Vyčisti počítač i uvnitř Zatím bez hodnocení.

Počítače a internet jsou už běžnou součástí našeho života. V podstatě už v každé domácnosti najdeš jeden nebo více počítačů, ať stolních nebo přenosných. Často jsou potřeba k práci, ke studiu – na vysoké škole už se bez počítače takřka neobejdeš a čím jde doba dopředu, tím víc potřebují PC i mladší žáci.

I když stolní počítače a notebooky jsou dnes poměrně levnou záležitostí (oproti tomu, když teprve začínaly a mohly si je dovolit jen velké firmy nebo bohaté domácnosti), je jasné, že ne každý si může kupovat nový počítač každý měsíc nebo každý rok. Proto je důležité, se o něj pečlivě starat a to nejen zvenku, ale i zevnitř. Software (programová výbava) je totiž stejně důležitý jako hardware (technické součástky a vybavení). Když se o počítač nebudeš softwarově starat, nebudeš ho čistit, může být pomalý, zasekávat se, můžeš mít málo paměti na disku a celkově to práci s ním znehodnotí a znepříjemní.

Pryč s nepoužívanými programy

První věc, když se rozhodneš udělat velký úklid svého počítače, je odstranit vše nepotřebné, a to hlavně programy, které nepoužíváš nebo jsi je nainstalovala omylem (často se spousta programů přidruží při jiné instalaci).

Můžeš tak udělat v nabídce Start, kde je políčko Výchozí programy, v levém dolní rohu poté máš nápis Programy a funkce.  Když na Programy a Funkce klikneš, uvidíš veškeré programy, které v počítači máš. Můžeš je odtud pohodlně odinstalovat.

Defragmentuj

Defragmentace počítače není zas tak úplně nezbytná, znám spoustu lidí, kteří se v počítačích orientují a nepoužívají ji, každopádně pokud se chceš pečlivě o PC starat, alespoň jednou za několik měsíců, bys měla defragmentaci provést.

Co to vlastně defragmentace je? Když smažeš v počítači program, zůstane po něm vždy určité prázdné místo, které zabírá paměť, i když tam v podstatě nic není. Defragmentace odstraní tato místa. Tím pádem se ti může uvolnit nějaké místo na disku a celkově je tu možnost zrychlení počítače.

Najdeš ji opět v nabídce Start – Všechny programy – Příslušenství – Systémové nástroje. Pokud jsi počítač dlouho nedefragmentovala, může se stát, že tenhle proces bude trvat i několik hodin.

Registry

Zbavit se registů je další důležitý krok. Po odinstalování nebo smazání programů, složky nebo jakéhokoliv souboru může docházet k jejich poškození. Pomocí registrů totiž procesor získává veškeré informace. V počítači jsou ale často staré registry, které nepoužíváš, jsou poškozené nebo zbyly po smazání něčeho konkrétního z PC.

Na odstranění registů je potřeba speciální program. Můj oblíbený je CCleaner, který si můžeš stáhnout zcela zdarma a prostřednictvím něj odstranit poškozené registry, které počítač zpomalují a zabírají paměť. (CCleaner můžeš stáhnout např. zde)

Přeinstaluješ ho?

Pokud máš počítač přehlcený vším možným a veškeré své důležité soubory máš zálohované, můžeš poměrně jednoduše přeinstalovat operační systém. Novější počítače už mají zálohovací jednotku, z které se dá počítač obnovit do původního nastavení.

Každý výrobce tenhle software pojmenovává jinak a je proto důležité, aby ses informovala přímo u něj nebo si našla papíry, které si ke svému počítači dostala. Někdy je totiž jednoduší vše přeinstalovat a začít od začátku. U starých operačních systémů to nebylo nic jednoduchého, u Windows Vista a 7 je to poměrně primitivní a zvládla by to i slepice, kdyby jí někdo okolo enteru vysypal zrní:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

12 komentářů

 1. užitočný článok :)) .. akurát že ja mám na PC (XP) nainštalovaých kopu hier ktoré zaberaju neskutné množstvo GB takže tam už je preinštalovanie ťažšie… :D inak super :)

 2. Velmi poučné :)
  O defragmentaci jsem vůbec netušila a když jsem ji chtěla vyzkoušet, zjistila jsem, že ji mám automaticky zapnutou :)
  Jsem zase o něco chytřejší :D

 3. Ten článek jsem četla na krásná.cz Já vím, že pro tento web taky píšeš, ale nikde jsem tam neviděla odkaz na tvoji stránku :(

  • Já už pro ně nepíšu ve volném čase za odkaz, ale jako redaktorka. Každej můj článek poznáš tak, že hned pod úvodním obrázkem je můj nick Mersmerize:)

 4. Super článek :)) Myslím, že můj notebook už vyčistit potřebuje.

 5. Myslím, že každého normálního člověka, i když se v pc moc nevyzná, napadne si občas něco promazat a tak. trávíme na tom celé dny a tak snad víme jak to funguje :)

 6. Lianna Ellusive

  Člověk se až diví, kolik utilitek a blbostí se v paměti dokáže nashromáždit:-). Pravidelně promazávám, na registry a spol. mám Tune Up Utilities a je toho tam vždycky hromada. Pár defragmentací už na PC proběhlo, už jsem ji ale dlouho nedělala…

 7. Tohle sice není k tématu ale chci se zeptat.Dneska jsem měla začít cvičit 2 level Jillian Michaels 30 day shared ale zrovna se mi něco stalo s kotníkem.Myslíš že až už ho budu mít v pořádku že budu muset začít cvičit znovu ten první level?

 8. Děkuju za přínosný článek, hned jsem defragmentovala :-D ccleaner mám také a jsem s ním hodně spokojená. Chtěla jsem promazat i programy, ale to jsou názvy… tak jsem raději nemazala nic abych si neodinstalovala něco důležitého :-D

 9. Kamarád mi řikal,že pokud počítač defragmentuji smaže se všechno,je to pravda?

 10. Preinstalaciu by som neodporucala vacsine uzivatelov. Nie je to take lahke ako napisala autorka clanku. Staci ak by mala nainstalovat na novy pocitac bez os novy windows, v týchto je vsade uefi – novy bios a system na instalaciu, to by ziadna sliepka nezvladla :)

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist