Když se řekne „závislost na sladkostech“, mnoho lidí se jen usměje a mávne rukou. Není to jako při závislosti na alkoholu, cigaretách či drogách, nebereme to tak vážně – možná by ses nad tím ale měla zamyslet, protože taková závislost na čokoládičkách bývá stejně intenzivní jako na kofeinu či alkoholu. A ano, taková závislost doopravdy existuje.
Vznik závislosti
Často si na sladké tvoříme návyk už v dětství, kdy jsou čokolády, brambůrky nebo různé tyčinky běžnou součástí našeho jídelníčku – jde prostě o zvyk a čím víc sladké jíš, tím víc si ho tělo časem žádá ve větším a větším množství. Taky se může časem vytvořit ve stresu – čokoláda zklidňuje a do těla uvolňuje hormony, které nám dokáží vykouzlit super pocit, není tedy divu, že nám to tak chutná.
Pokud si říkáš, že sladké narozdíl od alkoholu či cigaret nedokáže udělat s tělem nic špatného, šeredně se mýlíš. Sladké ovlivňuje celé tělo a činnost srdce, takže při nezdravých dávkách tě můžou zabít jak cigarety tak sladkosti. Čím víc do sebe sladkosti cpeš, tím větší je pravděpodobnost, že budeš mít problém s hladinou cukru v těle a stane se z tebe diabetik a to není žádná legrace.
Odvykačka
Největší problém se sladkým si uvědomují dívky, které se snaží zhubnout a jíst zdravě – pak poznají, že to jde strašně těžko a sladkého se prostě nejde zbavit. Ale pozor, pokud jsi na sladkosti zvyklá a tvůj denní jídelníček se z nich skládá nikdy nedělej tu věc, že ze dne na den vše sladké vyhodíš a řekneš si: „Je konec! Už nikdy sladké!“ – tím spíš to porušíš. Čokolády a tomu podobné jídlo totiž v menších dávkách není vůbec škodlivé – naopak, tělu i prospívá – jen si musíš ustanovit tu správnou denní dávku a nepřeháně to.
Dál můžeš zavítat do lékárny, kde mají spoustu vitamínů a doplňků strav, díky kterým tě chuť na sladké může částečně přejít – rozhodně se ale vyhni nezdravým umělotinám, které tvé tělo ohrozí stejně (ne-li ještě více).
Taky je fajn najít si nějakou zdravou náhražku – v ovoci je spousta cukru, který je zdravější a tělu prospěšnější.
A někdy prostě jen stačí zaměstnat pusu žvýkačkou -to hlavně v tom případě, že si vytvoříš závislost na sladkém např. u TV, PC či čtení.
Chce to jen silnou vůli a motivaci:)
já mám to štěstí, že mi sladký ani moc nechutná. Ale zato mám jinou závislost a to žvýkačky, který bych správně s rovnátkama neměla…
Hej, ale toto je dobrej článek na zamyšlení. Já jsem ai taky závislačka. No teda. Tak to je ale fakt špatný. Ale jako fakt haluzně pšatný. A do háje. No, tak já s stím něco pokusím udělat, ale fakt to pujde těžko ://
Woow :-) tak toto je fakt super :-) a taa fotka..mnaam :D mam slabost :D <3 <3 inak krasne to tu mas :-))))) pekne zariadene zlatinko :]] :*
hh ja mam sladky skoro kazdy den a ked ho nemam tyzden tak mi to vobec nevadi tak snad zavisla nebudem dufam hhale kazdy den si dam napr. dobosku a staci mi to na pekne dlho
Sladké mi chutná,ale závislá nejsem :).
Já jsem závislá … Každý den si musím dát alespoň dva sladké bonbony … A teď jdem na zmrzku. :D
NO… přesně tohle sem potřebovala :) :D
Já jsem závislost úspěšně překonala již téměř před čtyřmi měsící. A nic mi nechybí. Raději si dám ovoce nebo zeleninu. Popřípadě obojí. :)
Já jsem žádnou rukou nemávala ale se mnou je to takové že já chci hubnout ale když se předemnou objeví čokoláda nebo mámin dort tak neváhám a dám si.
Pak si ale připadám jako když vážim 150kg.Teď vážim 44kg je mi 12 let a měřím 1m 54cm .Myslíte si že jsem obezní?Prosím odepište mi do týdne.Děkuji Anna
jíst denně sladké v menších porcích ? to je těžké já když ochutnám tak s ním celý a ani nevím jak. je mi 14 let měřím 165 cm a vážím 73 kg.