Domů Tělo & Zdraví Gynekologie Potratová pilulka: od podzimu i u nás Zatím bez hodnocení.

Potratová pilulka: od podzimu i u nás Zatím bez hodnocení.

22

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPokud milé slečny sledujete pravidelně zprávy nebo čtete noviny, určitě už o téhle relativní novince na našem trhu víte. Poslední dny je o  potratové pilulce hodně zpráv a článků – proč? Protože institut, který u nás má registraci léčivých přípravků na starost (SÚKL), ji zaregistroval a tak bude zanedlouho k sehnání i u nás.

Pokud nechceš otěhotnět, máš spoustu možností, jak se chránit. Kondomy, hormonální antikoncepce, nitroděložní tělíska – jenže, antikoncepce není všemocná a stoprocentní, hodně slečen a pánů může v lecčems udělat chybu a tak snížit její spolehlivost a tak se může stát, že ochrana selže.

Pokud se tak stane a ty máš podezření nebo jistotu, přichází další metoda a to je tzv. pilulka po. Je to pilulka (u nás se dá sehnat pod názvem Postinor 2 nebo Escapelle), která se vezme nejdéle 72 hodin po pohlavním styku (kdy selhala ochrana) a tahle pilulka zjednodušeně řečeno zabrání otěhotnění. Dá se sehnat v lékárnách, do 16 let s předpisem od gynekologa, nad 16 let na občanský průkaz. Cena se pohybuje okolo 400 – 600 Kč a aby se dalo mluvit o účinnosti – čím dřív si jí slečna vezme, tím lépe (ideálně do 48 hodin).

Jenže, co když se o možném oplodnění slečna dozví pozdě a na pilulku po už je pozdě? Pak existuje jen jedno jediné řešení a to je interrupce – klasický potrat.

TOP NABÍDKA

Od podzimu se ale přidává ještě jedna možnost a tou je tzv. potratová pilulka (RU – 486). Je to v podstatě taky potrat, ale neinvazivní (bez chirurgického zákroku). Užívá se do 49. dne od prvního dne poslední menstruace. První pilulka usmrtí embryo, po třech dnech je nutné vzít si další, která embryo vypudí z těla a potřetí už je nutná pouze lékařská kontrola. Pilulka nebude k dostání v lékárnách, bude nutné mít k ní lékařský předpis, ale podávat se bude pouze v lůžkových zařízeních (narozdíl od takového Postinoru či Escapelle). Zdravotní komplikace by neměly být vyšší než u jakékoliv jiné metody. Cena za pilulku bude přiměřená miniinterrupci – mezi 3.000 a 4.000 Kč.

Jedná se o velice kontroverzní rozhodnutí a už se samozřejmě podepisuje petice, kterou podepisují odpůrci potratové pilulky. Já sama nejsem všemi deseti ani pro ani proti. Myslím, že záleží na rozhodnutí každé ženy – pokud je se situací obeznámena, zná všechna rizika, nese zodpovědnost ona. Je dobře, že JE na výběr. To, jak se k tomu každý postaví – to už je zkrátka jeho věc.

Jaký názor máš ty na potratovou pilulku u nás? 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekGiveaway o 2 balíčky – Výsledky
Další článekSwarovski šperky – Jak o ně pečovat a co je dobré vědět?
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

22 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj Mers, mám dotaz: jak vypadá to vypuzení embrya z těla? Promiň, já vím, hloupá otázka, ale vůbec si to nedokážu představit…Díky za odpověď

 2. Noviny teda moc často nečtu, ovšem dnes jsem udělala výjimku a zrovna se tam o této pilulce psalo. Pořádně nevím, co si o tom myslet. Ale hned mě napadlo, že proti tomu určitě někdo brojí. Ale pokud to bude na lékařský předpis, tak asi proč ne. Ono obecně je interupce téma na dlouhé přemýšlení..
  Ale jinak pěkný článek, jsem ráda, že jsem se tu dozvedela víc než v tech novinách :-)

 3. O tomto tématu jsem před lety četla článek, kde se psalo, že pilulka je v nějaké jiné vyspělé zemi volně prodejná v lékárně a proto mě to dost vyděsilo. Jestliže je tedy na lékařský předpis a dívka bude v nemocnici, přijde mi to super, protože toho nebude moct nikdo zneužít a zároveň bude vše pod ochranou lékařů. Rozhodně se jedná o ,,lepší“ variantu, než je potratová operace. To, co je ale problém, je psychická stránka dívky. Už to nebude tak, že nějaký pan doktor jí vyndal dítě z těla a on ho usmrtil. Už to bude ona, kdo si ten lék vezme, kdo své dítě fakticky otráví a podá mu jed! V tom je podle mě velký problém, že dívka pak bude mnohem víc flustrovaná. Možná můžete namítnout, že dívka své dítě nevnímá jako dítě a bere ho jako přítěž, ale to tak to člověk vidí, když těhotný není, ale ony ty hormony dělají divy, kolik je o tom napsáno literatury. Potrat je pro dívku těžá psychická záležitost a co teprv zde, když si ho vlastně přičiní sama. Já jsem proti potratům, to je už asi jasné, ale zároveň jsem nikdy nechtěné dítě neměla a v mé blízkosti nebyl nikdo takový. Tuto pilulku po přečtení článku vítám asi spíš jako ,,lepší variantu“, ovšem co se týče té psychické stránky, to už je horší a podle mě to je věc, o které se moc mluvit nebude.

 4. Chci se zeptat, pokud si dívka vezme tuto pilulku, tak má v budoucnosti problémy s otěhotněním jako při interrupci? Díky za odpověď

  • Riziko, že ten, kdo podstoupí interrupci už nikdy nebude moci mít dítě, se týkalo hlavně dřívější doby, kdy medicína ještě nebyla tolik pokročilá. Teď už je rizika vážně o dost menší (ale samozřejmě nechci tvrdit, že žádné není).

   Nejsem odborník, ale myslím, že riziko u pilulky a u klasické mini-interrupce je takřka stejné.

 5. Já jsem propagovala různé petice proti této pilulce a hodně mě štve, že to schválili. Podle žena NEMÁ právo rozhodovat o životě nenarozeného dítěte. Dalo by se sice říct, že je to její dítě, ale je to už přece živý člověk! Každý na to má svůj názor, ale mně to přijde jako vražda.

  • A kdo má jako právo? Vždyť ona ho bude živit, ona má za něj zodpovědnost. Co když byla znásilněna? Takové pipiny jako ty, které o tom podstatě nic neví a dělají jen chytré, bych přála třeba v 17 otěhotnět :)

   • Proč jí hned urážíš? Odpověděla bych ti asi toto: takové pipiny, jako jsi ty, dělají se jen chytré, přičemž neberou odpovědnost samy za sebe a neberou ohled na dítě. Všechny víme, že většina dívek, které jdou na potrat, znásilněné nebyly.

  • no tak to se vrať někam do 13. století kdy byla žena považovaná za méněcennou. To „dítě“ ještě vůbec není dítě, nemá mozek, ručičky ani nožičky, je to jakýsi plod bez citů a rozumu. Promin ale lepší když půjde žena na potrat než když pak mimino zabije a odhodí v igelitce v lese a že těch případů není málo.

   • Myslela jsem, že žijem v postmoderní době, kdy má každý právo vyjádřit svůj názor a ostatní ho mají respektovat. Takže ty se vrať o 100 let zpátky.
    Omlouvám se, že tyhle reakce, ale mě opravdu vadí, když někdo inteligentně vyjádří názor a jiný ho úplně setře, ještě navíc nepromyšlenými argumenty, jako je znásilnění ženy (všechny víme, že většině potratům znásilnění nepředcházelo) či zabíjení a odhazování dětí (o tom přece eliška vůbec nemluví a určitě s tím též nesouhlasí). Takovými argumenty jen dotyčná ukazuje svou nízkou inteligenci. Lepší nekomentovat než komentovat blbě.

  • Myslím si, že žena má právo rozhodovat o dítěti, které by měla nosit v těle 9 měsíců a starat se o něj celý svůj život. Já osobně třeba nemám ráda děti, takže kdybych otěhotněla i před hormonální antikoncepci dítě bych si nechala vzít už jenom z toho důvodu, že bych nebyla dobrá matka. Ano, samozřejmě každý má právo na svůj názor. Podle mě to třeba žádná vražda není, když to ještě ani nevypadá jako dítě a určitě to ani tak nepřemýšlí. Jsou na světě i horší věci než je potrat ;-).

   • Bára a Marki by se měly tvým inteligentním komentářem inspirovat. Narozdíl od nich máš promyšlené názory a nikomu to necpeš a ničí názor nevyvracuješ.
    Promiň, Mers, že ti tu zaplácávám komentáře, ale mě to přišlo hrozně nefér, že se tu někdo takhle osočuje a nikdo mu nic neřekne. :-)

    • Já bych nevyjádřila svůj názor ani jednou z forem – petice je vlastně propagace názoru, dalo by se to považovat za „vnucování“, i když všechny jistě chápeme účel petice. Na druhou stranu netřeba urážet. Dle mého názoru je žena odpovědná za svůj život a do určité dob i za život svého dítěte. Ona jej bude živit, ona nejlíp ví, jestli to zvládne či ne. Tudíž jestli to má někdo rozhodnout, tak jedině ona. Když bych byla až moc laxní, řekla bych, že je to tělo každé z nás a rozhodujeme se samy. Chápu, že se některým protiví představa potratů, ale volba je v životě moc důležitá věc, buďme rády, že máme na výběr. A za sebe jako téměř 19ti letá mohu říct, že ač miluju děti, nenechala bych si ho. Nemám zázemí, práci, studuju těžkou školu, nǎsi jsou staří na výchovu a nemají peníze pomalu ani na moje a bratrova studia, natož tak na dalšího člena. Do takového nestabilního a nejistého prostředí dítě opravdu „nepřinesu“, abych si pak celý život nad jeho mokrýma očima vyčítala, že jsem to měla udělat jinak, abych mu mohla koupit hru, kterou tak moc chce. – příklad pouze, jde o princip.

  • wtf??vzdyt to neni dite, je to jen zarodek, ktery nic neciti.vrazda by byla, kdyby to dite donosila a pak ho zabila, ale tohle je uplne o necem jinem.stejne by decko citilo, ze je nechtene a matka by mu to treba davala dost sezrat, takze je lepsi, aby zeny mely deti az je budou chtit mit a budou na to pripravene.

 6. No, já dotoho asi nemám co kecat ale myslim že je to dobrý třeba pro ty, kteří se bojí jít na potrat protože už by nemohly mít dítě ne? Teda asi to moc nechápu, normální potrat je, když doktor odendá i kus dělohy takže takhle je to stejně ? Nebo má potom že na větší šanci na další otěhotnění ? Já sem si prvně přečetla POTRAVINOVÁ pilulka a paksem na to čuměla jak blázen a jé mám tam chybu:DDDDDDDDD

  • Mě by také zajímalo, jakým zopůsobem to zapůsobí na celý organismus dívky, protože tak silná věc nebude působit pouze na dítě, domnívám se.

   • Takhle – klasická mini-interrupce a tahle pilulka jsou v podstatě totožné a není v nich nějaký velký rozdíl (samozřejmě až na to, že Ru-486 je méně invazivní).

    To, že když půjdeš na potrat a pak už nebudeš nikdy moct mít děti – to se stávalo hlavně dřív, kdy medicína ještě nebyla tolik „vpředu“, samozřejmě nechci tvrdit, že se to teď nikdy nemůže stát, ale není to taková hrozba jako to bylo dříve. Nejsem doktor a ani odborník, ale podle mě riziko, že nebudeš moci mít dítě je stejné jak u pilulky tak u miniinterrupce.

 7. Vida, ve zprávách mě to minulo, zkoušky hold člověka dokáží odstřihnout od okolního světa. :D
  Já osobně se domnívám, že se jedná o krok správným směrem – zejména, když je celý proces kontrolován na lůžkových odděleních, navíc to není nic levného, tak to holky nebude svádět „vykašlat se na ochranu“.
  Dlouhé roky se kvůli tomuto léku protestovalo, ovšem mě to přijde jako zbytečnost. Pokud mi vadí potraty, budu protestovat proti nim samotným. Tohle je jen jiná metoda legálního abortu, šetrnější k ženě, která na zákrok každopádně půjde.
  Co jsem se dívala, obsahuje antagonisty progesteronu a luteolytické prostaglandiny, takže situace je podobná přirozenému potratu.

 8. Jak může někdo říct, že je proti potratům a přitom s touto pilulkou souhlasí?!? Vždyť je to jen další forma potratu. Užitím pilulky zabijete plod, který ve vás žije…

Diskuze je uzavřena.