Home Krása & Péče Vlasy Škodí alkoholy ve vlasové kosmetice?

Škodí alkoholy ve vlasové kosmetice?

3
Škodí alkoholy ve vlasové kosmetice?

long-black-wavy-hair-extensions.27673554_stdNedávno vyšel tenhle článek i na serveru krasna.cz, ale vím, že ne všichni tam články čtou a tak jsem se rozhodla ho dát i sem, protože často mi přichází dotazy, které se týkají složení kosmetiky. Já sice nejsem odborník, ale řekla bych, že už docela dlouho tuhle problematiku sleduju, přečetla jsem spoustu článků (ať už důvěryhodných nebo naopak) a snad někomu z Vás alespoň trošku pomůžu.

Stejně jako by se měly číst etikety na potravinách, abychom se dozvěděli, co vlastně jíme a jestli je to dobré, měly by se číst i obaly na kosmetických výrobcích určených pro vlasy, protože jejich složení také o lecčems vypovídá. Ne každý si může dovolit tunu parabenů, silikonů a alkoholů – tím spíš je nutné rozlišit, jestli to vlasům škodí a zda se takovému produktu raději vyhnout.

Proč se alkoholy používají?

Každá složka má určitou funkci a u alkoholů tomu není jinak. Používají se hlavně jako konzervační látky – tedy pro to, aby se výrobek hned nezkazil, netvořily se v něm mikroorganismy,  které by mohly vlasům a pokožce ublížit. Jejich další důležitá funkce je rozpouštění. Některé látky, které v kosmetice jsou, nejsou rozpustné ve vodě a je nutné je nějak rozpustit (abys na vlasy nemusela nanášet prášek, který by se nerovnoměrně aplikoval) – k tomu slouží alkoholy, v kterých se spousta látek bez problému rozpouští.

Jak alkohol ve vlasové kosmetice poznám?

Je nutné hledat. Složení výrobku je výrobce povinný uvádět a tak ho najdeš většinou na zadní straně pod názvem složení/ingredients. Nejběžnější alkoholy jsou ethanol, methanol, benzylalcohol, alcohol denat. (denaturovaný alkohol), isopropyl alcohol, propyl alcohol nebo lauryl alcohol.

Také je důležité sem napsat, že když se nějaká složka nachází ve složení výrobku jako první (nebo zkrátka je mezi prvními), tak z toho můžeme odvodit, že jí je v produktu nejvíce. Proto když bude alkohol na konci, nemusí se to tolik řešit, jako když bude uveden jako první.

Účinky alkoholů na vlasy

Ne každý alkohol má ten samý účinek a chová se k vlasům stejně. Pokud jsi zběhlejší v chemii, určitě víš, že existují nemastné a mastné alkoholy (existuje i podrobnější dělení, tohle je ale z hlediska působení na vlasů dostatečné).

Mastné alkoholy (např. Lauryl, behenyl alkohol, cetearyl alkohol) jsou na vlasy dobré kvůli uhlazení krepatých vlasů a nevysušují vlasovou pokožku. Co je u nich problematické je, že mnohem snadněji dokáží vytvořit „mastné“ vlasy a je tedy nutné dát pozor na množství výrobku (který samozřejmě mastný alkohol obsahuje), které na vlasy naneseš.

Nemastné alkoholy (např. ethanol, propanol, alkohol denat., propyl alkohol) jak už z názvu logicky plyne – nejsou mastné a tudíž vlasy nemastí a nemusíš se bát je z tohoto důvodu používat. Hodně se mluví o tom, zda nemastné alkoholy vysušují vlasy. Je tedy škodlivé je používat? Samozřejmě pokud je budeš používat denně, budou v každé tvé vlasové kosmetice, je možné, že se to na sušších a citlivějších vlasech projeví. Pokud ale tyhle produkty nebudeš používat pořád a budeš je střídat i s přírodnější a hydratační kosmetikou, není potřeba se něčeho obávat.

Můžu tedy vlasovou kosmetiku s obsahem alkoholu používat? 

Za prvé: Podívej se na složení a všimni si alkoholů. Jsou na prvním nebo posledním místě? Pokud jsou mezi posledními, nemusí se to tolik řešit.

Za druhé: V jakém stavu jsou tvé vlasy? Pokud jsou hezké a zdravé, kosmetika kterou používáš jim vyhovuje, není důvod najednou začít panikařit.

Za třetí: Pokud jsou tvé vlasy slabé a suché, měla bys klást na složení větší důraz a pokud je uveden nemastný alkohol mezi prvními, je lepší takovou kosmetiku používat méně častěji nebo jí alespoň prostřídat s kvalitní a hydratační kosmetikou.

Previous article 10.5.13
Next article 14.5.13
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

3 COMMENTS

  1. Hezký přehledný článek:) určitě spoustě lidí udělá jasno. Zrovna alkoholy mi v přípravcích na vlasy nevadí, nesnesu spíš silikony.

  2. Moc pěkný článek.
    Ono je to s tím složením těžký, ať už silikony, parabeny nebo alkoholy. Jednou jsem měla věci od Alverde a vůbec mi nevyhovovaly. Od té doby jsem zatím žádnou jinou přírodní kosmetiku neměla. Teď se snažím kupovat alespoň kosmetiku na vlasy bez silikonů.

Comments are closed.