Hormonální antikoncepce Zatím bez hodnocení.

Hormonální antikoncepce je nejrozšířenější z používaných antikoncepčních druhů. Má své výhody, ale stále i své mouchy.

Hormonální antikoncepce zabraňuje oplodnění vajíčka fungování hormonů, díky kterým se vajíčko nedokáže uhnízdit v děloze.

Tento druh antikoncepce lze pořídit jen v lékárně, a pouze na předpis tvého gynekologa. V poslední době vidím, že se na internetu nelegálně prodávají nevyužitá plata dívkám, kterým se třeba na gynekologii nechce. Pokud ti mohu poradit – takto ji rozhodně nekupuj. Proč? Každá žena je jiná a to co vyhovuje mě nebude vyhovovat tobě. Pokud chceš HA brát rozhodně zajdi ke gynekologovi, aby vyloučil nemoci, při kterých se HA nedá užívat a aby ti nalezl tu pravou.

Existuje strašně moc značek hormonální antikoncepce a proto je vcelku těžké objevit si tu, které bude vyhovovat. Pokud ti nesedne poznáš to např. zadržováním vody v těle, zvracením a dalších příznaků. V tomto případě neváhej, nezvykej si a dojdi si ke gynekologovi pro jinou značku.

V klasické antikoncepci je 21 tabletek, první tabletku začneš brát s prvním dnem menstruace. Pokud si jí vezmeš jiný den, budeš muset týden čekat, než zabere. Po 21 dnech užívání nastává 7 denní pauza, v které by se měla dostavit menstruace.

Ale každá antikoncepce je jiná. Já například beru antikoncepci yaz, kde je 24 tabletek a pauza je zde jen čtyřdenní. Informace obdržíš u gynekologa a na příbalovém letáčku:)

Antikoncepce je různá nejen v dávce hormonů, které dostává do těla, ale také dle cenové relace, v které se dá pořídit. Tu nejlevnější koupíš tak za 200 Kč a nejdražší okolo 1000 Kč.

Antikoncepce (anti – zábrana, koncepce – oplodnění) – je už podle názvu způsob jak zabránit otěhotnění, oplodnění vajíčka spermií.

Jak byla antikoncepce objevena? Ženy v pravěku menstruovaly jen vyjímečně, byly totiž permanentně v jiném stavu nebo kojily a tím pádem nikdo nezaregistroval jejich menstruační cyklus. Postupem času, když už ženy nebyly využívány jen jako schránka pro „tvorbu“ dětí, byly objeveny menstruační cykly a začalo se uvažovat, zda by pomocí hormonů bylo možné tento cyklus tvoření a vylučování vajíčka z těla, zastavit.

Mnoho lidí namítne, že antikoncepce (zejména ta hormonální) je pro ženy nepřirozená a nemá žádné příznivé účinky. Je tomu ale vážně tak? Už přeci nejsme v pravěku a je jev moderní doby, že si žena může plánovat, kdy chce dítě mít, bez toho aby se vzdala sexuálních radovánek – plánované těhotenství. Antikoncepce dále může řešit problémy jako jsou: bolestivá nebo nepravidelná menstruaci a akné.

V dnešní době je mnoho druhů antikoncepce a každý pár si může vybrat, kterému druhu dá přednost.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

7 komentářů

 1. Jen mě teďka tak napadlo… ta cena je uvedená na jeden měsíc? Nebo v jednom balení je kolik těch tabletek, jakože 24(resp.21) nebo několikrát tento počet? :)

 2. Ahoj Mers, chtěla bych se zeptat. Když už mi je 15 napíše mi p. gynekoložka antikoncepci bez souhlasu rodiče? Děkuji

  • Ahoj,

   bohužel nedávno vyšla v platnost zdravotní reforma, podle které tě do 18ti let musí k lékaři správně doprovázet rodiče, takže alespoň aby byli v čekárně. Každopádně myslím si, že většina lékařů to nebude hrotit a nebudou si rodiče zvát přímo do ordinace, takže by ti eventuálně mohla předepsat HA bez souhlasu, ale pravděpodobně bude chtít, aby tě alespoň do čekárny rodiče doprovodili :)

  • Děkuju moc :) No to už jsem vyřešila, ptala jsem se jí a ona řekla,že k ní chodí ty holky od 15 většinou už sami.Jen když jsem tam šla poprvé tak mě tam doprovodila máma protože mi ještě nebylo 15.

 3. Dělají se při žádání o antikoncepci nějaké krevní testy?Nebo je doktorka napíše hned při první návštěvě při který o ní žádáš?

  • Doktor na tom může trvat pokud máš v rodině nějaké onemocnění, které by užívání antikoncepce mohlo vylučovat, někteří doktoři dělají krevní testy automaticky, jiní ne.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist