Mám se nechat očkovat? Zatím bez hodnocení.

Od prvního dubna tohoto roku je očkování proti rakovině děložního čípku pro slečny od 13 do 14 let zcela zdarma – proplácí to pojišťovna. To už jste určitě všechny zaznamenaly a pokud si dobře vzpomínám, dokonce se tu před nějakou dobou o této legislativní novince objevil také článek, ale ještě nebylo úplně jasné, od kdy tato změna nastane.

Tím, že je očkování finančně dostupnější pro více sociálních skupin a dívek z různých rodin, které na tom finančně třeba nejsou nejlépe (co si budem povídat, ne každý má desítky tisíc k dispozici), nastává i otázka: Mám se nechat očkovat? Nemůže mi to ublížit?

Na tohle téma/článek mě inspirovalo pár dotazů, kde se slečny ptaly, zda je očkování proti rakovině děložního čípku bezpečné, spolehlivé, zda jim nemůže ublížit – jednu dobu totiž na internetu kolovalo spoustu informací o tom, že ne každému očkovací látka prospěla. Jak to tedy je?

Jak je to v ČR a ve světě?

V České republice jsme na tom s diagnostikou a celkovou statistikou této rakoviny poměrně špatně. Tím mám na mysli, že každý rok je tato nemoc objevena u tisícovek dívek a žen, několik set jich bohužel také na toto onemocnění zemře. Pokud navštěvuješ pravidelně svého gynekologa a vedeš aktivní sexuální život, určitě víš, že ti lékař jednou ročně dělá cytologické vyšetření, aby případné onemocnění včas odhalil, což je určitě dobře.

Ve spoustě evropských zemí, jako je třeba celá Skandinávie je očkování plošné a u všech dívek v určitém věku i povinné. Jak jsou na tom tyto státy? Podle celkových statistik je tam rakovina děložního čípku poměrně vzácná a ročně jsou tam pouze desítky případů. Jak je vidět, očkování není úplně k ničemu a risk získání zkoubného bujení dokáže spolehlivě eliminovat (i když samozřejmě ne 100%).

Z toho dlouhodobého hlediska…

Zápor, který je často hodně zveřejňován, když se přemlouvá, aby se toto očkování zrušilo je ten, že očkování není testované z dlouhodobého hlediska. Víme, že dokáže zamezit a předcházet rakovině, ale co udělá s ženami za takových 20 – 30 let? A co za pár generací?

Ano, je to risk, léky a vakcíny jsou vždy dobře testovány a prověřovány na tu krátkou dobu, ale je takřka nemožné je prověřit na desetiletí. Na druhou stranu, v tom případě musíme vzít v potaz i klasické léky, které jsou k dostání v lékárně. Spousta nových léků není dlouhodobě testována a často se stahují z prodeje, protože se přijde na to, že udělají víc škody než užitku. Často je bereme, ani o tom nevíme a najednou se objeví vakcína – nová látka a všichni z toho dělají obrovskou tragédii a upozorňují na všemožné zápory. V tomhle případě je ale nutné uvědomit si, že často riskujeme i mnohem více. Bohužel, v tomhle je zkrátka nedostatek farmakotherapie.

V jiných evropských zemích se už ale očkuje desítky let a zatím jsou uváděny spíše kladné výsledky. Vždy se může objevit člověk, který na očkování reaguje špatně, ale to i se může stát i v obyčejném očkování proti chřipce aj.

Nechci nikomu cpát ten názor, že očkování je skvělé a každý by se měl nechat 100% očkovat. Každé léky, každé očkování sebou nese určitá rizika a je teda na každém z nás (nebo na našich rodičích), abychom zvážili poměr benefit/risk. Stačí se podívat do jiných zemí (Skandinávie je krásný příklad) a samozřejmě se i důkladně informovat u svého ošetřujícího pediatra nebo gynekologa.

Tak jako tak, nikdy bys neměla při aktivním sexuálním životě zapomínat na svého lékaře a pravidelně chodit na prohlídky a vyšetření.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

49 komentářů

 1. Mers, a kam se to píchá?

 2. Já už jsem na tomto očkování byla (na všech třech), ale překvapilo mě, jak hrozně bolí :).

  • Mersmerize

   To je individuální. Mě třeba o hodně víc bolela obyčejná vakcína na imunologii. Tahle injekce mě skoro nebolela. Samozřejmě je to do svalu, takže ruka by se potom neměla moc namáhat, ale někoho bolí víc, někoho méně:)

  • Ona většina věcí je individuální :D a je pravda, že mě alespoň trochu bolí všechny injekce :) akorát co já vím, tak všechny holky co na tom byly, tak je to bolelo :D.

  • Mersmerize

   No, zas dvakrát příjemný to není, to určitě ne, ale že by to bylo něco strašnýho. Já jsem zas hodně zvyklá na různé injekce, dřív jsem měla hodně zdravotních problémů, takže jsem pořád chodila na nějaké injekce, odběry apod. Tak jsem to asi přestala vnímat. :)

 3. Jenom doplňuju – hodně holek asi neví, že rakovina děložního čípku je vlastně pohlavní nmoc. Nevznikne sama od sebe, ale z pohlavního styku, když je kluk nakažen. Takže když sou třeba holky, co chtěj s klukem spát až po svatbě, tak je pro ně toto očkování zbytečné. Tímto opravdu nechci článek shodit, souhlasím s tím, co se v něm píše, jenom dodávám fakt, který si podle mě hodně holek neuvědomuje

  • Mersmerize

   Proto jsem v článku napsala, že jen když slečna vede aktivní sexuální život:)

  • Ani když se slečna rozhodne mít pohlavní styk až po svatbě, si nemyslím, že je očkování zbytečné. Přenašeči papilovirů jsou muži obecně, takže klidně i manželé, nejen kluci před svatbou:). I jeden sexuální partner stačí k tomu, aby dívka dostala rakovinu děložního čípku. Jasně, je to menší pravděpodobnost, než když sexuální partnery střídá, ale vyloučené to rozhodně není.

 4. Ahoj Mers,na očkování bych šla,ale mamka řekla,že se bojí těch vedlejších účinků.Samozřejmě její názor chápu,ale nevíš,jak bych ji mohla přemluvit? :)

 5. ahoj Mers právě ted jsem přijela od doktorky, dostala jsem prví davku :) měla jsem fakt štěstí že mi to proplaci pojištovna protože jsem narozena 2. dubna a 1.dubna byla neděle a je mi už 14 takže jsem ráda že nemusíme platit 1o ooo.

 6. Ahoj Mers..
  Já teď někde četla a viděla v televizi, že očkování je zdarma už jen pro 13tileté dívky..
  A mohla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi cytologickým a normálním vyšetřením u gynekologa..? Díky..

  • Mersmerize

   Ahoj, přesně je to od 13ti do 14ti let:)

   Normální vyšetření u gynekologa může najít nějaké větší anomalie (cysty apod.), a doktor se přesvědčí, zda je vše na svém místě (pokud to řeknu takhle laicky). Vše zjistí už v ordinaci, má na to potřebné vybavení a vědomosti.

   Cytologické vyšetření je stěr z děložního čípku, který se pošle do laboratoře, a výsledky se dozvíš až za pár týdnů. Může se tak odhalit právě zhoubné bujení nebo i jiné problémy, které by pouhým okem gynekolog nemohl vidět.:)

  • Takže vlastně jen pro 13ti leté…:)
   A děkuju..:)

 7. Já mám dojem, že jsem to taky někde slyšela jako Dommi, že je očkování zdarma jen pro 13ti leté. Jak to teda je Mers? :)

  • Mersmerize

   Původně to mělo být jak pro 13tileté, tak pro 14tileté zdarma. Nakonec se to ale změnilo a je to jen od 13 – 14 let (v podstatě tedy jen pro ty třináctileté). V článku už jsem to už napsala srozumitelněji, měla jsem tam chybu:)

  • Mersmerize

   + ještě samozřejmě jsou zde legislativní vyjímky, které se týkají preventivní kontroly. Pokud jí slečna absolvovala a už bylo očkování jisté a vše schválené a stále jí bylo 13ct a rodiče byli smířeni s tím že to zaplatí, a teď v dubnu jí bylo 14ct, tak pokud jsem dobře na přednášce poslouchala, tak by se ještě věková „zdarma“ hranice dala tolerovat. Ale to záleží případ od případu. A samozřejmě pokud je ti při první dávce 13ct a například při druhé už 14ct, stále je to zdarma

 8. u nás doma se to pořád řeší…ale zatím na to ještě nepůjdu,mám 5 měsíců čas. ale od mamčiného kolegy všechny tři dcery,které na tom očkování byly,mají od té doby strašné problémy: jsou strašně unavené atd. a doktoři neví co s tím! nikdo to neví,takže holky mají možná problém na celý život! dokonce prý dvě z těch tří reagovaly i na vpich něakým silným šokem,takže opravdu nevím…. :( docela mě to děsí. a Mers,může to holka chytnout i když používá ochranu(kondom)??????? děkuju za odpověď.

  • Nejsem sice Mers, ale chtěla bych na to reagovat jednou věc (snad to nevadí) – kondom nebudeš používat celý život. Jednou přejdeš na jiný druh antikoncepce a nebo jednou třeba budeš chtít miminko. Ale rakovinu děložního čípku člověk může dostat klidně v padesáti letech. Ale jinak je mi líto toho, co prožívají ty holky, které zmiňuješ:(.Ale jak řekla Mers – to je riziko každého očkování, každé tělo je jiné a reagují jinak. Moje neteř třeba zase málem umřela na očkování proti tuberkulóze (je to miminko, očkování ji zvedlo teplotu, která nešla srazit a museli ji transportovat do nemocnice, naštěstí se ji ale mozek nepoškodil). Ale pokud jsi nikdy s žádným jiným očkováním neměla problém, tak pravděpodobnost komplikací je malinká:).

 9. Nyní je mi dvacet, když mi bylo třináct, tak se k nám očkování proti rakovině děložního čípku tak tak dostávalo, zatím o tom ještě skoro nikdo nevěděl. Moje mamka se o tom ale nějak dozvěděla a tak jsem byla očkována mezi prvními. A zatím v pohodě, žádné vedlejší účinky jsem neměla a nemám.

  V dnešní době právě na rakovinu děložního čípku umírá strašně moc žen. Já znám nejméně dvě, které na tento druh rakoviny bohužel umřely.

  Někteří nechtějí nechat své děti očkovat. Já si ale myslím, že na světě je spousta hrozných smrtelných nemocí – a pokud můžu snížit riziko, že se nakazím, alespoň o jednu nemoc, tak to stojí i za ty peníze (já vím, někteří šťastlivci to nyní mají zadarmo :-D No, my za to daly 13 tisíc :-D).

  Moc nesouhlasím s takovým tím očkováním proti chřipce (pokud někdo samozřejmě není příliš háklivý na chřipku a nemá z ní vážné zdravotní komplikace), protože je to nemoc, která spíš jen otravuje, než že by byla nějak nebezpečná (pro jinak zdravého jedince, samozřejmě). Zato mě docela děsí, že někteří rodiče nechtějí své děti dát očkovat ani proti opravdu nebezpečným nemocem (ty, jejichž očkování je v naší zemi povinné a plně hrazené). Abych byla upřímná – člověk nikdy neví, co se v životě stane. Stalo se mi, že jsem přišla do styku s nevyléčitelnou nemocí, na kterou jsem naštěstí byla očkována (pro ročník 1991 povinné očkování, nevím, jak je tomu nyní). A to jsem měla v životě jen jednoho sexuálního partnera a nikdy jsem se nechovala nějak rizikově (braní drog, …). A přesto – náhoda je prostě blbec, stačí přece jen kapička krve. Teď mohla být připoutána na lůžku, na přístrojích, a čekala bych na dárce orgánu. Mohla jsem si do konce života píchat léky. Mohla jsem až do konce života být na přísné dietě a přísném režimu. A nebo bych seděla s nervama v kýblu a čekala, až nemoc naplno propukne. Ale nyní sedím u počítače, píšu tenhle komentář a jsem úplně zdravá. Není mi vůbec nic. Takže bych očkování rozhodně nepodceňovala:).

 10. Mamka chtěla ať na to očkování jdu, ale já ji jasně řekla, že NE. Já jsem proti tomuhle očkování. Můj názor je, že to je takový menší reklamní trik. Pokud chodíš pravidelně na gyn. prohlídky dá se to lehce odstranit.

  • jo a když ne*oustám s každým druhým, ale mám stálého partnera, u kterého vím, že mu nic není (mám kluka a pro oba to bude poprvé) tak není žádné riziko nákazy

  • Mersmerize

   Tak samozřejmě je to velká propagace a marketing. Ale podívej se do jiných zemí, tam mají očkování povinné a ročně jím onemocní cca 10 dívek nebo žen.

   V ČR jsme na tom se statistikami vážně strašně a rakovina děložního čípku patří spolu s rakovinou prsu k těm nejčastějím nemocem u žen (rakovin). To podle mě mluví samo za sebe.

   Navíc tím neonemocní jen ženy, které jak tu slečna napsala *oustají s každým. Na klukovi není poznat, že je „zdroj nákazy“ a stačí jeden špatný výběr a můžeš mít problém

  • No tak nějak a navíc, aby si tělo mohlo udělat protilátku vpíchne se do těla malinko toho viru a mamka mluvila s jednou paní, co dělá v těch laboratořích a ta paní to nedoporučuje.. prý to není stoprocentí ten vir bude třeba špatně uspanej a hned to v tobě začne „klíčit“..

 11. Největší zlo je právě v tom, že přenašeči jsou muži, ale jasně, ženy se musí očkovat :D

 12. Ahoj Mers, teď mi je 13 a 14 mi bude až v červnu. Doktorka mi tedy říká, že to pro mě už neplatí, že to nebudu mít zadarmo… Naopak alergoložka mi říká, že to platí i pro mě a když máma volala na pojišťovnu, sami nevěděli, jak to je. Co myslíš? Jinak já mám hodně silný eb vir v krvi, takže je možné, že bych to kvůli tomu nemohla podstoupit?

  • Mersmerize

   Ahoj, očkování je zdarma od dubna, tedy od dubna by ti to mělo platit na celé tři dávky, ale musíš jít na tu první před červnem, než ti bude 14ct. Alespoň nám to takhle říkali:)

 13. já už jsem teda očkovaná 4 roky a taky mi to pojišťovna proplatila…snad to aspoň k něčemu bude :)

 14. Ahoj, chcii se zeptat , jestli se mě budou ptát jestli jsem dostala už mensruaci? :) . Díky :)

 15. Ahoj Mers. Otázky očkování a našeho zdravotnictví obecně jsou hodně sporné… Občas mám pocit, že nás „lečí aby mohli léčit“. (Samozřejmě nic proti doktorům, kteří pomohli spoustě lidem;) ) Například mnoho zdrojů tvrdí, že právě mamograf, který má vést k odhalení rakoviny prsu ji naopak často může rozjet. V mnoha zemích už se používají jiné přístroje… Stejně tak je to i s očkováním. Těžko říct. Musíme počítat, že vše má svoje klady a zápory. Taky by mně zajímalo, co vlastně v očkováních mimo účinnou látku je. To už nám jen tak někdo neřekne:/ Někteří odborníci také tvrdí, že potlačením jednoho papilomaviru se může jen zagresivnit druhý. Já o očkování uvažovala, ale teď už jsem spíše pro NE. Častými gynekologickými prohlídkami, se stálým sexuálním partnerem a zdravým vyrovnaným životem se tomu snad dá předejít;) To už je každého rozhodnutí…

  Mers, ještě by mě zajímalo… odkuď máš ty zdroje informací ohledně těch statistik? Např. s onou Skandinávií…

  Prý je několik druhů vakcín a hodně se liší…

  • Ahoj,

   určitě s tebou souhlasím, nejde stoprocentně říct, jestli je očkování 100% správné nebo 100% špatné. Co se týče informací a statistik, tak spoustu jich mám od svých profesorů, externistů, kteří se tímhle oborem zabývají. Také jsem byla před několika měsíci na přednášce ohledně rakoviny děložního čípku:)

  • A nevypouští náhodou informace o statistikách hlavně výrobci těchto vakcín? :(

   Je to složité… nikdy není nic 100%. A spoustě lidem jde jen o peníze…

 16. Ahoj Mers, dneska jsem byla u doktorky a říkala, že si máme vybrat, jestli Silgard nebo Cervarix. Co myslíš, která je lepší?

  • Ahoj, já osobně bych volila Cervarix, ale není to nic extra profesionálního. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma vakcínami je ten, že každá chrání před jiným typem HPV – obě chrání proti rakovině děložního čípku, Silgard proti HPV 11 a 6 (bradavičnaté výrustky) a Cervarix proti 45 a 31. Celkově jsou obě stejně spolehlivé a neměl by v nich být nějaký extrémní rozdíl.

 17. Tak když jsem se dozvěděla, že přenašeči jsou kluci (myslela jsem, že se ta rakovina vyvolá pohlav. stykem sama, a ne nákazou od kluka) tak už na to nejdu 100%! Kluci by se měly jít očkovat, ne holky! A zase to odneseme my, jasně.

 18. Já na to zatím nepůjdu 13 mi je od června, takže dobrý.. A zatím nejsme rozhodnutý.. ani mamka, ale ani já.. a mamka hlavně říkala, že když se později rozhodnu tak to klidně zaplatí. A že očkovat se můžu nechat kdykoliv.. zatim to moc neřešíme..

  • No já jsem byla již na dvou, a jsem úplně v pořádku a nic mi to nedělá. Sice můžeš počkat jenže nevýhoda je, že potom to nemá takový účinek…..

 19. Jo a ještě moje kamarádky se nechali očkovat a mají teď taky velké úpně jim zblbla menstruace jsou pořád takový hotový, unavený a docela vystrašený.. Tuhle situaci jim nezávidim…..

 20. No mě bude v srpnu 14 a mamka říká že na to nepůjdu, že je to nějaká riziková vakcína..
  Já fakt nwm co mám dělat jestli jo nebo ne? Mám 2 kámošky co se nechali očkovat ale já fakt nevim a navíc jestli to dělá vedlejší účinky ale když by to bylo dobrý tak jak by mi to mamka dovolila?

  • Ahoj, já na to taky nejdu a snad všechny holky ze třídy na to jdou. Mě rodiče nenechávaj očkovat na nic co není povinný. Riziko je u každého očkování, navíc tou nemocí můžeš onemocnět i tak. Navíc to složení těch vakcín je občas fakt hnusný. Mamka pracuje se sestřičkama a ty taky své dcery na to nenechaj očkovat. Navíc se radili s gynekologama a ti to taky nedoporučili … ale zase jiné doktorky na to nedaj dopustit..v jiných státech to dokonce už i stahujou

 21. je pravda, že abych mohla být očkovana, musím mít menstruaci? :)

 22. Ahoj, mamka nechce, abych byla očkovaná na děložní čípek, ale já bych chtěla, ale s mamkou se o tomhle moc nebavíme, tak nevím, jak jí to říct…. ://

 23. Já se očkovat nenechala. Dočetli jsme se, že to není úplně ok. Takže jsme se rozhodli že počkáme a když budu chtít tak si to zaplatíme.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist