Domů Rodina & Škola Volný čas Netradiční domácí mazlíčci – jakého máš doma ty? ...

Netradiční domácí mazlíčci – jakého máš doma ty? 5/5 (8)

8

Většina z nás si život bez nějakého zvířátka v domácnosti nedokáže ani představit, natož aby to byla skutečnost.  Jenže spoustu lidí má různé alergie, bydlí v malém bytě a nebo má tak málo času, že se nemůže starat třeba o koně nebo psa. Velkou překážkou jsou i finance.

Pokud tě trápí nějaký z výše uvedených problému, je tento článek přesně pro tebe. Dnes ti představím pět zvířat, pro které tohle neplatí a určitě si je budeš moct pořídit.

Axolotl mexický

Axolotl mexický je zástupce třídy obojživelníků. Někdy se mu říká vodní dráček nebo tygří mlok. Trvale žije ve vodě, k chovu potřebuje alespoň padesátilitrové akvárium. V zajetí se může dožít až 25 let a je nejlepší chovat ho jako samostatný druh, protože je masožravý a ryby by mohl považovat za kořist. Vhodnou potravou jsou  žížaly, patentky, menší ryby nebo plži. Jelikož je obojživelník a není tolik vyvynutý, není to ten nejvhodnější tvor na mazlení, ale spíše na „koukání“.

Sphynx

Pod tímto prapodivným názvem se ve skutečnosti ukrývá obyčejná kočka. Ikdyž zcela obyčejná není. Je to totiž bezsrstá kočka! Proto je dobrým parťákem pro alergiky. Kvůli absenci chlupů by se měla jednou za dva týdny vykoupat a měli by se jí vyčistit uši, jinak je péče o ni stejná, jako u všech ostatních druhů koček. Jsou velice mazlivé a závislé na kontaktu, pokud se jim nebudeš dostatečně věnovat, můžou dokonce propadnout depresím.

Strašilka

Pokud chcete mazlícího parťáka, tak tohle není úplně ideální zvíře pro vás. Jedná se totiž o hmyz, který se nápadně podobá větvičkám a listům rostlin. Ideálním teráriem pro ně je dobře zavlhčená a prostorná skleněná „nádoba“. Jsou výluční býložravci, jako potrava jim poslouží čerstvé listy (ideální je ostružiník). Jsou to převážně noční živočichové, takže nemusí mít žádné umělé osvětlení a není vhodné mít je na hodně světlém místě.

Ježek africký

Pokud bude o tohoto tvorečka dobře postaráno, nemusíš se bát popíchání. Jsou to samotáři, takže je dobré chovat jen jednoho. Ježek je celkem teplomilné zvíře, takže teplota, v níž se pohybuje, nesmí klesnout pod 20°C. Ideálním domovem pro ně je větší plastový box, s notnou dávkou podestýlky (rádi se zahrabávají) a domečkem, dobré jsou i různé prolézačky a schovky. Je hmyzožravec, takže jako potrava mu slouží nejčastěji mouční červy. Může jíst ale i rýži nebo těstoviny.

Miniprase

I když už v názvu má mini, musíš počítat, že může dosáhnout až deseti kilo. Jinak ale určitě stojí za to. Je to roztomilé a velice inteligentní zvíře (dokáže se naučit chodit na vodítku, vykonávat potřebu na jedno místo,…). Hned ze začátku ale musí mít jednoznačnou výchovu. Ideálně je mít prasátko v bytě, ale pokud mu poskytneš dostatečně zateplený výběh, může být i venku. Stejně jako člověk je všežravec, takže se stravou nebude žádný problém.

Zaujalo tě nějaké zvíře? Nebo už nějaké z těchto chováš? Dej nám vědět a poděl se o své dojmy a zkušenosti s ostatními.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekProblém v intimní oblasti? Zkuste méně masa
Další článekManikúra může být někdy pro vaše nehty dokonce i nebezpečná. Jak?
Celým jménem se jmenuji Kateřina, přezdívku Katuš mi dali moji kamarádi a mně se zalíbila, takže ji používám dodnes. Je mi 18 let a studuji všeobecné gymnázium. Můj plán do budoucna je tedy jasný. Vysoká škola. A protože bych chtěla studovat žurnalistiku, bylo pro mě psaní na tento web jedinečnou příležitostí. Navíc mi vždy dodáte notnou dávku inspirace a energie. Ve svém volném čase ráda čtu, vařím, cestuji a vlastně dělám ráda tak moc věcí, že bych je mohla vypisovat do večera. Proto i moje články nejsou zaměřené na jedno téma, ale píšu tak nějak o všem.

8 KOMENTÁŘE

 1. My máme doma šneky, ale můj nápad nebyl si je pořídit. Jsou dva, velký, slizký potvory to jsou. Sní úplně všechno co jim dáme a mazlit se s nima taky moc nedá. :( Ale pokud má tohle někdo rád, nic proti tomu nemám, za určitých okolností by to mohlo být ideální zvíře :)

  • Má je doma moje kamarádka, takže přesně vím, co myslíš. Já osobně bych si tohle zvíře domů ale nepořídila.

 2. Uvažuji o pořízení právě mini prasátka, ale nevím, kam bych s ním měla chodit. Na normální veterinu nebo jsou nějaké specializované centra? Díky.

  • Ahoj, nekde jsme četla, že se občas stane o to, ze z mini prasátka vyroste vlastně úplně normální prase :D a to uz tak super není :D :D zvlášť treba do bytu ne :(
   Ale jinak jsou fajn :)

  • O žádných specializovaných centrech nevím. Určitě, než někam vyrazíš, najdi si informace třeba na internetu a zavolej předem, aby jsi se ujistila, že má veterinář s prasátky praxi.

   • To se bohužel může stát :( Proto je dobré, aby sis prodávajícího majitele prověřila a podívala se na rodiče prasátka.

 3. já mám doma pejska corynku je to velká mazlivá obluda je moc chlupatá a dále mám akvárium s rybičkami a asi cca sto poštovních holubu muj napad to nebyl byl to napad mého tatky a tet s téma jeho holubama hlavne trpím ja protože mi vrkaji pod oknem

Diskuze je uzavřena.