální odepínatelnou vložkou, kterou lze natáhnout právě přes nesený vak nebo jiné nosítko. Miminko tak bude v teple a vy spolu s ním samozřejmě také. Navíc si můžete své oblečení vždy jednoduše sundat, aniž byste svého „pasažéra“ jakkoliv vyrušovali.
Ty nejlepší bundy nebo kapuce pak nabízejí i šikovné systémy, určené pro připojení nejrůznějších kapucí nebo jiných vychytávek. A to nejlépe ještě v trendových barvách, sladěných se samotným nosítkem. Vše tak působí jako jeden celek a v žádném módním pekle byste si tak rozhodně neuřízli ostudu. Vhodně navržené bundy navíc mohou nosit i ženy, které ještě miminko na svém těle nenosí, zato jsou však již těhotné. Velké bříško se totiž pod většinu klasických modelů svrchního oblečení ukrývá jen obtížně a nemá cenu pořizovat extrémně velkou bundu jen na měsíc či dva.
Při nošení speciálního oblečené také nemusíte dítě, které nosíte v šátku či ve vaku, nijak přehnaně nabalovat, takže nehrozí, že se přehřeje a nebudete se tedy muset potýkat s vyrážkou nebo jinými nepříjemnostmi.
✔️Hledejte značky, které myslí i na pohodlí rodičů.
Mnohdy může být obtížně si vak nebo nosítko nasadit, pokud jste sami. Zejména na záda, kde je ovšem upevnění přezek a popruhů nejdůležitější, si totiž často nedosáhneme. Chytré značky však umí vyřešit i tohle. Největší bolístkou bývá v tomto případě popruh vedený okolo lopatek. A právě ten vám umožní zapnout jednoduše za pomoci pevně držícího magnetu. Nemusíte tedy bolestivě ohýbat ruce dozadu ani žádat to pomoc někoho jiného.
Velkým pomocníkem vám pak budou také vypodložené bederní nebo ramenní popruhy, které zabrání otlakům nebo přetížení páteře. Hmotnosti dítěte se totiž díky nim rozloží po všech stránkách správně (musíte samozřejmě myslet také na jejich správné dotažení). A leckdy se hodí i různé drobné detaily. Například bederní pas, který bývá sám o sobě velmi široký, v sobě může ukrývat třeba malou kapsičku pro drobnosti určené pro vás nebo pro vaše dítě. Kapesník, mycí ubrousek nebo třeba kapky do nosu tak můžete mít neustále po ruce. A to se rozhodně počítá.
Podívat se na celou nabídku ergonomických nosítek
✔️Co říci závěrem
Vybrat nosítka pro dítě rozhodně není jednoduché. Musí splňovat mnohá bezpečnostní i ortopedická kritéria a zároveň se vám musí dobře nosit. Proto pátrejte především po nejrůznějších certifikátech, prokazujících např. použití bezpečných materiálů, správnou ergonomičnost apod. Není třeba pátrat v dalekém zahraničí, řada českých i slovenských firem vám v současnosti dokáže nabídnout výrobky opravdu velmi vysoké kvality. Na to se můžete spolehnout.
Skvělé…. Teď jsem kupovala 4ever a aswdi parádně
4ever používáme denně a po 3 měsících jak nové a sedin skvělé.
Taky mám nosítko belenka, je boží prostě
Super pohodlné nošení, ani nevím že ho mám
Diskuze je uzavřena.