Domů Rodina & Škola Škola Jsi připravena na přijímačky?

Jsi připravena na přijímačky?

38

Snad každá z nás do alespoň jednou zažije – přijímací zkoušky, pohovory nebo testy, které když zvládneme, máme na pár let klid. Asi největší stres způsobují právě přijímací zkoušky na střední školy, kde se žáci bojí, co se stane, když je nevezmou, bude na jejich vytouženou školu velký nával, ztrapní se apod.

Znám to z vlastní zkušenosti, dokonce víckrát než jen jednou – příjímačky na dvě střední školy (obě úspěšně), na čtyři VŠ (tři úspěšně) nebo třeba děsivá příprava na maturitu. Pokud se bojíš, mám pro tebe pár tipů, jak se připravit a předcházet zbytečným problémům.

Jaké přijímací zkoušky budeš skládat?

Naprostý základ je zjistit si, jaký typ přijímaček na dané škole budeš mít. I když v současné době školy tyhle zkoušky hromadně ruší a berou podle výsledků a pořadníku, můžeš narazit na spoustu škol, kde nějakou tu přípravu potřebovat budeš.

Když jsem šla na pohovor na VŠ – obor filozofie, měli jsme si přinést seznam knížek s filozofickým tématem, na které se nás ptali. Ti, kteří přinesli krátký seznam nebo na nich bylo poznat, že si tituly vymysleli a vlastně to ani nečetli, neměli šanci. Buď tedy vždy včas informovaná o tom, jaké testy budeš skládat.

Ať už písemný test nebo pohovor – na vše se dá připravit.

Pohovor

Pro někoho ukrutné peklo, pro někoho naprostá pohoda – záleží na tom, jak moc komunikativní typ jsi a samozřejmě i na to, na koho narazíš. Nejdůležitější roli zde hraje celkový dojem, který na učitele uděláš a tam spadá nejen vzhled a styl oblékání, ale i způsob vyjadřování.

Zkus z rozhovoru vynechat slova přebytečná, sprostá, nespisovná. Soustřeď se na to jak mluvíš, nepovídej zbytečně rychle a než něco řekneš, tak si to promysli. Také je dobré navazovat se zkoušejícím oční kontakt, i když to samozřejmě neznamená to, že bys na něj měla zírat s vytřeštěnýma očima – určitě ale není na škodu, dívat se mu do obličeje a neuhýbat pohledem. Na židli seď rovně, nekruť se, neošívej se.

Nezapomeň na to, vhodně se obléknout – na pohovor je to o dost důležitější než na test, kde je x lidí a ten, kdo test zadává a hlídá při jeho vyplňování, málokdy zkoumá to, jestli jsi přišla v černých kalhotech nebo halence. Každopádně na pohovor vynech minisukně, extrémní výstřihy, špinavé, děravé oblečení. Mnohem lepší je něco pohodlného, ale zároveň i něco, co se hodí do společnosti. Mojí nejoblíbenější variací jsou klasické černé kalhoty a společenská halenka.

Nepřeháněj to s líčením, stejně tak v účesech je lepší volit jednoduchost. Pro tentokrát si umyj vlasy, pokud máš piercingy po celém obličeji, raději jich alespoň pár vyndej, stejně tak jako je dobré zakrýt tetování.

Písemný test

Na tuhle možnost zkoušek můžeš přijít v drtivé většině případů v džínech a tričku. Na druhou stranu, pokud jsi zvyklá chodit v rozervaných kalhotech a špinavém tričku, bude lepší, když si alespoň pro tuhle příletižost vezmeš něco trošku společenského a slušivého.

Do tašky si vždy připrav propisku (já si jich pro jistotu vždy beru víc – co kdyby jedna dopsala?), obyčejnou tužku a prázdný papír. Je samozřejmě jasné, že většina škol ti vše dodá, ale tak je lepší být připravena.

Test vyplňuj čitelně, hlídej si čas, i proto je dobré vzít si sebou hodinky na ruku – zkoušející často za vytažený mobil vyhazují a testy sbírají (nikdy nevíš, na koho narazíš). Každou otázku si pečlivě přečti, začni s těmi nejlehčími, s kterými jsi si jistá. Je lepší mít u každé otázky něco málo, než mít jednu odpověď vyčerpávající a zbytek testu prázdný (rozvrhni si čas).

Před zkouškami

Znám slečny, které mají taktiku takovou, že se učí ještě celou noc před zkouškami a v podstatě ani nejdou spát. To je samozřejmě špatně – spánek je hrozně důležitý a pokud se nevyspíš, tvoje paměť na tom bude o něco hůře, navíc pokud ses naučila něco nového, neuloží se ti to do dlouhodobé paměti, takže si vzpomeneš jen na věci, které už máš zajeté a vše nově naučené ti bude k ničemu.

Na zkoušky přijeď včas. Není nic horšího, když první dojem, který si na tebe zkoušející udělá bude: „Nespolehlivá, chodí pozdě!“. Proto jestli jedeš vlakem, vždy jeď spojem o něco dříve a stejně tak autem.

Pořádně si přečti papíry, které ti škola zaslala (popř. na jejich webových stránkách) a prozkoumej, co si sebou vzít. Základ jsou doklady, peněženka, tužka, papír, již zmíněné hodinky, kapesníky, pití a nějakou svačinu, pokud to bude na dýl. Všechno si připrav už den předem, aby jsi nemusela lítat po bytě po ránu a shánět co máš a co ti chybí.

Pokud ti to tvůj žaludek umožní, nasnídej se! Nastartuješ tím metabolismus, celkově i organismus a vše ti půjde lépe s plným žaludkem. Před samotnými zkouškami si zajdi na záchod, aby jsi měla jistotu, že tě nic nebude rozptylovat.

Po zkouškách

Pokud děláš přijímací zkoušky v současné době, máš velkou pravděpodobnost, že se na svou školu dostaneš. Když jsem dělala zkoušky na střední já, málokdy existovalo něco takového jako „braní podle vysvědčení“, navíc byl dost nával a přihlášku jsme si mohli podat jen na jednu školu. Jsi na tom tedy o dost lépe – navíc současný nedostatek žáků je enormní, tudíž školy berou v podstatě každého.

Pokud zkoušky nezvládneš, nemusíš věšet hlavu. Dělají se jak druhá, tak i třetí kola a pokud věnuješ dost času přípravě, není důvod, aby ses na školu nedostala!

Předchozí článekDotazník
Další článekMotýlí žena
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

38 KOMENTÁŘE

 1. Príjmačky mňa síce nečakajú ale brata hej, a sesterka je už na výške takže musím opäť potvrdiť skvelý článok.. ako vždy :)

 2. Mers, super článek mě příští týden čekají prijimacky na necisto a v dubnu nam to vse zacne …a to jeste ani poradne vybrane skoly…Nemuzu se rozhodnout mezi 2 gymplama nebo obchodkou….Mohla bys mi poradit ??? Vim, ze je to hodne tezke v 15 si vybirat neco na delsi dobu, bojim se toho….:(

  • Jestli ti mohu poradit já, tak bych asi spíš volila gympl…já ho zvolila už po 5. třídě, protože si chci pořád oddalovat rozhodování co dál..myslím si, že potom někdy v 19 budu tušit co chci dělat. Po gymplu budeš mít vzdělání ve všech oborech a pokud si ještě teď nejsi úplně jistá čím bys chtěla být jdi na gympl! :) Všichni říkají jak je to těžká škola, ale když se učíš pravidelně tak to úplně v pohodě zvládneš a dokážeš i skloubit se studentským životem :D

  • Ono sice gympl je všeobecné vzdělání, ale pokud potom nejdeš na VŠ, tak jsi méně než nějaký student ze střední odborné školy. To je určitě jeden ze záporů gymplu. Tam bych šla jen v tom případě, že bych si byla jistá, že chci pokračovat ve studiu dál:)

 3. Krásný článek mám průměr 1,3 a doufám že se dostanu na pedagogickou :/ všichni říkají ,že jsem měla jít na gympl ,ale já se strašně těším na „pajdák“ . Doufám že se dostanu ;)

 4. Mers jakou máš střední školu ty?A nevíš jestli ty zkoušky,které se ted dělají v 5.a 9. třídě mají vliv na přijetí na střední školu?Nebo to jenom nějak orientační pro základku?

  • Tento rok testy píšou jen vybrané školy na zkoušku. Slouží to k porovnání výsledků na různých školách. Od příštího roku by to měli psát sice všechny školy, ale silně pochybuju, že se výsledky těchto testů budou hlásit při přijetí na střední školu. Je to orientační.

  • Ano, je to tak jak píše Terezka. Testy jsou k srovnání, ale na přijímací zkoušky by to žádný vliv mít nemělo

 5. Mers, vím, že to tu nepatří, ale chtěla bych se tě na něco zeptat. Po 5. třídě jsem šla na gympl a už tam jsem 3. rok, ale uvažuju, že bych po 9. přešla na zdravku a potom bych šla na medinu. Myslíš si, že je lepší zůstat na gymplu až do maturity nebo přejít po 9. na zdravku? Děkuju za odpověď :))

  • Ahoj,
   sama za sebe říkám, že je asi lepší zůstat na gymplu, jsem úplně stejný případ jako Ty – osmileté gymnázium s tím, že v 9. jsem chtěla přejít na zdravku, ale mamina mi to zatrhla a teď jsem za to i ráda, protože jsem si o tom hodně načetla a spoustu lidí mi potvrdilo, že nejlépe připravení pro studium medicíny jsou absoloventi osmiletých gymnázíí. Je to sice těžší a sem tam si říkám, že ty dva zbylé roky mě zabijou, ale to je spíše tím, že se kvůli braní bez příjimaček na 1.lékařskou UK snažím držet si průměr pod 1,1 :) Na zdravce budeš mít praxi a předměty v oboru, ale na gymplu chemii, fyziku a biologii bereš zdá se mi podrobněji, měla jsem v rukou sešity kamarádky ze zdravky.. Ale je to Tvé rozhodnutí :)

  • Souhlasím s Karol – gympl je pravděpodobně nejlepší příprava na medicínu. Samozřejmě nejde jen o tu školu, ale také o to, abys byla dostatečně aktivní, připravovala se na přijímačky i mimo školu ve volném čase. Nedoporučovala bych ti přejít na zdrávku. Škola sice uplatnění má, ale na medicínu je vhodnější gympl.

 6. Já tedy pevně doufám, že už nikdy žádné přijímačky dělat nebudu, ale člověk nikdy neví:-D. Ale snad se mi podaří tuto vysokou školu dostudovat – a pak mě čekají už jen přijímací pohovory (vzhledem k tomu, jaká jsem stydlivka, tak nevím, co je horší:-D).

  Každopádně přeji všem, které přijímačky v nejbližší době čekají, ať se vše vydaří podle jejich představ:).

 7. Já dělala před 4 lety přijímačky na víceletý gympl, a co teď vím od kamarádek, co se hlásí na školy tenhle rok, tak jsou zase přísnější kritéria na přijetí než minulý rok. Znám holku, co měla v devítce pět čtyřek a minulý rok se dostala na TRIVIS, což už je vážně smutné. A tenhle rok v našem kraji přestanou brát podle průměru. Vím o spoustě škol, kam v minulých letech brali úplný voli. Ale přijde mi hloupé, že zase omezili počet škol ze tří na dvě, protože u nás se slučují školy a zmenšují počty dětí ve třídě. Nezávidím lidem, co je musí dělat teď. Mám naštěstí na čtyři roky pokoj.

 8. Ahoj,Mers.Myslíš si,že při těch přijímačkách bych se klidně mohla i napít?-jako při tom testu.Ještě něco,ve škole někteří učitelé řekli,že KAŽDÝ se dostane na nějakou střední,že jako nikdo nezůstane jen se zákl. vzděláním. Protože já jsem si myslela,že je 9let povinné docházky(což je pravda),ale když se někdo nedostane ani na jednu SŠ,že zůstane bez vzdělání nebo to vyzkouší příští rok.Ale když to co řekli učitelé je pravda tak jsem ráda :D … Dělají se u všech škol 2.(3.)kolo přijímacích zkoušek?Že abych měla vyšší šanci se dostat na mou vysněnou školu :D :) Děkuju za odpověď. :)

  • Ahoj, myslím, že záleží na tom, kdo bude dohlížet. Je možné, že mu pití bude vadit (podle mě nesmyslný) a někomu to bude jedno. Většina učitelů ale chápe, že je člověk dost vystresovaný a potřebuje pít. Tak uvidíš sama, můžeš se klidně zeptat.

   Jestli škola dělá další kola zkoušek záleží na tom, zda naplní celkovou kapacitu tříd/y. Pokud ne (nebude se tam hlásit tolik lidí, nebo jich hodně neudělá zkoušky), tak vyhlásí další kola. Každá škola to má jinak:)

 9. Moravskoslezký kraj má přijímačky povinné takže mě to čeká.. Naštěstí příští rok:)

 10. Já píšu přijímačky příští týden, a začínám teda naplno stresovat :-( Strašně se bojím, že je prostě neudělám.

 11. Ahojky článek super teď půjdu do 6. třídy a chtěla jsem se hlásit na gympl ale mamka mi to zatrhla že prý budu mít málo volného času (Jelikož gympl je docela daleko od mého bydliště) Jaký na to máš názor ty?

  • Ahoj,

   jestli je gympl vážně daleko, tak spíš souhlasím s tvou mamkou, protože určitě není nic skvělého trávit půlku dne dojížděním:)

 12. Ahoj Luci, promin ze te zase rusim, ale potrebovala bych poradit. Urcite znáš paní doktorku Cajthamlovou z pořadu Jste to co jíte. Chtela bych vykonávat stejnou profesy jako ona, ale nevim na jakou stredni jit (1. volba gympl) a jaka vysoka?? existuje nejaka specializovana na tohle, moc ti dekuji

  • Ahoj,

   myslím že gymplem nic nezkazíš a potom obor něco ve smyslu Nutričního specialisty. Zkus to zadat do vyhledávače, rozhodně podobné školy jsou:)

 13. Já jsem ten případ, co se doma vůbec neučí. Sice pár dvojek mám, ale není to tak strašné. Příjímaček na gympl jsem se vůbec nebál, byl jsem rád, že se uleju ze školy. Byl jsem v první desítce, což je pěkný :) i před lidma, kteří mají samé jedničky. Teď už jsem 4. rokem na gymplu a začal jsem se trochu učit.. hoďku denně max, ať je čas jít na pár hodin nev, a zatím je to na samé jedničky, takže docela dobrý :) jsem spokojen. Ovládám plně angličtinu a němčinu a dvakrát jsem byl u cizích rodin v zahraničí, jednou amerika a jednou německo, vše hradila škola a dokonce mám i stýpko na karlovku :) Jsem prostě štastnej člověk :)

 14. Ahoj,teďkon sem v 9.třídě a budu se muset rozhodnout kam dál.Hodně přemýšlím o Cestovním ruchu ale rodiče říkají že to je na prd.Co si o tom myslíš ty?:) Jinak,sem strašně vynervovaná z přijímaček.Nevím jak se na ně mám správně nachystat:/

  • Jestli tam chceš, myslíš si, že by tě to bavilo, tak proč to nezkusit:) Jinak z přijímaček neměj strach, jen se o obor více zajímej a zjisti si, jaké má daná škola přijímací zkoušky:)

 15. Ahoj moc pekny clanek. Chci jit na obchodku a potom na nakou vejsku zamerenou na ekonomiku. Ale nwm jestli nemam jit na gympl a pak teprv na tu vejsku. pls porad :)

 16. Ahoj, hele mám takovou otázku. Co když se nedostanu na žadnou střední školu? Co se mnou bude?

 17. Ahoj příští týden dělám přijmačky na Gympl ale bojoím se že je neudělám (ale sem teprve v 7 třídě) navíc mi nejdou jazyky prý jsou dost důležité) na druhou stranu vynikám v jiných předmětech jako např. matematika co myslíte mám šanci se tam dostat popř. se tam udržet s 1a2?

  • Neboj, zatím si v klidu když se nedostaneš svět se nezboří ;) alespon zjistíš jak na tom si se znalostmi. Pokud vynikáš v matice tak je gympl správná volba protože na jiných školách (alespon v mém okolí) je dost zanedbávaná. Jazyky jsou důležité ale jak se říká: Každej umíme něco….. 1a2? znáš nějaké gympláky? ono na gymplu je důležité se udžet naše hlavní heslo je: Hlavně když nepropadám :D hodně štěstí u příjmaček

 18. Ahoj:)
  Teď v pondělí a úterý mě čekají písemné příjimací zkoušky na SŠ (obchodní akademie a ekonomické lyceum). Přiznám se, že jsem přípravu trošku zanedbávala,ale poslední 2 měsíce jsem do toho šla naplno a učila jsem se. Jenomže dnes je sobota a já už mám nervy v kýblu a mám děsný strach,že se nedostanu(na škole je strašně moc uchazečů) a vše se mi pomalu ale jistě vypařuje z hlavy a to si dělám jen zkušební testy. Jsem dost velký stresař:/ A nechci se vidět v pondělí ráno… Mám pár dotazů v první řade- Nemáš nějaký tip jak se hodit do klidu abych nebyla tolik vystresovaná? pak- Co když mě nevezmou ani na jeden obor? Myslíš, že je velká nebo minimální šance se dostat na odvolání?? a pak dotaz trošku z jiného soudku…- Co si vzít na sebe?? Měla jsem v plánu nové tmavé džíny a k tomu nějaký top s doplňkama a nakulmované vlasy není to moc obyčejné??
  Děkuji předem a mimochodem v dobrém ti závidím, že už jsi(pokud jsem to dobře pochopila) na VŠ to mě čeká za „dlouho“ ..teď zvládnout ty přijimačky,pak maturitu a pak zase ty přijimačky. Tak snad to všechno dám a vyroste ze mě něco:D :)

 19. Jsem v 9.třídě, mam pred prijimackami a uz jsem vystresovana. Nevim poradne, co se ucit nic.. Kamaradi mi dali dve knihy -matematika a cestina, kde jsou pripravny priklady na prijimacky. Docela je to slozitejsi, jelikoz mi moc nejde matematika:-( nedokazu si predstavit, jak ja budu delat prijimacky, kdyz mi moc nejde matika. Mam strach..
  Nemate nekdo nejake rady, fakt suuper rady, jak se poradne, fakt poradne pripravit na prijimacky?:-( dala jsem si prihlasky na zdravotnickou skolu do Karlovych Varu a na zdravku do Chomutova:)
  Vzdycky jsem chtela zdravku;) akorat ted se nejvic, fakt nejvic bojim prijimacek..do toho jeste na zakladce testy. Nekdy si rikam, ze kdyz budeme nekteri delat prijimacky, meli by nam „vypnout“skolu a nechat nam cas na prijimacky;-D ale blbost..kazdopadne, skvely clanek! Zaridim se podle nej;) a kdyz tak, budu rada za jakoukolivradu! A omlouvam se za chyby, jsem na tabletu:-P

  • Co takhle nějaké přípravné kurzy? ;) Já tam taky budu chodit, jelikož mám letos také přijímačky. :) a neboj, i já jsem vystresovaná, protože mám pocit, že jsem se ty čtyři nebo kolik let na 2. Stupni jen flákala…:D Jinak mám taky véélké problémy s matikou, a to jsem z ní doteď měla 2…;)

 20. Ahoj, mám strašný problém s tím, že pokud mi na nějakém testu, nyní půjde o příjmačky, opravdu záleží, tak udělám nějaké zbytečné chyby. Bojím se, že se kvůli tomu nedostanu na školu. Příjmačky budu dělat na tutovku, protože z okolních škol nemám moc na výběr. Určitě se budu stresovat z jiného prostředí, cizích lidí, testů a už vím, jak propadnu panice a nebudu schopná přemýšlet.
  Prosím nevíte jak udělat, abych se tolik nestresovala?
  Děkuji.

 21. Ahoj přemíšlím, že půjdu na asistenta zubního technika, ale bojím se, že to bude ťežké a nebo na mateřinku.

 22. Je teprve leden a já už jsem z toho úplně na prášky. :D :P
  Chci si podat přihlášku na gympl a pedagogické lyceum :) Doufám že to vyjde, a když ne zkusím to odvolání no :P
  Tvých rad se budu určitě držet, díky moc:).
  P.s. Mám jednu otázku, v případě kdybych se nedostala ani na to odvolání, co se mnou bude? :D:(

 23. Je listopad…a já už jsem nervózní z přijímacích zkoušek. Moje spolužačky to vůbec neřeší, ale já jo..! Chtěla bych jít na zdravotnickou školu….je to můj sen od malička…každý den počítám příklady….a doufám že to zvládnu…problém je, že nevím jakou si mám napsat druhou školu. Na gympl se mi moc nechce a z obchodni akademie prý po střední škole nemůžu na medicínu:-( hrozně se bojím….můžu pro to, abych se dostala na školu udělat ještě něco víc?

Diskuze je uzavřena.