Papírové knihy vs Čtečka Zatím bez hodnocení.

Jako hrdá majitelka čtečky elektronických knih jsem nedávno sledovala diskuzi na jednom nejmenovaném serveru, kde se hlasovalo a diskutovalo o tom, čemu lidé dávají přednost – knížkám nebo čtečkám? Neuvěřitelně moc mě překvapilo a zarazilo, jaká obrovská část zúčastněných vidí čtečku jako zlo, která se snaží nahradit papír a rázně ji odmítá a úplně nejčastěji to byli právě ti, kteří třeba takový kindle nikdy v ruce neměli a nikdy si na něm číst ani nevyzkoušeli. I proto jsem se rozhodla napsat článek, kde bych ráda shrnula mé poznatky za těch pár měsíců, co Amazon Kindle vlastním. Jako milovnice knih a příběhů se Vám pokusím objasnit celou situaci – třeba pro ty, kteří se rozhodují nebo jsou špatně informováni.

O kindlu jsem před nějakou dobou psala článek, o který jste si hodně žádali, kde jsem shrnula základní fakta. Pokud vůbec nevíte o čem je řeč, doporučuji si článek přečíst dříve než mi začnete odporovat v komentářích nebo zkrátka proto, že spousta lidí toho o čtečkách zatím moc neví a často mají mylné informace.

Kindle

Jako první hlavní informaci bych zezačátku uvedla to, že drtivá většina lidí odmítá čtečku z toho důvodu, že ničí oči. Ničí kindle oči? Hloupost! Čtečka není tablet, není podsvícená, používá jiný typ zobrazování než třeba počítač a tedy máte ze čtení v digitální podobě stejně unavené oči, jako kdybyste četli v normální papírové knize. Elektronický inkoust totiž nepotřebuje žádný typ podsvícení, což je určitě jeden z hlavních kladů celého přístroje.

Díky tomu se nemusíte bát, že byste přečetli pár stránek a museli čtečku zapojit do adaptéru. Baterie totiž vydrží okolo 4 týdnů (a to jí využívám každý den, pokud čteš jen občas, vydrží o něco déle).

Jako hlavní další klad bych uvedla nízkou váhu, těch pár gramů v kabelce nebo batohu doopravdy ani nezaznamenáte, bolí z toho ruka méně než když držíte opravdovou knižní bichli. Tuhle vlastnost umím doopravdy ocenit, protože denně cestuju a jsem vášnivá čtenářka – do té doby, než jsem dostala kindle jsem tedy musela tahat neuvěřitelně těžké knížky v batohu nebo ve velké kabelce, bolelo mě z toho celé tělo a záda, ale co bych pro svůj nejoblíbenější koníček neudělala.

Když se teď rozhodnu začít číst knížku TO od Stephena Kinga, která má bezmála 1.000 stránek a rozhodně nějaké to kilo váží, pohodlně si sebou vezmu kindle a nemusím si ničit záda a zkoušet své fyzické dovednosti.

Do čtečky si můžeš pohodlně vpisovat (zadávat) poznámky, což jak se přiznám, bych reálné knize nikdy neudělala. Knih si vážím, v současné době to není zrovna levná záležitost a proto si nedovedu představit, že bych si třeba do nějaké „Kingovky“ měla psát poznámky a ničit tak celý charakter a její hodnotu.

Kniha

Knížky jsou pro hodně z nás svaté, jsou koníčkem a láskou a věřte mi, že pro mě to není jen tak nějaká fráze. Ročně přečtu okolo sta knih, čtu kde se dá a protože nejsem nejmladší (ale ani nejstarší), většinu mého života žádná čtečka dostupná nebyla, takže hodnotu a přínos skutečné knihy dokážu vážně ocenit.

Je to krásný pocit, když si koupíte krásnou, novou knihu, která tak úžasně voní, že ano? Miluju vůni nových knih a miluju, když si můžu nový úlovek zařadit do své sbírky, která je vážně velká. I z toho důvodu si knihy stále kupuji – jsou díla, která ve své sbírce mám ráda už jen kvůli tomu, že tam zkrátka dobře vypadají a CHCI je mít u sebe.

Bohužel – vše se zdražuje a tak je to i s knihami. Uvedu příklad: S rychlostí mého čtení si  koupím knížku, která má třistastránek, stojí mě 299 Kč (někdy víc, někdy míň), přečtu jí za méně než den a zjistím, že mě vlastně vůbec nebaví nebo mě zkrátka mrzí, že jsem ji koupila. To je prostě riziko a vzhledem k ceně knih je to dnes i docela nepříjemná situace. Digitální knihy jsou oproti těm fyzickým levnější, protože neplatíte za papír a náklady na vytištění a navíc spoustu knih seženete zcela zdarma.

Co je tedy lepší? 

Nebudu Vám nařizovat a nutit, že čtečka nebo klasická knížka je o 100% lepší, to bych si nikdy nedovolila. Oboje má své nepopiratelné klady i zápory a každý si musí najít to svoje.

Miluji obojí, papír i čtečku a v současné době patří oboje k mému životu. Kindle je skvělý na cesty, nemusíte se tahat s tříkilovou knihou jako zátěž navíc, nikdo nezkoumá a nikdo nevidí co zrovna konkrétně čtete (třeba ve vlaku je mi hodně nepříjemné, když mi na titul knihy někdo zírá) a digitální podoba vyjde i levněji. Klasické knihy jsou skvělé do postele, k čaji za deštivého večera, kdy listujete novým úlovkem a jste úplně pohlceni tou atmosférou. Než jdete spát, použijete jako záložku pana Ťapina (doufám, že i vy dáváte svým záložkám jméno!) a máte radost z nového kousku do Vaší sbírky.

Čtete knihy tak, jak se Vám líbí – není přece důležitý způsob. Tak jako tak, prosím – neodsuzujte čtečky dřív než je vyzkoušíte. Je to jako říct o tiramisu, že je hnusný bez toho, abyste ochutnali;)

 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

36 komentářů

 1. naprosto s tebou souhlasím. Dlouho jsem přemýšlela, zda ty peníze za Kindle dát a především ty jsi mě přesvědčila, že se to vyplatí! Nelituji toho ani minutu od té chvíle, co jsem zadala objednávku. Kindle je super věcička, co ušetří dlouhé hodiny stání u regálu a přemýšlení, zda si knížku koupit nebo ne. Pokud se jedná o novinku, z 95 % bude za dva tři měsíce volně na uloz.to, nebo jiných serverech. Já osobně jsem sí knížky nikdy nekupovala, vždy jsem chodila do knihovny. Teď mám svojí vlastní knihovničku obsahující už něco kolem sta knížek (kindle mám od začátku prázdnin-vše jsem ale ještě nepřečetla) a to zabalené ve 270 gramech a kdykoliv připravené k přečtení. Navíc, svůj kindle si spáruješ s účtem na amazonu a tím se ti zdvojnásobí paměť, protože tam máš také svoje místo pro ukládání!

  • Mersmerize

   Jsem moc ráda, že máš z kindlu radost – jsme na tom stejně. Od tý doby co mám kindle čtu o dost víc než předtím a hlavně to mě utvrdilo v tom názoru, že kindle byl pro mě správná volba:)

 2. Sto knih ročně? To jako fakt? To bys jednu knížku musela průměrně přečíst za 3 a půl dne… to je vážně reálný? Pokud jo, tak tě upřímně obdivuju :)

  • Mersmerize

   Je to hodně různý, protože záleží na tom, kolik mám času a jak moc obsáhlý knížky čtu. Jinak oba mí rodiče čtou neuvěřitelně rychle, což je jedna z těch nejlepších vlastností, které jsem mohla zdědit a stejně tak mí sourozenci.

   Jsem totiž typ člověka co nerad nechává rozečtené knihy. Když mě knížka baví, většinou ani nejdu spát a čtu celou noc, protože se nedokážu odtrhnout, takže knížku průměrně za den, max. dva dny.

   Dřív jsem tolik knih nečetla, protože jsem neměla takové materiální možnosti (stojí to zkrátka peníze), takže jsem si třeba jednou za čtrnáct dní v knihovně půjčila pár knížek. Od tý doby co mám kindle čtu v podstatě neomezeně, ve škole, ve vlaku, na dovoleneé, když cestuju, před spaním. Proto jich je ročně tolik – když mám čas, tak čtu

  • Nečetla si to náhodou na srdci blogu?

 3. Pro mě má papírová knížka větší kouzlo. Třeba u knížek po babičce si představuju, jak byla babička malá a četla všelijaké ty krásné příběhy. Když je někde nějaká kaňka, tak si představuju, jak vznikla. Když je někde něco připsané, člověk si může prohlídnout rukopis někoho jiného a představovat si, jaký ten člověk je. Takže já dávám přednost normální knížce.

  • Tak pokud prožíváš příběh knihy, tak je to skvělé, tomu se prostě nic nevyrovná. U novinek si ale asi moc takových věcí neužiješ. Ale máš pravdu, u „památečných“ knížek si taky ráda vymýšlím vlastní příběhy, má to své kouzlo

 4. Už jsem byla téměř rozhodnutá pro Kindle, ale kvůli škole a učebnicím s barevnými obrázky, schématy atd. jsem se nakonec rozhodla pro tablet. Sice je pravda, že na přímém světle se moc používat nedá (já se tam stejně moc nezdržuji), jinak je to na čtení také pohodlné. Oči nejsou ani po několika hodinách unavené víc, než ze čtení papírové knihy, takže není problém zhltnout knížku za den :)
  Ovšem tištěné knihy mají své kouzlo. Právě mi z Anglie došla knížka v kůži se stříbřenými stránkami. Ách! :)

 5. Taky o Kindle přemýšlím, protože už mě nebaví tahat každý týden několik knih do knihovny a zase z knihovny (a navíc je to dost těžké).. do Vánoc je času na rozmyšlenou dost, takže ji třeba najdu pod stromečkem :). A Mers, je pravda, že když je tma, na čtečce není nic vidět, stejně jako v knížce? Slyšela jsem o tom, tak jsem myslela, že je to kvůli tomu podsvícení – není stejné jako na notebooku, takže neničí oči. :)

  • Mersmerize

   Ano, kindle není vůbec podsvícený, takže je to jako klasická knížka. Když je tma – číst nemůžeš:)

 6. Ako to funguje u Kindlu so zalozkami? Otvori sa ti kniha tam kde si ju zavrela? Mozes mat aj viac zaloziek?

  • Mersmerize

   Funguje to poměrně jednoduše. Otevřeš si knihu, když chceš skončit, zmáčkneš tlačítko pro vypnutí displeje a když znovu zapneš, kindle si pamatuje, takže nemusíš nic hledat. Stejně tak když čteš a chceš přejít na jinou knihu, jednoduše dáš šipku zpět, zvolíš knihu a začneš číst. Když si to rozmyslíš a chceš číst znovu starou knihu na stejné straně, kde jsi skončila, jednoduše zase dáš šipku zpět, najdeš si předchozí knihu a kindle si stále pamatuje.

   Zkrátka má paměť na poslední zobrazenou stránku v jednotlivých knihách.

 7. kolik se do toho vejde knih?

 8. Heh, už vím, co si budu přát k vánocům ^^ Poslední dobou totiž čtu opravdu moc a opravdu ráda, jenže do knihovny nechodím a nemám moc peněz na kupování si nových a nových knih, takže by se mi čtečka hodila :D
  Jen by mě zajímalo, jak se tam „dávají“ ty knížky? :D Vím o tom asi tolik, co důchodce o počítači, takže mám ohledně tohohle pár otázek :D Takže, jedna už padla: Jak se tam stahují ty knihy? Kolik stojí to, když tam tu knihu natáhneš? Jsou tam všechny knihy, které vyšly v českém (slovenském) překladu? Můžeš doporučit nějakou, se kterou máš zkušenosti nebo je to úplně jedno?
  Teď jsem tě asi zahltila otázkami, ale já o tom opravdu přemýšlím :D Myslím, že mamka by nebyla proti, protože je ráda, když čtu, a když vejde do pokoje a já mám před sebou knížku, hned se mě ptá, jestli se mi nepokazil počítač, že si čtu :D Díky moc za odpovědi ^^

 9. Mandarinka

  Už hoooodně dlouhou dobu přemýšlím o čtečce Kindle, dost jsi mě přesvědčila článkem o Kindlu ty a teď i tímhle druhým, takže se k ní přikláním čím dál víc..:-) Doufám, že brzy bude moje..:-)

 10. Ahoj :) Nejdřív bych chtěla pochválit článek, je moc pěkný (ostatně jako všechny další). Má spolužačka má Kindle Touch a také si ho moc chválí, já z toho četla a musím říct, že je to doopravdy fajn, jak jsi psala – nebolí oči a já tedy musím říct, že v ní čtu i rychleji, protože mě to podvědomě popohání. Ale nechtěla bych čtečku. Moc ráda čtu a musím uznat, že i když by mě to ve finále vyšlo levněji pro mě jsou na prvním místě knihy, které si můžu vzít do ruky, prohlížet si jak je každá stránka jiná, u nových jak jsou krásně voňavé a neošmatané a u starých si zase ráda užívám tu nostalgii ;) Je to pro mě tedy důležité jen ze subjektivního hlediska, dobrého pocitu, alespoň prozatím – možná jednou změním názor :)

 11. A přece mám něco, na co se chci zeptat, aniž by to bylo zmíněno :D Dají se do toho stáhnout i mangy? (Manga=Japonský komiks) ^^

  • No, tak to si nejsem úplně jistá – možná kdyby to bylo ve formě obrázků v .doc, tak určitě ano – akorát to bude černobílé:)

 12. No, do teď jsem to pokládala za další technický nesmysl, ale změnila jsem názor. Knížky z papíru mám moc ráda a zatím ani nehodlám čtečku pořizovat, nic mi v klasických knížkách nebrání, do školy mi to moc dlouho netrvá a jinam tak často necestuju:)

 13. Četla jsem, že Kindle menu je jen v angličtině, jsou ty knížky v češtině?:D
  A ještě jsem se chtěla zeptat, co sis k tomu koupila za příslušenství? Chtěla bych si to koupit, jen nevím co všechno k tomu..

  • Knížky jsou v tom jazyce, v kterém si je stáhneš, tedy samozřejmě i v češtině:) Jinak jsem si k tomu v podstatě nic nekupovala, návod, usb u toho bylo, teď si jen budu dokupovat obal:)

 14. Markéétka

  Ahoj,mohla bych mít dotaz?
  Kolik stojí stáhnutí té knihy do té čtečky?
  Předem děkuji za odpověď! :))

 15. Taťka by mi chtěl koupit čtečku, ale prý není moc českých knížek. Já bych jí teda osobně chtěla – přečtu hodně knížek, když se nudím, čtu etikety nebo podobné věci – musím prostě ČÍST! :) Nejhorší je, že si doma musím nechávat hodně knížek, protože je všechny prostě nepoberu, takže by se čtečka docela hodila :)

  • Nemyslím si, že je málo českých knih, každým dnem se ten počet zvyšuje a dlouho ještě bude. Já jsem nikdy neměla problém sehnat si danou knížku:)

 16. Ahoj,
  můj mobil nabízí čtení e-knih, ale nevím, kde je stáhnout. Nemáš nějaký tip, odkud se dá hodně knížek postahovat? Kolik to tak v průměru stojí? (Asi se musíš zaregistrovat, abys mohla stahovat, ne?)
  Jinak – díky za článek.

  Zdravím.

 17. Teda, zajímavý článek:) Nemám na čtečku vůbec špatnej názor, ale pro mě knihy vždycky vyhrávali a vyhrávat budou (ikdyž o pořízení čtečky bych moooožná někdy uvažovala). Miluju otáčení stránek a jejich listování sem tam:) Knížku s sebou tahám taky pokaždé jen jednu,takže mi to záda nijak nekazí.

 18. ještě jsem chtěla dodat, že 100 knih za rok je opravdu obdivuhodné! já čtu pořád taky, ale tolik ročně bych nezvládla kvůli učení a tak. jen tak dál:)

 19. Vyhrála sem kindle na závodech a předtím se nikdy moc nečetla.
  Kindle mě tak nějak dokopal ke čtení a teď čtu průměrně knížku 1-3dny podle času ;)

 20. Já mám kindle necelý měsc, jsem s ní spokojená a jen chci podotknout jednu výraznou nevýhodu, kterou jsi zapomněla zmínit – Kindle nemá možnost ‚Čeština‘ a hlavně většina knih, co je zadarmo je v pdf a ten typ souboru kindle nepřijmá:|
  Jinak novější verze kindle má možnost si podsvícení jak nastavit, tak i vypnout, takže celkově za mě super;)

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist