Richard Matheson: Já, legenda Zatím bez hodnocení.

Na knížku Já, legenda jsem narazila úplnou náhodou, nebylo v tom nic osudového ani neodvratného. Na pana Mathesona mě přivedl až pan King (já vím, už jsem s ním otravná), který v jednom interview mluvil o tom, že ho inspiroval a jako příklad uvedl právě knížku Já, legenda. Pokud tu máme nějaké filmové fanoušky nebo obdivovatelky Willa Smithe, název samotný Vám připomene, víc než knížku, americký film z roku 2007, kde Will ztvárnil hlavní roli.

Já, legenda je scifi z postapokalyptického světa, odehrávající se poté, co všichni lidé na světě podlehli ošklivé nemoci. Jediný člověk, Robert Neville přežil, imunní na onu bakterii a nyní má spoustu práce zjistit, zda se s tou nemocí, která lidi proměňuje v upíry nebude moci nějak vypořádat a vrátit vše do původního stavu a také práce udržet se naživu. Ve dne je vše bezpečné a upíři spí, v noci však ožívají ve značně krvavé náladě.

Nečekejte upírský román ve smyslu Stmívání nebo Upířích deníků. Upíři jsou tu bráni trošku odlišně a rozhodně se netřpytí na sluníčku. Stejně tak pokud jste jako první viděli film, knížka Vás překvapí. Alespoň u mě se tak stalo – film Já, legenda jsem viděla hned jak šel do českých kin a popravdě si ho už moc nepamatuji, protože i když jsem jím nebyla nijak zhnusená ani zklamaná, prostě mě nic nedonutilo podívat se na něj podruhé. Co si však pamatuji je, že se od knížky poměrně hodně liší a kniha u mě na 100% vyhrává.

314 stránek poměrně kvalitního scifi není nijak náročné na čtení. Čte se poměrně rychle, bez hluchých nebo nudných míst, rozhodně mě knížní předloha bavila víc než samotné filmové zpracování, které sice není úplně špatné, ale ve srovnání s knížkou je to vážně jen slabá inspirace.

Já, legenda – film z roku 2007 na motivy stejnojmenné knihy

Název knihy: Já, legenda
Autor: Richard B. Matheson
Rok vydání: 1954
Počet stran: 314
Žánr: Fantasy, scifi
Moje hodnocení: 4/5 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. Ahojky. :) Zbožňuju film I Am Legend a hledám knížku Já, legenda v českém vydání. Nevíte, kde bych ji mohla sehnat? :)

TOPlist