Domů Rodina & Škola Volný čas Jak na blog: Piš pěkně a přehledně Zatím bez hodnocení.

Jak na blog: Piš pěkně a přehledně Zatím bez hodnocení.

5

Moje oblíbená část rubriky Zájmy aneb „Jak na blog“. Nepovažuju se za extrémně dobrou blogerku a často si zoufám, když nevím co dál. Ale ukázalo se, že spoustě slečen se líbí rady podobného typu, takže jsem si řekla: „Proč ne?“ – po článku Jak na design se tentokrát zaměřím na častou chybu, kterou provádí dívky u psaní článků, které by mohly být hezké a čtené, ale už jen to, jak vypadají odpuzuje čtenáře a nakonec si ho stejně nikdo nepřečte.

Moc krátké vs Moc dlouhé

Někdy je fajn napsat kratší článek, který má za úkol ne čtenáře nijak extrémně zaujmout, ale spíš informovat o tom, co je nové, co se děje apod. Ale pokud takový článek bude každý druhý (nebo každý), je možné, že tím člověka nezaujmeš a už nepřijde. Proč existují blogy? Aby jsi světu sdělila něco nového, ale zajímavého, něco co stojí za přečtení.

Stejně tak nejsou dobré články, které mají extrémně moc znaků a obrovský rozsah. Střední cesta je prostě nejlepší…

Nezapomínat na mezery

Mezery jsou v textu ohromně důležité – tím mám na mysli mezeru za každou čárkou, tečkou, dvojtečkou, otázníkem nebo vykřičníkem – činí to text přehlednější a tak se to i má. Normy ohledně psaní na počítači a obchodních dopisů dávají jasně najevo, že za každým takovým znamínkem MUSÍ být mezera. Lépe se to i čte. Tzn. Před tečkou = žádná mezera, za tečkou = 1x mezerník.

Sem s odstavci!

Znám spoustu blogerů, kteří píší dobré články, kvalitní texty, ale nedělají odstavce. Jakmile je jednolitý text, vypadá to pro čtenáře nepřitažlivěji, hůř se tak orientuje je to prostě na nic.

Jakmile tedy přeskočíš k jiné myšlence – prosím zaentruj!

Dobré názvy

Určitě se ti už stalo, že jsi narazila na název článku, který tě vyšokoval a zaujal a proto jsi článek rozklikla a nakonec jsi zjistila, že článek pojednával o něčem úplně jiném – Klamavá reklama. Je pro tebe plus pojmenovávat výstižně a zajímavě články – ale vyhni se extrémně dlouhým názvům, zkus někdy tím nadpisem upoutat čtenáře. Vyvaruj se ale tomu, že falešně pojmenuješ článek – čtenáře jedině zklameš a většina z nich se nevrátí.

Přehlednost díky perexu

Víš co to je perex? Nevíš? Chyba! Když píšeš článek, měla bys nejdřív nějakým krátkým textem přitáhnout, snažit se, aby při čtení pár vět, chtěli ostatní článek rozkliknout a dočíst ho celý – to je perex.

Jedná se o krátký text, který má za úkol naznačit o čem článek bude a upoutat pozornost. určitě sis všimla, že i já tohle mám ve zvyku, protože mít jen samotné nadpisy? Extrémně nepřehledné, a mít články na stránce celé? To zase nedonutíš čtenáře, aby článek rozklikl (ty si navíc pak můžeš zjistit, co se u tebe nejvíc čte) a popř. přidal komentář.

Písmo, barva, styl

Tohle se vztahuje spíš k designu, ale musím to sem zmínit, protože mě udivuje, co se na některých blozích objevuje. Písmo musí být co nejlépe čitelné – zapomeň na barevné/vzorované pozadí, na kterém písmo zaniká, stejně tak – bílé pozadí a žluté písmo? Fuj!

Styl a typ písma by měl být co nejjednodušší – v nadpisu si klidně můžeš dovolit ozdobnější typ, ale v samotném článku by mělo být klasické písmo, které vidíš na většině internetových stránek, není tam bezdůvodně.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekVyber typ kalhotek pro tvou postavu
Další článekTip: Návod na gravatar.com
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

5 KOMENTÁŘE

  1. Ano souhlasím, až na perepex. Já se přiznám, že ho nepoužívám vůbec. Né že bych snad nevěděla jak na to, ale protože prostě nechci. Jedná se o můj osobní blog, a spíš než o to aby mi tam chodili lidi, tak se zaměřuju na to abych tam chodila spíš já. Na hlavní stránce mám hafo článků nejsou nějak rozdělené, možná pro někoho chyba, ale já si je ráda přečtu, protože se jedná o osobní zážitky. Myslím, že spíš záleží na tom o jaký druh blogu se jedná:))
    Ale jinak máš prvdu ve všem, protože většina blogerek či blogerů chce vysokou návtěvnost:))

  2. Ano, souhlasím… nejhorší je, že dlouhé články skoro nikdo nečte… to je hrozné.
    A perex používám jen někdy, protože u deníku nemám proč

  3. Naprosto s tebou souhlasím. Styl psaní je důležitý. Jedna z prvních věcí podle ,které posuzujeme kvalitu blogu.

  4. Tenhle článek je dokonale napsaný a věřím, že pro mnoho blogerek, včetně mě hodně přínosný. Moc se mi líbí zpracování textu. A i já se díky němu budu snad vyvarovávat svých chyb. Díky..:)

  5. Krásny článok :) A chcela by som sa spýtať – nevieš, ako sa na .blogspot.com dá nastaviť perex? :) Lebo mne to stále zobrazuje celé články :)

Diskuze je uzavřena.