Domů Rodina & Škola Škola Pro to správné (m)učení

Pro to správné (m)učení

3

Podobný článek už tu je, rozhodla jsem se ale ho trošku renovovat a aktualizovat, protože jste mě o něj prosily.

Sice je konec roku, to mi ale nezabraňuje napsat článek na takovéhle téma. Hlavně proto, že na tomhle konci si děti školou povinné říkají, jak se příští rok budou snažit, vylepší si letošní vysvědčení, začnou se pořádně učit. Prvotní nadšení ze září však opadne a zjišťujeme, že se vlastně už vůbec nesnažíme, zase to necháváme na další rok. Pro jiné to může být jen minimální starost, pro ty další, ale vážná věc, díky které můžou mít problémy jak ve škole tak doma. A proto je hrozně důležité, aby ses naučila správně se učit!

Rozlišujeme tři hlavní učební typy:

Vizuální typ

Takový typ jsi, pokud si lépe pamatuješ tváře lidí, ale na jména si už nevzpomeneš. Tenhle typ má také problémy se čtením dlouhých textů (knih, skript..), protože ta písmenka vypadají tak stejně!

Pro lepší učení si v textu hodně podtrhávej, nejlépe barevně. Měla bys mít (např. tři) určené barvy, kterými budeš co podtrhávat, aby se ti to nemixovalo v takový nepřehledný mix. Také se snaž mít co nejpřehlednější tabulky, diagramy, používej hodně obrázků, dívej se do učebnice.

Auditivní typ

Takoví, kterým více vyhovuje výklad než čtení textu. Tomuhle typu se líbí, když můžou slyšet to, co se učí. Proto při učení rozhodně nebuď ticho a snaž se text, doma číst nahlas. Nebo klidně si na pomoc zavolej kamarádku, aby ti učení četla nebo jste si o látce jen tak povídaly.

Pohybový typ

Jsou lidé, kteří se nedokáží učit bez toho, aniž by měli nějaký pohyb. Pokud musíš neustále hýbat rukama, nejraději bys při memorování vstala a přecházela po místnosti nebo jen tak skákala, jsi zřejmě pohybový učební typ.

Opět při učení platí, že je fajn se o učení s někým bavit (kamarádky, sourozenec, rodiče). Pokud tě to nutí, klidně se hýbej, procházej, házej si s míčkem, ale pohyb by tě od učení neměl rozptylovat a odvádět.

Najít způsob, jak se ti nejlépe učí je hrozně důležité a vyzkoušet bys měla vše. Učit se ráno, večer, hned po škole – co ti bude vyhovovat. Dodržuj však zásadu, že nejlepší je vypnout počítač, otevřít okno, zavřít se v pokoji a říct si, že nevylezeš, dokud se nenaučíš určitý sloupec textu!

Před samotným učením se najez, napij, dojdi na záchod – jakmile bys neměla uspokojenu nějakou fyzickou potřebu, stejně by ses soustředila na jiné věci než na učení.

Dobrá věc je také ta, že si stanovíš přibližně stejnou dobu, kdy se  budeš učit. Když se každý den (např. 4x – 6x týdně) budeš učit od šesti do třičtvrtě na sedm, za čas si na to vypěstuješ zvyk a už ti to nebude připadat jako vynucená činnost, ale půjdeš to dělat dobrovolně a naprosto přirozeně.

Mladý člověk se na učení většinou nedokáže soustředit déle jak 20 minut (někdo trošku déle, někdo kratší dobu). Proto se snaž neučit hodinu nebo dvě v kuse – po určité době stejně nebudeš vnímat a text okamžitě zapomeneš. Pokud se toho potřebuješ naučit víc, dávej si cca po půlhodině pauzy na svačinu, pití nebo jen krátkou procházku.

To, co se naučíš by sis měla zopakovat do 24 hodin. Znáš to: Opakování je matka moudrosti. Proto je fajn, např. na cestě do školy vzít ještě jednou sešit a podívat se na to, co ses naučila – přečíst si to, zopakovat si to.

Předchozí článekNový design pro tvůj notebook
Další článekVyber typ kalhotek pro tvou postavu
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

3 KOMENTÁŘE

  1. Moc Ti děkuju,strašně mi to pomohlo. Nějak mám pořád problémy se naučit,ale jsem trojkařka takže je to zatím dobré. Teď jdu do 9.tř. tak bych si to trochu chtěla vylepšit. A hlavně potom na střední bych se měla učit o hodně víc. Ještě jednou Děkuji :)

  2. moc dobré rady :)) jsem asi ten druhý typ.. látku si přeříkávám nahlas.. někdy třeba uklízím a u toho to říkám ;)) v autobuse si to opakuju jen když si sednu ;))

  3. Myslím, že jsem všechny typy dohormady… :D Buď si přečtu dlouhý text a z něho si udělám nějaký obrázek a nebo se něco naučím tak, že si to přečtu a potom divoce mávám rukama a u toho si to říkám nahlas :D tak pořádně nevím, jak se efektivněji učit, když mi to do té hlavy stále nejde :D

Diskuze je uzavřena.