Domů Rodina & Škola Škola A teď jsem na střední! ...

A teď jsem na střední! 5/5 (1)

29

Přijímačky už jsou v plném proudu – první kola už jsou určitě za tebou a ty z Vás, kteří ještě neměli štěstí se někam dostat, čekají kola druhá a třetí. Celkově je přestup ze základní školy na střední jeden z největších kroků v životě dospívajícího, o tom není žádná řeč.

V patnácti letech, kdy hledáme svůj svět a svoje spolehlivé, dobré přátele a dospíváme, začíná vše nanovo právě přestupem, který pro může znamenat začátek nové éry života.

Potkáš nové lidi, po devíti letech budeš ve třídě s úplně novými lidmi, budeš si hledat nové kamarády a učit se navazovat přátelství ve velkém. Noví učitelé a nové prostředí – není toho zrovna málo, že? Popravdě, vůbec se nedivím, když má někdo obavy, jaké to na střední bude a jestli bude mít dobrý třídní kolektiv – bála jsem s toho samého, když jsem ukončila devítku, i když já tyhle věci nikdy moc neprožívala, takže můj strach byl o dost menší než u mých bývalých spolužaček, které o tom uvažovaly od začátku devítky. I tak ale naprosto chápu a rozumím počáteční nervozitě a tomu ošklivému strachu – není to nic lehkého.

Dospíváme

První věc, která je na střední odlišná od základní školy je určitě ta, že se k tobě nechovají jako k dítěti. Stále samozřejmě potřebuješ dozor a nemůžeš si dělat, co uznáš za vhodné – pravidla zkrátka jsou, celkovou volnost zažiješ až na Vysoké škole. I na střední je to ale oproti minulým rokům rozdíl.

Co můžu z vlastní zkušenosti dosvědčit a potvrdit je, že střední je pro mnoho lidí tím nejhezčím obdobím života – škola sice nemusí být úplně perfektní, často si ale právě v tomhle období najdeme kamarády na hodně dlouhou dobu a také první opravdové lásky, už se nejedná o ty roztomilé dětské chvíle, dospíváme..

Těžší učení?

Hodně lidí tvrdí, že na střední je učení o dost těžší – to se dá předpokládat, když jdeš na gympl, kde se zkrátka učí všechno a připravují tě na budoucí studium. Pokud si ale vybereš školu se zaměřením, které tě baví, určitě ti celkové studium půjde o moc lépe.

Mě na základce nikdy nešla fyzika a matematika, na to jsem prostě poleno, na střední jsme tyhle předměty měli pouze okrajově a protože jsem nematurovala z matematiky, tak si mě učitel na ní moc nevšímal – jak já byla šťastná. Měla jsem o dost lepší známky a na vysvědčení mi to nekazila matika ani fyzika.

Samozřejmě učitelé už tě nebudou úplně vodit za ručičku jako tomu bylo dřív. Někteří sice mají tendence všechno diktovat, psát na tabuli a kontrolovat si úhledně upravený sešit, ti rozumnější tě ale neberou jako dítě a je jim naprosto ukradené, jestli si píšeš do notebooku, sešitu linkovaného nebo nelinkovaného. Mnoho z nich už ani nic nediktuje, ale pouze vysvětluje vlastními slovy, aby sis vytáhla pro sebe to nejdůležitější. Je důležité si na tenhle systém zvyknout, na VŠ už ti nikdo nic přeříkávat nebude.

Lepší kolektiv?

Nikdy nemůžeš dopředu vědět, jací tví spolužáci budou, pokud je neznáš. Je to stejné jako všude jinde – můžeš mít super třídu nebo naopak kolektiv, kde se nebudeš cítit úplně nejlépe. První roky jsou podobné základní škole, stále jsme ti samí lidé, jak ale rosteme a dospíváme, hodně se toho změní.

Ve čtvrťáku už budete plnoletí a také se k sobě určitě budete chovat jinak než dřív, jste dospělí, tak proč ne. Celkově atmosféra u nás byla mnohem uvolněnější, hádky byly jen kvůli maturiťáku, žádné nadávání, šťouchání, i když ne všude to tak je, ale řekla bych, že ty horší případy jsou spíše vyjímečné.

První den a seznamování

První dny jsou asi ty nejhorší – skoro nikoho neznáš a nevíš, s kým se bavit a co od spolužáků očekávat. Stejně tak učitelé jsou velkou neznámou. Žádná účinná strategie na tohle není, já osobně ale doporučuju usmívat se, netvářit se hned od začátku jako „nasraný“ patron, protože kdo by se s tebou chtěl potom bavit? Zkus někoho oslovit, zezačátku je doopravdy spousta témat k povídání – kde bydlí, kde studovali a mnoho jiných témat. Často je to lepší než jen sedět a koukat do země.

Z mých zážitků na střední je asi ten nejlepší právě seznámení s Tomem. Znali jsme se hned od prváku – sice chodil do jiné třídy, ale měli jsme společný tělocvik a já se věčně flákala a okupovala venkovní lavičku, kam jsem ho nikdy nechtěla pustit. Neustále jsme se ale hádali nebo spolu nemluvili, takže chodit jsme spolu začali až na začátku třeťáku. Už jsme spolu přes tři roky a vždycky, když potkám nějaké bývalého učitele ze střední, je první na co se mě zeptá: „Chodíte spolu ještě s Tomem?“. Vždycky se tomu musím zasmát:)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekDržte palečky!
Další článekMůj první pracovní den
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

29 KOMENTÁŘE

 1. Pěkný článek :-) Hodně jsi mi pomohla.V září nastupuji na střední a mám z toho obavy.Podle výsledků na stránkách školy nás má být ve třídě 26.17 holek a 9 kluků :-D
  Mám z toho strach.Tedy hlavně z kolektivu.Na základce je to děs.Nemáme vůbec dobrý kolektiv.Věčně jen nadávky,ponižování.Nejsem sice terčem těchto „útoků“ ale je mi to hodně nepříjemné.Snad to bude na střední o dost lepší ! :-)

  • My jsme byla třída plná holek, ani jeden kluk:)) Přeju ti, ať to dobře dopadne:)

 2. O tenhle článek jsem si psala, jsem moc ráda, že jsi ho napsala, moc se ti povedl a je přesně takový, jaký jse chtěla, těším se i na ten další o organizaci sešitů apod. :)
  Já na střední školu nastupuji též od září a moc se těším, samozřejmě mám taky obavy, ale těším se moc..:) Na tu změnu…:)
  Děkuji za článek..:)

 3. Já se na střední už moc těšim. Jsem společenský typ takže mi seznamování nedělá problémy a vzali mě na vysněnou školu.Takže co víc si přát ;) i když ve třídě asi budou taky jenom holky, ale na škole je převaha oboru klučičích.takže ani v tomhle směru nemůžu mít námitky ;) Škola pro nové prváky udělala jednodenní seznamovací odpoledne. Tam poznám své nové spolužáky a učitele. Jinak moc krásný článek a věřím, že hodně holkám pomůže ;)

 4. pekný článok :) ja som na osemročnom gympli takže tento „problém“ riešiť nemusím :) s niektorými ľudmi som v triede už 8 rokov, čo je doba :P takže sme super partia :) (jasné, výnimky sa nájdu :D) ale pozerať si spolu naše fotky spred 6tich rokov.. to je zážitok :D

 5. Velmi dobrý článek.Já chodím na osmiletý gympl a momentálně jsem v Tercii (8.tř.) a naši kluci jsou přímo strašní.kdybys viděla Mers co dělají.Jsou fajn nenadávají nijak nemlátěj jsou pohodoví ale myslím v chování jsou hrozně dětinský bude jim skoro 15 a oni hážou po třídě banánama,čokoládou,křídou pokreslují židle a další.Prostě hrůza když je pozorujete.Jo a do pití do víčka vždycky udělají kružítkem malou dírku a stříkaj to po nás:DD Jinak jsou v poho ale tohle je na nich hrozný.Ještě že jsou fajn a srandovní a nejsou nijak na nás hnusní že by nás šikanovali.

  P.S. taky nesnášim fyziku a matematiku! :)

  • Skoro mám pocit, že jsme snad ve stejné třídě. :) Ale u nás se hází i špinavou houbou, tenisákem nebo pravítkama. Ty dírky ve víčku dělají i všem ostatním, takže si pití radši nenosím, abych si nepromočila aktovku. :) Ale jinak jsou taky docela fajn, až na některý protivy. :)

  • Tak to je u nás taky normálka :D Sice jsem 6 letej gympl (sekunda = 9.třída) ale taky dělaj takový kraviny. Házej si ovocem dokud se nerozpadne, střílej botou na tabuli, házej houbou, lepí na všechny samolepky z Rossmanna… prostě hrozně dětinský chování. Docela se bojim, že se už nezmění :D

  • No, jsem taky v Tercii a jak se zdá, skoro všude jsou ti kluci stejní. my máme na stropě nalepený okurky (jako plátky, jak je tom kluci hodili tak už nespadly a jsou tam už asi rok :D ), potom máme obraz s Klausem(takej ten obraz jak je vždycky ve třídě na něm prezident) celej pokreslenej a kluci si z něj udělali terč :D Krom toho ještě máme rozbitý všechny okna (né jako skla ale žaluzie, nejdou otevřít atd..) a skoro každej den po sobě házíme houbu, lijou nám vodu do aktovek a podobně. Jsou to debilové, ale dá se s něma někdy v pohodě kecat ;)

 6. Tak super článok odo dneska okupujem lavičku na telesnej :D Uprimne súfam, že to zaberie :)

 7. s přestupem mám svoje zkušenosti. si ne na střední, ale na osmileté gymnázium. Naštěstí se nás sešla celkem dobrá třída, vedlejší je o dost horší. Je nás o pár holek víc, ale nijak výrazně. Co se učitelů týče, je to ze začátku sranda. nepamatují si tvoje jméno a bývá to celkem i sranda :D a také je to dobrý způsob jak navázat komunikaci se sousedem. na většině škol se jezdí také na adaptační kurzy, hned druhý den školy. lidé se seznámí v neutrálním a uvolněném prostředí. My jsme sice měli adapťák ve vojenském výcvikovém centru, ale stejně to byla psina :D

 8. Boží článek :) Já jsem se tedkom právě dostala na školu, na kterou je hodně těžké se dostat (POLICEJNÍ HOLEŠOV) A jsem strašně ráda, že tam v září nastoupím. Jsem takový tip, který se se všemi seznámí hned na poprvé :D vždycky tam znám úplně všechny hned první den + k tomu jsem na intru :) takže se těším :P

  • A mužu se ti zeptat jak dlouho si se učila ten cvik? Mně furt nějak nejde .. a taky bych se tam moc ráda dostala .

 9. Já jsem teď na gymplu v prváku a dost se flákám, protože mě to nebaví a nejde mi to, i když se snažím. Proto jsem přemluvila rodiče, aby mě pustili na školu se zaměřením, o které si myslím, že mě bude bavit a příští školní rok přestupuju. Mám strach z prvního školního dne, protože jsem hrozně stydlivá. Chtěla bych mít se svojí budoucí třídou přátelský vztah a nebýt stranou tak, jak si připadám teď ve svojí třídě. Ale ta stydlivost by mohla být menší, protože budu nejspíš nejstarší ze třídy. Kvůli oboru budu muset znovu opakovat ročník. :) Ale zase jdu na školu dost daleko od domova, takže tam nikoho nebudu znát a když jsem šla poprvé na gympl, byla jsem se svými spolužáky a měla jsem se s kým bavit hned první den.

 10. Mě tedkom přijali na mou vysněnou školu a za to jsem hrozně ráda. :) přijímačky jsem si vyzkoušela na druhé škole kde jsem až tak moc nechtěla jít a udělal jsem je i tam ale na mou první školu prostě neměla. Z naší základky tam jdeme asi 2 takže se ani nějakého seznamování nebojím.. jako docela ukecaná holka se dám do řeči skoro se všema a hlavně hned a s usměvem. :) Samozřejmě budu 1.září nervozní jako asi všichni ostatní ale strašně se už těším až vypadnu ze ZŠ poznám nové lidi,učitelé a taky se těším na to, že nebudu mít rodiče za zadkem a trochu se osamostatním! :) Jupííí takže holký všem přeji krásný nástup do 1.ročníku SŠ/gymplu ať se vám tam hrozně moc líbí a 1.září se moc nebojte uvidíte, že všechno bude OK! :))

 11. Ahoj,nechci nějak prudit,ale v 2. odstavci od nadpisu ,,Těžší učení?“ má být mně a ne mě-3.pád komu čemu :).

 12. Ahoj! Máš velmi pěkně napsané a zajímavé články. Nejvíc mne zaujaly tyto, o školách, jelikož jdu v září do prváku. Nevím, jestli máš nějakou zkušenost s internátem? Potřebovala bych poradit, co si s sebou krom oblečení mám vzít? A podobně. Mám z toho celkem strach, což je přirozené, ale chci být připravena.
  By the way, myslíš, že my bude stačit na střední školu batoh s jednou velkou (hlavní) kapsou a jednou malou?

  • lol a není to jedno jakej batoh? já si beru velkou kabelku, mám gymnázium v rytířský u václaváku, z batohem se stydim takhle do centra.. a podle me to je uplne jedno

  • Myslela jsem to tak, jestli mi to bude stačit. Nechápu proč si tu hraješ na drsňáka/drsňačku, když se neumíš ani podepsat :-)

  • El: Já si myslím že ti bude stačit-taky jdu do prváku, jsem na 8mi letém gymplu, takže se toho pro mě moc nemění. Batoh mám stejný ;)
   PS: nechápu, proč se stydět za batoh..?!

  • Ahoj Elo,

   na většině střední dostaneš svojí skříňku, takže si tam budeš moc nechávat učebnice nebo sešity, abys je každý den nemusela táhnout do školy. Mě na střední stačil malý batoh, asi takový jako popisuješ. Často jsem také nosila kabelku nebo tašku přes rameno (ve dnech, kdy jsme toho měli málo).

   Jinak s internátem moc zkušeností nemám, nikdy jsem nestudovala daleko od bydliště, takže jsem nebydlela mimo domov.

  • nechci zveřejňovat moje jméno, to je důvod proč nejsem podepsaná. mně stačí že tu musím uvést svůj mail.. nehraju si na drsňačku proboha :DDD
   Eví: stačí se podívat na weby o modě a tak, batohy a Češi.. známe to.
   teď asi budu opět za “drsnacku“, ale delam modeling, rada vypadám jako slečna, tak si víc “módně“ představuji pravě kabelu nebo nějakou pěknou tašku přes rameno, ale rozhodně ne batoh..

   • Ježiši, batoh je do školy snad normální, ne? Promiň, ale zníš jako nána.. Prý „batoh rozhodně ne“. Jako sorry, ale na ŠKOLNÍM batohu není NIC špatnýho. Ba naopak, je to zdravější na záda. Pipko

 13. ahoj . :D já jsem teď vyšla 7. třídy a jdu na šestiletý gympl . Jo . trochu se bojím ale jelikož už asi 2/3 mojí budoucí třídy znám je to v klidu ale bojím se těláku . Nesnáším ho vůbec mi nejde a vždycky se jen nějak ztrapním :D ale tomu se naštěstí umím zasmát :D takže to mě moc neštve ale prý tam jsou strašní učitelé na tělaák nemáte někdo nějakej fígl ? jak se třeba ulít nebo já nevim …. něco . :/

 14. Ahoj, chtěla jsem se zeptat jetli někdo nemaáte zkušenosti s bydlením na internátu již od střední? Chtěla bych „vypadnout“ ale trochu se bojím, že bych to nezvládla, tak nevím. Prosím pište kdokoli. Děkuju

 15. Děvčata dobrý den, osobně jsme ráda, že mám střední školu za sebou. Nemyslím to nijak zle. Kolektiv jsme měl dobrý, ale já jsem nikdy nebyla ta, která by vyhledávala moc lidí. Osobně jsme bydlela na internátu a ten byl super. Nejen, že jsem v pokoji byla s holkami ze třídy, ale dobré byli i paní vychovatelky. Jak se zde dohadujete o tom, zda batoh ano nebo jen kabelu, rozhodně batoh. Kdybych já si tenkrát nehrála na to jak jsme in a nosila místo kabely pořádný batoh, nemusela jsme mít dnes takové problémy se zády.

  • Ahojky míchaelo, já teprva na střední školu půjdu, vlastně až příští rok, teď jsem sotva měsíc v děvítce. Půjdu na pajdák, teda snad. Taky nejsem úplně holka co by vyhledávala davy, ale mám pár dobrých kamarádek a jedna i nich chce jít taky na pajdák, tak snad nám to výjde a budeme spolu i na intr. Taď mám batoh od stilu a fakt bych, je fakt super, akorát nesmím říct mamině, že je teď zlevněnej, my ho kupovali za vyšší cenu!

Diskuze je uzavřena.