Domů Tělo & Zdraví Gynekologie Očkování zdarma? Zatím bez hodnocení.

Očkování zdarma? Zatím bez hodnocení.

25

Netuším, jak pravidelně (a zda-li vůbec) sledujete zprávy a informace z domova a celého světa, ale na konci srpna se objevila zpráva, že zdravotní výbor bude projednávat schválení reformy, která by umožňovala dát očkovat, proti rakovině děložního čípku, slečny ve věku od 13ti-14ti let naprosto zdarma. Vše by hradila pojišťovna a rodiče by tedy nemuseli utrácet cca 10 – 12 000 Kč.

Umožní to nová reforma, jejíž schválení doporučil zdravotní výbor a reforma byla schválena!

Rakovina děložního čípku je onemocnění, které je způsobeno papillomaviry a není to nic banálního. Ročně onemocní okolo 1 200 žen a zhruba polovina zemře.

Vakcína, která je na trhu už nějakou dobu, je nejúčinnější právě u dívek, které jsou pohlavně zralé, ale ještě neměly pohlavní styk, proto se ustanovil věk 13 – 14 let. Očkování je samozřejmě možné i u starších dívek, které panny nejsou, ale je nutno počítat s tím, že procento spolehlivosti vakcíny, závratně klesá.

Očkování se provádí ve třech dávkách, z nichž jedna stojí 3 – 3. 500 Kč (plus příspěvek od zdravotní pojišťovny) a celkově se tedy zaplatí vcelku slušná pálka, i to je důvod, proč hodně rodičů váhalo a váhá, zda dát své dcery očkovat. I proto je skvělé, že zdravotní výbor reformu doporučil a tedy pravděpodobně od ledna, bude probíhat očkování 13tiletých a 14tiletých slečen cela zdarma = hradit to bude pojišťovna.

Aktualizace: Reforma by měla být platná až od dubna 2012, tedy i samotné očkování pro 13 – 14tileté dívky by od dubna mělo být zdarma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekJoJo efekt není legrace
Další článekNeviditelná silikonová podprsenka
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

25 KOMENTÁŘE

 1. Tak mě je to už na nic, už jsem na očkování byla. Ale i tak si myslím, že je to dobře.

  • Asi tak :D , jinak ,co si myslíte o té havárii hokejistů? Nejsem žádná extra fanynka hokeje, ale tohle mi příjde strašný…

   • Není to sice k tématu, ale…u nás ve třídě nosili děcka různé hokejové šály, čenrý trička, v jedný třídě se držela minuta ticha, ale upřímně – kdyby umřel český obchodník s ovcemi, my se nad tím ani nepozastavíme. Já vím, že jsme hokejový národ, ale nad dopravní nehodou mladé rodiny se zamýšlíme pár minut a o tomhle se bude mluvit půl roku….Je lidský život jako lidský život a je jedno, jestli to je nějaká česká sportovní celebrita nebo „jen“ prodavač.

 2. Taky me chtej nechat očkovat proti rakovině delozního cípku, ale me uz je 15 takže se to stejne bude platit.

 3. Prosim Mers, když mu bude 15 na konci března … myslíš, že kdybych stihla jít na první dávku, než mi bude 15, že by byly zdarma i ty další???

  • Samozřejmě, uvidí se od kdy očkování zdarma zavedou, podle mě od ledna ale jistá si nejsem.

 4. tak to je super, když to bude od ledna zadarmo, mě bude 15 v prosinci xDD

  • Napsala jsem pravděpodobně, tudíž to sama nevím na 100%, že to bude od ledna

  • Je samozřejmé, že ta tvoje. Cizí pojišťovna nemá v popisu práce hradit „neklientům“ takové výdaje

 5. Já jsem minulý týden byla na druhé dávce, a protože jsem u VZP, tak teď tam mají nějakou „akci“ a třetí dávka je zdarma :)

 6. Mně mamka nechala naočkovat, a pár dní potom jsme se dozvěděli, že kdybychom poškali, mohli jsme to mít zadarmo :D

 7. Ahoj Mers, 13 mi bude v únoru a tak tohle dám asi přečíst mamce. Je super, že to bude zdarma XD.

 8. Ahoj Mers. Já jsem se mamky na to očkování nedávno ptala a ona mi řekla, že mě očkovat nenechá, protože prý ta nemoc může právě po tom očkování začít. Ptala se na to jedné kolegyně z práce a ta jí říkala, že někdy se to onemocnění tím očkováním ještě povzbudí. Je to pravda?

  • Ahoj, tak to vážně vůbec není pravda – očkováním děložního čípku se můžeš nakazit JEN pohlavním stykem, jiným způsobem to nejde.

   Já očkování spíše doporučuji, protože mě se díky němu vyhlo spoustu zdravotních problémů, a bylo mi aplikováno ještě v předrakovinovém stavu a stačil tedy jen lehký operativní zákrok a nemuseli mi brát celý děložní čípek, právě díky očkování.

   Samozřejmě… je to rozhodnutí tvojí mamky, ale doporučuju než udělá takové rozhodnutí, aby se poradila s odborníkem a nepapouškovala to „co jedna ženská z práce řekne“ :) V tomhle směru je hrozně hloupé odsuzovat to, bez lékařského názoru. Jestli o očkování stojíš, zkus jí přemluvit, aby s tebou šla na gynekologii nebo k obvodnímu lékaři informovat se.

   Jinak samozřejmě to, že nebudeš očkovaná není žádná tragédie, spousta dívek není očkovaných a jsou v pořádku:)

 9. Mamka se na to teď ptala svého gynekologa a on říkal, že se teď zjistilo, že se to přenáší nejen pohlavním stykem, ale prý i slinami. Nevím, jestli tomu mám věřit, ikdyž samozdřejmě to asi bude možné.. :)

 10. Mers chtěla bych se zeptat, pořád je očkování zdrama pro 13 a 14ti leté dívky a nebo už i pro 15ti leté..? Díky za odpověď.

  • Ahoj, očkování zdarma pro 13 a 14tileté dívky by mělo být zdarma až od dubna (pokud jsem dobře informovaná) a pro patnáctileté pořád nic. Popravdě si nemyslím, že to dají někdy pro starší než 14tileté zdarma, protože už je pravděpodobné, že měli pohlavní styk a to se sice mohou očkovat, ale už to není až tak spolehlivé (cca 50% – 60%)

Diskuze je uzavřena.