Domů Tělo & Zdraví Hubnutí Jsi závislá na sladkém? ...

Jsi závislá na sladkém? 4.86/5 (14)

10

Když se řekne „závislost na sladkostech“, mnoho lidí se jen usměje a mávne rukou. Není to jako při závislosti na alkoholu, cigaretách či drogách, nebereme to tak vážně – možná by ses nad tím ale měla zamyslet, protože taková závislost na čokoládičkách bývá stejně intenzivní jako na kofeinu či alkoholu. A ano, taková závislost doopravdy existuje.

Vznik závislosti

Často si na sladké tvoříme návyk už v dětství, kdy jsou čokolády, brambůrky nebo různé tyčinky běžnou součástí našeho jídelníčku – jde prostě o zvyk a čím víc sladké jíš, tím víc si ho tělo časem žádá ve větším a větším množství. Taky se může časem vytvořit ve stresu – čokoláda zklidňuje a do těla uvolňuje hormony, které nám dokáží vykouzlit super pocit, není tedy divu, že nám to tak chutná.

Pokud si říkáš, že sladké narozdíl od alkoholu či cigaret nedokáže udělat s tělem nic špatného, šeredně se mýlíš. Sladké ovlivňuje celé tělo a činnost srdce, takže při nezdravých dávkách tě můžou zabít jak cigarety tak sladkosti. Čím víc do sebe sladkosti cpeš, tím větší je pravděpodobnost, že budeš mít problém s hladinou cukru v těle a stane se z tebe diabetik a to není žádná legrace.

Odvykačka

Největší problém se sladkým si uvědomují dívky, které se snaží zhubnout a jíst zdravě – pak poznají, že to jde strašně těžko a sladkého se prostě nejde zbavit. Ale pozor, pokud jsi na sladkosti zvyklá a tvůj denní jídelníček se z nich skládá nikdy nedělej tu věc, že ze dne na den vše sladké vyhodíš a řekneš si: „Je konec! Už nikdy sladké!“ – tím spíš to porušíš. Čokolády a tomu podobné jídlo totiž v menších dávkách není vůbec škodlivé – naopak, tělu i prospívá – jen si musíš ustanovit tu správnou denní dávku a nepřeháně to.

Dál můžeš zavítat do lékárny, kde mají spoustu vitamínů a doplňků strav, díky kterým tě chuť na sladké může částečně přejít – rozhodně se ale vyhni nezdravým umělotinám, které tvé tělo ohrozí stejně (ne-li ještě více).

Taky je fajn najít si nějakou zdravou náhražku – v ovoci je spousta cukru, který je zdravější a tělu prospěšnější.

A někdy prostě jen stačí zaměstnat pusu žvýkačkou -to hlavně v tom případě, že si vytvoříš závislost na sladkém např. u TV, PC či čtení.

Chce to jen silnou vůli a motivaci:)

TIP: Další rady, jak řešit závislost na sladkém

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekJsou potřeba sprostá slova?
Další článekS make-upem vypadá svět jinak
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

10 KOMENTÁŘE

  1. já mám to štěstí, že mi sladký ani moc nechutná. Ale zato mám jinou závislost a to žvýkačky, který bych správně s rovnátkama neměla…

  2. Hej, ale toto je dobrej článek na zamyšlení. Já jsem ai taky závislačka. No teda. Tak to je ale fakt špatný. Ale jako fakt haluzně pšatný. A do háje. No, tak já s stím něco pokusím udělat, ale fakt to pujde těžko ://

  3. Woow :-) tak toto je fakt super :-) a taa fotka..mnaam :D mam slabost :D <3 <3 inak krasne to tu mas :-))))) pekne zariadene zlatinko :]] :*

  4. hh ja mam sladky skoro kazdy den a ked ho nemam tyzden tak mi to vobec nevadi tak snad zavisla nebudem dufam hhale kazdy den si dam napr. dobosku a staci mi to na pekne dlho

  5. Já jsem závislá … Každý den si musím dát alespoň dva sladké bonbony … A teď jdem na zmrzku. :D

  6. Já jsem závislost úspěšně překonala již téměř před čtyřmi měsící. A nic mi nechybí. Raději si dám ovoce nebo zeleninu. Popřípadě obojí. :)

  7. Já jsem žádnou rukou nemávala ale se mnou je to takové že já chci hubnout ale když se předemnou objeví čokoláda nebo mámin dort tak neváhám a dám si.
    Pak si ale připadám jako když vážim 150kg.Teď vážim 44kg je mi 12 let a měřím 1m 54cm .Myslíte si že jsem obezní?Prosím odepište mi do týdne.Děkuji Anna

  8. jíst denně sladké v menších porcích ? to je těžké já když ochutnám tak s ním celý a ani nevím jak. je mi 14 let měřím 165 cm a vážím 73 kg.

Diskuze je uzavřena.