Největší lži o hormonální antikoncepci Zatím bez hodnocení.

Nedávno jsem napsala článek, který se týkal mýt a faktů o gynekologii. Když už jsem napsala o něčem tak obávaném (zbytečně) a diskutovaném (mezi mladými dívkami), rozhodla jsem se udělat podobný článek, jen na jiné téma.

Tentokrát se zaměřím na hormonální antikoncepci, okolo které je také spousta lží a vymyšlených nepravd, které někoho můžou odradit od jejího užívání. Smutné je, že některým věří i spousta dívek, které antikoncepci už nějakou dobu berou – jen malá poznámka k tomu: Vždy, když začneš brát antikoncepci – přečti si PŘÍBALOVÝ LETÁK! Není to zbytečný kus papíru…

1. lež: Po každé hormonální antikoncepci ztloustnu!

Tak to vážně není. Hormony v tabletkách sice mohou udělat pořádný zmatek našemu organismu, ale ne každá dívka ztloustne – většinou se jedná jen o neškodné zadržování vody. Tloustne se po nesprávných pilulkách a pokud nějaký takový problém máš, měla bys znovu zajít za lékařem a nechat si předepsat jiný druh. Po některých pilulkách můžeš např. i něco málo shodit  – např. antikoncepce yaz brání tělu zadržovat vodu a častěji chodíš na záchod.

2. lež: Kondom a hormonální antikoncepce jsou stejně spolehlivé

Tak to ani náhodou. Rovnou řeknu, že žádná antikoncepce není 100% – vždy je nějaká malinkatá možnost, že se dostaneš do jiného stavu – čím spolehlivější však antikoncepce je, tím titěrnější je i riziko. Pokud hormonální antikoncepci bereš doopravdy spolehlivě, tak jak máš – je pouze 0,01 +/- % že selže – u kondomu je však takové riziko až 5 – 10%, což je rozhodně víc.

3. lež: Prášky způsobují neplodnost a rakovinu

Nikdo ti tohle nemůže tvrdit na jisto. Lékaři ani vědci nic takového nikdy nebylo prokázáno a znám spoustu dívek, které velkou část svého dospívání HA braly a dnes mají už velkou rodinu. Stejně to samé s rakovinou…

4. lež: Po antikoncepci budu mít větší prsa

To ti nikdo nevyvrátí ani nepotvrdí – záleží na druhu antikoncepce a hlavně na reakci tvého těla. Některým dívkám narostou z jedniček trojky a jiné budou mít stále stejné číslo. Nedá se to určit dopředu – každopádně, antikoncepce by fyzicky tvé tělo ovlivňovat neměla – žádné tloustnutí, ani větší prsa, ale stane se…

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

15 komentářů

 1. Slečny rozhodně NIKDY NEZKOUŠET INJEKCE. Nechala jsem si je píchat na radu doktorky do hýždí (jednou za 3 měsíce) a ztloustla asi 15kg. Jednou jsem tam šla za doktorkou a ta mi říká, prý jestli po tom NÁHODOU netloustnu, když jsem jí potvrdila, že jsem ztloustla dost tak mi povídá: To bude asi tím, ony po tom pacientky hodně tloustnou. Takže radši brát prášky tak jak máte, protože pilulky jsou opravdu nejlepší. Můžete po tom ztloustnout třeba 3kg ale to jen jednou ze začátku a pak máte svoji váhu (a ty 3kg na Vás ani poznat nepůjdou).

 2. Ahoj Mers :), vedlejší účinky na příbalovém letáku sepsané sice mám, ale je možné, že mi antikoncepce způsobí menší chuť k jídlu a tím pádem následné hubnutí nebo je to způsobeno jiným faktorem? Předem díky moc za odpověď, W. :)

  • Mersmerize

   Ahoj, nežádoucí účinky jsou doopravdy rozsáhlé a může to být prakticky cokoliv, nevylučovala bych tedy, že to může být i z HA. Dřív než ji začneš podezřívat, asi by bylo dobré, kdyby ses zamyslela nad tím, jestli nejíš nějak jinak, nebereš jiné léky nebo něco zkrátka není jinak, co by chuť k jídlu mohlo ovlivnit. I když samozřejmě – každé tělo reaguje jinak, takže je možné, že je to z antikoncepce.

 3. Ahoj,prosím tě můžu se tě zeptat co bereš ty ?? Bereš hormonální antikoncepci nebo něco jiného.. a jestli jo tak nebojíš se toho co jsou z toho za problémy. Na různých diskuzích čtu jak je HA nebezpečná -žilní tromboza,plicní embolie a tak různě,že některé holky z toho i umřeli z těch nemocí co jsou z HA …. Já teď přemýšlím jestli vysadit,protože mám strach HA beru 4 roky z toho jsem si dala půl roku pauzu na vyzkoušení a pak jsem se k ní zase vrátila teď po té pauze ji beru 2.měsícem a nějak mě začla bolet lýtka,prý to s tím souvisi a přemyšlím,že až doberu plato tak se k temu 3. už ani nevrátím a zase to vysadím,ale nevím jestli je to dobré takto to střídat :( Prostě mám z teho strach,že budu mít v životě díky tomu problemy..Ženy na těch diskuzích o tom psali… Zajímalo by mě co si o tom myslíš …

  • Mersmerize

   Ahoj,

   v současný době HA neberu, ale brala jsem jí cca 5 let. Dřív jsem brala yaz. Co se týče rizik, samozřejmě jsem s nimi seznámena a určitě to není nic, s čím by se mělo zahrávat nebo brát to na lehkou váhu. Na druhou stranu – v podstatě každý lék má svá rizika za cenu, kterou nabízí – tak to prostě je. Je to zásah do organismu, něco nepřirozeného, co samozřejmě může i uškodit.

   Můj názor je ten, že krátkodobější užívání není tak rizikové, jako když slečna HA bere jen ze zvyku, i když není sexuálně aktivní. Nechat si napsat HA jen proto, že ti bylo patnáct, je podle mého vážně blbost, ale záleží na každé ženě.

   Jinak spoustu úmrtí a problémů způsobil ten fakt, že jí braly slečny, které to dělat neměly. HA zvyšuje srážlivost krve a pro lidi, které mají v tomhle směru zdravotní problémy může být nebezpečná (možnost tromboz apod). Bohužel často tohle ženy můžou zatajit (nebo vůbec nevědět) a tak riskovat svoje zdraví.

   HA má svoje pro a proti. Stejně jako každý jiný lék.

 4. Díky za odpověď .. v pátek jsem to probírala s mojí praktickou doktorkou,protože vím co by na to řekla gynekoložka. Ta by to nějak neřešila. Takže moje praktická doktorka mi zatím řekla,že by to zatím nevysazovala,že když nemáme v rodině nějakou tu mrtvici nebo srážlivost krve,že to riziko tam sice je,ale že nižší než u těch ostatních co u nich v rodině někdo tu nemoc prodělal….HA beru od 15,protože od té doby sexuálně žiju takže jsem si ji nenechala napsat jen kvůli tomu,že mi bylo 15 a o nějakém tom riziku jsem věděla,ale že to může být až tak vážné jsem nevěděla a dozveděla jsem se to až na netu před půl rokem…. No a rozhodla jsem se teda,že dokud budu chodit do školy (to bude ještě dva roky..takže bych ji měla brát cca 6 let) tak ji budu brát a pak si najdu něco jiného co nemá hormony..

 5. Myslíš,že to tak bude v pořádku ?

 6. K bodu tři – slečna, kterou znám, měla po třech letech braní hormonální antikoncepce velký problém – natolik se jí ztenčila děložní stěna, že musela po další dlouhý čas brát jiné hormony, aby vůbec dostala menstruaci.

  • Bohužel, i takové případy se stávají – stejně jako každý lék i hormonální antikoncepce není legrace a přináší i jisté problémy do budoucna, o tom nepochybuji – závisí na lidském organismu, jak na takový hormon zareaguje.

 7. Ahoj.
  Moje gynekoložka mi napsala HA, kvůli nepravidelnosti mens. po 3letech a pár měsíců.
  Je pravda, že pokud ji budu brát dlouhou dobu, budu mít např. za 11 let problémy s otěhotněním ? Říkala to moje spolužačka, ale nejsem si jistá, jestli má pravdu;)

 8. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli HA má nějaký podíl na tom, že jsem z ničeho nic začala mít nízký tlak a díky tomu i motání hlavy. Díky za odpověď :)

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist