Domů Sex & vztahy Antikoncepce Babské rady proti otěhotnění – co absurdního i funkčního používali naši předci...

Babské rady proti otěhotnění – co absurdního i funkčního používali naši předci jako antikoncepci 5/5 (2)

0

Babské rady proti otěhotnění jsou pro někoho spíše úsměvné. Proč? Žijeme v době, kdy jsou bez problémů k sehnání různé hormonální antikoncepce, vaginální tělíska a samozřejmě kondomy, a tak jsou některé z babských rad až neuvěřitelné a mnohdy nás překvapí, co dříve lidé pokládali za účinný prostředek proti otěhotnění. Úsměvné jsou ale i některé rady na větší prsa, ale těmi se dnes zabývat nebudeme. Možná ještě více šokující pak je, že určitým pověrám dnes může stále někdo věřit. Pojďte se podívat na ty nejzajímavější a nejkurióznější případy, ale i také na ty, které byly s ohledem na svou dobu velice důmyslné a poměrně funkční.

Jistota nebo babský recept?

Pokud narazíte na jakýkoliv návod, je vždy nejlepším řešením konzultovat daný problém s odborníkem jako je například gynekolog – rozhodně se jej nebojte s touto otázkou navštívit. Na trhu je mnoho léků a ne každý je bezpečný nebo funkční. Naštěstí jsou české ženy všeobecně vzdělané, absurdním návodům zpravidla nevěří a zajímají se jen o racionálně vypadající prostředky proti nechtěnému početí. V porovnání s jinými zeměmi, a to i s těmi civilizovanými jako je například Velká Británie, si vedeme velice dobře. V Anglii se totiž dodnes můžeme setkat s tím, že řada dívek a žen věří na recepty proti otěhotnění jako je:

  • Vypití sklenice mléka
  • Zavření očí během sexu
  • Vyskočení namístě třikrát za sebou

Dávná historie a první kultury

Naši dávní předkové v pravěku početí považovali vždy za žádoucí, tudíž možnosti antikoncepce pravděpodobně příliš neřešili. Bylo to dáno nutností zachovat rod i vysokou úmrtností dětí. Ale již v prvních vzdělaných kulturách začali lidé tuto otázku řešit a to s poměrně různou úspěšností. Zatímco v Indii bylo provozováno zaříkání, staří Egypťané volili svéráznější ale také účinnější metody. Krom konzumace piva, pálivého koření či sádla prováděli vykuřování pochvy nebo do ní vkládali různé kamínky a oblázky, což by se dalo považovat za první nitroděložní tělíska. Také vymysleli primitivní pesary vyráběné z trusu krokodýlů a z medu. Je zajímavé, že dle odborníků v takovém prostředí doopravdy nemohly spermie přežít. Také znali granátové jablko a jiné přírodní látky na zvýšení estrogenu. Pokud nic nezabralo, dokázali dokonce provést potrat.

Starověký návod přetrvává dodnes

Krom dalších různých rituálů z období středověku pochází i jeden z proslulých babských receptů, kterému mnozí věří dodnes a to přerušovaná soulož, lidově řečeno „dávat si pozor“. Dokonce o ní můžeme najít zmínky v bibli ve starém zákoně. Ale ani ta není spolehlivou ochranou – styk se totiž nemusí podařit ukončit včas a navíc ještě před samotným orgasmem mohou být již vylučovány spermie. Ačkoliv se jedná o jednu z nejstarších a nejlevnějších metod, patří rozhodně do kategorie těch nejméně spolehlivých.

Středověk a „antikoncepce“ navzdory církvi

V období středověku nenalezneme příliš babských rad, které by byly nějakým způsobem užitečné. Kvůli církvi, která kázala nezasahování do reprodukce, měly ženy jen velmi malé možnosti, málo informací a nejčastěji se spoléhaly na pověry a šarlatány. Mezi nejčastější a samozřejmě značně neúčinné praktiky patřilo:

  • Nošení talismanů jako dětských zubů nebo třeba varlat lasičky
  • Polykání různých věcí od živých vos po kravskou moč
  • Praktikování rituálů, zaříkání a kouzel

Doporučováno bylo také zavádění ušního mazu zvířat či smotků vínem nasáknuté vlny do pochvy. Tato technika alespoň částečně vychytala spermie, ale spolehlivou ochranou rozhodně nebyla. Báby kořenářky pak ženám při nechtěném těhotenství předepisovaly různé jedovaté bylinky, které měly vyvolat potrat díky velkému obsahu toxických látek. Na stejném principu bylo založeno i pití horké rtuti, které bylo v té době praktikované zase v Číně.

Vývoj současných prostředků

V historii nenajdeme mnoho účinných a zároveň bezpečných praktik. Jednou z prvních ochranných pomůcek byl kondom, respektive jeho předchůdce. Dříve se vyráběl z různých materiálů, jako jsou střeva ovcí, měchýře ryb, látky i kůže. Krom ochrany před početím bylo také jeho úkolem zabránit šíření pohlavních chorob. První cíleně a speciálně vyráběný kondom vznikl v 19. století s vynalezením pryže. Je tady nejstarším funkčním způsobem, jak se vyhnout těhotenství a také dodnes nejpopulárnějším. Hormonální prášky a jiné prostředky začaly vznikat až značně později.

Dnešní neškodné a nefunkční babské recepty

Ačkoliv dnes už nikdo nebude věřit, že nošení zvířecích varlat jako talismanu zaručí neplodnost, existují stále některé babské recepty, které se s historickými technikami mohou ve své absurdnosti a občasně i nebezpečnosti směle měřit. Většinou se jedná o neškodné pověry založené na čisté neznalosti oplodnění, které vám zdraví neohrozí, ale také nezabrání otěhotnění. Mezi ně patří například nepravdivosti jako že:

  • není možné, aby žena otěhotněla při menstruaci
  • není možné otěhotnět bez ženského orgasmu
  • při prvním sexu nelze otěhotnět

Nic z toho není samozřejmě pravda, stejně jako velice rozšířená pověra o kýchání nebo dělání dřepů. Také k vyplavení spermií rozhodně nedojde, pokud si ihned po souloži dojdete na malou nebo pokud si sednete do horké vody či si dáte sprchu. Výhodou těchto povídaček je, že sice nezabrání početí, ale není jinak nebezpečné je provádět. Ovšem některé rady, jež kolují dodnes, mohou způsobit zdravotní komplikace.

Dnešní nebezpečné a nefunkční babské recepty

Krom již zmíněných nikterak škodlivých nefunkčních návodů existují i takové, které by určitě neměl nikdo provádět. Jedním z receptů v 50. a 60. letech minulého století, který je částečně ještě i dnes opakován, je vaginální výplach pomocí napěněné Coca-Coly. Tomuto nápoji se přisuzují různé účinky od těch čistících až k těm léčivým, včetně spermicidní, tedy oslabujících až ničících spermie. Nejen že výsledek se samozřejmě nedostaví, ale navíc si tím můžete způsobit různé záněty, infekce a jiné potíže. To samé platí o citronové vodě a dalších receptech. Nepomůže ani černý čaj, tabák, brambory, ocet nebo cibule, ačkoliv se ještě stále můžeme setkat s takovými tvrzeními.

V lokalitách bez přístupu k antikoncepci

Jak můžete sami posoudit, máme dnes velké štěstí, že existuje spolehlivá antikoncepce. Nikdo by určitě nechtěl absolvovat dřívější metody. Důvod, proč se v současné době ještě stále některé babské rady praktikují, je čistě nedostatek vědomostí nebo neuvědomování si rizika. V některých místech země, kde není dostupná standardní lékařská péče nebo kde použití medicíny brání kulturní tradice, se stále udržují postupy, které připomínají dřívější praktiky.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.