Programy na úpravu fotografií 4.8/5 (10)

O fotkách v současné době, by se dalo říct, že jsou to takové naše vizitky, prezentujeme se jimi, často lidé uvidí dřív náš profil na facebooku, kde máme hromadu fotek, než nás samotné a stejně tak, jako se v reálu snažíš vypadat dobře, tak je normální snažit se tak vypadat i na fotce.

I když je samozřejmé, že ne každý používá úpravy na svoje fotky, nemá zapotřebí rozmazávat pozadí, odstranit si kruhy zpod očí nebo si zvýraznit barvu očí, jsou slečny (i pánové), kteří se v úpravě přímo vyžívají a nemusí to být jen takoví, kteří na fotkách vypadají o tolik lépe než v reálu, právě kvůli tomu, že využívají nespočet programů, ale můžou to být i lidé, kteří mají rádi kvalitní, barevně vyvážené fotografie a k tomu takové programy jsou zapotřebí.

V dnešním článku jsem se rozhodla rozebrat programy, kterým dá se říci rozumím, používám je ať už na úpravu fotek, tak kvůli blogu. Záměrně vynechám picnik.com, protože i když je nejpoužívanější, vzhledem k tomu, že je online je zacházení s ním opravdu primitivní a navíc ho určitě zná většina z vás.

Zoner Photo Studio

Proč ho používám: Program, který mi přijde nejpřehlednější, díky tomu ho používám víceměně ze všech nejčastěji. Kombinuje spoustu funkcí od doladění kvality fotek (doostření, rozmazání, vylepšení expozice, vyvážení barev), až po upravení sama sebe (funkce žehlička aj.) V současné době je několik verzí, od těch starších k nejnovějším, já osobně jsem si zvykla na verzi 12, která mi bohatě stačí. Dalším kladem je, že se po nainstalování integruje do oken (Windows) a tobě pak bude stačit na fotku kliknout pravým tlačítkem myši a dát otevřít v Zoner Editoru a už můžeš fotku upravovat – bez zbytečného otvírání a hledání spouštěcího programu.

Licence: Placený program, zdarma k vyzkoušení

Nejpoužívanější funkce: Změna velikosti fotky, štětec se sytostí a jasem, doostření, vylepšení expozice

Ukázka vylepšení expozice

Před                                                                           Po

Picasa

Proč ho používám: Program, který je od Googlu, jsem si nemohla nechat ujít a tak jsem si ho nainstalovala do počítače. Nemá sice nijak extrémně moc funkcí pro úpravu, nevyrovná se profesionálním programům, ale určitě s ním pracovat lze, najdeš tam toho i přes to spoustu. Fotky rovnou můžeš sdílet na internetu. Jeho editor je přehledný, navíc dokáže extrémně jednoduše vytvořit pěknou koláž z fotek.

Licence: Freeware (zcela zdarma)

Nejpoužívanější funkce: Tvorba koláží, doostření, retuš, záře

Paint.NET

Proč ho používám: Paint.NET už nepatří mezi moje nejvyužívanější programy, ale má pár funkcí, které tu určitě stojí za to zmínit. Narozdíl od Picasa či Zoneru má trošku jinak nastavené ladění fotek, takže pokud zvolíš, že chceš fotografii automaticky upravit, program ti upraví barvy a sytost na požadovanou úroveň, o kapku jinak než v předchozích dvou programech. U nějakých fotek se mu příliš nedaří, ale čas od času to dokáže velice zajímavě vyladit. Hodí se spíše pro experimentování s fotkami, má spoustu funkcí, které tvůj obrázek udělají zajímavější.

Licence: Freeware

Nejpoužívanější funkce: Černobílé barvy, automatické vylepšení, zjemnění/vyhlazení struktury

Photoshop

Proč ho používám: Asi je zbytečné zde vypisovat jeho přednosti, protože je to doopravdy profesionál mezi programy na úpravu fotek a je zde doopravdy velké množství funkcí. Používám ho hlavně kvůli blogu a různým grafickým tvorbám, v kterým jsem sice ještě začátečník, ale snažím se. Je ale perfektní i na klasickou úpravu fotografií i když zezačátku se práce s ním, může zdát obtížná.

Licence: Placený program, zdarma k vyzkoušení

Nejpoužívanější funkce: Vibrance, automatické proporce, vkládání textu

TIP: Koníček pro tebe – fotografování

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

18 komentářů

 1. ahoj..chci se tě zeptat kde se dá stáhnout ten photoshop ?:D dá se stáhnout i celej photoshop? jako na dlouho :D ne jen na 30 dní

 2. Ahoj Mers prosím hodila bys tu odkaz na ten photoshop?

  • Stačí si jen do vyhledávače napsat photoshop, + popř. verzi jakou chceš, je jich tam opravdu hodně a většina z nich je funkčních

 3. Já mám Picasa a Zoner taky 12 a bohatě mi stačí (alespoň zatím).

 4. Já používám jenom Photoshop CS4, a Photofiltre studio. Dělám v něm i grafiku, mám grafický blog :) Jo, a ještě mám Picasa, ale toho moc nechápu.

 5. super článek :)

 6. Ahojky, jestli někdo neví kde si stáhnout photoshot tak ja ho stahovala např. na http://www.slunecnice.cz/ :)) ale je spoustu dalších stránek kde se dá stáhnout :)

 7. Haaanííík-Batty Lady

  Skvělé tipy! Já si moc fotky neupravuju, skoro vůbec, ale občas si nějakou tu fotku upravím :)

 8. Já za sebe doporučuji GIMP. :)

 9. Všechny tyhle programy jsou fajn! =) …Ale z vlastní zkušenosti mohu doporučit picnik(.com). Najdete tam skorovšechny funkce a perfektně se hodí na rychlé úpravy =) Samozřejmě na všechno picnik nestačí =D

 10. Já na upravu fotek používám photoscape a je opravdu skvělý! :)

 11. Ahoj Mers, chtěla bych se zeptat, jestli neznáš, nebo si neslyšela o nějakém programu který umožňuje zpomalovat videa. Žádný nemůžu najít .

  • Ahoj, tak s tím ti doopravdy moc nepomůžu, protože já a úprava videí? To je boj:), nemám s tím v podstatě žádné zkušenosti a jediný program, co jsem zkoušela byl movie maker. Takže bohužel:-/.

  • Třeba Adobe Premiere. Jak je Photoshop super na 2d grafiku, tak Premiere je super na editaci videa.

 12. Také používám Picnik :). An ijeden z těchto programů jsem neznala :D. Takže určitě užitečný článek :)

 13. už mi vypršela zkušební verze toho zoneru a kvuli tomu mi nejdou otevrit prilohu v emailu jak to mam odinstalovat?? prosim Mers pomoc..

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist