Domů Sex & vztahy Sex Ať žijí těhotenské testy

Ať žijí těhotenské testy

5

Článek jak pro ty starší, které už jsou sexuálně aktivní a tím pádem by měly vědět o těhotenství a těhotenských testech – tak pro ty mladší, které ještě nevkročily do pohlavního života, ale preventivně je přeci lepší vědět o všech rizicích, které by tě mohly čekat.

Tím nejvýraznějším rizikem při zahájení sexuálního života, je určitě nechtěné těhotenství, kterému se většina mladých dívek vyhýbá různými druhy antikoncepce – jenže (!)… Nic není spolehlivě 100 %, takže i antikoncepce to občas prostě nezachrání a ty můžeš oprávněně dostat podezření, že jsi „v jináči“. Co s tím?

Máš podezření, že jsi těhotná?

Podezření je vždy jen podezření a jestli máš z otěhotnění doopravdy velký strach, měla by ses naučit chránit víc – kombinací různých antikoncepčních metod, ale stane se, že to přijde a teď si myslíš, že antikoncepce selhala. Máš dvě možnosti: Zajít ke gynekologovi nebo koupit těhotenský test.

Gynekolog je samozřejmě spolehlivější, dokáže tě informovat a vyšetřit, rovnou na místě se můžeš se svým problémem seznámit, pokud těhotná doopravdy jsi. Bohužel, často mají gynekologové narvané čekárny pacientek, odmítají přijímat zbytečně na objednání a komu by se chtělo, tam kvůli maličkému podezření, třeba každý měsíc čekat? Proto existují těhotenské testy – vcelku spolehlivá, dostupná a hlavně rychlá (jak pro koho) možnost, jak včas detekovat těhotenství. A o nich ti povím něco víc…

Kde a za kolik?

Jednodušše – těhotenský test seženeš v lékárnách, většinou mají bohatě na výběr a lékárnice ti může dát vybrat z různých variant. Viděla jsem je také v drogerii, ale mě osobně se víc líbí ta první možnost.

Cena je dost odlišná, ale dobré těhotenské testy můžeš koupit od 30 Kč výš. To jsou takové ty klasické úzké papírové proužky, které buď ponoříš do své moči nebo je použiješ přímo na záchodě. Nemusíš se bát extra vysoké ceny, já narazila na pěkné, přehledné testy za 40 Kč. Ovšem, existují i digitální způsoby jak určit těhotenství (např. novinka Clearblue) a ty už jsou dražší a za jeden test zaplatíš i okolo 200 Kč.

Pokud ti ještě není 15ct a chceš si jeho použití vyzkoušet, nebo (chraň pánbůh) si myslíš, že jsi těhotná, nemusíš se svého věku bát – prodej těhotenského testu, není omezen věkem.

Jak fungují?

Není to žádné kouzlo a stačí si přečíst příbalový letáček a poznáš, na jaké principu fungují. Když jsi těhotná, hladina tvých hormonů v těle se dost mění, tělo prostě blázní. Takový test detekuje hladinu HcG hormonu, která je při těhotenství o dost zvýšená – a nejvíce je patrná v ranní moči. Proto je nejspolehlivější dělat test ráno, když vstaneš. Není to ale podmínkou.

Návod?

Většina testů jsou si dost podobná. Rozdělují se na dva typy: Proužek, který do moči musíš namočit (většinou na 3 – 5 vteřin) a na takové, které si sebou na záchod můžeš vzít.

Každý papírek má na sobě dvě části: První je kontrolní a druhá testovací – tu testovací namočíš do moči (nemusíš se bát, je zřetelně vyznačená) a čekáš cca 3 minuty. Když na kontrolní vyskočí jeden hezky barevný proužek, znamená to, že test funguje spolehlivě – tzn. že ještě nejsi těhotná. Pokud tam ale vyskočí druhý, značí to těhotenství. I když tři minuty se zdají relativně málo, zkus si někdy takový test při podezření udělat a poznáš, že to možná jsou ty tři nejdelší minuty, jaké zažiješ.

Já sama už vyzkoušela hodně testů, od těch digitálních po papírkové, v současné době si nejvíce kupuji GS mamatest, na který jsem přišla nedávno. Má hezké balení, obsahuje dva testy (pro jistotu) a příbalový letáček je lehký na pochopení. Koupíš ho v lékárně za 40 – 50 Kč.

Předchozí článekDodržuj pravidla hygieny
Další článekZebří nehty + (foto)návod
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

5 KOMENTÁŘE

  1. Jj taky jsem si koupila teď. Je to zvláštní člověk se chrání ale stejně má strach. Ani nemůžu uvěřit když žena bere pilulky + mají kondom že může otěhotnět. Já už se těším na ten svůj test a doufám že bude negativní x) jinak ten GS mamatest máš pravdu že je dobrej :)

  2. Za jak dlouho se testy mají dělat po tom sexu?! Někde jsem četla že po deseti dnech, je to tak? :))

    • Ano, můžou být spolehlivé i za 10dní, ale největší spolehlivost mají v době, kdy ti vynechá očekávaná menstruace, jinak by testy mohly vyjít nepravdivě:)

Diskuze je uzavřena.