Nehezké, zarudlé, často i bolestivé pupínky na obličeji, dekoltu i ramenech – to je v pubertě naprosto běžná věc. Navíc mastná a nezdravě vypadající pleť… Projdou si tím asi všichni. Akné je totiž nejčastější poruchou kůže a pro někoho boj s akné nekončí ani v dospělosti. Jako památka na něj nám na kůži zůstávají drobné, ale stále viditelné jizvičky. Výzkumy uvádějí, že až 33% lidí trpí chronickým akné. Logicky lze předpokládat, že důsledky průběhu chronického akné jsou ještě výraznější.
Akné se poprvé objevuje zpravidla v pubertě a to hned z několika důvodů – hormonální nerovnováha typická pro toto období života, strava a chybějící vitamíny, ale i nejrůznější vlivy okolní prostředí. Akné se vytvoří ukládáním nadměrného množství mazu v mazových žlázkách a koříncích chloupků, kde vzniká onen nehezký pupínek. V tuhle chvíli obvykle začneme pátrat po způsobech možné léčby. Nabízí se hned několik variant – užívání hormonů, kortikoidů, a nespočet druhů předražené kosmetiky. Problémem ovšem není jen cena kosmetických přípravků, ale hlavně fakt, že ne každému tato kosmetika v boji s akné pomůže. Nyní se díky českým odborníkům a jejich výzkumu objevuje možná ještě lepší varianta. Tento vědecký způsob léčby akné s sebou totiž nese velmi pozitivní výsledky, které jsou podloženy klinickým testováním.
U zrodu technologie, která urychluje metabolismus buněk, stál tehdejší vyučující na VUT v Brně, Ivan Rampl. Ten se začal zabývat otázkou vytvoření velkoplošného impulzního magnetického pole, které by nezasahovalo hluboko do živé tkáně, a především pak tím, jak na jeho působení budou reagovat právě kožní buňky. Netrvalo dlouho a jeho myšlenka si získala velkou podporu. Spolu s kolegy z Univerzity Karlovy v Plzni a Biofyzikálního ústavu poté zkoumali vliv působení impulzního magnetického pole ve spojení s impulzním světelným polem. A jako první na světě zkusili také tato dvě pole zkombinovat s tepelným zářením.
„Zjistili jsme, že zásadně urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – tlumí například výdej kožního mazu, pleť lépe hydratuje a zvyšuje se její pružnost nebo vyrovnává nerovnosti na pleti“, říká Rampl.
Výsledkem výzkumů se stal přístroj Face-up!. Následně provedená odborná studie ukázala, že u 90% lidí s výrazným výskytem akné, kteří se výzkumu zúčastnili, dokázal český vynález potlačit jeho projevy. Srovnáme-li si to s údajnou, často ani výzkumem nepodloženou, účinností dosud dostupných metod léčby akné, tak se přístrojem využívaná technologie zdá být revoluční.
Přístroj Face-up! a celkově aplikace vědeckého přístupu v rámci boje s akné, má očividně velký potenciál. V budoucnu by se obdobným technologickým způsobem mohlo přistupovat také k dalším problémům, jako je například léčba celulitidy, či podpora růstu vlasů. A nám jen nyní zbývá doufat, že už brzy nám odborníci nabídnou další přístroje, které se budou stejně účinně vypořádávat s našimi dalšími problémy.
Nejnovější Komentáře