Cizí jazyk snadno, rychle, efektivně, a hlavně zadarmo! 5/5 (1)

Není tajemstvím, že umět se dohovořit minimálně jedním cizím jazykem je dnes de facto nezbytností. Ať už v rámci studia, zaměstnání, nebo například cestování. Do karet nám zajisté hraje, že s výukou cizího jazyka (obvykle angličtiny), se začíná již v první třídě základní školy. Ale je to ta nejefektivnější metoda, jak se jazyk naučit? Záleží na tom.. Mohla by se mezi ně řadit, pokud by člověk měl během vyučování možnost konverzovat. Jelikož se tak obvykle nestává, pojďme se podívat na další možnosti, jak se v jazyce zlepšovat na základě vlastní snahy, mimo školu.

Jako první ale zmíním motivaci, protože to je základ úspěchu!

Funguje to tak se vším, budeme-li správně motivovaní, vše nám půjde pěkně od ruky, prostě samo! Zkuste proto holky popřemýšlet, k čemu se vám bude cizí jazyk hodit? Angličtina, francouzština, němčina, proč jste si vybraly v rámci studia právě tento jazyk? Líbí se vám, protože je libozvučný, chcete žít jednou v zemi, ve které se jím hovoří, nebo chcete cestovat? Tak či onak, přijdete na to, PROČ byste tento jazyk rády ovládaly.

IMG_0430

  • Porozumění mluvenému jazyku (písně, rádio, filmy)

Klasický problém – k čemu nám bude umění hovořit v daném jazyce, když nebudeme schopny ostatním porozumět? Když nebudeme vědět, na co se nás ptají, či o čem mluví? Z tohoto důvodu je velmi podstatné učit se „slyšet“ jazyk. Dnes je naštěstí moderní doba a většina radiových stanic má také možnost online poslechu vysílání (anglické BBC, či francouzské FRI). Rovněž na youtube.com stačí zadat za název písničky „lyrics“ a snažit se porozumět písni bez toho, aby jste se dívaly na obrazovku s textem. A když už jsme u toho youtube.com, zkuste si například najít v cizím jazyce film nebo seriál, který znáte v češtině. Ano, ne vždy jsou filmy dabovány tak, jak by měly být, ale z hlediska praktického procvičování je to dostačující metoda.

  • Konverzace s rodilým mluvčím

Konverzace je de facto nejlepším způsobem, jak se v jazyce zlepšovat. Pokud si myslíte, že za konverzaci musíte vždy platit, není tomu tak. Ano, pokud budete chtít mít konverzaci tváří v tvář, z kapsy pokaždé vytáhnete minimálně 150-200Kč za hodinu. Ovšem, jde to i zdarma. Osobně využívám 2 stránky, díky kterým jsem našla cizince (2 angličany, 3 francouze), kteří se učí česky. Jednou týdně se proto sejdeme na skypu a probíhá výměna. 30-60 minut v češtině, to samé poté v angličtině, nebo francouzštině. Sama jsem divila kolik cizinců se česky snaží učit :) pokud tedy stojíte o tuto zkušenost, navštivte a zaregistrujte se na:

Pokud si v mluveném jazyce ještě nevěříte, není problém se také dohodnout na dopisování si, nebojte se toho!

  • Čtení zpráv a knih

Další možností je samozřejmě navštívení knihovny a půjčení si cizojazyčných knih. Mějte po ruce malý notýsek, kam si rovnou můžete zapisovat výrazy, slova, či slovní spojení, která neznáte. Bude-li notýsek malý (já používám velikost A5), vejde se vám do každé kabelky a můžete ho tak mít kdykoli při sobě a procvičovat. Pokud jste se několikrát načapaly, že jen bez cíle koukáte do monitoru, nebo projíždíte statusy přátel na Facebooku, neztrácejte čas! Navštivte místo toho zahraniční weby, nejlépe aktuální zprávy a opět mějte při ruce notýsek, kam si vše neznámé budete zapisovat.

Mě osobně notýsek provází již řadu let. Když jsem se rozhodla, že jazyky musím zlepšit, protože nechci v budoucnu žít v Čechách, založila jsem si ho a zprvu každý den jsem si zapsala 5-10 nových slov, frází, které jsem si dala za úkol se naučit. Postupně jsem jich zapisovala méně a méně, ale i dnes po něm kolikrát s radostí sáhnu, abych si napsala něco, co v daném kontextu slyším prvně. Bude to váš věrný pomocník, rádce a kamarád :)

 

A teď už nezbývá nic jiného, než vám holky popřát, abyste našly tu svoji správnou motivaci, to, co vás bude hnát dopředu. Jazyky jsou dnes klíčem k úspěchu! Ne nadarmo se říkává, že „kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem“.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist