Domů Krása & Péče Vlasy Každý účes začíná fénováním ...

Každý účes začíná fénováním 4.83/5 (12)

4

Chceš mít krásnou lesknoucí se hřívu, plný objem od kořínků až po konečky, a krásný účes, který vydrží? S tím vším bys měla začínat už při vysoušení vlasů a nezapomínat na to, že i tenhle proces je při vytváření celkového dojmu tvých vlasů velice důležitý. Fénováním si vlasy můžeš o 100% vylepšit, stejně tak jako je můžeš zbavit veškeré krásy a zdraví.

Není potom divu, že si slečny stěžují na nedržící účes a na splihlé vlasy, když si důležitost vysoušení vlasů neuvědomí a nevěnují tomu žádnou péči. V několika málo bodech tě zkusím seznámit s tím, co je podle mého základ při fénování a čemu by ses naopak měla vyhnout.

Fénovat nebo nechat volně uschnout?

Často dělají naše maminky velkou chybu a jako malým holčičkám nám vlasy umyjí večer, rozčešou a pošlou spát. Některé aspon počkají až vlasy uschnou, většina z nich to ale nijak neřeší a když z vlasů nekape voda a jsou jen mírně vlhké, tak se snad nemůže nic stát – to ale samozřejmě velký omyl.

Pokud jsi z dětství stále zvyklá chodit spát s vlhkými vlasy nebo se ti večer nechce vytahovat fén, raději se to odnauč a to hlavně v případě, že jsi majitelka dlouhé hřívy, těm to totiž škodí úplně nejvíce. Vlasům totiž zrovna dvakrát nevyhovuje, že na nich ležíš, mačkáš je, více se lámou, navíc se ti může zapařovat pokožka hlavy a když se ráno podíváš do zrcadla a zjistíš, jaký účes se ti přes noc na hlavě vytvořil (něco mezi vrabčím hnízdem a neidentifikovatelným účesem), určitě se budeš snažit vlasy co nejlépe upravit, vyžehlit je, silou je rozčesat apod. a to už není dobré vůbec.

Pokud necháváš vlasy přes noc uschnout kvůli tomu, že si myslíš, jak fénování ničí vlasy, bude lepší když si vlasy umyješ ve dne, aby se usušily dříve než půjdeš do postele, nebo je prostě a jednoduše vyfénuj studeným či vlažným vzduchem, prospěješ jim o moc více.

Základní pomůcky k fénování

Kartáče – pokud nevlastníš ani jeden z těch, které tady vyjmenuju, doporučuji si aspon jeden pořídit, vlasy se totiž při fénování s nimi tvarují o moc snáz. Jeden typ kartáče myslím, že každý budete mít doma a to je ten kulatý. Často je používají kadeřníci a ty se potom můžeš divit, jak je možné, že máš od kadeřnice takový objem a když si vlasy fénuješ doma, tak jsou stále splihlé. Kulatým kartáčem se vlasy skvěle tvarují (jak ofina, tak i vlasy celkově), můžeš konečky protočit dovnitř, nebo naopak vytočit ven. Je důležité zvolit si správnou velikost – ty menší jsou vhodné hlavně na krátké vlasy a ofinku, střední velikosti se hodí pro natáčení vlasů (dovnitř x ven) a ty s tím největším průměrem využiješ k tomu, abys svojí hřívu narovnala (když poté lehce využiješ žehličku bude to dokonalé a rovné vlasy vydrží déle). Pro zmíněný efekt je nejlepší postupovat od spodních vlasů – vrchní si sponou přichytit a proto může fénování trvat pár minut a z vlastní zkušenosti říkám, že často potom bolí ruce, ale jde jen o zvyk.

Dalším typem je velký plochý kartáč – ten doporučuju hlavně pro dívky s dlouhými vlasy. Oba typy kartáčů pořídíš v drogériích a na internetu – cena je dost různá, záleží na značce, provedení a kvalitě, ty nejlevnější se dají sehnat okolo 150 Kč.

Fén – no ještě aby ne – fén je při fénování to nejdůležitější a věř, že na kvalitně tvých vlasů se projeví i ty, jaký fén používáš. Ty dražší totiž mohou mít na tvé vlasy mnohem lepší dopad. Pokud si budete domů chtít pořídit nový fén, určitě je na místě, aby měl možnost nastavit více druhů tepla vzduchu (nejlepší je vlažný až studený vzduch).

Sprej pro ochranu – termoochrana vlasů je hodně důležitá hlavně v případech, že vlasy fénuješ horkým vzduchem. Navíc ti přípravky dodávají spoustu výživy, často jsou po nich vlasy lesklejší a lépe drží tvar. Přečíst si o nich můžeš v mém starším článku.

První krůčky k dokonalosti

Potom, co jsi vlasy umyla, je ručníkem opatrně vysuš. Hlavně je nedrhni a zbytečně jim neubližuj – mohou se pak více lámat a být citlivější. Pokud máš delší vlasy a těžko se ti rozčesávají, snaž se jemnými a nenásilnými pohyby je rozčesat – nejlepší k tomu bude obyčejný hřeben s jednou řadou zubů. Jako majitelka dlouhých vlasů vím, jak je česání po umytí hodně náročné a proto je dobré používat kondicionéry nebo masky na vlasy, které je zklidní a lépe se rozčesávají.

Dlouhé vlasy fénuj v předklonu od kořínkům ke konečkům, aby tak mohly nabrat co nejvíce objemu. Krátké vlasy fénuj v obvyklé narovnané poloze, jen si dej pozor, abys je nevyfénovala moc rychle a nezůstaly ve tvaru, který se ti nelíbí.

Pokud máš krátkou ofinku, určitě je vhodné vyfénovat jí přednostně.

Až budou vlasy z větší části suché, přichází na řadu kartáče, kterým je opatrně rozčeš a začni je tvarovat do požadovaného tvaru. Správně bys měla vrchní část vlasů sepnout a nejdříve se věnovat spodní části a teprve potom přejít na zbytek – vlasy tím získají větší objem. Vlasy na temeni fénuj směrem dozadu a jako poslední vysuš horní vlasy okolo pěšinky.

Pokud svůj účes už nechceš upravovat jiným způsobem (např. kulma nebo žehlička), vezmi si lak, předklon se a z dostatečné vzdálenosti opatrně vlasy přestříkej, poté se narovnej a přelakuj i horní část vlasů – uprav tvar a vše je hotovo.

Tipy:

Lakování nechávej až na úplný konec – hlavně při použití žehličky a kulmy

Fénuj z dostatečné vzdálenosti, aby jsi vlasy příliš nevysušila horkým vzduchem

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekLednové téma
Další článekJaký pudr vybrat?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

4 KOMENTÁŘE

  1. To je kráááásný článek, ten se ti moc povedl:))) Já už si vlasy foukám studeným vzduchem, jak si předtím doporučila a přijde mi, že když si to foukám horkým vzduchem, ve vlasech mám, takovej nános a jsou těžší:D zní to jako kravina, ale když je mám studeným vzduchem vyfoukaný tak jsou takové volnéé :D

  2. Super tipy :) Já si vlasy vždycky vyfénuju, nemohla bych jít spás mokrýma vlasama, ráno bych pravděpodobně vypadala hrozně :D Mimochodem, mohla bys mi doporučit nějaký dobrý fén na vlasy ? Ten náš je už ve špatném stavu a hledám nový :)

Diskuze je uzavřena.