Domů Ostatní Společné finance a život s partnerem Zatím bez hodnocení.

Společné finance a život s partnerem Zatím bez hodnocení.

1

Ahoj holky, dnes jsem si psala s kamarádkou a ta se strašně divila, že nemám se svým Milým společný bankovní účet. No a pak jsem si psala s další, a té to přišlo naprosto samozřejmé, takže jsem nad tím chvíli přemýšlela a chtěla bych znát i váš názor.

Když začínáte společně bydlet

Nevím jak vy, ale když jsem se poprvé stěhovala do společného bytu se svým teď už manželem, byla jsem z toho děsně na větvi, vlastně jsem ještě teď, baví mě vytvářet takové to “teplo domova”. No ale abych neodbíhala od tématu – bydlíme v nájmu, platíme složenky a donedávna jsme spláceli i nábytek. Tady v Turecku si lze totiž koupit tzv. “svatební balíček”, tedy vybavení domácnosti za dobrou cenu. Vybírali jsme dlouho, až jsme vybrali a firma nám začala objednané věci dovážet domů. Ve svatebním balíčku bylo všechno, od povlečení, přes žehličku, pračku, ledničku až po postel a skříně, byly tam všechny kusy nábytku, koberce, nádobí, příbory, televize, prostě všechno:-) A dali jsme za to nějakých 80 000 Kč, což si myslím, že je velmi dobrá cena na to, že je všechno fakt moc hezké, značkové a kvalitní. Za necelý rok jsme to měli splacené. Tím mi taky odpadla starost s obíháním obchodů a nakupování jednotlivých kusů. No ale zpět k tématu. Financování. Protože jsme s Milým oba pracovali, splátky i nájem jsme platili oba, nebylo to striktně napůl, ale kdo co měl, to dal.

Rozdělit platby?

společný bankovní účetManžel má turecký účet a já český, kam mi chodí peníze. Nemáme rozdělené peníze napůl, že bych mu třeba dávala půlku částky na nájem, i když i to padlo jako možnost. Přijde mi trošku hloupé každý měsíc sedět nad kalkulačkou a počítat napůl složenku za plyn a pak po něm peníze chtít. Takže jsme to rozdělili tak, že on platí nájem, uklízečku (co uklízí chodbu, doma uklízím já:-)) a internet a na mně zbývají složenky za plyn, elektriku a vodu a starám se o jídlo a ostatní nákupy. Samozřejmě když jdeme třeba na jídlo ven nebo jedeme na výlet, tak někdy zaplatí on, někdy já, prostě tak, kdo první vytáhne kartu. Někdy nemám peníze já a někdy on, tak mu nějaké dám, nebo on mně. Snažím se na tom vydělat, úroky a tak, ale rychle mě umlčí. Zbytek peněz je můj a co zbyde jemu, je jeho, neptám se, kolik za večer utratil, co si koupil a tak, to by mi přišlo trošku ponižující. Snažím se nějak evidovat svoji útratu, ale cítila bych se trošku trapně, kdybych po něm chtěla, aby mi diktoval, kolik ho stálo pivo nebo čaj v hospodě.

No a taky máme velkou modrou pokladničku, kam házíme peníze a šetříme, abychom to mohli před výplatou zase vybrat, když dojdou peníze. Mám i spořící účet, o možnostech spoření napíšu zase jindy.

Společný účet? Nikdy!

Znám několik párů, které mají společný účet, obě výplaty chodí na něj a třeba ženská polovička se stará o rodinné finance. Klobouk dolů, jestli to tak funguje. Já být tím chlapem, tak bych byla teda pěkně naštvaná, kdybych si musela říkat o každou korunu. Jak taky fungují Vánoce? Takhle přece musí ty páry vědět, kolik co stálo, a tím se ztrácí celé kouzlo dárku? Nebo co když chtějí koupit občas nějaké překvapení? A navíc, určitě i chlapi, stejně jako my, ženy, taky někdy hřeší, nebo ne? Sem tam si taky chtějí koupit jen tak něco pro radost.

Docela dobrá mi přijde i možnost, že každý z páru má svůj účet, kam mu chodí výplaty, a pak mají účet společný, kam měsíčně posílají určitou částku, ze které platí společné platby, nájem, složenky,…

Jak to máte vy? Máte s partnery společný účet, nebo ne? Zajímá mě, jak to funguje jinde, tak budu ráda za komentář!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekJak dobře znáš svoje tělo? Díl druhý – lasturka
Další článekLíčení s paletkou Essence All about chocolates
Jsem věčně optimistická, miluju život se vším, co přináší, kromě hloupých a arogantních lidí,ty nemůžu vystát:-) Bydlím v Istanbulu, živím se překlady, korekturami a psaním reklamních textů. Ve volném čase cvičím jógu, čtu, vařím a pomáhám asi 36536 neziskovým organizacím. Jsem milovnice kávy, čaje a knížek a jednou bych to chtěla spojit - mým snem je otevřít si kavárnu, kde budu dělat dobrý kafe a kam si lidi budou chodit číst:-) V lednu očekávám příchod nového člena domácnosti, malou Meryem, tak se na ni moc těším a jsem zvědavá, jak mě mateřství změní:-) Doufám, že ne moc, nemám moc ráda zdrobněliny, šišlání a tak, takže doufám, že se do téhle sféry nikdy nedostanu:-) Mějte se báječně!

1 komentář

  1. No! Já sem eště moc malá abych s někým bydlela. Ale společný učet s mým neznámím budoucím nechci mít NIKDY. Jedné kolegyni z máminé práce to tak s přítelem měla. Jenže se rozvedly. A ten chlápek byl jako dost zlej a než holka otevřela bankovní účet, tak i jeho ale i její výplata byla fuč! Její fakt hodnej kámoš ji tedy pujčil. Dál nevim jak to řešili.

    Sorry za hrubky, pa Wessi

Diskuze je uzavřena.