Domů Rodina & Škola Moje zápisky Jak na blog? Jak být kvalitní blogerkou? Zatím bez hodnocení.

Jak na blog? Jak být kvalitní blogerkou? Zatím bez hodnocení.

15

Jé, tak jsem to teda napsala a rozhodně si piště, že jsem se u psaní hodně zasmála! Spousta lidí – hlavně mladých slečen, které můj blog čtou, mě nazývají kvalitní blogerkou s kvalitními články. Pravda? Né, je to přehnané. Tím nechci dávat všanc mou falešnou skromnost ani ukazovat, jak jsem skvělá. Podle mě existuje stovky i tisíce kvalitních blogerů – lidí, co umí psát skvěle články a já patřím ke středu.

Nápady mám, provedení je horší, ale snažím se. Často jsem uspěchaná, roztěkaná, texty si po sobě často nečtu a píšu až moc nespisovně a v tomhle asi nikdy lepší nebudu, ale snažím se.

Proto mi přijde vtipné napsat takový článek, který by měl říkat „Jak být kvalitní blogerkou“ – protože ani já nejsem dokonalá, bezchybná a často (někdy až moc často) dělám chyby, ale protože mi často na tohle téma píšete… Tak proč ne, zkusím sem hodit pár zkušeností, pár pravidel a pár rizik blogování.

Chceš, aby tvůj blog byl slavný? Chceš, aby se o tobě psalo v tomhle virtuálním světě? Občas je to cesta hrozně těžká – obzvlášť v tom případě, když chceš být slavná svou kvalitou – tím, že něco umíš a to moc lidí nedokáže. Podívej se na současné slavné blogerky – podle mého jsou to většinou hezké, mladé dívky, které ale nenabízejí svou inteligenci, ale sebe. Dělí se buď o své starosti, o své fotky, o své radosti. Nebo provokují a snaží se zaujmout. Některé zaujaly protikladem inteligence…

Zaujmout blbostí a vzhledem je někdy až moc jednoduché, ale většinou je takhle sláva velice krátká a blog horší časy nepřežije.

Přiznám se, že jsem před založením svého blogu nikdy neměla zájem dívat se na jiné blogařské výtvory, to až teď často zkoumám, jak, kdy, kde a kdo píše a všímám si různých pro a proti, které ten či onen blog má. Takže tady je pár pravidel, které bys měla dodržovat, pokud chceš doopravdy kvalitní blog:

1. Nápad

Ten je hrozně důležitý. Měla jsem jeden blog před založením toho dívčího, který byl zaměřen jen na mě na moje „kecy“ – nebyl nijak úspěšný, neměl velkou návštěnost. Proč? Protože jsem psala málo, protože jsem pomalu nevěděla o čem psát a neměla jsem z toho ani tu vnitřní radost – možná to byla ta největší chyba.

Velkou výhodu mají ty dívky, které nemají nudný život, mají spoustu zážitků, spoustu fotek – takový autorský blog je potom skvělý. Nejlepší je totiž založit blog na vlastních zkušenostech, prožitcích a i radách.

2. Design

Jakmile je na nic design, tak je celý blog odsouzen ke zkáze. Jakmile se podívám na blog, který je kýčovitý, nepřehledný, barvy jsou tam jak v cirkusu a všechno všude bliká – no jdu pryč… Hrůza! Každý máme jiný vkus, ale snaž se před založením svého blogu podívat po mnoha dalších, těch známějších a kvalitnějších, abys věděla, co je dobré a co ne.

Samozřejmě, ne každý dokáže vytvořit design v programu – já sama to neumím, proto se musím spoléhat na ostatní. Je plno slečen a plno blogerek, které ti design podle tvých představ vytvoří a budou chtít jen odkaz (či název) jejich blogu na tom tvém.

3. Gramatika

Gramatiku jsem zařadila před styl psaní. Proč? Je strašně důležitá. Přiznám se ale, že i já ve svých 20 + letech neovládám gramatiku bezchybně a občas se netrefím a zkazím to. Ať už překlepem, nebo prostě neznalostí – stane se to. Hlavně, když pospíchám a text si po sobě nepřečtu, no nejsem dokonalá… a jsem taky líná:)

Takže si pořádně rozmysli, jestli má cenu si založit blog, když píšeš: bylo – bilo, vztah – vstah, romantika – romantyka a tak podobně. Číst takové články je vážně hrozné – jedna, dvě chybičky – stane se, ale chyba v každém druhém slově? Vrrr!

4. Styl psaní

I když píšeš hrozně vtipný článek, prosím, zkus omezit množství smajlíků. Smajlíci skvěle pomáhají k navození té správné veselé atmosféry (:),:D), ale za každou větou dělat smajlíka je hrozný zvyk. Něco jiného je komunikace na icq, fb a v článcích. Článek má něco říct, na něco poukázat, k něčemu pomoci – a smajlíci? Jeden/dva – stačí!

Taky nespisovné psaní není nic krásného. Přiznám se, že ani sem nepíšu extra spisovně, protože mi to přijde hrozně neosobní, ale psát stylem: „Sem včera byla venku s kámojdama Martinou a Kristýnou a jsme se neustále gebily!!!!“ Na oči a k čtení to není nic krásného.

5. Přehlednost

Každý článek by měl být přehledný, měl by mít určitou strukturu, určitý řád. Snaž se dělat odstavce, protože jednolitý text si málokdo přečte. Barva písma by se měla dobře číst, neměla by bít do očí a hlavně – vídám strašně moc blogů, kde se písmo na pozadí prostě nedá přečíst! Na to si dejte veliký pozor.

6. Komentáře

Tenhle článek už je hlavně pro propagaci blogu. Blog.cz má v komentářích i odkaz na tvůj blog (pokud ho tam napíšeš) a čím víc a kvalitněji budeš komentovat, tím je větší pravděpodobnost, že si lidé na tvůj odkaz budou klikat a budou se chtít podívat, jaký blog to máš. Pokud bude dobrý, tak se na něj budou vracet.

Snaž se proto dost komentovat, ale zdrž se komentářů o dvou slovech či jen s odkazem – klasický spam nikoho nepotěší a spíš tím odradíš. Komentuj kvalitně.

7. Spřáteléné blogy

Čím víc na tebe budou odkazovat různé blogy a čím víc budeš mít přátel v tomhle virtuálním světě, tím větší budeš mít návštěvnost. Proto se snaž neodvracet se od svých „kolegů“ na blog.cz.

Snad těhle sedm bodů pro začátek stačí… Snažila jsem se napsat toho co nejvíce, pro dívky, které si blog teprve budou zakládat, nebo už si ho založily a chtějí ho vylepšit. Do blogu je potřeba vložit velké množství času a snahy pokud chceš, aby byl vážně kvalitní.

Nikdo není dokonalý a tím pádem, ani žádný blog nemůže být nejdokonalejší, ale i snaha se počítá.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVoděodolné řasenky
Další článekCo vzít, když vyrážíš na vodu?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

15 KOMENTÁŘE

 1. Jasně, nikdo není dokonalý. Ale jde vidět, že ty se snažíš, a máš suprový blog. Tenhle blog patří mezi moje nejoblíbenější blogy. Být dokonalou nejde, ale snažit se ANO. A ty píšeš dost zajímavě :D A jinak dobré rady :)

 2. Skvěle,skvěle,skvěle! A ještě jednou skvěle:D Né, opravdu dobrý článek..!

 3. Opravdu skvělé. Až tak, že si mě inspirovala a založila jsem si vlastní blog. Děkuju. :))

 4. Tak tohle je rozhodně užjasný článek. Nesnáším když musím číst: AhojQy, jak se máte, co delate? Bez háčků to nemá cenu. A smajlíky v textu nemám moc ráda. Dřív sem psávala ahoj …… jak je? ….. :D Co děláš? ….. :) A takto, ale potom sem si říkala, že je to dost blbý, bylo těžký si odvyknout. Smajlíky použiju jenom někdy, sama to moje milé Affs můžeš vidět u mě na blogu. :) Komentování kvalitně je taky důluežitý. :D :) Designa anápad je snad to hlavní. :) Musím říct, že j to užjasná článek pro ty, kteří s blogem mají problém.

 5. Velice hezký článek!! Prošla jsem si jednotlivé body, jelikož blogerkou ještě nejsem dlouho a zjistila jsem, že moc chyb nedělám:-D I když na můj blog se lidi jen tak vracet nebudou, protože je zaměřen na fanfiction. Mě to nevadí, založila jsem si ho právě proto, abych to jenom měla někde jakoby „archivované“. U tebe jsem se spíš řídila takovými těmi praktickými věcmi, jako spisovnost, gramatika, s tím problémy nemám. Ale určitě to všechno zní hodně rozumně, taky bych se na to dívala takhle, co se týče designu, přehlednosti atd. Děkuji za tenhle článek, určitě budu přemýšlet, jak svůj blog ještě zlepšit, ačkoliv mě se líbí takový jaký je a návštěvnost nečekám:-) Rozhodně ale chci ocenit dobré články!!

 6. Ahoj Mersmerize!Chcem sa opítat že založila by som si blog s plagátmy obrázkami stránkami zo stars ….aj zo zahraničných časopisoch samozrejme najvýhodnejšie ako sa dá proste shop s drobnostami myslíš že by som mala??—- a čo na to vy hovoríte?

  • Ahoj, tak asi záleží na tom, jak moc kvalitní a hezký by ten blog byl. Může být navštěvovaný, ale chce to dost práce:) Ale tak proč ne – za zkoušku nic nedáš

 7. Myslím, že tento článok sa ti veľmi vydaril. Môžem súhlasiť s tvojimi slovami. Neviem ako to vnímaš ty, možno so mnou nebudeš súhlasiť, no ja som posledné tri roky mala niekoľko blogov na blog.cz a podľa môjho názoru alebo mojej skúsenosti som tam bola trochu ako atrakcia. Myslím v tom zmysele, že som bola dosť stará oproti ostatným blogerom, ktorí v tom istom čase fungovali na blog.cz. Dosť často som sa stretávala s reakciou „páni, ty si na vysokej?“ a podobne. Čo som si tiež všimla je, že na blog.cz funguje veľa (bez urážky) pubertálnych deciek, ktoré sa síce snažia, ale niekedy precenia svoje schopnosti. Áno, neónová ružová a zelená a modrá a žltá môžu byť krásne, dokonca aj trblietavé obrázky môžu byť vhodným doplnkom ale preboha nie všetky spolu. Proste jeden veľký cirkus.

  Často som sa stretávala s článkami typu „Dnes opäť neviem čo mám napísať, tak snáď len že som vypila čaj, zjedla obed a teraz pozerám telku. Majte sa krásne“. Jednoducho články bez akéhokoľvek hlbšieho zmyslu. Napísať čitateľom, že im nemáš čo povedať je podľa mňa obrovská chyba. To radšej nepridať celý týždeň žiaden nový článok, než im toto povedať. Nuž ale čo, každý nejako začína.

  Ja som si na blog.cz odkrútila 3 roky a tento rok v januári som prešla na blogger.com. Rozdiel je priam obrovský. S článkami „nemám vám čo povedať“ sa už takmer nestretávam, netrápia ma ani komentáre plné spamu („ahoj u mňa je bleskovka“ alebo „máš krásny blog, pozri si môj“ – pričom to píše na všetky blogy z rebríčka na úvodnej stránke blog.cz). Čo ma teší je fakt, že sa ku mne vracia omnoho viac ľudí než na môj starý blog a pravidelne komentujú články a hlavne komentujú k téme. Na blogspote je to podľa mňa diametrálne odlišné od toho, čo som mala možnosť zažiť a vidieť na blog.cz. Povedala by som, že blog.cz je niečo ako blogerská škôlka a blogspot je už o niečo vyššia úroveň. Ako vravím, nemusíš súhlasiť. Je to čiste môj subjektívny názor, nechcem ho nikomu vnucovať. Zaujímalo by ma ale, či si nad tým niekedy tiež premýšľala tak ako ja – myslím z toho uhla pohľadu. Čo si o tom myslíš?

  S pozdravom Brunette

Diskuze je uzavřena.