Domů Krása & Péče Recenze Co zvolit: Tampony nebo vložky? ...

Co zvolit: Tampony nebo vložky? 5/5 (5)

40

Menstruace je součástí života v podstatě každé z nás a i když jsou způsoby, jak se jí na krátký čas vyhnout, nebo ji posunout, jednou za čas se krvácení stejně objeví. Asi největší šok je to zezačátku při prvním cyklu, kdy mladé slečny často mají strach, zda je u nich vše v pořádku, jestli je jejich menstruace normální taková jaká je a co mají použít – vložky nebo tampony?

Na výběr máš samozřejmě z více variant, ale právě tyto dvě možnosti jsou tím nejčastějším způsobem, který volíme. A každá možnost má své pro a proti, proto je fajn se s klady i zápory seznámit, aby sis v mohla pohodlně a bez výčitek rozhodnout, čemu dáš přednost a co použiješ. I kvůli tomu ti nabízím krátké shrnutí, alespoň pokud jsi „začátečnice“ v těch menstruačních věcech.

Vložky

Vložky jsou jednodušší v zavedení, pokud se tomu vůbec tak dá říkat. Stačí pouze upevnit do správné polohy na kalhotkách a máš hotovo. Pokud nevěříš tomu, že zůstane na stejném místě a bojíš se, aby náhodou za chůze „necestovala“, můžeš si vybrat vložky s křidélky, které mají po stranách lepící pásky, které můžeš upevnit na látce a tedy vložka bude pořád na místě.

Zvolit si můžeš i z různých velikostí a možností absorpce. Velikost ovlivňuje, jak je dlouhá a široká a je dobré vyzkoušet si více možností, která je ti nejpohodlnější. Absorpce (na většině balení je označena symbolem kapek) je množství krve, kterou dokáže vstřebat a neproteče, tzn. vložky s větší absorpcí se hodí hlavně v noci, kdy se ti nechce vstávat každé tři, čtyři hodiny a krvácení máš poměrně silné.

Mezi její nevýhody rozhodně patří, že pro určitou část ženské populace působí velice nehygienicky a mají pocit, že mají pod sebou „houbu“ a kvůli tomu vložky z větší části zavrhly. Nutno říct, že je samozřejmě normální, když je pro někoho tenhle pocit nesnesitelný a vložku nemůže mít, protože to zkrátka není příjemné, pokud ale vložky budeš vyměňovat tak, jak máš a budeš dodržovat správné zásady hygieny nemusíš se bát, že by jsi svému tělu ubližovala.

Tampony

Tampony oproti vložkám jsou o dost horší v zavádění, hlavně pro slečny, které začínají. Tam se mohou objevit problémy s nepříjemným pocitem při zavádění nebo nemožnost ho zavést, což se zkrátka občas stane. Asi nejlepší rada na tenhle problém je to zkoušet, opatrně, ale často a jednou se to zkrátka povede. I to je pravděpodobně ten největší zápor tamponů. Pokud si na ně ale zvykneš, po pár používáních ti to už půjde samo.

Nesporná výhoda je nepřehlédnutelná hlavně teď v létě, přesněji v situaci, kdy se chceš jít koupat při menstruačním krvácení. Můžeš jít s vložkou? No samozřejmě můžeš, ale jen si to představ – to je zkrátka nehygienické a rozhodně ne nic estetického, s tamponem ale můžeš jít bez obav, pokud je správně zavedený. Proto je to skvělý pomocník při koupání a dovolených. Pokud s nimi teprve začínáš, určitě doporučuji startovat s velikostí mini, zavádí se lépe.

Další věc, kterou bych mu vytkla je ta, že není dobré ho používat při slabém krvácení nebo špinění. To je mnohem lepší použít vložku. Proč? Tampon může vysušovat děložní sliznici, což není zrovna zdravotně přínosné a vůbec už ne příjemné, zejména při jeho vyndavání. Proto doporučuji používat ho pouze při klasickém silnějším krvácení.

Lékaři jsou celkově dost rozpolcení, co se týče tamponů. Mnoho z nich tvrdí, že je pro tělo špatné používat ho a není to nic dobrého, někteří zase tvrdí, že při správném používání tampon nevadí a nemusíme se ho bát. Můj vlastní názor na tenhle spor je určitě ten, že nic není dobré přehánět a je fajn tampon střídat s vložkami, alespoň jednou za čas.

Je mi jasné, že starším slečnám, které menstruaci mají dlouhou dobu, tenhle článek nic neřekne, protože se hodně dozvídáme už jen praxí a samotným používáním. Doufám ale, že dívky, které na menstruaci teprve čekají nebo ji mají jen krátkou dobu si z něj něco odnesou.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekPřírodně: Minerální make-up
Další článekKrok za krokem: Těhotenský test
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

40 KOMENTÁŘE

 1. Sice už menstruaci nějakou dobu mám, ale tampon jsem použila jen dvakrát, v horkých dnech je vložka dost nepříjemná, tak to po tamponu sáhnu, ale jinak mám radši vložku, lépe se „zavádí“ a tamponům moc nevěřím, kvůli těm lékařským sporům..:-/
  Ale každopádně článek je fajn..:)

  • Mám už menstruaci dost dlouho. Používala jsem vložky a jsou dobré, ale chci vyzkoušet poprvé tampóny. Ale bojim se do toho pustit. Mam strach z toho zasouvání. Kdo mi poradí co je lepší? Určitě budou v létě lepší ty tampóny že?

   • Ahoj, úplně chápu tvůj strach ze zavádění tamponu. Ale zkus se přeci jen uvolnit pokus se tampon zavést. Když se nepovede napoprvé, nevadí. Odpočiň si a zkus to znovu! Tady máš krátký návod pro zavedení tamponu:

    1.Umyj si ruce, otevři balení a vyjmi jeden tampon. Pokud máš tampon Tampax Pearl Compak, opatrně vytahuj vnitřní trubičku aplikátoru (směrem ke konci šňůrka k vytažení tamponu) do okamžiku, kdy ucítíš odpor.

    2.Sedni si na toaletní mísu s široce roztaženýma nohama nebo se postav s jednou nohou opřenou o mísu. Nezapomeň se uvolnit, můžeš se několikrát zhluboka nadechnout.

    3.Jednou rukou podrž tampon za spodní část vnější trubičky aplikátoru. Zaoblený konec tamponu umísti u poševního otvoru a namiř jej dozadu směrem k páteři. Šňůrka k vytažení tamponu musí být rozvinutá a volně viset dolů.

    4.Několikrát se nadechni a otáčivým pohybem začni jemně vkládat aplikátor do pochvy, miř směrem k páteři. Jakmile se tvé prsty dotknou těla, znamená to, že aplikátor je již na správném místě.

    5.Přidržuj vnější trubičku aplikátoru a ukazováčkem vtlačuj vnitřní trubičku do té vnější, dokud nenarazíš na odpor. V tomto okamžiku tampon vyklouzne z aplikátoru a bude umístěn v pochvě. Pokud máš pocit nepohodlí, znamená to, že tampon byl vložen nesprávně nebo je také vložen příliš mělce. Vytáhni jej a zkus ještě jednou vložit nový tampon.

    6.Pokud je tampon již na svém místě a necítíš nepohodlí, ujisti se, že šňůrka k vytažení tamponu volně visí. Pak aplikátor opatrně vytáhni, zabal jej do balení po tamponu a vyhoď do odpadkového koše. Po vložení tamponu si umyj ruce.

    7.Nezapomeň, že před zavedením nového tamponu je vždy třeba vytáhnout předcházející! Jakmile přijde okamžik výměny tamponu, zatáhni směrem dolů za šňůrku k jeho vytažení. Tahej ve stejném úhlu, ve kterém jsi tampon zaváděla. Použitý tampon můžeš spláchnout na WC nebo omotat toaletním papírem a vyhodit do odpadkového koše.

    Držím palce! Odhoď strach a zkus to! Není se čeho bát :)

 2. tak já mám radši vložky, razím heslo, že tampón je jako špunt a to není zdravé, krev má jít z těla ven, nevíc mi to příjde víc nehygienické než vložka, protože kam až si ten tampon dáváme.

  • Ano přesně, taky si říkám, že tampón je špunt a krev by měla jít z těla ven.

 3. Můžu používat i velikost normal když jsem ještě panna? Začala jsem podle doporučení s tampony velikostí mini, ale teď už s nimi mám trochu strach jestli neproteču. Děkuji za odpověď.

  • Samozřejmě můžeš zkusit velikost normal, jen musíš jít na to opatrně, pak se uvidí:)

 4. Ahoj Mers :)
  Já teda pužívám vložky Naturely.Tampony mi k srdci nepřirostly.
  Co máš ty radši,vložky nebo tamony?

  • Ahoj:),

   jak už jsem naznačila v článku, používám obojí, protože podle mě není dobré nic přehánět a tak střídám vložky a tampony:)

 5. Já používám jedině tampóny.. S vložkou vždycky proteču a nikdy mi nedrží na místě.. A rozhodně si nemyslím, že tampón je špunt !! Je to jenom mýtus !! Protože i když máte, holky tampón, tak krev z těla může normálně odcházet, když ho tam necháte moc dlouho.. ;) (což by se samozřejmě nemělo)

  • Přesně !:) Je pohodlný a není to špunt – on tu krev do sebe absorbovává stejně jako vložka! Když ho budete měnit pravidelně každých 8 hodin ( to je nejdéle, kdy ho tam můžete nechat ) tak by neměl být žádný problém ;)
   Za mě jedině tampony a na noc vložky!

 6. Mers,mohla by jsi mi prosím poradit? :) Jedu na dovolenou zrovna když to mám dostat,ale až na ty slabší dny.Měla bych si dát tampon,nebo vložku?Co kdyby mě to vytahování tamponu bolelo?
  Díky za odpověď :)

 7. Pro holky, které by rády vyzkoušely tampóny, ale mají strach ze zavádění, bych doporučila tampóny Tampax, které mají speciální aplikátor, neušpiníte si ruce a je to mnohem snadnější, tampon snáze zavedete tam, kam máte. Když jsem s tampóny začínala, tak jsem je používala přes den a jen na noc vložku, aby byla nějaká změna. Dneska už používám tampóny jen na koupání, protože mám díky antikoncepci tak slabou menstruaci, že mi vadí i nejslabší tampóny. Každopádně na léto pro mě byly nejlepším řešením, i jsem se s nimi cítila líp.

 8. Ahoj, mohla bych tě poprosit, jestli by si někdy v budoucnu nenapsala článek i o menstruačních kalíšcích? Slyšela jsem, že je to nejvíce hygienická možnost, protože krev se do ničeho nevsakuje, takže se v něm nemnoží bakterie. Docela by mě zajímalo, jak to celé funguje, tak jestli o tom máš nějaké informace, tak určitě napiš:).

  Co se týče mě, tak používám jen tampony, vložky jsou mi nepříjemné.

 9. ahoj. mám otázku netýiajcí se článku. co si myslíš o tý řasence co se dává na noc a vyživuje řasy? uděláš na ní recenzi? MOC MOC MOC MOC PROSÍÍM :) jinak se jmenuje : Dermacol Growth Night serum . díkyy :)

 10. To já teda jedině tampony, vložky jsou pro mě naprosto otřesný, stačilo mi těch pár měsíců, co jsem je používala na začátku. Pořád jsem měla pocit, že protíkám :D A navíc se mi hnusilo to, že to celou dobu nosím sebou :DD

  • To jsou právě ty rozdílné názory! Někomu připadá hygieničtější vložka, protože je toho názoru, že krev musí ven. Jiná preferuje tampony aby nemusela to „nosit“ s sebou. Já si teda myslím, že když vložku vyměňuješ pravidelně, je to naprosto hygienické, ale záleží na dívce a na názoru :)

 11. Já se chystám zkusit tampón, protože vložky mě docela obtěžujou, ale zatím jsem se k tomu nedostala :D

   • Ahoj, úplně chápu tvůj strach ze zavádění tamponu. Ale zkus se přeci jen uvolnit pokus se tampon zavést. Když se nepovede napoprvé, nevadí. Odpočiň si a zkus to znovu! Tady máš krátký návod pro zavedení tamponu:

    1.Umyj si ruce, otevři balení a vyjmi jeden tampon. Pokud máš tampon Tampax Pearl Compak, opatrně vytahuj vnitřní trubičku aplikátoru (směrem ke konci šňůrka k vytažení tamponu) do okamžiku, kdy ucítíš odpor.

    2.Sedni si na toaletní mísu s široce roztaženýma nohama nebo se postav s jednou nohou opřenou o mísu. Nezapomeň se uvolnit, můžeš se několikrát zhluboka nadechnout.

    3.Jednou rukou podrž tampon za spodní část vnější trubičky aplikátoru. Zaoblený konec tamponu umísti u poševního otvoru a namiř jej dozadu směrem k páteři. Šňůrka k vytažení tamponu musí být rozvinutá a volně viset dolů.

    4.Několikrát se nadechni a otáčivým pohybem začni jemně vkládat aplikátor do pochvy, miř směrem k páteři. Jakmile se tvé prsty dotknou těla, znamená to, že aplikátor je již na správném místě.

    5.Přidržuj vnější trubičku aplikátoru a ukazováčkem vtlačuj vnitřní trubičku do té vnější, dokud nenarazíš na odpor. V tomto okamžiku tampon vyklouzne z aplikátoru a bude umístěn v pochvě. Pokud máš pocit nepohodlí, znamená to, že tampon byl vložen nesprávně nebo je také vložen příliš mělce. Vytáhni jej a zkus ještě jednou vložit nový tampon.

    6.Pokud je tampon již na svém místě a necítíš nepohodlí, ujisti se, že šňůrka k vytažení tamponu volně visí. Pak aplikátor opatrně vytáhni, zabal jej do balení po tamponu a vyhoď do odpadkového koše. Po vložení tamponu si umyj ruce.

    7.Nezapomeň, že před zavedením nového tamponu je vždy třeba vytáhnout předcházející! Jakmile přijde okamžik výměny tamponu, zatáhni směrem dolů za šňůrku k jeho vytažení. Tahej ve stejném úhlu, ve kterém jsi tampon zaváděla. Použitý tampon můžeš spláchnout na WC nebo omotat toaletním papírem a vyhodit do odpadkového koše.

    Držím palce! Odhoď strach a zkus to! Není se čeho bát :)

 12. Ze začátku jsem používala jen vložky a tampon mi nešel zavést, ale vložka mi je strašně nepříjemná. Mám neustále pocit že jsem protekla a taky že to je vidět. Proto u mně jednoznčně vyhrály tampony, které ani necítím že ho mám a protekla jsem snad jen jednou.

 13. Mě také nejsou pohodlé vložky..Více kamarádské mi jsou tampony, nikdy mě nezradili :)

 14. Co se týče tamponů, mám vůči nim respekt. :D Jednou jsem ho použila na koupálku a bylo to skvělý, ale… i když jsem s tím neměla žádný problém, prostě se mi do toho nechce. Zvlášť když nevím jak dlouho vydrží a tak… neodhadnu to, prostě nevím.. :D :/

  • Tampon při koupání by se měl vyměňovat zhruba po 4 hodinách… ale máš pravdu, jistota je jistota :)

 15. ahoj ,,

  ja si bojim pouzivat tampont ja nevim jak je mam davat a as kam .ale vlozky mne protekaji ,jaa nevim co delat !! :(

  • Ahoj, vyměňuj častěji vložky a zavádění tamponů zkoušej stále dokola, jinou radu bohužel nemám.

 16. Já tady v tohmle ohleduju preferu tampóny. Hlavně kvůli tomu, že když mám vložky mám přesně ten pocit „houby“ a taky mi příjde že vložky ještě trochu podporují nepříjemný zápach. Tampóny bych vřele doporučila všem slečnám, a těm co mají obavy bych chtěla říct, že opravdu není čeho se bát. Já jsem se taky tampónů hrozně bála, ale když přijedete do Chorvatska a zjistíte že v tom horku to snad ani nijak jinak nejde, mile rády si to rozmyslíte :)

 17. Ahoj Mers..já mám takovej problém je mi 13 let mentruaci mám od 12 nějak od října nebo tak nějak a mám ji něco přes rok..ale přes to jsem začátečnice a vždycky jsem ji měla 5. dni a normálně ale na začátku měsíce jsem ji měla a 3tí den byla fakt strašně silná naštěstí byly prázdniny tak jsem byla doma ale trvala mi 8. dní a teď jí mám hrozně slabou a mám jí už 6. den ke gynekologovi se mi nechce ani nějak tak přijde mi to hrozně trapný a nerada o tom mluvim s lidmi…myslíš že se to zase srovná? Docela se bojim..
  A taky mám jeden další dotaz jestli můžu cvičit na těláku i když používám pouze vložky…Jestli to třeba někdo ve třídě nepozná přes tepláky nebo před džíny atd..předem děkuju.

  • Šest dní je ještě normální, není to nic proč bys musela jít k doktorovi – navíc ve třinácti se takovéhle výkyvy běžně dějí.

   Jinak můžeš cvičit, ale samozřejmě záleží na tom, jakou velikost vložek zvolíš a jak moc těsné nebo průhledné kalhoty budeš mít:)

 18. Ahoj Mers,Chtěla jsem se tě zeptat na jednu věc se kterou si nevím rady: Už hodněkrát jsem si zkoušela zavést tampon ale nešel,poté jsem to jednou zkusila se zrcátkem a zjistila že mám panenskou blánu uprostřed přepůlenou a mám otázku: je možné nosit tampony i v takovém případě? Předem díky za odpověd….

  • V panenské bláně je mezera, právě kvůli odtoku krve a ta se dá využít i pro zavádění tamponů, řekla bych, že to co popisuješ, je normální:)

 19. Ahoj, já úplně nesnáším vložky, vždycky se mi to tam krčí a je to nepříjemný. Taky mi to většinou proteče…Takže 100% volím tampony :)

 20. Ahoj, mám krev už skoro rok, ale furt mi to připadá, jako by to bylo včera. Osobně používám vložky, protože mi mamka nedoporučuje tampony používat, ale v budoucnu bych uvažovala i o kalíšku. Myslíte že je to dobrý nápad? Vím, že to stojí docela dost peněz. Jinak bych taky chtěla vědět váš názor, protože je mi dvanáct a v tomhle jsem pouze začátečnice. :)

 21. Ahoj, mám docela divnou otázku. Jak se zabaluje použitý tampon a kam se potom vyhazuje?? Do koše??

 22. Ahoj.
  Teďka ve čtvrtek jsem dostala svoji menstruaci a uvazovala jsem nad tim, ze bych zkusila tampony. Ne ted, ale treba u svoji pristi menstruace, nebo te dalsi.
  To by nebyl ten problem, jenze moje mama je hrda zastankyne vlozek. Rika, ze z tech kousku sliznice (kdyz nejdou pryc z tela) muze byt potom nejaky hnis, nebo bych mohla mit toxicky sok.
  Kamaradky mi aji rikaly, ze by mi s vyberem pomohly, mohla bych to aji stridat.
  Co mam delat?

  • Podle mě jsou vložky lepší i když každý to má jinak. Myslím, že Tvoje máma má tak trochu pravdu, i moje říká podobně)

Diskuze je uzavřena.