Domů Sex & vztahy Antikoncepce Jak si vybrat správnou hormonální antikoncepci? Zatím bez hodnocení.

Jak si vybrat správnou hormonální antikoncepci? Zatím bez hodnocení.

28

Jedna z nejspolehlivějších metod současné antikoncepce, která by vás tudíž měla chránit před otěhotněním, je hormonální antikoncepce. V současné době je to už takový trend, kdy doktor dívkám předepisuje a nejvíce doporučuje právě ten hormonální druh. Ale jak si vybrat správnou?

HA ti může předepsat pouze gynekolog, ani obvodní lékař, ani zubař  – prostě pokud chceš brát prášky, musíš navštívit gynekologa, který tě prohlédne a určí pro tebe vhodný způsob antikoncepce, popř. druh.

Hormonální antikoncepce je tolik druhů, že ty sama si můžeš jen těžko vybrat. Gynekolog by se tě měl při předepisování hormonálních pilulek zeptat, zda si nepřeješ nějakou, kterou ti např. doporučila kamarádka – je tu sice možnost, že i když sedla kamarádce, tak tobě sednou nemusí, ale většina doktorů se raději zeptá.

To je to, čím by ses měla řídit – to, že nějaký druh vyhovuje nějaké tvé známé, mamince nebo kamarádce neznamená, že bude vyhovovat i tobě. Každá máme jiné tělo a na každý druh může reagovat trošku jinak. Můžeš např. v těle zadržovat vodu (pak se ti zdá, že tloustneš), může ti být špatně od žaludku, mít zažívací problémy a je spoustu dalších vedlejších účinků, pokud ti typ nesedne – gynekolog by tě s nimi měl seznámit.

Také by ti měl říct, že pokud se nějaký nežádoucí účinek u tebe objeví, měla bys antikoncepci vyměnit. Samozřejmě, např. u některých antikoncepcí můžeš např. krvácet mimo cyklus – hlavně pokud s nimi začínáš, ale po přečtení příbalového letáčku zjistíš, že je to při výměně antikoncepce běžné. Pokud ti ale není dobře, přibíráš, tak je nejlepší znovu si na gynekologii dojít a poprosit gynekologa, aby ti předepsal jinou.

Hodně dívek HA vybírá podle toho, aby měla pozitivní účinky na jejich problémy – např. aby jim pomohla s vyléčením a bojem proti akné nebo proti bolestivé menstruaci. Měla bys gynekologovi říct, že máš dost bolestivou menstruaci nebo jiný problém a že bys to antikoncepcí chtěla zmírnit.

HA můžeš brát v podstatě kdykoliv, i přesto, že ti není 15 let – ale to jen z vážných důvodů (např. ta bolestivá menstruace) a samozřejmě si tedy musíš dojít dříve ke gynekologovi problém zkonzultovat. Klasicky se ale předepisuje od 15 let.

Cena hormonálních antikoncepčních pilulek se pohybuje od 200 do 1000 Kč na tři měsíce.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekDepilační krémy
Další článekDepilace teplým voskem
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

28 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj, v první řadě Ti chci pochváli Tvůj blog – teda on to už vlastně blog není, ale to je jedno. I když musím přiznat, že stará varianta těchto stránek – na blog.cz – se mi líbila o HODNĚ víc. Ale zpět k věci. Chtěla bych Ti říct hlevní důvod, přoč jsou Tvoje stránky tak dokonalé. Většinou jsou stránky jenom o líčení, jenom o módě, jenom o mentruaci, jenom o klucích, jenom o hubnutí… Ale téměř nikde není stránka o všem, a ještě k tomu kvalitní, zajímává, s milou autorkou, která je navíc ještě k tomu ochotná a píše články na přání. A tím Tě chci požádat, jestli bys nenapsala články na tyto témata:

  1. Depilace (resp. epilace) voskem
  2. Pěnový makeup
  3. Péče o zuby
  4. Co s takovými nepříjemnostmi jako opary, afty…

  Děkuji mnohokrát :)

 2. Ahoj Mers :) ,
  chtěla jsem se zeptat, jestli existuje i druh antikoncepce, která zmírňuje krvácení při menstruaci? Díky W.

 3. ahoj, takhle by měly fungovat všechny HA:) A pokud s tím máš přímo velký problém, tak se svěř gynekoložce a ona ti nějakou vybere:)

 4. Ahoj Mers,
  Může mi gynekolog předepsat HA (-z důvodu silné bolestivé menstruace-), když mi ještě nebylo 15 bez doprovodu rodičů? (moc si s nima nerozumím a oni žijou pořád v té době minulého století a nepochopili by to proč chci HA)
  Předem Díky.

  • Ahoj,

   hodně záleží na konkrétním gynekologovi a spousta z nich chce předtím mluvit s rodiči, někteří vůbec nechtějí předepisovat pilulky slečnám mladším 15ti let.. někteří jsou v tomhle liberálnější a předepíšou ti ji…

   Určitě zkus svému gynekologovi zavolat a zeptat se, zda by to bylo možné

 5. Ahoj Mers.
  Chci se zeptat, když si nechám předepsat HA musím čekat nějakou dobu než začne působit,nebo můžu hned sexuálně žít s tím,že jsem chráněná?

  • Nejsem sice Mers, ale odpověď znám :-) Jakmile začneš brát antikoncepci, tak jsi okamžitě chráněna :-)

   • Tak úplně takhle to není – pro to, aby jsi byla okamžitě chráněna si musíš vzít první tabletku na platíčku první den tvé menstruace. Pokud si vezmeš první prášek jiný den menstruace, musíš týden čekat

 6. ahojky. Mám dotaz :D Já sem před půl rokem antikoncpeci vysadila ani nevím proč :-D moje hloupost a teď mám hodně akné na obličeji i na krku a už se na to nemůžu dívat . Tak jsem se rozhodla ,že do toho znova pujdu ,ale mám strach co to se mnou udělá zase po půl roce. Když jsem ji nebrala půl roku bude to probíhat zase tak stejně jako když bych ji brala poprvé nevíš??? Jako ,ze zase budu naládová tělo si bude muset znovu zvykat a tak víš co myslim? Diky předem za odpoved :-)

  • Ahoj, všechny tyhle vedlejší účinky (náladovost apod) vznikají z kolísající nebo nepřiměřené hladiny hormonů, které ti antikoncepce do těla dostává. Pokud si jí nebrala půl roku, tak se ti hormony opět dostaly do „přirozené“ míry, tudíž když HA začneš brát teď s velkou pravděpodobností to všechno začne od začátku. Jestli jsi s ní ale měla takové problémy, možná by bylo lepší zkusit se zeptat gynekoložky na jiný typ, protože správnou HA bys neměla vůbec nijak registrovat(vedlejšími účinky):)

 7. Ahoj :) předem díky za tvůj blog :) Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáš zkušenost s antiko. náplastí, nebo někdo z tvých známých? Ze všech antiko. se mi zdá nejlepší, i když na všem se asi najde nějakej zápor…Díky za odpověď.

  • Ahoj Evi, nejsem Mers, ale ráda bych ti odpověděla na tvůj dotaz ( doufám, že nevadí, tykání ), ptala jsi se na náplast, moc se o ní nemluví a přitom je u nás k dostání, už pár let. Doporučuji, náplast 1x týdně nalepíš a máš klid, je odolná vůči vodě a potu při sportu, je to jeden z nejlepších druhů antikoncepce, hormony se uvolňují postupně a co je důležité, jdou rovnou do krevního oběhu, za pár let ti bude tvůj trávicí trakt vděčný….je pravda, že stojí více než pilulky, ale pokud to není v tvém případě problém, jdi do toho, v místech lepení si můžeš trochu vybírat, takže nebude ani vidět…..

 8. Ahoj mers,asi je to blbá otázka,ale je nějaká HA na hubnutí nebo proti akné? Děkuji předem za odpověd :)

  • Ahoj Giuš,

   o tom se budeš muset poradit s tvým gynekologem. Každopádně na akné antikoncepce určitě jsou (např. Chloé je doporučovaná na pleť)

 9. Ahoj, chtěla jsem se zeptat jak to přesně funguje se začátkem užívání HA. Kdy ji začnu používat, až mi ji doktor předepíše? Hned nebo musím například čekat až mi skončí další menstruace??..Děkuju za odpověd :-)

  • Ahoj,

   většinou gynekolog řekne, aby jsi ji začala brát s prvním dnem další menstruace, takže pár dní čekáš.

 10. Ahoj Mers, je mi 15 a začínám se sexuálním životem, jenže mamka si myslí, že na antikoncepci jsem mladá.. Musim jít poprvé ke gynekologovi s ní? nemohla bych tam jít sama, zařídit si to všechno sama? :) děkuju za odpověď, Eliška

  • Ahoj,

   abych pravdu řekla, tak si nejsem na 100% jistá. Když jsem já v patnácti šla po HA poprvé na gynekologii, tak jsem šla sama a bez rodičů a nebyl jediný problém. Nedávno se ale změnila zdravotní reforma a ta tvrdí, že každý do 18ti let, musí k lékaři s rodiči nebo zákonným zástupcem. Co jsem ale četla názory holek, tak to doktoři většinou neřeší a rodiče nepotřebují:) Nejlepší bude tomu konkrétnímu gynekologovi zavolat a ujistit se.

 11. Ahoj Mers, nevíš náhodou jestli je ještě normálně na prodej v lékárnách antikoncepce Yasminelle? Popř. nemáš s ní nějaké zkušenosti? Děkuju za odpověď:))

 12. Ahoj, chtěla by jsem se zeptat, jestli nevíš na co je vhodná HA – Adele a jeslti je nízkohormonání?? budu jí brát poprvé tak abych věděla na c se mám připravit. Děkuji

  • Adele je podle mého nízkohormonální, má uvedeno, že obsahuje jen malé množství hormonů. Jinak na bližší informace se určitě zeptej spíše lékaře – gynekologa. Vím, že jí předepisují hodně na pleť a bolestivou MS (je docela v cenově výhodné kategorii, tak i proto), ale ne každému to samozřejmě zabere a vyhovuje. Je nutné to vyzkoušet, antikoncepce je hrozně individuální věc:)

 13. Ona má hormonální antikoncepce ještě i jinou stránku, a to je její raně potratový účinek při selhání primární funkce bránění ovulaci – a to už pak není o vlastním zdraví, vyhovování či nevyhovování, ale o životě nebo smrti někoho dalšího, nehledě ke katastrofickému působení vylučovaných hormonů na vodní živočichy a vůbec celý ekosystém. Lze ze se dočíst např.v pdf knize „Antikoncepce – Co potřebujete vědět, ale nikdo o tom nemluví“ (hlavně str.6 a násl.), kterou lze stáhnout zdarma na http://www.prolife.cz/download/sklad/b004-antikoncepce.pdf

 14. Ahoj Mers, potrebuju poradit. Beru antikoncepci 2 mesice. Nedavno jsem zacla bejt naladova…no spis jsem obcas brecela a nevedela jsem vubec z ceho. Zaclo to ale v obdobi kdy jsem byla docela ve stresu. Ted je to vpohode, jen obcas mam pocit ze bych chtela neco delat, po chvili bych si ale nejradsi lehla a na vse se vykaslala. Obcas mam taky i chut brecet ale nevim proc, nemam duvod. Mam obavy z ceho to je, myslis ze to je opravdu z ty antikoncepce a ze se to casem srovna nebo ne? :/

  • Takhle – může to být samozřejmě z toho, HA má spoustu nežádoucích účinků a náladovost a jistá citová labilita tam patří. Na druhou stranu to nemusí být způsobeno jí. Může to být prostě zrovna špatným obdobím, které prožíváš, nebo dospíváním (samozřejmě ale nevím,kolik ti je). Záleží na tobě, jestli počkáš nebo dojdeš na gyndu se zeptat.

   • Bude mi brzo 16 takze to asi muze byt opravdu dospivanim, jen ze se mi to nikdy takhle casto nestalo, tak me to trochu vydesilo a ja jsem takovej clovek kterej se moc kontroluje :DD takze sem se bala aby semnou neco nebylo…

 15. ahoj, chci se zeptat, četla jsem příbalový letáček ohledně mojí antikoncepce a mám dotaz…jak může mojí antikoncepci ovlivnit kouření ? Je možné, že by to mělo nějaké vedlejší následky ? za odpověd předem děkuji. ;)

  • Samozřejmě že existují, jinak by tonepsali:) Hormonální antikoncepci by neměly brát dívky, které mají v rodině případy žilních tromboz nebo je u nich zkrátka možnost výskytu. Kouření, ale tvorbu krevních sraženin může zvýšit, takže v kombinaci s antikoncepcí (i když v rodině takový případ není), to je skutečně špatná kombinace. U mladých dívek to není tak hrozné, u starších žen jeto teprv skutečný problém.Každopádně je lepší říct gynekoložce že kouříš, abys na to nedoplatila.

 16. Ahoj, mám takový dotaz:) Prosím tě, když chci přejít na jinou antikoncepci, musím opět čekat na první den menstruace, abych mohla prášky začít užívat?:)

Diskuze je uzavřena.