Domů Tělo & Zdraví Nedaří se vám otěhotnět? Změňte svůj jídelníček

Nedaří se vám otěhotnět? Změňte svůj jídelníček

1

Nedaří se vám otěhotnět? Změňte svůj jídelníčekJsou páry, kterým se početí povede skutečně bez problémů, a potom tu jsou páry, které mají problém. Pokud právě vy patříte do druhé skupiny, je dobré vědět, že důvodů může být opravdu celá řada. A patří mezi ně třeba i takové, které jsou spojené s tím, že špatně jíte. I změna stravy totiž může být považována za celkem dobrou cestu, pokud je vaším cílem otěhotnět. S námi se dozvíte, jaké potraviny mohou mít na ženskou plodnost pozitivní vliv, a jaké působí přesně naopak.

Nezapomínejte na mléčné výrobky

Pro každou ženu, která chce otěhotnět rychle a jednoduše by měly být naprostým základem primárně kvalitní mléčné výrobky a mléko jako takové. Proč? Je to primárně vápník, který je v nich obsažený. Doporučuje se vypít každý den alespoň půl litru kvalitního mléka. Dále je vhodné přidat denně i několik dalších produktů, které jsou z mléka vyrobeny. To díky svému složení výrazným pozitivním způsobem ovlivňuje ženskou plodnost a tak by mělo být prioritou ho tělu dodávat. A jaké potraviny, tedy mléčné výrobky můžeme doporučit primárně? Mezi naše jasné favority patří:

  • Živé bílé jogurty
  • Různé čisté i ochucené kvalitní tvarohy
  • Kvalitní přírodní sýry

TIP: Levné a nekvalitní mléčné výrobky vám k otěhotnění nijak nepomohou, spíše naopak. Zaměřte se proto primárně na kvalitu těchto produktů.

Do jídelníčku patří také maso

Neobejdete se ani bez masa, jelikož i to by mělo být nezbytným základem stravy u těch žen, které chtějí otěhotnět co možná nejjednodušeji. A proč právě maso? Je to dáno tím, že obsahuje velké množství železa, které je také látkou, která přijde vhod. Doporučováno jíst maso alespoň třikrát týdně. Ideální je myslet i na dietnější přípravy masa, aby byly dodrženy zásady zdravého stravování. A jaké jsou nejvhodnější druhy? Určitě je to:

  • Drůbeží maso
  • Telecí a jehněčí maso
  • Hovězí maso

Stejně tak není problém přidat do jídelníčku také maso z králíka, stejně jako doporučíme i ryby. Ideální je volit spíše ryby tučné. Sem se může zařadit nejenom všem známý losos, ale je to také sardinka, stejně jako sleď. Kromě potřebného železa vás potěší i to, že ryby obsahují kromě jiného i omega-3 mastné kyseliny, které vám také velmi výrazně prospějí, a to nejenom v souvislosti s tím, že se budete snažit o miminko.

TIP: Vybírejte hlavně libové maso. To je pro vás nejlepší.

Sacharidy jsou základ

Když se mluví o cukru v jídle, je třeba ho rozdělit do dvou hlavních skupin. První skupinou jsou jednoduché cukry, kde je třeba počítat s tím, že mají na početí skutečně negativní vliv. Ty je třeba ze stravy spíše eliminovat. A to tak, že nebudete jíst různé sušenky, zákusky a jiné potraviny. Co je naopak nutné do stravy zařadit, to jsou potraviny, které obsahují složité cukry. Tedy sacharidy. Typickým zdrojem je známé celozrnné pečivo, ale rozhodně nejde o jediný příklad, který musíme zmínit.

Stejně tak musíme připomenout i další potraviny s dostatečným obsahem kvalitních sacharidů. O co se jedná? Třeba různé druhy příloh, jako jsou brambory, stejně jako těstoviny, nebo rýže. Opomíjet nelze ani luštěniny, a to zcela pochopitelně trojici nejznámějších. Je to hrách, ale i čočka a také fazole. Toto všechno jsou velmi dobré zdroje sacharidů, které když do jídelníčku zařadíte, šance na početí se u vás výrazným způsobem zvýší.

Ovoce a zelenina je samozřejmost

Je jasné, že když se mluví o zdravé stravě, zcela pochopitelně nesmí chybět dvě hlavní věci. Je to ovoce a je to také zelenina. Nedílná součást každého správného jídelníčku. V době, kdy se snažíte o miminko je třeba dávky ovoce a zeleniny zvýšit. Je to proto, že do těla dokážete nejenom dostat více vitamínů a minerálů, ale je to i proto, že ovoce a zelenina dokáže vaše tělo vyčistit. Takzvaně detoxikovat. Mezi osvědčenou volbu patří citrusy, stejně jako brusinky, nebo i borůvky a maliny. Ze segmentu zeleniny nezklame třeba červená řepa, stejně jako je to i česnek, nebo na první pohled něco tak obyčejného, jako je cibule.

Dejte si i vejce nebo ořechy

Zde ale pozor na jeden důležitý fakt. Slepičí vejce mají ve svých žloutcích vysoký obsah cholesterolu a tak u nich buďte spíše obezřetná a nekonzumujte jich moc. Pokud jde o bílky, tak zde se není třeba nijak omezovat. Můžete si jich dát tolik, kolik chcete.

Dále byste neměla zapomínat také na tuky. Ale jenom ty zdravé a ty správné. V jakých potravinách je najdete? Osvědčená volba je jasná. Jsou to ořechy a také různá semínka. Pokud hledáte inspiraci, zvolte jak lískové, tak i vlašské ořechy. U semínek jsou potom dobrou volbou ta dýňová, stejně jako to mohou být i semínka slunečnicová a sezamová.

A co si odříct?

Jaké potraviny jíst, to již víte. Nyní se podívejme na to, co je třeba si odříct. Je to z toho důvodu, že dané potraviny k početí rozhodně nijak nepřispějí. Jak jsme již lehce naznačili, jsou to především potraviny s jednoduchým cukrem (sladkosti, sladké pití, cukrovinky apod.). Dále zapomeňte i na nezdravé tuky, v podobě sádla, nebo obyčejných olejů. Omezit je rozhodně třeba také alkoholické nápoje, a to jak pro jejich nezdravost, tak pochopitelně proto, že se jedná v podstatě i o jedy. Dále nastávajícím maminkám příliš nesvědčí ani nadbytek kofeinu, jelikož i ten může přinášet problémy, které se početí týkají. A vyhněte se také kouření, to početí moc neprospívá.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak Otěhotnět (co funguje, problematika HA, babské rady…)

1 komentář

  1. když jsem byla těhotná jedla jsem všechno jako když jsem těhotná nebyla. Jen jsem brala vitamíny pro těhotné a stejné jsem brala i po porodu.

Diskuze je uzavřena.