Domů Rodina & Škola Volný čas Stephen King: Osvícení + Doktor Spánek Zatím bez hodnocení.

Stephen King: Osvícení + Doktor Spánek Zatím bez hodnocení.

3

Ahoj všichni po delší době! Zdraví Vás Mers! Dneska se na článek vrhneme rovnou ve velkém stylu, odpustím si kosmetiku, líčení a všechny ty rady o životním stylu a pustíme se do knížek! A ne jen tak do ledajakých. Pustíme se do Kingovek!

Co říct na úvod. Nevím, kolik je tady nových čtenářů, nevím jaké procento čtenářů má v malíčku moje starší články, proto by bylo na úvod vhodné říct: Jsem naprosto fanatická obdivovatelka Stephena Kinga, jeho knih a celkově jeho stylu psaní. Když to vezmu kolem a kolem – miluju čtení a ročně přečtu občas až nechutné množství knížek. Pokud si ale můžu vybrat co budu číst, vždycky to bude King. Tady na blogu už se objevilo více článků o jeho knížkách a kdo zná, ví že Kingovy věci se často dostávají i na filmová plátna. Proto je tu nějaká ta recenze nejen na knížku, ale i na film. Jen tak na ukázku: Přečíst jste si tu mohli o Carrie, seriálu Under the Dome nebo knížce To (nestárnoucí klasika). Je tu dokonce i článek, kde jsem se v rychlosti snažila shrnout jeho nejznámější zfilmovaná díla, zkrátka – není toho tu málo.

Ale víte co? To nevadí, ráda opráším svůj „psací skill“ zrovna na Kingovi a společně se podíváme na jednu starší knihu, která patří mezi jeho největší klasiky a i klasiky v hororové četbě vůbec a podíváme se taky na zbrusu nové knižní pokračování. Rovnou říkám, že to bude na dlouho, takže pokud vás tyhle články baví, vezměte si něco k pití a na zakousnutí a pojďte se se mnou podívat na dvě knížky, které by Vám určitě neměly uniknout!

Osvícení (z originálu The Shining, rok vydání 1977) 

Myslím, že starší i současná generace, zná Kinga poměrně dobře i bez toho, aby četla nějaká jeho díla. Je to hodně známý, hodně recenzovaný a chválený autor. Minimálně o něm určitě víte, že nejvíc knížek má napsáno v hororovém podání a ne nadarmo se mu říká „Král Hororu“. Osvícení je jednou z těch knih, které na milion procent stojí za přečtení, pokud se rádi bojíte, máte rádi nadpřirozeno, celkově horory a podobné věci. Je to prostě klasika. Nutno dodat, že se knížka může líbit i lidem, co horory tolik nemusí. Popravdě – já jsem typ člověka, co horory nesnáší ve filmové podobě (noční můry se mi pak nevyhnou), v té knižní – pokud je to skutečně dobře napsané a má to dobrý příběh – je dokážu ocenit. A to je právě případ Osvícení.

Pamatuju si, že Shining jsem poprvé četla přibližně v 15 letech (tedy nějakých deset let nazpátek), večer, když jsem jela autobusem se školou do Anglie. Nemohla jsem spát, tak jsem si svítila a četla si. Hm, byla to velká chyba, protože tak od půlky knížky jsem se fakt začala bát. Nutno říct, že to se mi u knížek nijak často nestává. Byla jsem z toho ale v takovém vytržení, že jsem četla celou noc a knihu na jeden zátah přečetla a naprosto jsem si jí zamilovala.

Abych Vám ale řekla něco k Osvícení. Nechci vyzrazovat celý příběh, navíc děj najdete všude na internetu, tudíž jen v rychlosti. V knížce se setkáme se třemi hlavními postavami – rodinou, které nás provází celou knihou. Jack Torrance byl dříve učitel, jenže po tom, co začal mít problémy s pitím a projevilo se to i ve škole, ho vyhodili a tak se stal na dlouhou dobu nezaměstnaný. Přes známého si ale sehnal místo zimního správce v hotelu Overlook, který je umístěn v horách a přes zimu je samozřejmě zavřeno. Vezme manželku a syna Dannyho a společně se do Overlooku na sezónu nastěhují, aby se Jack mohl o hotel přes zimu starat. Zatím docela pohoda, že jo? Jenže, není hotel jako hotel a pětiletý Danny taky není úplně normální klučina. Je obdařen tzv. osvícením – telepatickými a jasnovideckými schopnostmi. A tady dost! Strašně ráda bych to převyprávěla celé, ale myslím, že spoilerů bylo dost.

Knížka je psaná klasickým kingovým stylem. Je neuvěřitelně čtivá, člověk se sám až diví, jak rychle mu čtení jde a stránky ubývají. Když překonáte začátek, najdete tam velké množství napínavých chvil, kdy je zkrátka nemožné přestat číst a ještě víc chvil, kdy člověku docela nepříjemně mrazí v zádech. Osvícení rozhodně patří mezi moje TOP knihy, nejen od Kinga, ale celkově a asi nezbývá říct nic jiného než – jestli máte možnost si knihu přečíst – nepřemýšlejte nad tím a jděte do toho!

Dodatek k filmu: 

Film Osvícení byl natočen v roce 1980, režisérem Stanleym Kubrickem a v hlavní roli určitě všichni poznáte Jacka Nicholsona. Když budu mluvit čistě za sebe – já mám tenhle film ráda, ale rozhodně ne tak ráda, jako knížku. Film je hodně béčkovej, ale neskutečně moc ho táhne Nicholson, který se mi v téhle roli skutečně jeví jako „pan herec“ a proto se na něj vždycky ráda podívám. Navíc je mi hrozně sympatický představitel malého Dannyho, na druhou stranu se mi ale zase vůbec nelíbí představitelka Wendy – manželky, tu jsem si podle knížky na sto procent představovala jinak. Každopádně – doporučuju nejdřív přečíst knihu, pak klidně zkouknout i film, taky dnes patří už mezi filmové a hororové klasiky.

Doktor Spánek (z originálu Doctor Sleep, rok vydání 2013)

1397959_729551973724904_1599812561_o

Když na to juknete – Osvícení bylo vydáno v sedmdesátých letech, Doktor spánek rok minulý – King si nechával skutečně hodně času na napsání pokračování. A i on sám uvádí v knize, že těch x let neměl vůbec myšlenky na to napsat nějaké to Osvícené zakončení, protože co kdyby se pokračování nevyvedlo? Nakonec se ho ale před pár lety jeden jeho fanoušek na autogramiádě zeptal, jak vůbec skončil malej Danny Torrance a kde je mu konec teď. King začal přemýšlet a došel k závěru, že by ho to taky zajímalo, takže sedl a napsal další knihu, která nám ukazuje osud malého Dannyho.

Jenže Danny už není vůbec malý, je mu tolik, kolik by mu bylo ve skutečnosti nyní – něco kolem čtyřicítky. A jak dopadl? Strašně moc nechci spoilerovat, ale tohle snad nebude tak strašné. Pamatujete, jak jsem psala o tom, že Jack, jeho táta, měl problémy s alkoholem? Kvůli těmhle problémům vlastně celé Osvícení začalo a člověk by si řekl, že když to Danny viděl jako dítě, dá si na to pozor. Ale hádejte co – pozor si nedá a dopadne na jednu stranu hodně podobně. Jenže Danny to nevzdává a i přes to, že při odvykání ho pronásledují různé strašidelné výjevy z dětství a z Overlooku, je rozhodnutý, že pít přestane. Začne pracovat v hospicu, kde mu říkají Doktor Spánek, protože umírajícím lidem pomáhá při cestě na „druhou stranu“. A není v tom sám – asistuje mu i místní kocour, který vždy zaručeně pozná, když se blíží něčí konec. Dostane se ale do pěkného průšvihu, když narazí na malou holčičku, která je také obdařená osvícením, ale mnohokrát silnějším než měl on jako dítě. A tady opět končí moje spoilery!

Co říct ke knize? V originále vyšla 2013 a já byla tak strašně nadšená, že King napsal pokračování Osvícení, že jsem se nemohla dočkat českého překladu a do čtení se pustila v angličtině. Knížku v češtině jsem dostala tyhle Vánoce, šťastná, že mám další Kingovku do sbírky. Moje dojmy?

Strašně nerada to dělám, ale nedá se to jinak, srovnat s Osvícením jí prostě musím. Není tak dobrá jako originál. Nepřipadá mi úplně jako horor, alespoň se mi tedy nestalo, že bych se u ní bála a to jsem četla i v noci. Tohle přesně se stane, když ji budu srovnávat, budu muset napsat: Není tak dobrá, osvícení se mi líbilo stokrát víc. Na druhou stranu je ale psaná stejným čtivým stylem, má dobrý příběh, člověk je až sentimentální když si vzpomene, jak prožíval život a útrapy malého Dannyho a najednou má před sebou Dannyho, kterému není pět a už si něco zažil. Nejsou tam hluchá místa, knížka mě bavila od začátku až do konce, ale prostě znáte to – když s něčím srovnáváte, není to úplně ono. Přesto – pokud si přečtete Shining a bude se Vám líbit tak jako mně, jděte i do téhle, protože Danny… ten si to prostě zaslouží!

Doufám, že aspoň někdo se prokousal tímhle vyčerpávajícím článkem až do konce, stejně tak věřím, že vás bavil a těším se u dalšího článku!

Mers <3

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekNáramky z gumiček Rainbow Loom
Další článekDostaň se do formy díky chůzi s Leslie Sansone!
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

3 KOMENTÁŘE

  1. Jupí! Na recenzi na Doktora Spánka jsem už nějakou dobu čekala. :) Knížku jsem četla v létě před přijímačkami na VŠ a ačkoliv jsem se potřebovala spíš učit, nemohla jsem se od ní odtrhnout. :D Je fakt, že ze začátku jsem z ní byla trochu rozpačitá, ale Danny mi je ohromně sympatický a nakonec se Doktor Spánek dostal na mém žebříčku oblíbenosti dost vysoko. :)
    Jinak skvělý článek jako obvykle, vždycky si od tebe ráda něco nového přečtu. :)

    • Je fakt, že mě taky moc bavila a měla jsem jí přečtenou za chvilku. Co mě na ní asi nejvíc zklamalo ale bylo to, že mi už nepřišla tak „děsivá“ jako samotné Osvícení. Čekala jsem taky něco u čeho se budu večer bát, ale tak to není žádné velké minus :) Myslím, že jako pokračování je to důstojné :)

      JInak díky moc!! :)

      • S tou děsivostí máš pravdu, jen na začátku byl takový „náznak“ a pak už to bylo spíš akční než hororové. :) Třeba s takovým Řbitovem zviřátek se to opravdu srovnat nedá, po tom jsem se bála usnout. :D

Diskuze je uzavřena.