Jak se nejefektivněji učit 5/5 (2)

Také se vám stává, že se usilovně snažíte nazpaměť naučit zápisky z hodin nebo texty ze skript a namísto efektivního učení jen jezdíte unavenýma očima po řádcích? O soustředěné pozornosti nemůže být ani řeč, přestože se opravdu snažíte. A přitom stačí tak málo, abyste to dokázali změnit. To podstatné ke změně už totiž máte. Jste to vy!

Zaměřeno na systém

Sedíte v lavici a zapisujete. Pěkně úhledně, zleva doprava, nejlépe krasopisně. Bez doprovodného pohybu, bez vlastní aktivity, bez hlubšího pochopení souvislostí. V tom lepším případě učitel nebo učitelka vypráví a vy si zapisujete důležité body. V tom horším vám někdo diktuje celé věty nebo rovnou přepisujete slova z knihy nebo powerpointové prezentace.

Napadlo vás někdy, že to možná je i tento nepřirozený styl zápisu, který brání efektivnímu učení? Možná jste už slyšeli o

myšlenkových mapách. Mind mapping je osvědčená metoda, jak si efektivně zapamatovat informace díky jejich zaznamenání kreativní formou. Neumíte kreslit? Nevadí. Myšlenková mapa na to nehraje. Klidně si vystačíte se základními tvary. Pokud je však výtvarka váš nejoblíbenější předmět, můžete si s myšlenkovou mapou i pořádně vyhrát.

 

Myšlenkové mapy přinášejí do učení logiku

Hledání vzájemných vztahů. A jejich přehledné, hierarchické uspořádání. To je podstatou myšlenkových map. Není to žádná velká věda. Po krátkém tréninku získáte dovednost, která vás bude provázet po celý studijní i profesní život. Když s myšlenkovými mapami začnete hned, ušetříte si spoustu nervů a času v budoucnu. A navíc vás to bude maximálně bavit.


Rychlejší nemusí být jenom wifi

Ten nejdůležitější hardware si totiž nosíte stále s sebou. Je to váš mozek. A vy si jej můžete naprogramovat tak, aby vám perfektně sloužil. Když se bavíme o efektivním učením, máme na mysli hlavně práci se sebou samým. Většina lidí se neučí chytře. A tedy efektivně. Vy však můžete vystoupit z řady a to, co se ostatní snaží do hlavy nacpat během 3 hodin, vy můžete zvládnout s přehledem za hodinu. Myslíte si, že dokážete číst rychle a jste na svém osobním maximu? Omyl. Zatím totiž neznáte praktické techniky, které vám pomohou zrychlit čtení a celkově zefektivnit učení. To však nyní můžete lehce změnit.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. Myšlenkové mapy používám často, je to super nástroj.

TOPlist