Domů Tělo & Zdraví Menstruace Důvody ke koupi menstruačního kalíšku část 1. ...

Důvody ke koupi menstruačního kalíšku část 1. 5/5 (4)

2

Článků na téma menstruační kalíšky tu je mnoho. Já bych na začátku pouze chtěla rychle shrnout můj výběr a pak se zaměřit na důvody, které mě vedly k rozhodnutí zkusit kalíšek.

Vybrala jsem na základě recenzí dTestu z loňského roku spolu s názory rodiny a známých. Zároveň chci uvést, že vybraný kalíšek značky LadyCup mám doma a zatím čekám na jeho první použití.

Proč jsem jej zvolila?

Důvodů je hned několik. Již dlouho jsem nad touto možností přemýšlela, ale musím se přiznat, že jsem nebyla schopná se dokopat k jeho výběru. No po pár hodinách čtení, vyzvídání u známých a zhlédnutí několika videí jsem měla jasno. Jdu do toho.

Mým hlavním důvodem je chemie obsažená v jednorázových dámských hygienických potřebách a pak také jejich cena. Nehledě na odpad, který po těchto intimních dnech vzniká. To vše de facto řeší jednorázová koupě kalíšku ze zdravotnického silikonu.

Chemie

Jednorázové dámské hygienické pomůcky jsou bělené pomocí chlóru, což je všeobecně známo. Každý také ví, že se v našem těle chlór nenalézá. Pak také obsahují umělé hedvábí, které se nazývá rayon. Vlákna tohoto hedvábí se během používání v těle uvolní a tam také zůstávají. Vložky, které tekutinu uvnitř změní na gel, obsahují látky s názvem polyakrylové absorbenty. Ty pak vysušují pokožku a tím je náchylnější k tvorbě poranění nebo zapáchajícího výtoku.

No a pak je tu klasická bavlna, která je sama o sobě během pěstování stříkána pesticidy, herbicidy a různými hnojivy, které se nám ženám pak dostávají do těla.

Pokud používáte ovoněné pomůcky, pak také pozor. Neutralizátory pachu obsahují další tělu škodlivé látky.

Cena

Vložky ani tampóny nejsou zrovna levnou záležitostí. Obzvlášť ne, pokud krvácíte více dnů. Navíc tu obecně platí pravidlo čím dražší, tím pohodlnější. A kdo by si za větší pohodlí v těchto dnech nepřiplatil, že? Proto mi přijde lepší jednorázově zaplatit nemalou částku za menstruační kalíšek, která se vám po pár měsících používání vrátí.

Odpad

To je další důvod, proč jsem se rozhodla vyzkoušet menstruační kalíšek. Počítám, že jej budu používat dlouho. Tudíž nebudu po celý můj týdenní cyklus vyhazovat žádné vložky a tampóny. Podle žen, se kterými jsem ohledně kalíšku mluvila, by měl vydržet cca 10let. Navíc jsem zvolila českou výrobu, tudíž věřím, že i kvalitu. Snížení množství, de facto ne zrovna moc přírodního odpadu, mi přijde jako dobrý důvod.

Zásoby

Mým posledním motivačním důvodem jsou zásoby. Nevím, jak vy, ale já věčně kontroluji, zda mám potřebnou zásobu jednorázových hygienických potřeb. Což mi také s menstruačním kalíškem odpadá.

Proč jste se pro menstruační kalíšek rozhodly Vy? Jaký používáte? Je to pro Vás snadné? Určitě bude fajn znát názory a zkušenosti i dalších dívek a žen, které jej používají.

A jak už jsem psala, já zatím na jeho první použití čekám, i když mám trochu obavy, jak to zvládnu. Tak budu ráda za tipy a triky o to víc.

A pokračování bude následovat – mé první dojmy z použití :-)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

2 KOMENTÁŘE

  1. Já si menstruační kalíšek pořídila před dvěma lety a jsem s ním naprosto spokojená. Také mám LadyCup a nedám na něj dopustit. Pro jistotu kombinuji vždy s tenkýma intimkama, pro lepší pocit, párkát se mi stalo, že jsem jej zavedla špatně a tak při silnější menstruaci došlo k slabšímu protečení. Naučit se s ním nebylo až tak těžké, jen bylo třeba trochu zkrátit stopku, pro příjemné nošení. K vložkám bych se zpět již nevrátila.

    • Už jsem jej i vyzkoušela, ale dojmy si zatím musím sesumarizovat sama a pak o tom něco napíšu :-)

Diskuze je uzavřena.