Domů Rodina & Škola Škola Efektivní učení zvládneme každá Zatím bez hodnocení.

Efektivní učení zvládneme každá Zatím bez hodnocení.

22

Ne, vážně! Každý sice máme jinou paměť a každému nám ta škola jde jinak, ale když jsi v krizi a potřebuješ se něco naučit (např. na zkoušku nebo test) a dáš si na tom záležet – zvládneš to! Já sama jsem se o tom přesvědčila teď o zkouškovém období, kdy jsem si dala všechny předměty a zkoušky do jednoho týdne. Přiznávám, bylo to hrozné a myslela jsem si, že to nezvládnu, v krizových chvílích ale většina z nás objeví netušené možnosti a schopnosti a určitě stojí za to, pokusit se jednou za čas pořádně učit – možná o sobě budeš mít lepší mínění!

V učení nejsem začátečník, mám za sebou přijímačky na střední, maturitu, přijímačky na dvě VŠ a dvě zkoušková období – to byly asi ty nejhorší chvíle, co se učení týče. Pokud i ty potřebuješ dostat do hlavy nějaké ty vědomosti na test nebo zkoušení, zkusím ti dát pár mých (nedávno) vyzkoušených rad!

Zjisti jaký jsi typ

Máme několik typů lidí (co se týče učení) a rozlišujeme je podle toho, jakým způsobem se nejrychleji učí a jak si věci dokáží zapamatovat. Někomu pomůže, když má dokonale přehledný  zápisek, barevně vyznačený, další člověk zase potřebuje věci číst nahlas, někdo potřebuje názornou ukázku. To všechno proces učení ovlivňuje a každý to máme tak trošku jinak.

Tip: Zkus tento test – ke každé otázce přiřadíš body 1, 2 nebo 3 (1 = zapamatuji si tak málo, 2 = něco si zapamatuji, 3 = zapamatuji si mnoho) a dole pod otázkami máš, které z nich máš sečíst a u čeho budeš mít nejvíce bodů – takový jsi učební typ.

Já k učení potřebuji přehledné poznámky a hlavně klid a vše si číst nahlas. Nedokážu se učit jen tím, že si budu zápisek číst pro sebe, vždy si musím sednout a číst si to nahlas a zkusit to intepretovat jednou se sešitem a podruhé bez něho.

Kdy ti učení vyhovuje?

Každý z nás se také liší v tom, kdy se toho naučí úplně nejvíc. Co se týče biorytmů mám dva typy lidí: Sova a skřivan. Sova je samozřejmě noční tvor a má tedy tu nejkreativnější náladu večer, skřivan toho nejvíce stihne dopoledne. Podle toho, jaký jsi typ a kdy máš nejvíce energie si do svého denního plánu zapoj učení. Nemá totiž cenu se učit, když jsi bez energie nebo unavená.

Jsem sova a i z toho důvodu jsem si lehčí učení nechávala na dopoledne a poledne a to těžší k čemu je zapotřebí pořádně myslet nechávala na večer.

Uspokoj své základní fyzické potřeby

Učení ti půjde hrozně těžko, když budeš unavená, hladová, budeš potřebovat na záchod – takové věci už dříve byly podloženy (někdo z vás určitě zná Maslowovu pyramidu potřeb) a plyne z toho tedy to, že když není uspokojena některá z našich základních fyzických potřeb, nebudeme moci myslet na nic jiného.

Proto si před tím, než sedneš k učebnicím dojdi na záchod, klidně i do sprchy, najez si (ale nepřejez se!), odpočiň si.

Pravidelné pauzy

Pauzy mezi učením jsou hrozně důležité. Já sama bych se nedokázala učit tři hodiny bez toho, abych nedávala mezi jednotlivými předměty nebo otázkami pauzy. Lidský mozek má totiž omezenou dobu soustředěnosti a když ji překročíš, učení ti půjde hůř. Proto si učení rozvrhni. Např. Po každé 20 minutách učení si dáš 10 – 20 min. pauzu nebo že po každé hodině učení si dáš hodinovou pauzu. Uzpůsob si to podle toho, kolik se toho musíš naučit, jak dlouhý potřebuje tvůj mozek klid.

Nepřetěžuj svoji paměť a mozek, i když toho máš hrozně moc, zkrať pauzy – ale nikdy je nevynechávej.

Opakování je matka moudrosti

To nám vždycky nutili na ZŠ – „opakujte si“ a měli svatou pravdu. Pokud se v pondělí perfektně naučíš dvacet otázek z chemie, a test nebo zkoušku budeš psát za týden a ani jednou si otázky nezopakuješ, pravděpodobně za týden nebudeš vědět skoro nic. První krok v opakování je ten, že to co ses naučila je nutné zopakovat si do 24 hodin, aby se ti to do kůry mozkové pořádně vyrylo a ty sis to lépe pamatovala.

Pokud se učíš s předstihem (např 2 týdny před testem) je nutné zopakovat si to poté alespoň jednou za 2 – 3 dny.

I když je učení pro spoustu lidí nucené zlo, stačí trošku snahy a zkusit přijít na to, jak to vyhovuje tobě a vše půjde mnohem lépe.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článek12.1.12 – a už bude jen krásně
Další článekZatočený culík + (foto)návod
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

22 KOMENTÁŘE

 1. No jo, ještě nebýt líná, a bylo by to. Já nejsem blbá, ale stejně mám 4 z matiky, a 3 z toho ostatního, a to se na základce budu plácat ještě docela dlouho. Taky mám problém, že prostě nevnímám – když učitelka něco říká nebo vysvětluje, nemůžu se soustředit, po chvilce stejně jsou moje myšlenky někde jinde. Nevíš co s tím? Nevím co mám dělat. Docela ti závidím, že si to věchno zvládla, a to seš na VŠ.

  • BaRi* Já to mám úplně stejněěě:-) Vůbec se nedokážu soustředit na učení a proto mám špatné známky,vždycky se snažím něco do té hlavy dostat,ale jsem myšlenkama mimoo.Nvím co s tím,poradí mi/nám někdo?:-O

 2. Já se zatím naštěstí moc učit nemusím (jsem v 8) a na vysvědčení budu mít max. 1 nebo 2 dvojky. Jinak ty typy mi i tak moc pomohly :).

 3. Test byl dobrej, ae zjitila jsem to co už vím a to že jsem vizuální typ. :)

 4. Tenhle článek mi moc pomohl! Mě třeba hodně pomáhán opakování. Když třeba něco píšeme ve čtvrtek, tak se to učím v neděli a pak postupně každý den opakuji, to co jsem se naučila. Zjistila jsem, že podle testu jsem kinetický typ :).

 5. Kdybych nebyla líná,měla čas a tolik bych se nestresovala,měla bych skoro samé jedničky,ale bohužel …..

 6. Skvělý článek! Zvlášť v tomto období se takové rady hodí :)

  já vím naprosto přesně v čem je můj problém- odkládám si učení co nejdál to jde a pak jsem ve stresu že se nestihnu na test naučit, zkusím s tím něco udělat :D

 7. Skvělý článek! Abych řekla pravdu, celé to je skvělé! Máš skvělé rady a tyhle stránky jsou milionkrát lepší jak nějaké bravíčko, nebo ty jiné časopisy. Obdivuji tě, že máš na tohle čas i když jsi na výšce a že to nekopíruješ a vytváříš články z vlastní zkušenosti :) Jsem tvou věrnou čtenářkou :)

 8. Ahojky, nevite nekdo, co mela mers na vysvedceni v devitce? Jestli ano,tak napiste.Zatim pa pa.

 9. Moc mi tento článek pomohl, teď už vím jak se efektivně učit. Máš skvělé články Mers :))vždy mi pomůžou a najdu to vše co potřebuju :))

 10. Díky za tuhle stránku:) Pomáhá mi, když něco slyším, ale spíš jsou mi bližší vlastnosti kinetického typu :D

 11. Super článek!Já jsem jedničkářka, dvojkařka – teda byla jsem až do 6. třídy. Teď, jak jsem v sedmičce je to pro mě obrovský skok – mnohem těší než 6!!! :( V životě jsem se neučila – stačilo mi dávat v hodině pozor a pak si to zopáknout před hodinou. Vím, že nejsem blbá a kdybych se učila, tak bych mohla mít samé 1, jenže já jsem strašně LÍNÁ! :) Nechce se mi učit a to vůbec! Jediný předmět, který mi doopravdy nejde (a asi nikdy nepůje) je matika! Máme to v rodině – nikomu matika moc nejde! xD A na matice je závislá Fyzina, kterou mám JEŠTĚ HORŠÍ NEŽ MATIKU! :((( Zajímevé, že když jsme měli učitelku předtím (teď je na mateřské), tak jsem měla 1 a 2. A teď tam mám 3, 3, 1, 2… Nebo tak nějak. Je to příšerné! Na M máme alespoň hodnou učitelku, která opravdu dovede tu hodinu udělat zajímavou, kdežto na Fy máme… no ne zrovna super úču… Je na naší škole letos nová (ale minulý rok nás suplovala, když byla naše úča na FY furt nemocná = teď je na mateřské, takže jaká to asi byla nemoc…? :D). Její vysvětlování nechápu, kdežto když mi to vysvětlí úča na M (co učí FY áčko – já jsem v béčku), tak to hned (?) pochopím… :) Stejně jako když mito vysvětlí nějaký spolužák/spolužačka… Nejvíce umím (kromě infošky a výtvarky :D) asi Čeják. Nechápu, jak někdo může napsat něco jako: „Vým, že jsi to oběvyl!“ (má to být Vím, že jsi to objevil)… xD
  Jinak to mám podobné jako Andulka (co psala přede mnou! :))
  No, každopádně všem přeju hodně štěstí v učení, neboť pololetní vízo se blíží… AJAJ! :)

 12. Já sice uz nejsem na základce,ale tyto rady pomůžu všem. když je človek v pohode po telesné a psychické stránce, jde to pak s tucením mnohem lépe. Jsem student VŠ a začal jsem užívat brainstart,který taky doporučuju. Protože jsem sova (ne skřivan) jak se výše píše, pomůže mi u učení neusnout a zároven vnímat to kvantum informací.

 13. Tak podle toho co mi vyšlo jsem auditivni typ. Učení se nenaučím, pokud si to nebudu předčítat nahlas. A někdy si k tomu pustím i písničky aby mi to šlo lépe.
  Mers, prošla jsem si snad všechny články v této rubrice, protože v pondělí nastupuji do prváku a mám obavy. Takže jsi mi s těmi články hodně pomohla. Děkuji :)

 14. Skvělý článek! :) Udělala jsem si ten test a jsem typ sluchový – a je to pravda, naprosto :)
  Minulý rok jsem vždy učení a domací úkoly nechávala na poslední chvíli, teda na večer a na poslední den před odevzdání. Doufám že tento rok se zlepším v tomto. Mám slib, (schválně jak dlouho mi to vydrží :D) že jak přijdu ze školy udělám si své povinnosti a pak teprve zábava (počítač, hry a takové to //flákání// :D)

 15. Ahoj, mám problém, nevím jak se učit, nemůžu přijít na to jaký jsem typ, ať jsem vyskoušela cokoli tak mi to nepomohlo. Je fakt že minulý rok jsem to učení trochu zanedbala (taky tak vypadalo i to vysvědčení s několika trojkama), ale letos sem si řekla že prostě musím máknout, když to učení zanedbám teď že to pak nezvládnu na střední a natožtak na vysoké. Když jsem zkoušela ten test tak jsem měla u všeho 8bodů… Jsem v 7. Děkuji za každou radu.. vyskouším cokoli.. Třeba mi něco pomůže.. ;)

  • Ahoj, jdu teď do druháku (gympl), fakt je, že tě střední škola naučí se o sebe postarat, ale ještě se tam dostat. Táákže- tady Ti dávám nějaké rady, jak se učím já a co pro to potřebuju! :) Doufám že Ti to pomůže! :)
   1. Když se jdu učit, vypínám svůj počítač a když potřebuju něco do školy, použiju rodičů, protože bych se od svého neodtrhla ;)
   2. Znovu si přepíšu poznámky, protože si myslím, že si to jen přečíst prostě nestačí :/
   3. Třeba slovíčka na angličtinu jebo francouzštinu si napíšu na malé papírky, na kterých mám vzadu překlad. Když se učím z učebnice, jsem vázaná na to, kde to bylo napsaný, ale ne co tam bylo napsaný. :D
   4. Super důležité jsou vlastní sešity s kvalitními poznámkami, a i když si to někdo myslet nemusí, tak pro mě je i důležité, jak sešit vypadá, protože pak se mi z něj chce učit. Takže- krásné nadpisy, obaly či samotné sešity jsou pro mě samozdřejmostí. ;)
   5. Zkus si to napsat doma třeba na nějakou tabuli či větší papír, chodit kolem toho a číst to, to pomáhá kamarádce. ;)
   6. Pamatuj si, že to děláš pro sebe, a musíš z toho mít alespoň trochu radost, i když to jde někdy těžko. Je i dobré si předem vyhlédnout cíl, za kterým si chceš jít (třeba práva či medicína), protože pak je snažší za tím jít a učit se pro to! :)

Diskuze je uzavřena.