Domů Rodina & Škola Volný čas Sociální sítě: Zlo nebo přítel?

Sociální sítě: Zlo nebo přítel?

2

Od té doby, co se objevil a zpopularizoval facebook jsem měla čest, přečíst desítky, možná stovky článků o sociálních sítích jako je právě (a hlavně) facebook, twitter, myspace apod.

Některé z těchto článků byly dobré, některé horší – ale co jsem četla, většina autorek a autorů byla proti facebooku totálně zaujatá. I proto jsem se rozhodla napsat článek, který není tak úplně dívčí, ale která z nás nemá facebook? Ano, najdou se takoví, ale převládají ti první…

Sociální síť je druh internetového serveru/stránky, která má za úkol, propojovat, sbližovat a sociálně zaměstnávat lidi – jde tu doopravdy především o společnost, proto tedy název „sociální“.

Nejvíce se samozřejmě tenhle název proslavil s tím známým facebookem a ten se pro některé z nás stal skvělým pomocníkem a kamarádem – pro některé z nás je ale nepřítel na život a na smrt.

Jsou pro mě nepochopitelné články, ve kterých se píše, jaký je ten facebook s-áč, že je na nic, nic neumí, jsou na něm blbci apod. Pro někoho je to zlo, ale proč? Vždyť facebook si můžeš utvořit k obrazu svému… Každý nadává na „blbky z facebooku“, ale pokud tam takové jsou a kvůli němu někdo fb nemá v lásce: Proč si je přidává do přátel? Proč si nedá mezi své kamarády jen rodinu a inteligentní slečny, které nemají za potřebí se fotit a psát podle nich, hloupé statusy?

Další věc, kvůli které se často sociální sítě stávají neoblíbenými je sdílení dat – lidé se bojí, že když napíšou něco soukromého či si přidají fotku, dostane se to na veřejnost nebo server jejich údaje zneužije. Je to tak? Ano, když si zakládáš facebook dáváš souhlas k tomu, že majitel si s tvými fotkami doopravdy může dělat co chce, ale v tom případě: Nechoď na internet, nepiš své osobní údaje, neudávej nic ze svého života, nedávej tam fotky – NIKAM! Internet je v mnoha ohledech jako normální život – vždy se najde způsob, jak to, co napíšeš zneužít.

My rozhodujeme, jak se sociální sítí naložíme, my rozhodujeme, koho si za přítele přidáme, my rozhodujeme, co tam napíšeme, my rozhodujeme, jaké fotky přidáme a my rozhodujeme, jak často tam chodíme! Pokud nadáváš na to, jaký je facebook na ho-no, protože tě nutí závislačit – je to jen tvoje rozhodnutí – závislá můžeš být na čemkoliv (alkohol, cigarety, čokoláda..), to by se doopravdy muselo zrušit vše!

Podívej se na takový youtube – ano, i to je sociální síť – a myslím, že je na současném internetu jedním z nejúspěšnějších stránek. I to je důkaz toho, že sociální sítě mohou být prospěšné, zábavné a „milované“.

Jaký je můj názor na tyhle komunity? Jsem pro každou špatnost:) Mám účet na facebooku – nepíšu tam nic, co by svět ani nikdo cizí nemohl vědět a nepřidávám tajné fotky. Facebook mi dává jedinečnou příležitost komunikovat s lidmi, se kterými bych jinak v kontaktu nebyla, protože buď bydlí daleko, nebo mají jiné starosti.

Stejně tak mám účet na twitteru – je to trošku něco jiného, řekla bych možná i uvolněnějšího a otevřenějšího než facebook a občas je to tam dost zábavné a i poučné, dozvídám se vcelku dost nových věcí.

Ani youtube jsem se nevyhnula, poslouchám své oblíbené písničky, ukládám do oblíbených a nelituju své aktivity.

Vždy je jen a jen na nás, jak s možností založit si účet na sociální síti naložíme…

Předchozí článekNovinové nehty + (foto)návod
Další článekFotky z Vysočiny I.
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

2 KOMENTÁŘE

  1. Musím přiznat, že jsem se dlouho facebooku vyhýbala. Bála jsem se, že mi bude zabírat veškerý můj volná čas a že nebudu mít čas na školu a rodinu. Když jsem ho pak mezi kamarády ve třídě neměla skoro jediná, tak jsem si připadala v něčem vyjímečná. Nakonec jsem si ho taky založila a musím říct, že toho rozhodnutí nelituju. Můžu si tam psát se svými kamarády, kteří nemají kredit a na ICQ už úplně zanevřely. beru to tak, že mám informace o okolním světě. Některé ty poznámky, co tam ostatní píšou mi přijdou dost trapné a ty holčičí fotky, kde mají hluboký výstřih, jen spodní prádlo a ten svůdný výraz, tak to je něco, co nikdy nepochopím.

    • Přesně…souhlasím s tebou :-) Nebo kdž si někdo přidává někoho,koho nikdy vubec nevidel atd.

Diskuze je uzavřena.