Atkinsova dieta: průvodce dietou Zatím bez hodnocení.

Atkinsova dieta: Vydejte se na cestu k Atkinsonově dietě: Konečný průvodce

Vítejte na naší stránce! Pokud se zajímáte o zdraví, hubnutí a správnou výživu, jste na správném místě. Atkinsova dieta je jednou z nejpopulárnějších a efektivních diet, která vám pomůže dosáhnout vašich cílů.

Atkinsova dieta se zaměřuje na omezení příjmu sacharidů a podporuje konzumaci ve větší míře bílkovin a zdravých tuků. Tato dieta je navržena tak, aby pomohla tělu spálit tuk a zároveň udržet vysokou hladinu energie.

Sledujte náš průvodce a dozvíte se všechny důležité informace o Atkinsonově dietě. Vysvětlíme vám, jaký vliv má tato dieta na tělo, jak ji správně plánovat a jaké potraviny jsou povoleny a zakázány.

Pokud hledáte účinnou a zdravou cestu k hubnutí, Atkinsova dieta je pro vás ta správná volba. Sledujte naše rady, dodržujte dietní plán a dosáhnete svých snů o zdravém a štíhlém těle.

 

TIP: Pokud potřebuješ opravdu zhubnout podívej se na top Českou dietu 

 

Stejně jako každá populární dieta má i dodržování omezeného stravovacího plánu své výhody i rizika. Zde se podíváme na některé z nich u Atkinsovy diety.

Výhody

Existuje několik možných výhod Atkinsova výživového přístupu.

Za prvé, dieta se poměrně snadno dodržuje. „Lidé mají pocit, že je snadné ji dodržovat,“ říká Susan Kraus, RD, klinická dietoložka v Hackensack University Medical Center v New Jersey. „Zaměříte se na několik skupin potravin a jednoduchost spočívá v tom, že nemusíte potraviny odměřovat a necítíte se ochuzeni.“

A existují přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že vyřazení zpracovaných potravin z každodenního jídelníčku a jejich nahrazení výběrem skutečných potravin, jako je listová zelenina a zdravé tuky – což je základ Atkinsova plánu – může mít významný pozitivní vliv na vaše zdraví a dokonce snížit riziko chronických onemocnění. Ve skutečnosti, přehled z roku 2023 v časopise Živiny dospěla k závěru, že výzkumy z posledního desetiletí, které byly zaměřeny proti zpracovaným potravinám, jsou natolik silné, že poukazují na potřebu zásadních změn v získávání a výrobě potravin.

Dodržování módní diety s nízkým obsahem sacharidů může pomoci i lidem s cukrovkou 2. typu, kteří hledají řešení vysoké hladiny cukru v krvi. Snížení sacharidů může přinést zdravotní výhody bez ohledu na to, zda se snažíte zhubnout. Například přehled z roku 2015 ukázal, že omezení sacharidů může pomoci při léčbě diabetu 2. typu a metabolického syndromu.

Nevýhody

Na druhou stranu, s Atkinsovým výživovým přístupem nezískáte vyváženou stravu. „S jakoukoli dietou, která vylučuje celou skupinu potravin, nezískáte všechny živiny,“ říká. Barbara Schmidt, RD, odbornice na výživu se soukromou praxí v New Canaanu ve státě Connecticut.

Pak je tu nedostatek vlákniny, důležité živiny, která vám může pomoci cítit se plná a omezit nezdravé chutě. „Vynechání všech těchto skupin potravin – [such as] obiloviny a ovoce – i když si živiny doplníte vitamínovými a minerálními doplňky, nedostanete dostatek vlákniny,“ říká Kraus. „Existuje také mnoho fytochemikálií, což jsou sloučeniny přirozeně se vyskytující v ovoci a zelenině, které poskytují silné antioxidační účinky a nemusí být obsaženy v obecném multivitaminovém a minerálním doplňku, spolu s vlákninou, vápníkem a vitaminem D, které by se tímto způsobem stravování nezískaly.“

V neposlední řadě může Atkinsova dieta způsobit dehydrataci, která by mohla vést k malátnosti nebo ztrátě energie. (14) Sacharidy zadržují v těle vodu, takže když sacharidy nejíte, ztrácíte hodně vody. To může také zvýšit hladinu kyseliny močové a způsobit záchvat dny, zvýšit ztráty vápníku močí a přetížit ledviny a játra, říká Kraus.

Vědci upozorňují, že ačkoli může být vysokoproteinová dieta pro některé lidi, kteří chtějí zhubnout, prospěšná, je důležité poradit se s lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás tento přístup bezpečný. Některé výzkumy ukazují, že vysokoproteinová dieta může vést ke snížení funkce ledvin u žen s předchozí mírnou poruchou funkce ledvin. (16)

Bez ohledu na to, pokud zvyšujete příjem bílkovin, nezapomeňte pít další vodu. Atkinsova dieta doporučuje vypít alespoň osm 8 oz sklenic vody denně. (14)

dieta

Vydejte se na cestu k Atkinsova dieta: Konečný průvodce

Co je Atkinsova dieta?

Atkinsova dieta je nízkosacharidová dieta, která se zaměřuje na omezení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu bílkovin a tuků. Tato dieta se zaměřuje na zvýšení spalování tuků a snížení hladiny inzulinu v těle.

Jak funguje Atkinsova dieta?

Atkinsova dieta se zaměřuje na odbourávání tuků ve formě ketózy. Při nízkém příjmu sacharidů tělo nezískává potřebnou energii z cukrů, a proto spaluje tuky. Postupně se snižuje příjem sacharidů a do těla vstupují zdravé tuky a bílkoviny.

Jaké jsou hlavní fáze Atkinsovy diety?

Atkinsova dieta se skládá ze čtyř fází:

  1. Fáze indukce – v této fázi je příjem sacharidů velmi nízký (méně než 20 g denně), aby se dosáhlo rychlého hubnutí.
  2. Fáze přechodu – příjem sacharidů se postupně zvyšuje, ale stále je omezen (20-40 g denně).
  3. Fáze zavádění – příjem sacharidů se dále zvětšuje, ale stále se dbá na udržení kontroly příjmu.
  4. Fáze udržování – v této fázi je příjem sacharidů stabilizován, ale stále je omezen oproti běžnému stravování.

Je Atkinsova dieta vhodná pro všechny?

Atkinsova dieta není vhodná pro každého. Lidé s některými zdravotními problémy, jako je cukrovka, onemocnění srdce nebo onemocnění ledvin, by měli před zahájením této diety konzultovat svého lékaře. Je také důležité dbát na vyváženou stravu a v případě jakýchkoli negativních příznaků konzultovat odborníka.

Mohu hubnout pomocí Atkinsovy diety?

Atkinsova dieta může pomoci při hubnutí díky omezení příjmu sacharidů a spalování tuků ve formě ketózy. Nicméně, je důležité dbát na vyváženou stravu a dodávat tělu potřebné živiny. Pravidelná fyzická aktivita je také důležitá pro dosažení a udržení zdravé váhy.

TIP: Pokud potřebuješ opravdu zhubnout podívej se na top Českou dietu 

Podívejte se, jak funguje dieta:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – hubnutí a zdravý životní styl

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist