Domů Sex & vztahy Antikoncepce Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce

7

Hormonální antikoncepce je nejrozšířenější z používaných antikoncepčních druhů. Má své výhody, ale stále i své mouchy.

Hormonální antikoncepce zabraňuje oplodnění vajíčka fungování hormonů, díky kterým se vajíčko nedokáže uhnízdit v děloze.

Tento druh antikoncepce lze pořídit jen v lékárně, a pouze na předpis tvého gynekologa. V poslední době vidím, že se na internetu nelegálně prodávají nevyužitá plata dívkám, kterým se třeba na gynekologii nechce. Pokud ti mohu poradit – takto ji rozhodně nekupuj. Proč? Každá žena je jiná a to co vyhovuje mě nebude vyhovovat tobě. Pokud chceš HA brát rozhodně zajdi ke gynekologovi, aby vyloučil nemoci, při kterých se HA nedá užívat a aby ti nalezl tu pravou.

Existuje strašně moc značek hormonální antikoncepce a proto je vcelku těžké objevit si tu, které bude vyhovovat. Pokud ti nesedne poznáš to např. zadržováním vody v těle, zvracením a dalších příznaků. V tomto případě neváhej, nezvykej si a dojdi si ke gynekologovi pro jinou značku.

V klasické antikoncepci je 21 tabletek, první tabletku začneš brát s prvním dnem menstruace. Pokud si jí vezmeš jiný den, budeš muset týden čekat, než zabere. Po 21 dnech užívání nastává 7 denní pauza, v které by se měla dostavit menstruace.

Ale každá antikoncepce je jiná. Já například beru antikoncepci yaz, kde je 24 tabletek a pauza je zde jen čtyřdenní. Informace obdržíš u gynekologa a na příbalovém letáčku:)

Antikoncepce je různá nejen v dávce hormonů, které dostává do těla, ale také dle cenové relace, v které se dá pořídit. Tu nejlevnější koupíš tak za 200 Kč a nejdražší okolo 1000 Kč.

Antikoncepce (anti – zábrana, koncepce – oplodnění) – je už podle názvu způsob jak zabránit otěhotnění, oplodnění vajíčka spermií.

Jak byla antikoncepce objevena? Ženy v pravěku menstruovaly jen vyjímečně, byly totiž permanentně v jiném stavu nebo kojily a tím pádem nikdo nezaregistroval jejich menstruační cyklus. Postupem času, když už ženy nebyly využívány jen jako schránka pro „tvorbu“ dětí, byly objeveny menstruační cykly a začalo se uvažovat, zda by pomocí hormonů bylo možné tento cyklus tvoření a vylučování vajíčka z těla, zastavit.

Mnoho lidí namítne, že antikoncepce (zejména ta hormonální) je pro ženy nepřirozená a nemá žádné příznivé účinky. Je tomu ale vážně tak? Už přeci nejsme v pravěku a je jev moderní doby, že si žena může plánovat, kdy chce dítě mít, bez toho aby se vzdala sexuálních radovánek – plánované těhotenství. Antikoncepce dále může řešit problémy jako jsou: bolestivá nebo nepravidelná menstruaci a akné.

V dnešní době je mnoho druhů antikoncepce a každý pár si může vybrat, kterému druhu dá přednost.

Předchozí článekCo je to antikoncepce?
Další článekNitroděložní tělíska
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

7 KOMENTÁŘE

 1. Jen mě teďka tak napadlo… ta cena je uvedená na jeden měsíc? Nebo v jednom balení je kolik těch tabletek, jakože 24(resp.21) nebo několikrát tento počet? :)

  • Jéé, promiň, už jsem našla odpověď, jsem si nevšimla, že je to v dalším článku díky ;)

 2. Ahoj Mers, chtěla bych se zeptat. Když už mi je 15 napíše mi p. gynekoložka antikoncepci bez souhlasu rodiče? Děkuji

  • Ahoj,

   bohužel nedávno vyšla v platnost zdravotní reforma, podle které tě do 18ti let musí k lékaři správně doprovázet rodiče, takže alespoň aby byli v čekárně. Každopádně myslím si, že většina lékařů to nebude hrotit a nebudou si rodiče zvát přímo do ordinace, takže by ti eventuálně mohla předepsat HA bez souhlasu, ale pravděpodobně bude chtít, aby tě alespoň do čekárny rodiče doprovodili :)

  • Děkuju moc :) No to už jsem vyřešila, ptala jsem se jí a ona řekla,že k ní chodí ty holky od 15 většinou už sami.Jen když jsem tam šla poprvé tak mě tam doprovodila máma protože mi ještě nebylo 15.

 3. Dělají se při žádání o antikoncepci nějaké krevní testy?Nebo je doktorka napíše hned při první návštěvě při který o ní žádáš?

  • Doktor na tom může trvat pokud máš v rodině nějaké onemocnění, které by užívání antikoncepce mohlo vylučovat, někteří doktoři dělají krevní testy automaticky, jiní ne.

Diskuze je uzavřena.