Domů Rodina & Škola Škola Moje škola: Studium farmacie v ČR ...

Moje škola: Studium farmacie v ČR 5/5 (6)

71

Na mojí školu – farmacii jako takovou, mi chodí denně doopravdy hrozně moc e-mailů a dotazů. Co se učíme, jaké jsou přijímací zkoušky, jaké předměty jsou nejdůležitější, jak se člověk může do lékárny dostat a podobně. Těch otázek je vážně hodně a já si uvědomila, že jsem o tomhle tématu nenapsala ještě ani jeden článek. Popravdě do určitý doby jsem si myslela, že většinu lidí moje škola nezajímá, ale přesvědčily jste mě o opaku, takže proč se nezmínit.

Zkusím odpovědět postupně na všechny otázky, na které se nejčastěji ptáte, pokud by mi něco vypadlo nebo Vás zajímalo něco trošku jiného, ptejte se v komentářích, pokusím se odpovědět.

Jak dosáhnu vzdělání, abych mohla pracovat v lékárně?

Práce v lékárně je hodně o zodpovědnosti, vydáváte pacientům jejich léky, musíte jim vše správně vysvětlit, často mají lékárny svojí vlastní přípravnu, takže se i tam připravují léky. I kvůli tomu nemůžete v lékárně zaměstnat jen tak někoho, musí mít správné (farmaceutické) vzdělání.

V České republice jsou dva způsoby, jak tohoto vzdělání dosáhnout:

1. Vysoká škola, farmaceutická fakulta

U nás najdeme dvě VŠ, kde můžeš na farmaceuta vystudovat. Jedna je v Hradci Králové, druhá je v Brně. Po dostudování budeš mít příslušný titul.

2. Vyšší odborná škola, diplomovaný farmaceutický asistent

Existuje tu devět VOŠek, které se na tento obor specializují. Studium je na tři roky, po dostudování budeš mít titul DiS. (diplomovaný specialista), jiného titulu nemůžeš dosáhnout, pokud bys ale své obzory ještě chtěla rozšířit, absolvent VOŠ se na fakultu dostane mnohem lehčeji než středoškolák (zkušenost, praxe).

Jaký je mezi nimi rozdíl? Hlavní rozdíl je v titulu. Pokud zvládneš vejšku, jsi zkrátka na vyšší pozici, můžeš být vedoucí lékárny nebo jiné „velké zvíře“. Máš větší pravomoci. Pokud dostuduješ VOŠku, budeš mít nižší titul, nemůžeš se stát vedoucím lékárny (na to je potřeba magisterský titul Mgr.). Nejlépe je ještě po vysoké škole navštěvovat kurzy zakončené titulem MBA z farmacie.

Abych mluvila za sebe. Rozhodla jsem se studovat Vyšší odbornou školu, hlavně kvůli dojíždění, protože do Hradce nebo Brna to nemám zrovna nejblíže, stěhování nepřipadá v úvahu a navíc jsem si v tomhle oboru moc nevěřila. Co si budem povídat, vejška je zkrátka těžší, i když co jsem slyšela od jiných, zas tak obrovský rozdíl to není. S klasickou farmaceutickou fakultou nemám zkušenosti, proto vám budu vyprávět hlavně o té svojí škole, kde mám zkušeností až až:)

Jaké jsou přijímací zkoušky?

Každá VOŠka si svoje přijímačky dává svoje, tudíž zatímco někde bude písemný test, jinde tě vezmou jen s jednoduchým pohovorem. Navíc v dnešní době je velký nedostatek studentů, proto spousta škol bere na základně maturitního vysvědčení. To byl i můj případ, u mě se jednalo o krátký pohovor a pořadí budoucích studentů se sestavovalo podle výsledků maturitního vysvědčení. U nás se ale ani nedosáhlo na plný počet (tj. 40 studentů), tudíž se to nijak extrémně neřešilo.

Například v Hradci se přijímací zkoušky skládají z písemného testu – biologie, chemie a částečně botanika.

Na jaké předměty je kladen největší důraz?

Na naší škole jsme na začátku prvního ročníku měli dost důležitou biologii. Měli jsme čtyři hodiny týdně a za celý semestr (cca 3 – 4 měsíce) jsme probrali celý systém člověka, krom CNS, který podrobně studujeme tento letní semestr. Důležitá je celkově i chemie, kterou máme jen první rok. Pokud jí zvládneme, v druháku nás čeká sice také chemie, ale už ne obecná, ale zaměřená na léky (chemie léčiv).

Důležité jsou i odborné předměty – Příprava léčiv teorie a příprava léčiv: praktické hodiny. V teorii bereme základy přípravy léčiv, definice aj., ve cvičeních zase každou hodinu připravujeme jiný léčivý přípravek (např. dnes jsme připravovali oční kapky).

Důležitá z odborných předmětů je i farmakologie. Na všechny tyto odborné předměty máme externí učitele, většinou farmaceuty, kteří krom učení i přímo v lékárně pracují, což je určitě výhoda.

Krom těchto předmětů ještě máme např. latinský jazyk, analýzu léčiv, mikrobiologii, medicínskou angličtinu, počítače. Ve druháku nám přibydou předměty jako je lékárenství, kosmetologie, patologie aj.

Praxe v lékárně

Důležitá je samozřejmě i praxe, která je hodně přínosná, protože uvidíte všechno „tak, jak to skutečně je“. Moje první praxe je teď celý květen (měsíční) a jsem v kutnohorské lékárně Dr. Max. Většinou na první praxi jen koukáte, vyklízíte léky, učíte se přípravu a zase jen koukáte. V dalších ročnících už Vás nechají dělat mnohem víc věcí.

Co když mi nejde chemie?

Hodně se holky ptaj, jestli mohou tenhle obor studovat, když jim chemie moc nejde. Popravdě – já chemii obecně nemám ráda, nijak mě nebaví a prostě jsem si s ní nikdy nerozuměla. Celkově se jí ale dokážu naučit (když chci), i proto jsem se dostala přes zkoušku v zimním semestru, ale byla to dost těžká práce.

Pokud jsi ale vyložený odpůrce, neleze ti to do hlavy a už na ZŠ nebo SŠ si prolézala jen tak tak s odřenýma ušima a nenáviděla jsi jí, určitě bych na tuhle školu nešla.

Co po dostudování můžeš dělat?

Náš obor je hlavně připravován pro práci v lékárně, celkově je ale škála možných prací o dost širší. Můžeme jít do kosmetických firem, které vyrábějí kosmetiku, do laboratoří, do přípraven léčiv, do potravinářství, na SÚKL, do farmaceutických skladů aj.

Galenická laboratoř (příprava léčiv – cvičení)
Připravujeme „nesterilní“ oční kapky:)
Rostlinné drogy v laboratoři
Otočník se stojatkami

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekDoma, zn. detailně
Další článekUž máš plán na prázdniny?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

71 KOMENTÁŘE

  • Ahoj :)) jsem na ZŠ a hodně mě zaujal tenhle obor :) přemýšlím, že bych si teda podle toho vybrala nějakou SŠ ale chtěla bych se ještě zeptat, jaké je úplatnění farmaceuta? Najde lehce práci? Samozřejmě vím, že do té doby mám ještě spoustu času, ale když si vybírám školu a studium tak by se mělo i nad tím přemýšlet. Děkuju moc :)

 1. Omlouvám se za předešlý komentář, nechtěně jsem ho odeslala…
  Mě by třeba nenapadlo jít studovat tento obor, nemám vztah k chemii..:) Ale má to něco do sebe..:)

 2. Tak to musí bejt fakt těžký. Hlavně, že tě to baví. :) A je jasný, že na chemii je u tebe kladen velkej důraz. :)

 3. Ahoj Mers, prosím, jakou střední školu by jsi mi doporučila, když bych chtěla dělat tehle obor :) Děkuju moc

   • je to obor aplikovaná chemie ne farmaceutická technologie napiš jak ses rozhodla

  • Ahoj, sice nejsem Mers, ale nemohl by to být obor Laboratorní asistent? ;) Nejsem si na 100% jistá! Tento obor je spíše do laboratoří, ale myslím si, že by to šlo i do lékárny.

  • Ahoj, určitě jak píše slečna nade mnou, laboratorní asistent je u nás taky (na SŠ) a je to skvělá příprava na farmaceutického asistenta.

   Jinak myslím, že je to hodně relativní. Spousta holek u nás ve třídě vůbec nemá střední podobnou současnému oboru – je tam i slečna z hotelovky apod. Samozřejmě ale je pak hůř připravená než třeba ti, kteří studovali gympl nebo zdrávku, ale zas takový mega problém to není:)

  • Děkuju moc, tenhle obor je v Hradci Králově, ale třída Laboratorní asistent se otevírá jednou za 2 roky..Ale naštěstí ji pro mě otevřou. Uvidím, jestli udělám přijímačky, dyžtak se nedá nic dělat..Kamarádka jde na zubního technika, a uvidím, jak bude spokojená a rozhodně bych si to taky chtěla zkusit vyřezávat do křídy ;)

 4. Moc mě ten článek potěšil protože už jsem ti několikrát psala ohledně studia farmacie..
  Chtěla bych se tě zeptat:Chtěla bych také studovat farmacii.Jsem na gymplu a je potom možnost jít na fakultu,jenže je tam prý velký zápřach a docela se bojím abych to tam zvládla.Chemie a biologie mě jako předměty baví a jdou mi ale četla jsem,že na fakultu jsou příjmačky z biologie,z chemie a z fyziky-která mi nejde.Myslíš že by to pak mohl být problém kdybych šla na fakutlu?
  A kdybych šla na VOŠ myslíš že by to nevadilo že jsem z gymplu?Měla bych nějakou nevýhodu?
  A z čeho bych na gymplu měla maturovat když se chci zabývat tímto oborem?
  Byla bych ti moc vděčná kdyby si mi odpověděla.Už několikrát sem se tě na to ptala a každý den se koukám jestly mi odepsala a zatim nic.Snad se dočkám.Děkuju :)

  • Ahoj,

   co se týče té fakulty, tak ti nedokážu dát podrobné informace, jak moc náročné to je, protože já sama jí nestuduju a nemám žádné zkušenosti v tomhle směru, takže fakt neporadím. Asi nejlepší by bylo třeba zajít na den otevřených dveří nebo pořádně pročíst jejich webové stránky, tam mají spoustu informací. Jinak já jsem četla, že přijímačky na farmacii do hradce jsou jen z biologie, chemie a součástí je i rychlý přehled botaniky, o fyzice jsem tam nic neviděla.

   Nevýhodu na VOŠ s gymplem bys fakt neměla, u nás to holky zvládají moc dobře, když jsou „gymplačky“. Spíš si myslím, aby to nebyla škoda nezkusit to s gymplem na klasickou vejšku. Sice to je víc dřiny, ale zas v budoucnu bys měla v lékárně výhodu ve vyšším titulu a pravomocích:)

   A jinak maturitu bych z tohohle hlediska neřešila, já maturovala z biologie, čj, anj, sociálního zabezpečení, ekonomie, sociální politiky, což tomu není moc podobné, ale škola kouká spíš na celkový dojem z průměru na maturitním vysvědčení než na to, jaké předměty máš.

  • Já mám právě kamarádku a ta má sestru ta chodí na fakultu.S ní sem se tedy o tom nebavila ale kámoška říkala že ona říkala že je to dost těžký že se pořád učí.
   Aha díky já právě myslela že je také důležité z čeho člověk maturuje.Samozřejmně jde o známky to vim. A když jsi byla v prním ročníku na VOŠce tk píšete testy jen na látky které proberete?
   Ajo promiň už nevím kde jsem četla že jsou příjmačky i z fyziky.teď an to koukám.Tak to se omlouvám každopádně děkuju za odpověď :))

  • Tak my celkově testy během roku nepíšeme. Někteří učitelé jsou na to „vysazení“ a třeba když nemáš zkoušku, tak zápočet dostaneš za docházku a za splnění známek v testů během roku. Většinou ale celý rok jen posloucháš a zapisuješ si, a všechno to teprve přijde ve zkouškovém období, kdy je to fakt zápřah.

   Jinak učitelé nás nikdy „netrápili“ s tím, co jsme ještě nebrali. Většinou to vysvětlili úplně od začátku nebo nám doporučili literaturu, podle které jsme se měli učit.

  • Jj,děkuju.A když fakulta v HK spadá pod Univerzitu Karlovu tak to znamená jako státní a že se školné neplatí?Protože já nemůžu najít školné.Nevíš náhodou jak to je?

   Kolik máš předmětů?A podle čeho si vybíráš volitebné předměty?To si pak budeš moct o jednotlivých volib.předmětech něco přečíst abys věděla do čeho jdeš a co si vybrat?

   Psala si,že se příjmá podle maturity tak kolik má být její průměr aby mě mě vzali na VOŠ tam,kde jsi ty?A na co se tě ptají u pohovoru?Nebo jak se příjmá v téhle době na tvoji školu?Nikde to nemůžu najít.
   Promiň že se ptám na moc věcí,ale mě to hrozně zajímá a chci v tom mít přehled abych pak věděla co a jak.:)Děkuju

   • Ne, školné se neplatí, jediné co musíš zaplatit je přihláška (myslím že stojí okolo 500 – 600 Kč).

    Většinou je u předmětů krátký popis, vyučující, ale záleží na škole. U nás třeba volitelné předměty nemáme (až ve vyšším ročníku), vošky mají pevně dané, co se musí učit. Na fakultě to ale bude samozřejmě jiné a budeš si moc pár předmětů zapsat.

    Co se týče mojí školy, tak průměr by samozřejmě měl být co nejlepší, ale i když budeš mít třeba trojky a bude se hlásit méně jak 40 lidí, tak tě vezmou, aby naplnili počet studentů, alespoň u mě to tak dělali. Berou skoro každého a potom strašně moc lidí vypadne během studia. Nás bylo při zápisu a přijímačkách 20 a teď už nás není ani deset. Pokud se ale lidí bude hlásit víc, tak samozřejmě upřednostní lepší průměr – je to dost relativní.

   • Ahoj,
    ja jsem studentka ctvrteho rocniku farmacie. A zaroven jsem absolventka farmaceutickeho laboranta. Klidne se ptej. Ale jak jsem pochopila z odkazu, tak by jsi chtela jit do Hradce, ze? Do Hradce se v pohode dostanes, jsou nejake otazky, je jich asi 6000-kdyz se je naucis, tak se urcite dostanes. No a nebudu ti rikat, ze se neucim apod. Je to narocne, ale abych rekla pravdu, cekala jsem to tezsi. Myslim si, ze v Brne je to asi kapanek lehci. Jsou u nas v rocniku lidi co utekli z hradce… V kazdem semestru je nejaka chemie (anorganika, organika, analytika, fyzikalni, farmacxeutická atd.), ale urcite by si to zvladla, zvlast pokud jsi na gymplu. V prvaku jsme meli i fyziku a byla v pohode, slo to zvladnout i s chabymi znaloistmi ze zdravky :-) A co jsem slysela v Hradci taky fyziku moc neresi. Pokud chces jit na farmacii, doporucim Ti., at jdes maturovat z chemie a biologie.

 5. Ahoj Mers! já bych taky chtěla studovat farmacii, jsem taky na gymnáziu a ta VOŠ mě opravdu mile překvapila. Moc bych si totiž přála pracovat v lékárně, i když ta chemie mi moc nejde – proto se bojím jít na výšku že bych to nezvládla. Taky by mě zajímaly ty maturitní předměty… :)jinak je to úžasný článek, opravdu se ti popvedl!!

  • Ahoj,

   myslím, že maturita je v tomhle směru tak trošku „mimo“. Většině škol je jedno z čeho jsi maturovala a závisí na přijímačkách (VŠ) a nebo na tom, jaké známky a průměr jsi měla (VOŠ).

   Já maturovala z biologie, ekonomie, anj, čj, sociálního zabezpečení, sociální politiky, což s tímhle oborem tolik společného nemá a nikdo se mě na to nijak blíž neptal.

 6. Ahoj! tak ta farmacie me hodne zaujala, uplne o ni uvazuju:D ikdyz me ta chemie moc nejde ani nijak zvlast nebavi..a chci se zeptat je tam aji matika? dekuji za odpoved :)

  • Ahoj, ne matematika tam jako taková není, ale chemie hodně o matice je (výpočty z chemických rovnic apod.). To je ale jen v prvním ročníku, ve druhém už je jen chemie léčiv, která je víceméně zaměřená na organickou chemii a její sloučeniny.

 7. Ahoj. Studium farmacie mě docela zaujalo a přemýšlím o tom, že bych ho šla studovat. Ještě jsem na základce, ale dost o tom přemýšlím. Ale nevím na jakou mám jít střední školu, jako jaké by bylo asi nejlepší zaměření. A jaké předměty jsou asi nejhlavnější. Je mi jasné že chemie. Poradila bys mi? Děkuji

  • Ahoj, většinu jsem napsala v článku – předměty, které máme máš vypsané, tudíž biologie a chemie a botanika jsou dost důležité. Na střední můžeš jít na jakoukoliv, důležitá je maturita, ale samozřejmě nejvhodnější je gymnázium nebo zdrávka.

 8. Ahoj, už dlouho uvažuji právě o této škole. Jen nevím, jestli zvolit vysokou nebo vyšší odbornou. Má pro mě cenu studovat vysokou, když nechci být vedoucí lékárny ? A na vyrábění léků my stačí VOŠ ? Děkuji

  • Ahoj,

   samozřejmě po vystudování VŠ budeš mít i vyšší plat, tudíž pokud na to máš a nevadí ti třeba dojíždět (jako mě), tak doporučuju samozřejě vysokou školu. Jinak IVLP (vyrábění léků) můžeš dělat i s VOŠ (až na psychotropní a omamné látky, ty musí navážit magistr)

 9. Ahoj, já studuji farmacii v Hradci Králové, tak jsem přemýšlela, že bych vám tady dala komentář, jen ať to vidíte i z druhé strany. Já teda od Hradce taky bydlím daleko (270 km) a dojíždění se mi nezdá jako zas tak velký problém – ale záleží na jednotlivci. Jinak studium na VŠ oproti VOŠ má samozřejmě další výhody – po absolvování VŠ v oboru farmacie, je více možností, než jít jen do lékárny, je také možnost jít do výzkumu, průmyslu, nebo např. státního ústavu pro kontrolu léčiv. V lékárně má farmaceut (Mgr.) jinou náplň práce – oproti farmaceutickému asistentovi „prodává“ i léky na recept, jak už bylo zmíněno míchá IPLP s psychotropními a omamnými látkami atd. Platové ohodnocení se pak od toho odvíjí. Na VOŠku jsem nechodila, takže nemůžu hodnotit, ale myslím si, že pokud se někdo na VŠ opravdu necítí, tak je to nejspíš dobrá volba. Jinak studia na FAF UK se zase tak moc bát nemusíte, pořád se rozhodně neučíme – já se třeba učím jen o zkouškovém, nebo maximálně 3 týdny před zkouškovým, když chci udělat něco v předtermínu, ale opravdu to tady zase tak moc žhavé není :) Pokud člověk dává pozor na přednáškách, tak si toho hodně zapamatuje, takže na to pak nekouká jako tele na nové vrata a jde to lépe :)

 10. Ahoj.Já bych se jen chtěla zeptat na pár věcí.Jsem teď v deváté třídě a chtěla bych být lékárnicí.Ale teď řeším na jakou jít střední školu.Polovina lidí mi říká ať jdu na gympl a druhá ať jdu radši na nějakou chemickou ale nevím vůbec na jakou.Celkem si myslím jestli není gympl trochu špatný a nebo jestli teda naní.Díky za odpověď:)
  A promiň,že tě otravuju :)

  • Ahoj, nejsem sice Mers, ale můžu ti poradit. Záleží na tom, co chceš ty, kam tě to víc táhne. Na chemickou bych nechodila, zdá se mi to, jako špatně uplatnitelné. Gymnázium je fajn, ale jen pokud se opravdu dobře učíš. Pokud ne, a máš třeba i trojky, na gymplu by ses trápila. Můžu ti ale ještě doporučit zdravku. Ať už lyceum nebo klasického asistenta. Myslím, že obě tyto školy jsou dobrá příprava. Ale jak chceš, je to na tobě. Hodně štěstí při výběru školy :)

   • Takhle – určitě souhlasím s Terkou, ale nesouhlasím v tom bodu, že je chemická špatně uplatnitelná – pokud chceš být lékárnice, tak je to skvělá příprava na další studium v tom samém oboru (farmacie). Jinak co takhle vidím ve škole, tak určitě nejlepší příprava je gymnázium – holky z gymplu nemají se studiem nejmenší problémy, protože mají slušné základy chemie a anatomie.

    • Taky zdraví a omlouvám se, že zasahuju do něčeho co se řešilo před 3měsíci. Já letos maturu a chci jít na farmacii. Studuju chemickou skolu s oborem farmaceutické substance, je to fakt super obor a máš tam i tu biologii i chemii a není to vůbec těžký. Já chodím do Otrokovic na tu chemickou a máme v 3.ročníku praxi v lékárně a i ve 4.ročníku a je to super a co sem si tak pročítala VOŠky tak čtu že velkou výhodou se tam dostat jsou i tyto praxe ze střední, vím že se ta farmacie dá studovat aj v Brně ta střední. a tím že je to i chemické můžeš být i po střední někdě v laboratořích (rozbory), dále se tam klade aj důraz na chemickou technologii a z tama můžeš pracovat s plasty, guomu a jakymi kolik chemicko technologickými výrobky. Tak klidně zkus takovou to střední:-)

    • Ahoj Katrin, nemohla bys mi tady dát tvůj e-mail? CHtěla bych jít na stejnou školu jako ty a chtěla bych se zeptat na pár věcí. Moc díky:)

 11. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, někde jsem četla, že na farmacii se dělají přijímací zkoušky z fyziky a potom je to i povinný předmět, je to pravda? Fyziku zrovna moc v lásce nemám, máme učitele, který to nevysvětlí, takže i moje znalosti tomu odpovídají. Budu vděčná za odpověď, protože o farmacii mám fakt zájem :)

  • Fyzika je povinný předmět a je i zapojena do přijímacích zkoušek, neviděla bych to ale nijak tragicky, není to ta klasická vysokoškolská fyzika jako na technických oborech a pokud se budeš snažit a seženeš si třeba nějakou pomoc, tak to určitě zvládneš:)

 12. Ahoj Mers, jestli jsem dobře pochopila z předchozích komentářů, tak by zdrávka (obor laborantní asistent) byla vhodná na další studium na VOŠ ( diplomovaný farmaceutický asistent )? V lékárnĕ bych mohla jen prodávat nebo i léky připravovat? Docela mĕ překvapilo, že na té střední se učí jen jeden cizí jazyk a latina. Není to škoda? Také mám docela strach z té patologie. Dĕkuju moc.

  • Ahoj,

   je to dobrá příprava, ale samozřejmě můžeš zvolit i jinou SŠ, záleží na tobě a na tvé přípravě. Jinak v lékárně celkově moc jazyky nevyužiješ pokud přímo nebudeš chtít někam vycestovat – my máme pouze angličtinu (nebo němčinu) a máme jí poměrně dost odborně, tudíž ani nijak nelituji, že nemáme další jazyk. Z patologie určitě mít strach nemusíš, jsou to většinou jen teoretické hodiny:)

 13. Ahoj,
  jsem v prvním ročníku na Faf v HK, tak taky přihodím příspěvek pro ty, kteří se rozhodují, jestli k nám jít nebo ne :) Na faf jsem přišla z gymplu, kde si myslím, že jsme bi a che měli na dobré úrovni, s VŠ se ale gymplácký znalosti vůbec nedají srovnávat. Třeba v bi, co jsem na g slyšela jen tak okrajově, máme teďka rozepsané ke zkoušce třeba na 3 A4 ( mikrotubuly, mikrofilamenta atd.) a je to docela záhul, a to všichni říkají, jak je prvák pohodový :D – to nechci teda vidět další roky :D.. V chemii si zatím vystačím se znalostma z g, ikdyž něco je novýho, tak je to jen pár věcí, nebo rozšíření znalostí. Co se týče fyziky, tak zkoušku mám teprve před sebou, ale určitě to není nenaučitelný předmět ( a to na fy opravdu vůbec nejsem! ), o dost horší je ta biologie ( abyste vůbec šli ke zkoušce, musíte projít test s 50 otázkami, správné možnosti 1-5, nemáte odpověd=chyba/máte odpověď špatnou=chyba a chyb můžeme mít 70 ..)..No jsem na to všechno zvědavá, protože mám teprve před zkouškovým. Trošku mě mrzí, a to slyším i od starších, že vlastně až na samotnou farmacii se člověk zaměřuje ve 4.,a 5 ročníku, zezačátku je vše hodně obecný, ale jako nemůžu říct, že by mě škola nebavila, naopak jsem ráda, že tam jsem a baví mě to. Co se týče učitelů, tak většina je příjemných a snaží se vyjít vstříc, ikdyž pak „expert“ se taky najde, ale to je asi na každé škole..:)) Je pravda, že farmáci z HK se neradi srovnávají s farmáky z Brna, škola je tam PRÝ opravdu o dost lehčí – odpad max.10 %, u nás třetina! ..Zase mají ale odost težší přijímačky, dělala jsem i tam a s HK se to nedalo absolutně srovnávat..U nás máme vzorové testy, je to 4000 otázek bi +che , a ty když se člověk naučí, je to pohoda..ale to říkám teďka, strach jsem měla taky a velkej! :) Každopádně naši školu zatím můžu jedině doporučit..kdyby jste měl/a některá zájem, napiště na mail ;) Lůca

 14. Ahojte:-) Strašně mě zajímá obor farmacie a tak, je mi 14 a rozhodla jsem se, že ho budu v budoucnu studovat. A chci se zeptat, jestli by šlo vystudovat VOŠ a pak ještě jít na tu farmaceutickou fakultu? Šlo by to? Předem děkuji za odpověď)

   • No, ale to bych tu fakultu nemusela dokončit celou ne, když bych měla VOŠku? Jestli by nebylo teda lepší jít na střední a pak na tu fakultu.. Já nevím no:/

    • pokud bys chtěla pracovat v lékárně, tak je lepší aby sis vybrala VOŠku nebo vysokou, studovat obě školy je zbytečné. S VOŠkou budeš diplomovaný farmaceutický asistent (volný prodej a další práce v lékárně) a s vysokou (Farm. fakulta Hradec Králové nebo Brno) budeš magistra. Ta má v lékárně daleko více pravomocí. Obě tyto pozice jsou oddělené a navíc, proč studovat obě – což by vyšlo na 8 let, nebo studovat jen VOŠku – 3 roky, když můžeš studovat 5 let a budeš mít krásné místo v lékárně :)

    • Jestli bych ti mohla poradit, šla bych na tu aplikovanou chemii na ty farmaceutické substance ja to studii a letos maturuji a ve 3 a 4 rocniku mame léčiva a i praxi v lékárnách takze si myslím že bys měla dobré zkušenosti, já to sice studii v otrokovicích ,ale myslím si, že je to jedno jestli je to střední v Praze nebo někde jinde:-)

 15. Ahoj,mohla bych se zeptat-je možné jít na tuhle VOŠ-když bych měla třeba pedagogické lyceum, nebo peďák ? :) Moc děkuji za odpověď

  • Studovat můžeš s každou sš a maturitou, druhá otázka je, jestli to zvládneš

 16. A je jedno z čeho budu maturovat?:) na pedáku není moc chemie..ale vždy mi šla a baví mě,myslím že by nebyl problém chodit někam na doučování :)..otázkou je-jestli nevadí,že jsem ji měla třeba jen jeden rok

 17. Ahojky:Nevím si rady.Maturovala jsem v oboru chemicko-farmaceutická výroba,potom mateřská.Tet po 7letech chci jít do zdravotních potřeb.Zjistila jsem,že mi je škola naprd a musím znovu studovat.Vybrala jsem dálkový studium v Ústí n.L.
  Nevím ,co tet dělat.Neznáte to někdo?Bojim se toho.Jinak mě chemie bavila.
  Škola je bez přímaček,mam strach že vyhořím a udělám si ostudu………… dík za odpověd

 18. Ahoj, chtěla jsem se tě zeptat, jestli je povinné pro přihlášení na vysokou školu UK v Hradci, abych maturovala z chemie ? Předem děkuju za odpověď :)

  • Ahoj, určitě není….můžeš si maturovat z čeho chceš:) Spíš jde o to, že maturitou z chemie se připravíš na přjímačky, které z chemie jsou:) A určitě znalostí využiješ i během studia;)

 19. Zajímavý článek:) Jenom bych chtěla dodat, že rozdíl mezi VOŠ a Vysokou školou je velký. Z vlastních zkušeností můžu říci, že studium farmacie je vážně těžký obor, avšak velice zajímavý;)

 20. Ahoj, chci takynafakultu, akorat jsem si myslela, ze fyziku nepotrebuju a odvolila jsem si ji, takze to znamena, ze ni nezvali kvuli tomu ze nemam tu absolvenci fy kurzu? Ne bo jde treba si doucovani na fyziku nejak zaridit a doucit seto sama jakoby? Jsem na nemeckem gymplu, kde to je trochu jinak. Diky za odpoved:)

 21. Ahoj, mohla by jsi jmi doporučit nějaké knihy na přijímači zkoušky ? Dříve jsem studovala ekonomii takže bych potřebovala něco pro začátečníky :-) dekuju

 22. Ahoj :)

  Chtěla jsem se zeptat, jak moc je náročné studium na FAF v Hradci Králové? Píše se hodně testů i v průběhu roku jako např. na medicíně? Vím, že tady už nějaké komentáře studentů z Hradce jsou, ale přeci jen… čím víc názorů, tím líp :D :) Předem děkuju za odpověď :)

 23. Ahoj :)
  Chtěla bych se zeptat.. nikde jsem se to tu nedočetla, jaká VOŠ to je kterou si studovala/studeješ prosím?
  Předem děkuju za odpověď :)

 24. Ahoj, je mi sedmnáct a jednou bych ráda šla na farmacii a potom pracovala v lékárně. Zároveň bych si ale chtěla pořídit tetování na viditelné místo (zápěstí), myslíš že by to byl problém? Myslim že třeba ti co pracují v bance žádné viditelné tetování mít nesmí, je to tak i u farmaceutů?

 25. Ahoj chtěla bych pracovat v lékárně, ale stále nevím na jakou sš mam jít. Poblíž mam zdravku a nebo aplikovanou chemii, nebo jít na jakoukoliv střední a pak na vyskou? Dík za odpověďi. ;)

 26. Ahoj. Je to velice zajímavé. Ted jsem v 8. tride a rozhoduju se na jakou jit skolu. Farmacie me hodne zaujala. a premyslim ze se vydam touhle cestou, ale chtela jsem se te zeptat na jake jsi byla střední škole. Byla jsi na zdravotce nebo je primo na to zamerena skola. Děkuju ti kdyz mi odpoviš!!

 27. Farmacie je velmi dobrá, a chemická smysl má. Už nejen kvůli tomu, že se dá získat uplatnění i jinde, než tady v ČR. :)

Diskuze je uzavřena.