Domů Krása & Péče Grapefruit – jak ho využít pro tvoji krásu i zdraví? ...

Grapefruit – jak ho využít pro tvoji krásu i zdraví? 4.75/5 (4)

0

Grapefruit - jak ho využít pro tvoji krásu i zdraví?

Víš, že známe 4 barevné formy grepefruitu?

Grapefruit, někdy zkráceně grep, je vlastně subtropická dřevina pěstovaná pro své citrusové plody stejného názvu. Grapefruit byl poprvé objeven na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud byl odvezen do Ameriky. Grep se pak pěstoval jako okrasná rostlina, jako ovoce je však populární až od 19. století. Dnes známe čtyři barevné formy: bílý, žlutý, růžový a červený. Liší se i sladkostí. Grapefruitový strom ročně rodí až 700 kusů grepu. Pěstuje se nejvíce v Brazílii, Izraeli, Texasu, Kalifornii, na Floridě nebo i v Turecku a ve Španělsku. Jaké produkty pro tvoji krásu i zdraví se z grapefruitu vyrábí? Podívej se na náš malý přehled:

Extrakt z grepu a jeho zdravotní benefity

Z grepu se dá udělat extrakt, neboli výtažek. Pojďme si pěkně shrnout účinky grapefruitového výtažku na naše zdraví:

1. Výtažek působí až proti 800 bakterií a virů

Extrakt působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, proti stovce kmenů plísní a také proti jednobuněčným parazitům. Samotné bioflavonoidy navíc ulehčují trávení, čistí organismus a posilují imunitu, čímž napomáhají v prevenci proti nachlazení, infekcím a zápalům.

2. Antioxidační účinky

Mají též antioxidační účinky spočívající v zachytávání volných kyslíkových radikálů. V malém semínku se tak koncentruje schopnost problém řešit (ničení bakterií, virů a plísní) a zároveň posilovat organismus a problémům předcházet. Díky mnohostrannému účinku grepových kapek můžeme říct, že je to především kandidát na čestné místo v lékárničce každé domácnosti. Ale nejen to, užívání grepových tinktur umí pomáhat v zdravotní prevenci a posilovat organismus pro boj s mnoha problémy.

Super je i olej z grepových semínek

Kdy můžeme grepové semínko užívat při akutních problémech a zevně? Na zevní užití je vhodný olej z grepových semínek. Olejem potírej postižená místa, můžeš ho použít i jako kloktadlo. Blahodárně působí především při:

 • zánětech pochvy,
 • u poševních mykóz,
 • u parazitálních onemocněních pochvy (např. chlamydie),
 • dobré zkušenosti jsou s obklady bércových vředů.
 • potlačuje infekce dutin, nosohltanu, průdušek, uší, ale i močových cest.
 • působí na záněty v ústní dutině – afty, záněty dásní, zubní kazy
 • potlačuje plísně a problémy vyskytující se na kůži, na nehtech i na sliznicích – opary, akné, ekzémy, kopřivky, mykózy, dermatitidy, lupénka, pásový opar.
 • při problémech vlasů a pokožky ve vlasech i u lupů pomáhá oplach roztokem grepu
 • při velké trpělivosti pomůže i u likvidace bradavic
 • je vhodný i při pocení nohou.

Jaké možnosti má grepové semínko při vnitřním užití?

Prostřednictvím účinných látek v jadérku grapefruitu nám příroda dává mocný prostředek, jak posílit imunitní systém. Díky tomu můžeš dosáhnout zlepšení u akutních i chronických zánětů. K vnitřnímu užití jsou vhodné především tinktury, které se užívají nakapáním do tekutiny. Účinek je pomalejší a dlouhodobější.

Je vhodný jako podpůrný prostředek pro astmatiky. Blahodárně působí u alergií, především potravinových. Přispívá ke zklidnění žaludečních a střevních potíží – ať už jde o nadýmání nebo průjem či zácpu – působí i na záněty ve střevech, je vhodný při různých formách kolitidy nebo Crohnově nemoci.

Působí jako přírodní antibiotikum, takže pomáhá při všech případech akutních virových a bakteriálních infekcí. Pomáhá i zdravému organizmu bojovat s běžnými nepřátelskými viry, bakteriemi, plísněmi a parazity, které na něj denně útočí, posiluje odolnost organismu. Blahodárně působí při gynekologických problémech, zejména u zánětů a výtoků, které způsobuje Candida albicans. Je jedním z prostředků, který likviduje Helicobacter pylori, který je častou příčinou různých žaludečních potíží, pálení žáhy, dvanácterníkových vředů či dyspepsie.

Jak grapefruitový extrakt používat?

Nejlépe je tinkturu z grepového semínka používat zevnitř. Podle věku a druhu zdravotních potíží užívat denně 3 až 15 kapek extraktu.

Na vnější použití:

 • AFTY – vyplachovat ústa směsí 10 kapek v 1 dcl vody.
 • OPARY – 2x až 3x denně potírat extraktem na chomáčcích vaty.
 • ZUBNÍ KAZY – 3x denně čistit kartáčkem s 2 až 3 kapkami extraktu nebo vyplachovat směsí 5 až 10 kapek v 1 dcl vody.
 • ZÁNĚTY DÁSNÍ, PARADENTÓZA, KRVÁCIVOST – stejné použití jako u zubních kazů.
 • RÝMA – roztok 0,5 dcl vody s 3 kapkami extraktu vtírat do nosní dutiny.
 • ZÁNĚT VEDLEJŠÍCH NOSNÍCH DUTIN – výplach dutin směsí jako u rýmy.
 • AKNÉ – trochu extraktu v oleji vetřít do kůže.
 • DERMATITIDA, LUPÉNKA, PÁSOVÝ OPAR, EKZÉMY, KOPŘIVKA – 10 kapek extraktu v 0,5 dcl oleje a potírat.
 • BÉRCOVÉ VŘEDY – 30 kapek extraktu v 0,5 dcl vody na obklady kolem rány.
 • KOŽNÍ MYKÓZY A PLÍSNĚ – vtírat roztok extraktu v oleji nebo glycerinu.
 • ZÁNĚTY A MYKÓZY POCHVY – 3 kapky extraktu v 250 ml vody a dělat výplachy.

Krásná díky grepu

Chrání a hydratuje pokožku. Určitě sis už všimla, že mnoho kosmetických přípravků obsahuje výtažky z grepu. Opravdu to není to náhoda. A právě ženy s problematickou kůží oceňují účinky grapefruitu. Takže pokud chceš něco udělat nejen pro svou postavu, imunitu, zdraví, ale i krásu, neměla bys podceňovat grep. Je opravdu perfektní.

Grapefruit ti pomůže s hubnutím

Grapefruit je také skvělým pomocníkem k „zabití“ kilogramů. Stačí si dát jeden grep denně, a hubnutí půjde o poznání rychleji, než bys čekala. Dej si polovinu grapefruitu před každým hlavním jídlem a uvidíš, co se stane. A nemusíš se ani obávat cukrů. Grapefruit podporuje metabolismus. Takže žádné cukry přeměněné na tuky tě už nebudou vyděsit.

Několik grapefruitových tipů

1. Chceš-li odstranit zubní kámen z povrchu zubů bez poškození skloviny, použij několik kapiček na kartáček na zuby a lehce je umyj.

2. Pokud máš problémy s nadměrným pocením, pomůže ti koupel ve vlažné vodě a grapefruitové šťávě. Současně zjemňuje pokožku a léčí kuří oka.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.