Domů Krása & Péče Rodokmen dámských vůní – odhalíme vám, zda patříte spíš mezi tradiční nebo...

Rodokmen dámských vůní – odhalíme vám, zda patříte spíš mezi tradiční nebo moderní uživatelky 5/5 (2)

0

Parfémy se s postupem času mění, jejich základy však zůstávají. To, jak jednotlivé vůně vnímáme, do značné míry závisí na procesu učení, probíhajícího už od raného dětství. Právě proto si středoevropané jen obtížně nacházejí cestu k vůním orientálním a světu dámských vůní stále ještě dominují ty květinové. Ale víte, jak se jednotlivé složky postupně vyvíjely?

Rodokmen dámských vůní lze jednoduše rozdělit do tří částí : květinové, orientální a cypřišové. A nahlédnete-li do jejich historie, hned zjistíte, zda si ve svém světě vůní berete příklad spíš ze starověkých nebo současných mistrů voňavkářů. A co to o vás vypovídá?

 

Když milujete historii

 

Jak poznat, že stále lpíte na tradičních hodnotách? Ve vašich parfémech nejspíš převládají tyto vůně:

Květinovo-zelená – původní díl celé květinové skládačky. Svěží vůně chlorofylu nejjasněji proniká do takových složek jako je iris (kosatec) nebo begonie.

Květinovo-svěží vůně evokuje jaro, rychle mizí jako záblesk příslibu. Typický je pro ni pomerančový květ, hyacint nebo konvalinka, podkreslené tóny citrusů nebo svěží zelené trávy.

Květinovo-květinová – základní složkou je jasmín nebo ylang-ylang, ale také karafiát, kosatec nebo narcis.

Orientální-kořeněná vůně patří ke klasikám. Skořice, suché dřevo, ambra – živočišnost, návrat k původním instinktům. Poznáváte se?

Cypřišovo-ovocná – v hlavní roli jemná broskev, podbarvená tóny středomořských citrusů. Klasika už z dob starého Říma.

Cypřišovo-svěží – původní skupina čistých cypřišových kompozic, odkazující k Matce zemi a přírodě všeobecně.

Když rády zlehka objevujete

 

Květinovo-ovocné vůně jsou na svět teprve nějakých 25-30 let. Květiny tu doplňují syté podtóny rybízu, jablek, ananasu nebo třeba broskví.

Květinovo-sladké nebo také florientální vůně se na trhu objevily začátkem 20. století. Později upadly v zapomnění, aby byly v posledních letech znovu bouřlivě objeveny. Tvoří přechod k těžším orientálním vůním.

Orientální-ambrová vůně má jako základ sladkou vanilku. Ve 30. letech 20. století vznikla jako potřeba opozice oproti dosavadním citrusovým či těžkým ambrovým vůním pro ženy, hledající nevtíravou vůně pro každodenní nošení.

Cypřišovo-květinová – spojení cypřiše s gardénií, v moderní podobě pak s růží. Vůně, jež umí vystihnout vaši náladu.

 

Když neustále hledáte něco nového

 

Květinovo-aldehydová vůně byla revolucí své doby – difuzní vylučování vůně zaručí parfému skutečně jedinečný efekt.

Cypřišovo-květinovo-animální – milujete mužské vůně, jejich natrpklost a odvahu? Pak je tahle volba přesně pro vás.

Cypřišovo-zelená: že osobitá vůně jehličí do parfémů nepatří? Pokud si to nemyslíte, s chutí po ní sáhněte.

 

Vyberte si vůni přesně na tělo

Tento přehled vám pomůže lépe se orientovat ve světě parfémů. Čtěte mezi řádky a podle popisu návrháře každého jednotlivého parfému si snadno dovodíte, zda vám bude vůně vyhovovat nebo ne. Objevte pro sebe jedinečné vůně inspirované světovými značkami jako Chanel Coco, Hugo Boss, Lacoste nebo Rabbane a dovolte si experimentovat. Vybírejte podle svého citu se zárukou kvalitního produktu. Generické parfémy nevytáhnou z vaší peněženky tisíce, a přitom vám dovolí být samy sebou.

Objednejte si je na Esensino.cz a vsaďte na francouzskou preciznost, lásku k intenzivním tónům a jedinečný cit pro neotřelé kombinace kvalitních vonných esencí!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.