Domů Ostatní Co jsou to nootropika – přírodní nootropika

Co jsou to nootropika – přírodní nootropika

0

Co jsou to nootropika – přírodní nootropika Cítíš, že ti v poslední době dělá potíže se soustředit? Ne a ne nacpat do hlavy novou učební látku? Prokrastinace je tvým častým hostem? Pak bys určitě měla zjistit, co jsou nootropika zač a jak ti můžou pomoci.

Osobně jsem si je překřtila na takový „nakopávač pro mozek.“ A vůbec nejde o tak cizí slovo, jak to na první pohled vypadá. Určitě víš, že na povzbuzení je skvělý kofein v kávě nebo tein v zeleném čaji. No a to jsou právě nootropika. Ovšem považovat tyhle dvě složky za vrchol „mozkového dopingu“ by byla chyba. Příroda toho má totiž v zásobě ještě mnohem víc.

Co jsou to nootropika – přírodní nootropika

Pokud by ses zeptala na definici nootropika třeba v lékárně, řekli by ti, že se vlastně ptáš na posilovač mozku. Nootropikum zlepšuje jeho zdraví a posiluje výkon.

Měla bys vědět: jde o složeninu dvou řeckých slov: nous (“mysl”) a trepein (“ohýbání” nebo “otočení”), takže slovo nootropikum doslovně znamená “otáčení mysli”. Člověk se cítí tak nějak volněji a nabuzeněji. Připraveněji, abych tak řekla. Pro tohle se používá mimochodem i anglický výraz „flow.“

A co všechno nootropika umí? Dokáží přinést zlepšení v těchto oblastech:

  • posilují paměť,
  • podporují pozornost,
  • dokáží dodat motivaci,
  • podpoří tvoji relaxaci,
  • dostanou tě do lepší nálady,
  • podporují mozek v bdělosti,
  • přispívají k žádané stresové odolnosti
  • a další.

Což se rozhodně hodí nejenom před zkouškami, ale kdykoliv, kdy potřebuješ s tímhle vším trochu pomoct. Zcela běžně užíváme vitamíny na imunitu, zinek pro hezkou pleť a další přírodní stimulátory. Ovšem mozek odbýváme hrnečkem kafe nebo zeleného čaje. A přitom si rozhodně zaslouží něco víc – alespoň občas.

Existuje jen několik málo „pravých“ nootropik

Ještě se vrátím k menší porci školáckého vysvětlování Ale věř mi, pokud se mnou vydržíš ještě jeden nebo dva odstavce, naučím tě, jak si na složitém trhu s přírodními doplňky vybrat skutečně ty pravé. Ne všechno, co za nootropikum považujeme, jím totiž skutečně je. A určitě si nechceš koupit drahý přírodní doplněk stravy jen proto, abys vzápětí zjistila, že na tebe skoro nefunguje Nebo ano?

Pravé přírodní nootropikum musí odpovídat všem těmto šesti bodům:

  • Usnadňuje komunikaci mezi mozkovými buňkami.
  • Zlepší tvoji paměť a podpoří tě v učení.
  • Chrání mozkové buňky před vnějšími faktory (působí neuroprotektivně).
  • Musí zlepšit tvoje paměťové vnímání i pod stresem.
  • Za jeho použitím musí stát seriózní a podrobné vědecké průzkumy.
  • Je třeba, aby se jeho účinek obešel zcela bez jakýchkoli farmakologických nebo psychotropních prostředků.

Věř mi, že přírodních stimulantů, které by splňovaly všechna tato kritéria, není moc. Odhaduje se to na asi osm desítek a těch opravdu nejsilnější je jen asi dvacet. Mimochodem výše zmíněná definice pochází z pera psychologa a chemika Dr. Cornelia E. Giurgea.

Přírodní nootropika od A do Zet

Pokud jsi až dodneška spoléhala hlavně na hrnek černé kávy, určitě tě potěší, že příroda má pro nás nachystanou celou řadu lepších a dostupnějších alternativ. Kofein bohužel rychle vyprchává, navíc ne vždycky je káva přívětivá k našemu zažívání. A co si tedy dopřát?

Acetylcholin

Vím, je to výraz jako ze školy. Jde o důležitou látku, podporující mimo jiné paměť, mobilitu, koordinaci, kreativitu nebo logické schopnosti. Naše tělo si ho vyrábí z cholinu a jeho nedostatek se podle nejnovějších studií podílí třeba na vzniku Alzheimerovy choroby.

Pokud se rozhodneš čekat, až si ho tělo vyrobí, zaměř se na konzumaci, buráků, vajec, jogurtu, ryb a mléka. Z bylinek se pak hodí gotu kola, ašvaganda nebo ginkgo biloba. Velmi podobný účinek má také nikotin, ale doporučovat kouření na podporu soustředění by bylo přinejmenším zavádějící. Sama dobře víš, kolik negativních účinků má. A jeden pozitivní to rozhodně vyvážit nemůže.

L-theanin

V poslední době náš trh doslova zaplavila káva nebo čaj s přidaným L-theaninem. U kávy jde zpravidla o uměle dodávanou složku, ovšem velmi dobré zelené čaje zajišťují vyšší přítomnost této látky speciálním způsobem pěstování. Ovšem z čaje se L-theanin uvolňuje mnohem pomaleji a neolivňuje tak hladinu tvého krevního cukru tak jako káva. Pomáhá ti relaxovat a uvolnit se, působí jako antioxidant a kromě vší té podpory paměti a soustředění funguje také jako ochrana buněk, urychluje mozkové funkce a podle některých studií může působit i proti rakovině.

Mitragynin

Takhle složka dostala svůj název podle stromu Mitragyna speciosa, neboli Kratomu. Pomáhá od únavy, zlepšuje funkci soustředění, motivuje k práci a také podporuje tvůj imunitní systém. Umí dokonce potlačit bolest a zklidnit neklidnou mysl. Podílí se na uvolňování již zmíněného acetylcholinu a pomáhá produkovat dopamin a serotonin (důležité to látky pro lepší pozornost). Je ovšem třeba dopřát si prášek z kratomu, který nechutná právě dobře a poměrně obtížně se dávkuje.

Tyrosin

Tenhle název ti asi nic neříká, ale když ti řeknu, že se tahle látka ve tvém těle dokáže transformovat na dopamin, budeš určitě doma. Člověk, trpící nedostatkem tyrosinu má potíže se soustředěním a pamětí, extrémní nedostatek se pak podílí na vzniku Parkinsonovy choroby.

Aby však naše tělo dokázalo tyrosin náležitě využít, potřebuje k tomu jinou nezbytnou složku stravy – vitamín B6. Musíš tedy jíst převážně:

Jídelníček, který tě zásobí vitamínem B6: vepřové maso, makrely, avokádo, mrkev, vejce, droždí, špenát, kapustu, banány, brambory ořechy, obiloviny a celozrnný chléb.

Jídelníček, který tě zásobí tyrosinem: vejce, sýry, hovězí a kuřecí maso, ryby a sója.

Měla bys vědět: Pro tělo je důležitý také vitamín B3, který zmírňuje psychickou únavu a účinným způsobem podporuje správnou funkci nervové soustavy. Vitamín B 12 je pak důležitý pro správnou funkci nervového systému a krvetvorbu. Náš mozek totiž dostává živiny právě prostřednictvím správného proudění krve. I tím tedy můžeš svoje soustředění a motivaci pozitivně ovlivnit.

Nootropika a jejich působení na tvůj organismus

U přírodních nootropik jsou důležité ještě další dvě věci: správné dávkování a synergické působení.

To první je poměrné individuální, byť existují určitě ověřené vzorce, které působí pozitivně na většinu populace. A synergie neznamená nic jiného, než podporu v působení. Některé látky se zkrátka vzájemně posilují, takže pokud je užiješ současně, mají lepší efekt, než když si je dopřeješ jenom tak.

Už z tohoto důvodu nedoporučuji samotné užívání extraktů výše uvedených nootropik, ale spíše přípravky, které jejich účinky kombinují. Pokud to tedy se soustředěním na práci nebo učení myslíš opravdu vážně.

Mindflow pro všechny zaneprázdněné slečny

Najít nějakého šikovného pomocníka, který by v sobě dokázal kombinovat spoustu účinných látek a zároveň se snadno užíval, není tak úplně jednoduché. Můj tip je přírodní doplněk stravy od nás z Česka. Jmenuje se Mindflow a obsahuje v sobě tyhle složky:

  • Zelený čaj – 220 mg
  • Ženšen – 150 mg
  • Guarana – 130 mg
  • Kofein – 100 mg
  • Vitamin B3 – 30 mg
  • Vitamin B6 – 5 mg
  • Vitamin B12 – 5 mg

Nyní v AKCI ZDE

Když potřebuješ povzbudit a nastartovat mozek, stačí si vzít jednu až dvě tobolky. Mindflow není nijak návykový a klidně ho můžeš užívat před zkouškami třeba každý den a potom ho zase uložit do šuplíku. Maximálně se ti přizpůsobí a mozek podpoří okamžitě. A právě to se mi na něm zaručeně líbí nejvíc.