Co když se mi na střední nelíbí? 5/5 (1)

Začátek školního roku přináší spoustu novinek. Pro někoho znovu začalo každodenní úmorné vstávání, někdo je rád, že opět uvidí svoje školní kamarády a možná i svou školní lásku a naopak někdo může být ze školy nešťastný. Buď kvůli špatnému kolektivu, nebo ho zkrátka daná škola vůbec nemusí bavit.

Když jsi na základní škole na druhém stupni, nějak přežít se to už dá, i když samozřejmě záleží na konkrétní situaci, stejně tak na střední škole ve třeťáku nebo čtvrťáku – to už je konec za rohem, ale co když jsi třeba zrovna nastoupila na střední školu, jsi v prvním ročníku, ale vůbec se ti tam nelíbí?

Je to celé hodně individuální – znám spoustu lidí, kteří střední neměli rádi kvůli tomu, že jim základní škola připadala lepší a měli tam už své kamarády. Z vlastní zkušenosti zas musím přiznat, že já na střední zažila prozatím ty nejlepší roky svého života a celkově jsem byla šťastnější než na základní škole, proto se nemusíš strachovat z toho, že se ti na SŠ určitě líbit nebude (pokud se tam teprve chystáš). Nakonec to může být ještě lepší než vše předtím.

Pozitivní myšlení 

A s tím se pojí i moje první rada. Možná jsi ve třídě zatím nenašla žádné dobré kamarády a škola má nějaké ty chyby, snaž se ale myslet pozitivně, nevidět vše černě. Snaž se najít pozitiva – možná je na nové škole něco lepšího oproti té předchozí. Možná máte lepší učitele, lepší třídní kolektiv, lepší školní vybavení, konečně tě neberou jako malé miminko – důvodů k radosti může být spousta. Nezatracuj školu hned zezačátku, když se stane něco nepěkného nebo tě zrovna žádným způsobem nezaujme. Každá škola má své pro a proti a chce to hledat ty lepší věci než vidět vše pesimisticky.

Oblíbenost není vše

Určitě znáš americké filmy, kde na střední škole se všichni snaží být extrémně oblíbení – být tou dívkou, která má okolo sebe stovky kamarádek a obdivovatelů, udává módní trendy a všichni ostatní jsou jí ukradení, stará se jen sama o sebe. Tak za prvé: Film není realita, zamysli se nad tím, jestli bys vůbec chtěla být někým takovým a za druhé: nemůžeš být oblíbená u všech. Sice je pravda, že se snažíme být oblíbení, ale zkrátka to ne vždy jde. Mnohem lepší je najít si pár kamarádů nebo jednu nějakou dobrou kamarádku než snažit se zavděčit všem. Proto jestli tvoje současná pověst nebo oblíbenost na střední škole není nejlepší a není taková, jakou sis představovala první den – neboj se, oblíbenost na střední škole neznamená úspěšnost v životě a není to vše.

Začátek je jiný 

Ano, začátek školy může být jiný a nakonec i když se první dny zdají na nové škole hrozné a ubíjející, může se to změnit. Čím víc se se spolužáky a učiteli budete poznávat, situace může být horší nebo také lepší, záleží na konkrétních lidech.

Navíc je po prázdninách, brzké ranní vstávání není pro nikoho nic pěkného a proto můžeme z komára dělat velblouda. Všechno se časem přizpůsobí a zvykneš si jak na nové lidi, tak i na ten strašný budík a cestu do školy. Připrav si vše večer před vstáváním, ráno se pořádně nasnídej, cestou do školy si klidně pusť svou oblíbenou hudbu, zkrátka snaž se i z toho hrozného rána udělat něco trošku lepšího. Hned se ti pak bude lépe komunikovat.

Změna školy? 

Jestli se ti na současné škole doopravdy hodně nelíbí a chceš změnu, změnit školu je asi to nejvhodnější řešení, i když to není nic jednoduchého. Budeš muset zase do cizího kolektivu a pokud odcházíš kvůli tomu, že nejsi oblíbená nebo ve třídě nemáš kamarádky, nikde nemáš jistotu, že na nové škole půjdou věci lépe, proto si přestup rozmysli a samozřejmě to prokonzultuj to s rodiči.

Stejně tak pokud tě škola nebaví, je dobré si promluvit s nějakým dobrým učitelem nebo školním poradcem. Začátky jsou vždy těžké a často se začíná s obecnými předměty, které tě tolik bavit nemusí – za pár měsíců to může vypadat úplně jinak. Proto se určitě informuj o tom, co tě čeká v příštím pololetí nebo v příštím roce a pokud si myslíš, že tahle škola není nic pro tebe a chceš jít na jiný obor, klidně to zkus.

U středních je často ten problém (na rozdíl od ZŠ), že při přestupu na jiný obor musíš začínat znovu od prvního ročníku a samozřejmě dělat i přijímací zkoušky. Záleží hodně na tom, jestli jdeš na ten samý obor nebo na úplně jiný.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

15 komentářů

 1. No mně se na mojí škole silně přestává líbit až teď, když jsem ve třeťáku :D Nicméně se to snažím brát trochu s nadhledem, ty úmorné dny si co nejvíc zpříjemnit (aspoň ty dobré svačinky a nohy na stole :D)… Ono to taky může být dané tím, že na gymplu jsem si za tu dobu už ujasnila, co chci studovat dál, takže mě ty ostatní “nepotřebné” předměty děsně otravují a nudí. Nicméně si pořád říkám, že to musím nějak přežít a nenechat se totálně znechutit, protože nestojím o to, abych většinu svého dne strávila ve špatné náladě ;)

 2. Mandarinka

  Tenhle článek mi akorát přišel do rány.. Nastoupila jsem do prvního ročníku a vůbec se mi tam nelíbí..:-( Děkuju za pár povzbuzujících informací..:-)

 3. Fajn článek. Já mám velké štěstí, že mě můj obor baví a kolektiv je celkem v pohodě. Opravdu nezávidím těm, které jejich obor nebaví a navíc mají hrozný kolektiv. Vážně nvm, jak bych to řešila…

 4. Anonymka kterou znáš.

  Ahoj Mers, dlouho jsem tu nepsala a chci ti “říct”, že to tu máš pořád tak úžasný. Moc dobře radíš a miluju tvé fotonávody :). Jenom nevěděla bys jak skrýt – třeba makeupem opravdu nevím – ROZdvojenou (ne dvojitou) bradu? Štve mě že tam mám viditelný ten ďůlek (sakra nevím jak to napsat) a dost mi to kazí fotky – je to moc viditelný :D. Má to i Demi Lovato ;).

  • Ahoj,

   myslím, že zakrýt to úplně nepůjde, spíš zkusit to odstranit nějakým cvičením (podívej se po internetu, tam je hodně cviků, které zabírají) :) Jinak děkuju:)

 5. Můžu se zeptat, jak dlouho tak může trvat, než se v nové třídě utvoří kolektiv? Jsem na téhle škole teprve týden, a i když už jsem si tam našla jednu dobrou kamárádku, stále to není o tom, že by se celá třída bavila dohromady a chodila spolu o volných hodínách nebo po škole někam ven. Za jak dlouho si myslíš, že se to může změnit? Problém je že u nás nejsou žádné takové ty adaptační zájezdy…:/

 6. Já bych se na základku už rozhodně nevrátila.
  Na střední je opravdu stokrát víc zážitků a i když je jasné že občas to pěkně štve, neměnila bych to a na základku bych se opravdu nevrátila.
  Na obor který studuji si nestěžuji, vyhovuje mi to, akorád se docela obávám praxe :)

 7. Teď půjdu do druháku a svojí školu opravdu nemám ráda. Kvůli mým psychickým problémům vyplývajícím ze situace doma jsem se nějak nedokázala začlenit a s těmi lidmi se začít bavit. “Kamarádím” se tam jen s jednou holkou ale ta mě spíš využívá. Máme i hrozný kolektiv, spolužáci mě několikrát ponížili na FB, mají na všechny narážky a neustále někoho pomlouvají. Většina lidí, co se s nimi alespoň trošku dalo bavit, prohodit pár slov odchází, zůstávají jen ti nejhorší.Děsím se tedy dalšího ročníku. Hrozně doufám, že tam přijde někdo normální s kým se bude dát trávit přestávky, pauzy na oběd. O změně školy jsem přemýšlela ale nevím, zda by to byli někde lepší, nikdy jsem nebyla stejná jako mí ostatní vrstevníci.

  • Ahoj!
   já měla loni a ted trochu i letos podobnou situaci.Sice jsem tu měla pár kámošek ,ale nějak se to celé trošku zvrtlo v šikanu.Sice to nebylo úplně nejhorší ,ale věř mi že každý ráno jsem probrečela a jednou jsem do školy ani nešla a pak to mamka šla řešit do školy. Tak jsem se rozhodla že odejdu jinam.Na gympl.A hups všechno se najednou začalo měnit k lepšímu. Tím že jsem věděla ž už to tady jenom dopřežívám úplně jsem změnila postoj k celé třídě a ted nakonci roku se mi ani nechtělo odcházet.Zkus se třeba podívat na stránky nějaké střední a říkej si že tam prostě přestoupíš třeba ti to pomůže a ani nikam odcháet nakonec nebudeš muset :).

   • Ahoj mohla bych se te prosim zeptat kam na gympl si prestoupila. Nejsem spokojena s kolektivem ve tride. Probrecela se kvuli tomu nekolik dni. A ted jsem take z toho porad na nervy. Uz jsem se rozhodla. Ptestoupim z osmileteho gymnazia na ctyrlete. Muzes to na, kterem jsi ty doporucit? Nebo nevis jaka jsou v Praze hodne dobra ctyrleta gymnazia. Klidne i tezka. Ja jsem na osmilem ( jednom z nejtěžších)

    • Ja jsem prestoupila na bilingvní česko-španělské gymnázium.ale to je šestileté takže nevím jak bych ti poradila.

  • Jsem v prvním ročníku na gymnázium, nejradši bych školu změnila, protože gymnázium mě vážně vůbec nebaví a ani to na něm nezvládám, jenže nesnáším změny, komplikace a poznávání nových lidí, protože mám koplex, že mě prostě nikdy nevezmou mezi sebe ( což je u mě bohužel většinou pravda ). Na druhou stranu mě hrozně užírá, že jsem na gymnázium šla. Mám ve třídě nejlepší kamarádku a ještě dvě holky se sterýma se bavím, ale jinak mě tam asi nějak rádi nemají, ale to mě nějak nezajímá. Chtěla bych pracovat v módě, k čemuž je mi gymnázium úplné na houby, vůbec nevím co dělat.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist