Domů Tělo & Zdraví Když zaútočí deprese

Když zaútočí deprese

0

Když zaútočí depreseDeprese není vůbec nic příjemného, potrápí mnoho lidí a dokáže jim pěkně znepříjemnit jejich život. Deprese je porucha nálady, jedná se o patologický smutek. Je jasné, že když ztratíte někoho blízkého, smutek se logicky objevuje a není to nijak zvláštní, člověk se potřebuje se ztrátou vyrovnat a záleží jen na tom, jak dlouho to bude trvat. U někoho je to pár dní, u někoho pár týdnů či pár měsíců.

Deprese je regulérní nemoc

Ovšem pokud se jedná přímo o depresi, často se pochopitelný důvod pro smutek a stísněnou náladu chybí, zkrátka se neobjevuje, nebo je velmi slabý a až tak velký útlum nálady nemůže vyvolávat. S depresí se během života setkává asi sedmnáct procent lidí, postihuje asi tři procenta lidské populace jako nemoc. Pokud se deprese neléčí, může trvat až půl roku. Je to však velmi individuální, může trvat také déle nebo naopak méně, vždy se to odvíjí přímo od člověka. Deprese mají tendenci se vracet a opakovat, pokud se vyskytují těžší formy deprese, může hrozit také pokus o ukončení života, asi deset procent jedinců se pokusí o sebevraždu, jelikož nevidí jiné východisko.

Léčba deprese je běh na dlouhou trať

Pokud se deprese objevují, je nutné myslet na to, že si obvykle od nich sami nepomůžete. Ve výjimečných situacích se to může stát, ale obvykle tomu tak není a sami se zkrátka nepomůžete. Pokud depresi necháte zajít opravdu daleko, bude o hodně větší problém se jí zbavit. Mnohdy je to běh na dlouhou trať, protože lidé, kteří trpí depresemi, se obvykle neumějí smát a neumějí se radovat ze života, z maličkostí. Nové povýšení v práci, nová bunda, nová mikina, nový dům, nové auto a podobně. Je dobré se zkrátka radovat z maličkostí, to ovšem deprese zastiňují. Padne na vás smutek a ani nevíte proč, neexistuje pro to racionální důvod, je vám jen zkrátka smutno, jen tak, bez zásadního důvodu.

Depresi nepodceňujeme, protože se nás může držet opravdu velmi dlouho. Pokud pociťujete příznaky deprese, což je většinou smutek, bez příčiny, je dobré se na to začít soustředit a zjišťovat, zda se deprese objevují opakovaně, je dobré navštívit lékaře, který vám dá doporučení k psychologovi. Ten vám pomůže, můžete dostat doporučení k psychiatrovi, pokud jsou deprese v těžší formě, psychiatr vám může předepsat léky k utišení bolesti a k utlumení smutku, takže nebudete smutek tolik pociťovat a nebudete se tolik trápit, léky vám na pár chvil pomohou.

Časté příznaky deprese

Příznaky deprese jsou například velký smutek, plačtivost, snížené sebevědomí, pocit beznaděje, neschopnost se radovat z čehokoliv a kdykoliv. Váháte, jste nerozhodní, jste apatičtí, úzkostní, můžete mít až pocit, že trpí nějakou závažnou poruchou, nebo závažnou, nevyléčitelnou nemocí. Můžete mít také sebevražedné myšlenky, cítíte, že už není jiná možnost, jiná varianta a jiný krok. Vše se tím podle nemocných vyřeší a jej už nebude nic trápit. Se vším a hlavně se sebevražednými myšlenkami je potřeba se svěřit lékaři, ten rozhodně pomůže vhodnými léky. Nesmíte na problém zůstat sami. Dobré je mít v okolí také někoho, na koho se můžete spolehnout, o koho se můžete opřít.

Připravte se na to, že začátky budou rozhodně těžké, pokud se však rozhodnete léčit, máte velké plus, protože si připustíte problém, vidíte jej a chcete jej řešit. Připravte se, že to nebude jednoduché, bude to těžké, ale úspěšné kroky na vás rozhodně čekají. Psycholog půjde do hloubky, zjistí, proč jste nespokojená. Existují také různé další druhy léčby, vždy je však na lékaři, co vám doporučí.

TIP: Jak zlepšit psychickou kondici?

VIDEO: Nemoc zvaná deprese